sobhe-no.ir
1195
یکشنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
3
نحوه سازماندهی و کنشگری اصلاح‌طلبان چطور باعث عقب ماندن همتی از آرای باطله شد؟

اصلاحات بلای جان همتی

روز گذشته نتایج سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام شد و سیدابراهیم رئیسی توانست با 17میلیون و 800هزار رأی پیروز شود. پس از او، محسن رضایی با سه‌میلیون و 300هزار، عبدالناصر همتی با دومیلیون و 400هزار و سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با حدود یک‌میلیون رأی رده‌های دوم تا چهار را نصیب خود کردند. نکته جالب‌توجه درباره این آمار رأی بسیار پایین عبدالناصر همتی بود. او که در ساعات پایانی منتهی به انتخابات، ازسوی بخشی از نخبگان اصلاحات موردحمایت قرار گرفت، نتوانست در مقام مدعی آنچنان که رسانه‌های اصلاح‌طلب بازنمایی می‌کردند، ظاهر شود. دلیل شکست بلامنازع همتی چه بود؟ آیا مشکل از شخصیت و موقعیت او بود یا نحوه سازمان‌دهی اصلاح‌طلبان هم تاثیر داشت؟

وکیلی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

نهاد اجماع‌ساز از مسوولیت شانه خالی کرد

جریان انقلاب برنده انتخابات ریاست جمهوری شد

رییس‌جمهور سیزدهم ؛ سید ابراهیم رئیسی

صبح نو

جریان انقلاب برنده انتخابات ریاست جمهوری شد

رییس‌جمهور سیزدهم ؛ سید ابراهیم رئیسی

عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور عصر روز گذشته  29خرداد۱۴۰۰ در نشست خبری با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی ضمن تشکر از مردم برای حضور در انتخابات گفت: ابتدا باید شاکر خداوند و بعد حضور مردم در این واقعه بود. علی‌رغم همه فشارها و نارضایتی‌های حاصل از تحریم و روند ایجاد نارضایتی‌ها به‌وسیله عواملی که فکر می‌کنند با فشار خود به این مردم می‌توانند به اهداف خود برسند، این مردم بنا به حمایت و راهنمایی مقام معظم رهبری که هر لحظه با هدایت‌ها و راهنمایی خود حرکت در مسیر انقلاب را به ما می‌آموزند، موجب این شکوه و عظمت شد. وی تصریح کرد: در کنار آن از مقام معظم رهبری تشکر می‌کنم که هم در مراحل قبل از برگزاری انتخابات، هم در مراحل حین انتخابات همیشه حامی و راهنمای ما بودند. از رییس‌جمهور که همه اختیارات و راهنمایی‌های لازم را در اختیار وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور قرار دادند، تشکر می‌کنم. همچنین از مجریان انتخابات و ناظران شورای نگهبان، استانداران، فرمانداران، بخشداران، دهیاران، مجلس، رسانه‌های عزیز و صداوسیما، قوه‌قضاییه و نیروهای امنیتی و انتظامی تشکر می‌کنم. رحمانی‌فضلی درمورد آمار نهایی انتخابات۱۴۰۰ گفت:  از کل واجدین شرایط حضور در انتخابات که ۵۹میلیون و ۳۱۰هزار و ۳۰۷نفر بودند، کل آرای ماخوذه ۲۸میلیون و ۹۳۳هزار و چهار نفر بوده که میزان مشارکت 8/48 بوده است. وی ادامه داد: آقای سیدابراهیم رئیسی با ۱۷میلیون و ۹۲۶هزار و ۳۴۵رأی حائز مقام اول و از طرف مردم عزیزمان امانت‌دار دستگاه اجرایی و به‌عنوان رییس‌جمهور انتخاب شدند.
وزیر کشور افزود: آقای محسن رضایی میرقائد سه‌میلیون و ۴۱۲هزار و ۷۱۲رأی کسب کرده و آقای عبدالناصر همتی دومیلیون و ۴۲۷هزار و ۲۰۱رأی به دست آورده است.
رحمانی‌فضلی ادامه داد: آقای سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نیز ۹۹۹۷۱۸ رأی به دست آورده است و بقیه آرا، باطله محسوب می‌شوند که ۳۷۲۶۸۷۰ رأی را شامل می‌شود.
 وی درمورد اینکه چرا در ساعت ۱۴:۰۰ آمار را اعلام نکرده‌اید، اضافه کرد: اگر این صورتجلسات امضا نشود، اعلام رسمی نمی‌شود. در ساعت ۲ بعدازظهر هنوز ۲۰۰شعبه تاییدیه‌های نهایی لازم ناظران آماده و امضا نشده بود که به من گفتند و من گفتم باید امضاهای لازم و تاییدیه نهایی شده باشند. رحمانی‌فضلی بیان داشت: دیشب آقای همتی آمده بودند به اعضای ستاد خداقوت بگویند و همچنین تاکید داشتند که شرایط به‌گونه‌ای است که لازم دانسته بود برای اجرای کامل قانون در وزارت کشور حضور یابند. فرایند انتخابات پیچیده است، به‌ویژه از مرحله ثبت‌نام و اخذ رأی و شمارش آن باید مراقبت شود. ما سعی کردیم با الکترونیکی کردن و تعبیه نقاط مطمئن از تقلب و تخلف جلوگیری کنیم. وی با اشاره به احتمال تخلف و تقلب در انتخابات گفت: هیچ تخلف یا تقلبی که بتواند تاثیری بر انتخابات داشته باشد نداریم. هر کسی شکایتی داشت به شورای نگهبان مراجعه کند. رحمانی‌فضلی در پاسخ به این پرسش که آقای عرف در نشست خبری چند ساعت پیش خود آمار تعداد آرای شمارش شده را براساس ۹۰درصد آرا اعلام کرده‌اند، بیان داشت: نه، ۹۰درصد شعبات را اعلام داشته‌اند. وزیر کشور در پاسخ به پرسشی درباره زمان اعلام نتایج سایر انتخابات‌ها گفت: به‌دلیل کثرت نامزدهای انتخابات‌های شوراهای شهر و روستا شمارش آرا همچنان در حال انجام است. نتایج انتخابات‌های میان‌دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری نیز به محض پایان شمارش و تجمیع اعلام خواهند شد.

captcha
شماره‌های پیشین