sobhe-no.ir
1195
یکشنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
2
رهبر انقلاب اسلامی:

پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

تقریبا نیمی از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند

شکست پروژه تحریم

از ماه‌ها قبل رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور با حمایت از هشتگ‌هایی مثل رأی بی‌رأی، سعی کردند فضای حاکم بر انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 را سرد و بی‌اثر کنند. علاوه بر این رسانه‌ها، برخی نیروهای سیاسی در داخل کشور نیز ناجوانمردانه بر نفیر تحریم انتخابات دمیدند و زمینه را برای گسترش نارضایتی‌ها و ضربه به جمهوریت نظام فراهم کردند. با اینکه نیروهای اپوزیسیون داخل و خارج از کشور برای ناامید کردن جامعه همصدا شدند، مردم حضور نسبتا خوبی در صحنه داشتند.

سفیر انگلیس به وزارت امورخارجه ایران احضار شد

صبح نو

تقریبا نیمی از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند

شکست پروژه تحریم

از ماه‌ها قبل رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور با حمایت از هشتگ‌هایی مثل رأی بی‌رأی، سعی کردند فضای حاکم بر انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 را سرد و بی‌اثر کنند. علاوه بر این رسانه‌ها، برخی نیروهای سیاسی در داخل کشور نیز ناجوانمردانه بر نفیر تحریم انتخابات دمیدند و زمینه را برای گسترش نارضایتی‌ها و ضربه به جمهوریت نظام فراهم کردند. با اینکه نیروهای اپوزیسیون داخل و خارج از کشور برای ناامید کردن جامعه همصدا شدند، مردم حضور نسبتا خوبی در صحنه داشتند.

رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور از هفته‌ها و ماه‌ها قبل با بمباران فضای ذهنی ایرانیان، سعی بر این داشتند که انتخابات ریاست‌جمهوری1400 با کمترین میزان مشارکت برگزار شود. حمایت و ضریب دادن به هشتگ‌هایی مثل رأی بی‌رأی یا بازنمایی غرض‌ورزانه از واقعیات کشور، ازجمله تلاش‌های اپوزیسیون و ضدانقلاب برای رودررو ساختن مردم با ساختار حاکمیتی بود. با وجود این تلاش‌ها، مشارکت مردم در نوع خود خوب و قابل دفاع بود و بی‌گمان اگر مشکلات اقتصادی کمتر بود و مردم در وضعیت معیشتی بهتری به سر می‌بردند، مشارکت مانند دوره‌های قبل رکوردهای بالاتری را ثبت می‌کرد. علاوه بر این، در تحلیل چرایی بالابودن آرای باطله نیز می‌توان نوعی بیان اعتراض را برآورد کرد.
میزان بالای آرای باطله و مخدوش در این دوره از انتخابات بسیار جلب‌توجه کرد؛ به‌گونه‌ای که در رده‌بندی نهایی، باطله‌ها پس از نامزد پیروز در جایگاه دوم قرار گرفت. دلایل متعددی می‌شود پیرامون چرایی بالابودن میزان آرای باطله ذکر کرد؛ اول اینکه شاید بسیاری از واجدین شرایط رأی، از میان چهار نامزد نهایی چهره‌ای باب‌طبع‌شان نبوده و تصور می‌کردند با قدرت گرفتن هر کدام از ایشان، تغییری در شرایط زندگی آن‌ها پدید نخواهد آمد؛ دوم اینکه شاید بسیاری از آرای باطله در نوع خود، ابراز اعتراض مدنی و «در ساختار» برای رساندن دغدغه‌های خود بوده است.
 
رسوایی اپوزیسیون داخلی و خارجی
 همانطور که گفته شد با توجه به شرایط موجود و تنگی معیشت مردم، طبیعی می‌نمود که مشارکت به‌اندازه سال‌های گذشته آنچنان پرشور و چشمگیر نباشد. در این وضعیت، از ماه‌ها قبل رسانه‌ها و نیروهای اپوزیسیون در خارج و داخل کشور، مردم را نسبت‌به حضور در انتخابات دلسرد کردند. در یک سر طیف اپوزیسیون، تلویزیون‌های فارسی‌زبان متصل به سلطنت‌طلبان و محافل سعودی و در سر دیگر، چهره‌هایی که سابقا رییس‌جمهوری کشورمان بودند و همچنین نیروهایی که سابقه فتنه‌گری در ماه‌های پس از انتخابات سال88 را به‌عهده داشتند، بودند. این همنشینی در نوع خود بی‌سابقه و بی‌بدیل است. با وجودی که در هیچ دوره‌ای شاهد چنین همزادی سیاسی میان نیروهای اپوزیسیون داخلی و خارجی نبودیم اما مردم در روز 28خرداد پای صندوق‌ها حضور یافتند و تمامی پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها درباره میزان مشارکت پایین 40درصد را مخدوش و بی‌اعتبار ساختند. هرچند این میزان مشارکت در شأن نهاد انتخابات جمهوری اسلامی نیست اما باید به این میزان از بصیرت مردم که در سخت‌ترین شرایط پس از انقلاب، پای کار آمدند و هجمه همزمان اپوزیسیون را سست کردند، آفرین گفت. بدون شک کار دولت آینده در بازآفرینی سرمایه اجتماعی تضعیف شده که محصول سیاست‌های فاجعه‌بار دولت تحت حمایت اصلاح‌طلبان است، مسیر پرمناقشه‌ای بر سر راه دارد اما بی‌شک، بازگشت به مردم و مردمی شدن مجدد روندهای اجرایی، این مسیر را هموار خواهد کرد.
 
احمدی‌نژاد، همراه رسانه‌های سعودی 
و سلطنت‌طلب
 در میان نیروهای داخل کشور که در اقدامی ضد منافع ملی و غیرمسوولانه انتخابات را تحریم کردند، محمود احمدی‌نژاد در صف اول قرار داشت. احمدی‌نژاد حاشیه‌آفرینی‌های خود را از همان روز ثبت‌نام آغاز کرد. او در وزارت کشور گفت که اگر تاییدصلاحیت نشود، در انتخابات شرکت نخواهد کرد و تحریم می‌کند. او این گزاره را در روزهای بعدی نیز به‌کرات تکرار و تاکید کرد که نه در انتخابات شرکت می‌کند و نه از کسی حمایت خواهد کرد. این مواضع با استقبال گسترده رسانه‌های ضدانقلاب مواجه شد. با این وجود، احمدی‌نژاد با هیچ‌کدام از این رسانه‌ها مرزبندی نکرد و با موج‌سواری روی نارضایتی‌های موجود، سعی در تقویت و تثبیت جایگاه سیاسی خود کرد. احمدی‌نژاد که خود روزگاری از دل یک فتنه سیاسی و اجتماعی با بیشترین آرای ماخوذه به ‌عنوان ریاست‌جمهوری رسید، علیه جمهوریت نظام موضع گرفت و به‌جای تشویق مردم به حضور حداکثری، جامعه را نسبت‌به روندهای آینده ناامید ساخت. احمدی‌نژاد که سال‌هاست مواضعی ساختارشکنانه دارد، به اعتراف اطرافیان پیشینش ازجمله عبدالرضا داوری، به خیال خودش می‌کوشد در دوران پساجمهوری اسلامی به رهبر مخالفان تبدیل شود و قدرت در نظام جدید را به دست بگیرد. مواضع شاذ احمدی‌نژاد علاوه بر حوزه داخل، حوزه سیاست خارجی را هم درنوردیده است. نامه‌نگاری یکطرفه و بی‌پاسخ با بن‌سلمان، ولیعهد سعودی و با جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، اظهارنظر علیه توافقات ملی با سایر کشورها ازجمله علیه قرارداد راهبردی با چین و تجویز برقراری روابط نرمال با جریان استکبار جهانی ازجمله سایر بی‌بصیرتی‌های احمدی‌نژاد طی این سال‌ها بوده که پیامی جز ذلت را به دشمنان مخابره نکرده است.
 
عبور جوانان اصلاح‌طلب از پدران
 در میان اشتباهات امثال محمود احمدی‌نژاد و ژنرال‌های نامدار جریان اصلاحات، جوانان اصلاح‌طلب پای کار حضور در انتخابات بودند. بخشی از نسل جدید اصلاح‌طلبان با عبور از ایستارهای اپوزیسیونی رهبران خود، انرژی زیادی برای پرشور ساختن انتخابات ریاست‌جمهوری خرج کردند. این جوانان با حضور در شبکه‌های اجتماعی به‌ویژه بحث و تبادل‌نظر در کلاب‌هاوس، تلاش می‌کردند فضا را برای افزایش مشارکت مردم فراهم کنند. اگر نخبگان اصلاح‌طلب یکصدا وارد صحنه می‌شدند و بدون دودستگی و چنددستگی از همتی حمایت می‌کردند، بی‌گمان کنش جوانان اصلاح‌طلب می‌توانست منجر به نتایج بهتری برای این جریان شود. جوانان اصلاح‌طلب در آوردگاه ریاست‌جمهوری‌1400 از بی‌بصیرتی و تشویش ذهنی رهبران خود، عبور کردند و بی‌شک در آینده نزدیک می‌توانند عامل اصلی در دگردیسی تئوریک و سازمانی جریان اصلاحات باشند.

captcha
شماره‌های پیشین