sobhe-no.ir
1196
دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
1
خبر

نه به تخريب؛آری به كارآمدی مردم تهران به مدیریت جهادی رأی دادند

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با محمدعطریانفر

جامعه، پیام اصلاح‌طلبان را باور نکرد

جواد بخشی / انتخابات ریاست‌جمهوری سال1400 برای اصلاح‌طلبان به‌طرز عجیبی پیش رفت. با اینکه نهاد «جبهه اصلاحات ایران» از دی‌ماه سال گذشته تا هفته پیش وظیفه اداره امور انتخاباتی اصلاح‌طلبان را به عهده داشت، لیکن به جمع‌بندی محکم و سرراستی برای حمایت از یک گزینه واحد نرسید و نتوانست سازمان رأی خود را برای حمایت از یک گزینه خاص تجمیع کند. جبهه اصلاحات ایران با وجود عدم حمایت از گزینه‌ای واحد، دچار انشعاب شد و بخشی از جبهه طی بیانیه‌ای مشترک حمایت خود از همتی را اعلام کرد. محمد خاتمی نیز حاضر نشد در بیانیه انتخاباتی خود، نامی از رییس کل پیشین بانک مرکزی ببرد اما بهزاد نبوی از کاندیداتوری همتی حمایت تام و تمام کرد. حزب کارگزاران سازندگی و حزب اعتمادملی ساکت ننشستند و نقشی مهم در راضی کردن احزاب مردد ایفا کردند. اقدام مشترک 15حزب اصلاح‌طلب منشعب‌شده از جبهه اصلاحات ایران در حمایت از همتی، در حالی بود که بسیاری از نخبگان اصلاح‌طلب یا در قبال روندها سکوت پیشه کردند یا موضعی دوپهلو گرفتند.

اصولگرایان برای جبران کاهش سرمایه اجتماعی در دولت‌حسن روحانی مسیری سخت اما امیدوارانه پیش رو دارند

ماموریت ممکن جریان انقلاب

حسام رضایی / شاید تا ماه‌ها بتوان درباره نتایج معنی‌دار انتخابات ریاست‌جمهوری1400 صحبت کرد و تحلیل ارائه داد، اما اگر در اثنای این تحلیل‌ها، التفات نسبت‌به مناسبات آینده از دست برود و صرفا لحظه اکنون دریافته شود، ره به بیراهه نهاده شده است. به بیان بهتر، هرچند در نگاه نخست، کاهش مشارکت مردم و افزایش آرای باطله ناامیدکننده به نظر می‌رسد لیکن باید با تجربه‌اندوزی و درس‌آموزی از آنچه ما را به نقطه کنونی رسانیده، آینده را بهتر از اکنون ساخت. در این بین مسوولیت جبهه اصولگرایی که سیدابراهیم رئیسی و دولت آینده خواه‌نخواه برآمده از آن به شمار می‌آید، مسوولیت و وظیفه سنگینی برای جلب اعتماد مجدد مردم دارد.

سرمقاله

تنگ‌نظران در برابر نگاه بصیر مردم ایران

صبح نو

سرمقاله

تنگ‌نظران در برابر نگاه بصیر مردم ایران

دو روز قبل مردم ایران یکبار دیگر حماسه آفریدند. مردمانی نجیب و با بصیرت که حتی با وجود تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی که نتیجه بی‌تدبیری‌های دولت بوده است، یکبار دیگر پای صندوق‌های رأی آمدند تا نشان دهند که همیشه همراه رهبر انقلاب هستند. البته در ترکیب آمار مشارکت مردم باید به هموطنانی که از شرایط موجود گلایه داشته و در انتخابات شرکت نکرده یا رأی سفید داده‌اند هم توجه کرد. این قشر از ایرانیان علاقه‌مندان کشور و نظام جمهوری اسلامی هستند که حالا گلایه‌هایی بحق داشته و انتظار دارند هشتمین رییس‌جمهوری ایران بتواند به این مسائل که اغلب معیشتی و اقتصادی هستند، رسیدگی کرده و آن‌ها را برطرف کند. 

 اما روی دیگر ماجرای انتخابات امسال، تبلیغات گسترده شبکه‌های معاند بود که تلاش کردند با راه‌اندازی هشتگ‌های مختلف در فضای مجازی به خیال خود مردم را از حضور در انتخابات منصرف کنند. این رسانه‌ها و اشخاص بارها دشمنی خود با جمهوری اسلامی را فریاد زده‌اند، اما شکل دشمنی این افراد در روز جمعه بسیار عجیب‌تر شد. جماعت فریب خورده منافق یا سلطنت‌طلبان دیکتاتور‌مآب که دموکراسی را لقلقه دهان خود کرده‌اند در اطراف حوزه‌های انتخابیه در کشورهای خارجی تجمع کرده و ایرانیان میهن‌پرست را که برای رأی دادن مراجعه می‌کردند آماج تهمت، ناسزا و حتی ضرب و شتم قرار می‌دادند. البته ایرانیان به راحتی سابقه اقدامات منافقان و سلطنت‌طلبان در ترور مردم عادی از دهه شصت تا همین سال‌های اخیر و ترور دانشمندان ایرانی را از یاد نبرده و نخواهند برد. دلیل این خشم و نفرت آن‌ها از مردم ایران هم به همین مساله باز‌می‌گردد که دشمنان دوست ندارند پیشرفت و تعالی مردم را ببینند.

captcha
شماره‌های پیشین