sobhe-no.ir
1197
سه شنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۰
3
مذاکرات وین بیش از هر زمانی به نتیجه نزدیک شده است

توافق در زمان صفر

حضور در وین و روند پیشرفت مذاکرات در دوره ششم، در سایه اخبار برگزاری انتخابات چندان در صدر اخبار قرار نگرفت اما اهمیت این دوره از مذاکرات و مواضع مقامات کشورهای مختلف موضوعی مهم و با اهمیت است. اظهارات عراقچی و خطیب‌زاده حکایت از تحولاتی جدید دارد که باید یکبار دیگر در پایتخت‌های کشورهای عضو مورد بررسی قرار بگیرد.

طلبکاری برجامی اروپا

دکتر حنیف غفاری

صبح نو

مذاکرات وین بیش از هر زمانی به نتیجه نزدیک شده است

توافق در زمان صفر

حضور در وین و روند پیشرفت مذاکرات در دوره ششم، در سایه اخبار برگزاری انتخابات چندان در صدر اخبار قرار نگرفت اما اهمیت این دوره از مذاکرات و مواضع مقامات کشورهای مختلف موضوعی مهم و با اهمیت است. اظهارات عراقچی و خطیب‌زاده حکایت از تحولاتی جدید دارد که باید یکبار دیگر در پایتخت‌های کشورهای عضو مورد بررسی قرار بگیرد.

مسکوت ماندن مذاکرات برجامی وین در دوره ششم اما دور از انتظار نبود و شاید زمینه‌ای برای اتفاقاتی مهم در آینده باشد. دیدار محمد‌جواد ظریف با سید‌ابراهیم رئیسی، هشتمین رییس‌جمهوری ایران نیز در همین راستا قابل بررسی و اهمیت است. 
وزیر خارجه به دعوت رئیسی،  یک ساعت و نیم با وی دیدار کرد و بنابر تاکید خطیب‌زاده، گفت‌وگوهای خوبی درباره موضوعات برجامی و سیاست خارجی انجام شد.
نشست کمیسیون مشترک برجام به منظور جمع‌بندی ششمین دور مذاکرات وین در راستای احیای برجام عصر یکشنبه با حضور هیأت‌های ایران و گروه‌۱+۴ و نماینده اتحادیه اروپا در گرندهتل شهر وین برگزار شد. «سیدعباس عراقچی» رئیس هیأت مذاکره‌کننده ایرانی در این نشست، ضمن اشاره به پیشرفت‌های صورت گرفته در این دور از مذاکرات به‌ویژه در مورد پیش‌نویس متون مذاکراتی، عنوان کرد که موضوعات مهم باقی‌مانده نیازمند تصمیم‌گیری‌های جدی در پایتخت‌ها خصوصا در کشورهای طرف مذاکره است.
معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان ضمن تأکید بر این موضوع که بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک هستیم، ابراز امیدواری کرد که در دور آتی مذاکرات بتوان به توافق دست یافت، گرچه نمی‌توان آن را تضمین کرد.

مواضع قاطع رئیسی
گمانه‌زنی‌ها درباره متن و زمان رسیدن به توافق در وین حالا به مواضع مقامات کشورهای درگیر نیز تبدیل شده است و اظهارات عراقچی نیز مهر تاییدی است بر جمع‌بندی درباره محورهایی برای بازگشت آمریکا به برجام که در جاهایی گویا هنوز باید 
چکش کاری شود. اراده سیاسی برای توافق هم نکته مهم دیگری است که بارها به آن تاکید شده است.
رسیدن به توافق در دولت فعلی یا آینده ایران نیز موضوع دیگری است که حالا روی آن گمانه‌زنی‌هایی انجام می‌شود اما دیدار با ظریف و اظهارات آیت‌الله رئیسی در نشست خبری می‌تواند روشن‌کننده بخشی از آن باشد. ابراهیم رئیسی در نشست خبری دیروز خود در این باره گفت: دنیا باید بداند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود، به برجام هم محدود نخواهد شد.
وی افزود: هر مذاکره‌ای که منافع ملی در آن تضمین شود، این مذاکره حتما مورد حمایت خواهد بود. وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد به‌نحوی مذاکره برای مذاکره باشد، اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد. بلکه هر نشستی باید همراه با نتیجه باشد.
رئیسی رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی را محور بحث سیاست خارجی دولت خود اعلام می‌کند و می‌افزاید در این راستا باید از فرسایشی شدن پرهیز کرد و منافع مردم ایران تأمین شود. اگر این نکات رعایت شود زمان رسیدن به توافق دور نیست و حتی ممکن است در دولت روحانی نیز امکان‌پذیر باشد.
تاکید رئیسی بر کسب منافع ملی از طریق رفع تحریم‌ها نشان از رویکردی مشخص درباره مذاکرات وین است و بر این اساس می‌توان حتی نسبت به امضای آن در مدت کوتاهی نیز امیدوار بود؛ اگرچه نوع برخورد آمریکا با این موضوع و حل پاره‌ای از مشکلات نیز اهمیت بسیاری دارد که مقامات ایران نیز بارها بر آن تاکید کرده‌اند.
آمریکایی‌ها در سال‌های گذشته با گرو گرفتن برجام به‌دنبال کسب امتیازات دیگری در حوزه موشکی و منطقه‌ای از ایران بودند که رییس‌جمهوری جدید ایران قاطعانه نسبت به آن موضع‌گیری کرده و این موضوعات را غیرقابل مذاکره دانسته است؛ از این رو غربی‌ها و به‌ویژه آمریکا در چندسال آینده امیدی به گرفتن امتیاز جدید از ایران ندارند و چاره‌ای جز رضایت به برجام و اجرای آن نخواهند داشت.

دست رد ایران بر سینه مذاکرات فرسایشی
مواضع سعید خطیب‌زاده، سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در نشست هفتگی با خبرنگاران نیز افکار عمومی را متوجه خود کرده است. وی گفت که هیچ بعید نیست که دور بعد، دور پایانی باشد. باید ببینیم همه طرف‌ها تصمیمات‌شان را می‌گیرند یا خیر. متن فاقد ابهام است و به یک متن روشنی در همه کارگروه‌ها رسیدیم.
خطیب‌زاده اضافه کرد: آنچه باقی‌مانده بیش از آن‌که به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی همه طرف‌هاست و اگر تصمیمات سیاسی اخذ شود می‌توان امیدوار بود که در دور پایانی گفت‌وگوها قرار می‌گیریم. این موضوعی است که می‌توانیم در روزهای آینده ببینیم.
فرسایشی شدن مذاکرات نکته‌ای بود که از ابتدای آغاز مذاکرات وین، مسوولان و مردم ایران را، حساس کرده بود و بنابر مواضع پی در پی مقامات کاخ سفید مبنی بر زمانبر بودن مذاکرات، واکنش‌هایی را در داخل کشور رقم زد. مخالفت با فرسایشی شدن مذاکرات و ضرورت به نتیجه رسیدن در زمانی کوتاه، همه را از مسوولان تا مردم، متفق القول کرد و نقشه‌های آمریکایی‌ها را برهم زد.
در همین راستا و در باره زمان به نتیجه رسیدن مذاکرات وین، خطیب‌زاده بر این موضوع تاکید کرد که این زمان بی‌انتها نیست و اجازه نخواهیم داد فرسایشی شود. از نظر ما متن کاملا روشن است و به نقطه‌های تصمیم سیاسی رسیده است. وی افزود: اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی شود و اجازه نخواهیم داد وقت و انرژی ملت بیهود به بازی گرفته شود و در عین حال اجازه نخواهیم داد جزئیات بدون توافق باقی بماند. جزییات به اندازه کلیات برای ما مهم است. هیچ توافقی حاصل نمی‌شود مگر این‌که درباره همه چیز توافق حاصل شود.
تغییر در رویکرد سیاست خارجی ایران در ماه‌های آینده و کنش فعالانه‌تر در منطقه و جهان و همچنین عدم دستیابی غربی‌ها به خواسته‌های‌شان علی‌رغم فشارهای حداکثری و هوشمند، آن‌ها را به انتهای مسیر رسانده است و چاره‌ای جز تصمیمی نهایی در برابر ایران ندارند. ایستادن قطار مذاکرات در ایستگاه وین و رضایت آمریکایی‌ها به امتیازات برجامی و منتفع شدن ایران از آن، که در برجام صریحا بر آن تاکید شده است، می تواند پایان قابل قبول مناقشه چند ساله بین ایران و آمریکا باشد.
دولت آینده ایران به مذاکرات و تکرار نشست‌ها وقعی نخواهد نهاد و بر‌اساس مواضع قاطع رئیسی، 
نتیجه محور بودن هر مذاکره‌ای در صدر رویکرد سیاست خارجی ایران قرار خواهد گرفت. از این‌رو پیام قاطع ایران به آمریکایی‌ها مخابره شده است و آن‌ها راهی جز بازگشت به برجام و ایجاد شرایطی برای انتفاع ایران از برجام ندارند.

مخالفت با فرسایشی شدن مذاکرات و ضرورت به نتیجه رسیدن در زمانی کوتاه، همه را از مسوولان تا مردم، متفق القول کرد و نقشه‌های آمریکایی‌ها را برهم زد

captcha
شماره‌های پیشین