sobhe-no.ir
1196
دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
14
«صبح‌نو» از نمایش های روی صحنه گزارش می‌دهد

خانواده آقای هاشمی به صحنه می‌آیند

نمایش‌های زیادی این روزها در تماشاخانه‌های تهران در حال اجراست. تقریبا می‌توان گفت همه سالن‌های تئاتری به جز تالار وحدت و یکی، دو تماشاخانه خصوصی فعالیت‌های خود را آغاز کرده و با رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی هر شب میزبان مخاطبان هستند. در این مجال سری به تماشاخانه‌های تهران زده و به معرفی برخی نمایش‌ها می‌پردازیم.

خبر

«دختر موشرابی» زلف پریشان کرد

صبح نو

«صبح‌نو» از نمایش های روی صحنه گزارش می‌دهد

خانواده آقای هاشمی به صحنه می‌آیند

نمایش‌های زیادی این روزها در تماشاخانه‌های تهران در حال اجراست. تقریبا می‌توان گفت همه سالن‌های تئاتری به جز تالار وحدت و یکی، دو تماشاخانه خصوصی فعالیت‌های خود را آغاز کرده و با رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی هر شب میزبان مخاطبان هستند. در این مجال سری به تماشاخانه‌های تهران زده و به معرفی برخی نمایش‌ها می‌پردازیم.

بر صحنه تماشاخانه ایرانشهر چه می‌گذرد؟
ایرانشهر با اجرای چهار نمایش در یک روز به روال سابق خود و شور و انرژی همیشگی‌اش بازگشته است. نمایش‌هایی که با استقبال مخاطب از آن‌ها تمدید نیز شده‌اند.

نمایش «هار»
«هار» به طراحی و کارگردانی حسین پوریانی فر قرار بود تا 28‌خردادماه در ایرانشهر اجرا شود که به‌دلیل استقبال مخاطبان تا هشتم تیرماه تمدید شده است. در این نمایش سپندار اعلم، بردیا مشهودی، مهدی قربانی، علی‌اصغر حسینی، میلاد افواج، میرآقا بهاری، اکبر سلیمانی اله‌دادی، علیرضا آشوری، جواد کارگر، شهاب رحمانی و مهرکوش علیزاده بازی می‌کنند. «هار» که جوایزی همچون اثر برگزیده بیست‌و‌یکمین جشنواره تئاتر دانشگاهی، تندیس بهترین کارگردانی و تقدیر بهترین موسیقی از همین جشنواره را هم در کارنامه دارد، در سال‌97 در تالار مولوی به روی صحنه رفته و در اجرای مجدد خود، تماشاخانه ایرانشهر را انتخاب کرده است. این نمایش درباره مدل‌هایی است که در یک فشن شو حضور داشته و شکل دیگری از این رویداد را به مخاطب معرفی می‌کنند.
«هار» هر روز ساعت‌18 در سالن استاد سمندریان مجموعه ایرانشهر به روی صحنه می‌رود.

نمایش «سگک»
«سگک» نمایشی به نویسندگی کهبد تاراج و کارگردانی رضا بهرامی است که تا هشتم تیرماه تمدید شده. در این اثر تینو صالحی، مرجان قمری، محمدرضا ایمانیان، سهیل ملکی، حسن تدینی، فهیمه معین، لبخند بدیعی، عرفان پورمحمدی و آبتین حاتمی بازی می‌کنند.
در تمام این سال‌ها شاهد آثار هنری فراوانی در حوزه دفاع مقدس بوده‌ایم. از رمان و زندگینامه گرفته تا فیلم و تئاتر و موسیقی. روایت‌هایی یک شکل از آدم‌ها و موقعیت‌های یکسان. روایت‌هایی که همواره یک تصویر با ویژگی‌های تکراری از شهدا و رزمندگان جنگ ایران و عراق به مخاطب‌شان ارائه کرده‌اند. حال آنکه در واقعیت اینطور نیست. شهدا نیز انسان‌هایی از قشرهای مختلف جامعه بوده‌اند با فرهنگ‌ها و اعتقادات متفاوت. در نمایش سگک، نویسنده به سراغ یکی از همین انسان‌های متفاوت می‌رود و بدون هیچ‌گونه پیش داوری یا مقدس‌نمایی زندگی شاهرخ ضرغام معروف به «حُر انقلاب» را روایت کرده و مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد.
«سگک» هر روز ساعت‌20‌ در سالن استاد سمندریان تماشاخانه ایرانشهر به روی صحنه می‌رود.

نمایش اسطرلاب
این نمایش از سوم تیرماه ساعت‌20 در سالن استاد ناظرزاده کرمانی به روی صحنه خواهد رفت. در این نمایش مهدی سقا، محمد صادقی، مژده قربانی، زهرا 
بهروز منش،الناز اسماعیل‌زادگان بازی کرده‌اند و صدرا صباحی نیز نویسندگی و کارگردانی آن را بر عهده دارد.
«اسطرلاب» در سال گذشته نیز در تالار مولوی به روی صحنه رفته بود. نمایش داستان فرزندان یک خانواده است که همه منتظر مرگ عموی خود نشسته‌اند؛ عمویی ثروتمند که یکی از اموالش اسطرلابی است که میلیاردها تومان قیمت دارد. میثم، مهدی، فاطمه، مژده و تینا خواهر و برادرانی‌اند که در خانه عمو جمع شده‌اند. تینا کوچک‌ترین فرزند خانواده است که کمی از نظر ذهنی مشکل داشته و دنیای بچگانه‌اش با دیگر اهالی خانواده فرق دارد. داستان با دعوای خواهرانه تینا و فاطمه شروع می‌شود و کم کم دیگر اعضای خانواده به اتاق می‌آیند.
نمایش‌های روی صحنه در مجموعه تئاتر شهر
نمایش «مرگ گرم»
این نمایش به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا عطایی‌فر تا چهارم تیرماه هر روز ساعت‌18 در سالن قشقایی تئاترشهر به صحنه می‌رود.
بازیگران این اثر نمایشی (به ترتیب اپیزود) عبارتند از: اپیزود یک: زری اماد، محسن زرآبادی، اپیزود دو: مهتاب باجلان، علی حیدری، دانیال بلوری، اپیزود سه: محمد‌هادی عطایی، خسرو کشاورز، محمدباقر صفانور، بیتا شیری، اپیزود چهار: حسین میرزاییان، محمدرضا عطایی‌فر، الهه جوانمهر، اپیزود پنج: علی یعقوب‌زاده، الناز مکاری، اپیزود شش: زری اماد، رعنا حسین دخت، رهام شریفی، اپیزود هفت: محمد آسایشلو، مهدی اشتری، فائزه رجبی، احسان حاجیان، پرنیا عسگری، بیتا شیری، سپهر صفرخانی، سهیل صفرخانی، آرمین میرزایی، پارسا شیرازیان، علیرضا عرب، علیرضا اسلامی گیلانی.
عطایی‌فر برای نوشتن این نمایش 7 دهه از دهه‌های مهم تاریخ کشور را انتخاب کرده و روند نمایش از قبل انقلاب شروع و تا دهه ابتدایی سال 1400 ادامه پیدا می‌کند. در این نمایش سعی شده تا به‌وسیله پرفومنس‌های نمایشی سال‌های آینده نیز پیش‌بینی گردد. نکته قابل‌توجه این است که در هر دهه کشور ایران رخدادی شکل‌گرفته و این رخدادها می‌توانند بار دراماتیک نیز داشته باشند. در این مورد سریال‌های متفاوتی ساخته‌شده و به همین دلیل گروه تلاش کرده است تا با نگاهی مستندوار اپیزودهای هر دهه را نوشته و به صحنه اجرا برساند.

نمایش «مرفی»
«مرفی» به نویسندگی سپیده ضیایی و کارگردانی نگین ضیایی طی هفته پایانی اجرا در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر در ساعت‌۱۹:۳۰ به مدت زمان ۶۰‌دقیقه، به روی صحنه می‌رود. در این نمایش حامد ادوای، نیما انصافیان، ساجده حمیدی‌منزه ، شادی ضیایی، رضا مرشد، امین موحدی‌پور بازی می‌کنند.
در خلاصه نمایش آمده است: «در عین حال که نمیشه انتظار داشت اوضاع بهتر بشه، دست‌کم لزومی نداره واهمه داشته باشیم که چیزی بدتر بشه. اوضاع همیشه همونطور که هست باقی می‌مونه. به این ترتیب، خارج از وجود خود مِرفی، دست‌کم پنج نفر به مرفی نیاز دارن»

نمایش «جنگ و صلح»
اجراهای عمومی نمایش موزیکال «جنگ و صلح» به نویسندگی، طراحی و کارگردانی میثم یوسفی از روز پنج‌شنبه سی‌ام اردیبهشت با حضور بهزاد فراهانی؛ نویسنده، کارگردان، بازیگر، رییس هیات مدیره انجمن بازیگران و عضو هیات مدیره مرکزی خانه تئاتر و شهرام گیل‌آبادی، نویسنده، پژوهشگر، کارگردان و مدیر عامل خانه تئاتر در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر آغاز شد. آخرین اجرای این نمایش 31‌خردادماه ساعت‌19:30 به روی صحنه می‌رود.
در این تئاتر موزیکال شاهین اعلایی نژاد، محمد صمدی، مصطفی ایزدی، پریسا فلاح‌زاده، مرتضی حقی، هومن قاسم‌خانی، هانیه مهر‌افزون، زهرا دوستی گروه بازیگران و بازی‌دهندگان نمایش را تشکیل می‌دهند.
در خلاصه داستان تئاتر موزیکال «جنگ و صلح» آمده است: «در مجلس بزمی دو خانواده سازهای سنتی (ایرانی) و کلاسیک (فرنگی) در حال اجرای موسیقی هستند که دو ساز جوان کمانچه از خانواده سازهای ایرانی و چنگ از خانواده سازهای کلاسیک رخ در رخ یکدیگر قرار گرفته و یک دل نه صد دل عاشق و واله و شیفته یکدیگر می‌شوند اما اختلاف فرهنگی و خانوادگی میان آن‌ها باعث می‌شود...».

نمایش «خانواده آقای هاشمی»
نمایش «خانواده آقای هاشمی» نوشته علی عامل‌هاشمی و به کارگردانی مشترک علی عامل‌هاشمی و هادی عامل از 20‌خرداد ماه ساعت‌19:15 در تماشاخانه سنگلج روی صحنه است. مسعود حجازی مهر، هادی عامل، فهیمه باروتچی، علی عامل‌هاشمی، بهادر اورعی، سینا رازقی، فاطمه عباسی، سالار دریامج، فرشته قاسم‌پورو یاسمن رضازاده در این نمایش ایفای نقش دارند.
علی عامل‌هاشمی در توضیح موضوع مضمون نمایش «خانواده آقای هاشمی» می‌گوید: «این اثر ترکیبی از نمایش‌های ایرانی چون تخت حوضی، تعزیه و عروسک‌گردانی است. قصه این نمایش برخلاف دیگر نمایش‌های آئینی سنتی که معمولاتاریخی و در بازه زمانی می‌گذرد، امروزی و در حال حاضر است. نمایش درباره خانواده‌ای است که همگی هنرمند و در نمایش ایرانی سهیم هستند و فعالیت می‌کنند. این اثر جزو دسته نمایش‌های شادی‌آور محسوب می‌شود و داستان، منتقد وضعیت موجود و اتفاقات آزاردهنده جامعه با زبان طنز است همچون کاری که سیاه یا تلخک دربار همیشه انجام داده است. اینگونه از نمایش‌های شادی‌آور معمولارویکرد انتقادی با زبان طنز دارند.» تماشاخانه‌های دیگری از جمله تالار محراب، خانه هنرمندان، تماشاخانه سرو، خانه نمایش مهرگان، پردیس تئاترشهرزاد و دیگر سالن‌های تئاتری نیز میزبان نمایش‌های بسیاری هستند که تنها با یاری مخاطبان می‌توانند به کارشان ادامه دهند. 

captcha
شماره‌های پیشین