sobhe-no.ir
1197
سه شنبه، ۰۱ تیر ۱۴۰۰
1
مذاکرات وین بیش از هر زمانی به نتیجه نزدیک شده است

توافق در زمان صفر

حضور در وین و روند پیشرفت مذاکرات در دوره ششم، در سایه اخبار برگزاری انتخابات چندان در صدر اخبار قرار نگرفت اما اهمیت این دوره از مذاکرات و مواضع مقامات کشورهای مختلف موضوعی مهم و با اهمیت است. اظهارات عراقچی و خطیب‌زاده حکایت از تحولاتی جدید دارد که باید یکبار دیگر در پایتخت‌های کشورهای عضو مورد بررسی قرار بگیرد.

5/2 میلیون رأی همتی نشانه چه بود؟

آب رفتن سرمایه اجتماعی اصلاحات

پس از 24سال از آغازبه‌کار رسمی جریان اصلاح‌طلبی در ایران پساانقلاب، اکنون این جریان در شرایط بغرنجی قرار دارد. شکست مطلق در انتخابات ریاست‌جمهوری باعث نمایان شدن شکاف‌ها و کژکارکردی‌های سیاسی جریان اصلاح‌طلبی شده است. بی‌گمان دوران جدیدی پیش روی جریان اصلاحات گشوده شده است؛ دورانی که به زعم عباس عبدی، سخت و همراه با پوست‌اندازی نیروی انسانی و تشکیلاتی همراه خواهد بود.

گزارش «صبح‌نو» درباره بی‌نظمی و بی‌برنامگی در واکسیناسیون را بخوانید

رنج واکسن زدن

علی جواهری / مردم دربه‌در دنبال دوز دوم واکسن کرونا می‌گردند اما آقای وزیر بهداشت در رسانه‌ها درباره جشن واکسیناسیون صحبت می‌کند. موج‌های کرونایی یکی پس از دیگری کشور را درمی‌نوردد، جان و معیشت مردم را هم تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. تنها راه برون‌رفت از این شرایط واکسیناسیون است که هربار با موانعی روبه‌رو می‌شود. عمده‌ترین چالش واردات واکسن بدقولی کشورهای سازنده برای تحویل دوزهای واکسن است اما آنطور که شواهد نشان می‌دهد تاخیر در اقدام به خرید وزارت بهداشت هم در میان است. هر بار آقای وزیر بهداشت در اقدامی نمایشی برای توجیه وضعیت واکسیناسیون را برای مردم قسم می‌خورد و خیلی چیزها را نگفته می‌رود. خیلی مسائل در زمینه واردات و خرید واکسن مثل خبر خرید 18میلیون دوز واکسن از چین در هاله‌ای از ابهام مانده و جز توضیحاتی در حد زمزمه به گوش نرسیده است. از این مساله هم که بگذریم باز هم در روند شیوع ویروس تاج‌دار مسائلی وجود دارد که نمی‌توان جز وزارت بهداشت مقصری برای آن یافت؛ برای نمونه، عامل اصلی چند موج کرونایی، ضعف مدیریت وزارت بهداشت است. داغ عملکرد وزارت بهداشت و آقای وزیر اینجا تازه می‌شود که دوره دوم واکسیناسیون بلاتکلیف است و با ورود قطره‌چکانی واکسیناسیون مدیریت نادرستی انجام می‌گیرد. به‌طوری‌که مردم پشت درهای مراکز واکسیناسیون تجمع می‌کنند و برای تزریق واکسن از یک مرکز به مرکز دیگری پاس داده می‌شوند. این مساله را روز گذشته یکی از مخاطبان «صبح‌نو» در تماس تلفنی با دفتر روزنامه مطرح کرد و خواستار آن شد تا از تجمع سالمندان در گرمای آخرین روز خرداد که معطل تزریق دوز دوم واکسن هستند، گزارشی تهیه کنیم. البته تهیه گزارش از روند واکسیناسیون در تحریریه «صبح‌نو» خاطره خوبی به‌جا نگذاشته است؛ چه آنکه خانم فائزه مؤمنی، خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» در روز 27اردیبهشت برای تهیه گزارش به یکی از مراکز عمومی رفت که به‌دلیل برخورد بد مامور حراست آن مجموعه، انگشت دست راست وی دچار شکستگی شد و نیاز به جراحی پیدا کرد که البته فرایند قضایی این پرونده در دست پیگیری است. اما روز گذشته نیز یکبار دیگر ماموران لباس شخصی وزارت بهداشت در محل پارک هنرمندان با خبرنگار «صبح‌نو» برخورد و او را مجبور کردند تا فایل‌های تصویری را پاک کند.

گزارش «صبح‌نو» از نتیجه انتخابات شورای شهر تهران را بخوانید

پایان کار حرف

شمارش معکوس برای پایان حضور اصلاح‌طلبان در عرصه مدیریت شهری پایتخت به صدا درآمده است. با اعلام فهرست منتخبان ششمین دوره شورای شهر تهران حالا دیگر 21‌عضو شورای فعلی باید به فکر ترک ساختمان خیابان بهشت باشند. اصلاح‌طلبان که با تکرار رییس دولت اصلاحات توانستند مدیریت شهری تهران را در اختیار بگیرند غافل از اینکه شهری مانند تهران با ویژگی‌های خاص خود چون وسعت، جمعیت، حضور نهادهای دولتی و سفارتخانه‌های خارجی و ده‌ها مساله و معضلی که دارد، جای راحتی برای فعالیت و نیز تداوم سیاسی‌کاری‌ها نخواهد بود. تهران مدیریتی را می‌خواست که روند رفع مشکلات مردم و ارتقای کیفیت زندگی را ادامه دهد اما بیشتر از اینکه به این مساله فکر شود اعضای جدید به‌دنبال کشف اسناد و مدارک مربوط به فساد مالی و اختلاس‌های اقتصادی بودند. غافل از اینکه این اتهامات زائیده توهماتی است که حتی در مراجع قضایی نیز به جایی نخواهد رسید که البته همینطور هم شد.

پاسخ رئیسی به احتمال ملاقات با بایدن:

# خیر

روز گذشته 31‌خرداد‌ماه اولین نشست خبری حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی به‌عنوان رییس جمهوری منتخب مردم ایران، در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد. این نشست خبری که برخلاف معمول بدون تأخیر و رأس ساعت‌14 بعدازظهر با حضور انبوهی از رسانه‌های داخلی و خارجی برگزار شد، تصویری کلی از سیاست‌های دولت آینده در حوزه سیاست داخلی و خارجی را به دست داد. بحث درباره نوع روابط ایران و غرب و رویکرد دولت آینده به برجام، رویکرد ایران به روابط با کشورهای منطقه و رویکرد سیاسی شخص رییس‌جمهوری منتخب، از مهم‌ترین بخش‌های این نشست خبری بود. یکی از جالب‌ترین و قابل تأمل ترین بخش‌های این نشست خبری آنجایی بود که رئیسی درباره ترکیب دولت آینده، از راه‌اندازی سامانه‌ای خبر داد که مردم می‌توانند با کمک آن، افراد کارآمد را برای کمک به دولت آینده معرفی کنند.

سرمقاله

تابستان بی‌رونق سینماها

صبح نو

سرمقاله

تابستان بی‌رونق سینماها

با شیوع گسترده کرونا در کشور، تابستان سال گذشته تقریبا سالن‌های سینما یک تعطیلی غیررسمی را گذراندند. با گذشت زمان و افزایش اطلاعات درباره این بیماری و همچنین آغاز پروسه واکسیناسیون، توقع می‌رفت که به مرور سالن‌های سینما رونق بگیرند. نه فیلم مهمی متقاضی اکران بود و نه میل مخاطبان برای حضور در سالن‌ها دیده می‌شد. 

 چند هفته پیش علی سرتیپی اعلام کرد با گذشت انتخابات و همینطور پیشروی مراحل واکسیناسیون، احتمالا از مردادماه دوباره سالن‌ها روی مخاطب را به خود ببینند. اما در روزهای گذشته، اتفاقات خاص رخ داد. ابتدا برخی از سالن‌داران اعلام کردند که قصد تعطیلی و تغییر کاربری دارند. سپس دبیر شورای صنفی نمایش اعلام کرد هیچ فیلمی متقاضی اکران شدن نیست تا بعد از اکران نوروز، سینمای ایران در حال ازدست‌دادن دومین فصل پرفروش سال1400 یعنی تابستان هم باشد. این در شرایطی است که سینمای ایران دست پری برای اکران دارد و حداقل 10فیلم با پتانسیل فروش بالا در انتظار نمایش هستند. اما هیچ‌کدام از صاحبان این فیلم‌ها در شرایط فعلی، حاضر به اکران فیلم‌های‌شان نشده‌اند. آیا تمام ماجرا در همین نگرانی سازندگان خلاصه می‌شود؟ برخی اما معتقدند نگه داشتن سینمای ایران در وضعیت معلق فعلی، نوعی باج‌خواهی برای احیای مجدد است. آیا قطب‌های قدرت سینما امکان به‌راه‌انداختن چرخ سینما را ندارند؟ دریافت رانت، مشارکت و حفظ منافع در تجارت‌های جانبی -ازجمله شبکه نمایش خانگی- تاثیری در این شرایط و کمای سینما ندارد؟

captcha
شماره‌های پیشین