sobhe-no.ir
1194
شنبه، ۲۹ خرداد ۱۴۰۰
3
خبر

مشارکت انتخابات از نظرسنجی‌ها پیشی گرفت

یادداشت

اکنون، آغاز راه است

مهدی فضائلی

علی‌رغم وعده وعیدهای مسوولان، کمبودهایی در برگزاری انتخابات وجود داشت

اعتراض مردم به تمهیدات انتخاباتی

تخلفات در روند برگزاری انتخابات‌های سراسری اگرچه امری محتمل به نظر می‌رسد اما میزان آن و درصد تاثیرگذاری بر نتیجه نهایی، موضوعی است که نباید از آن غافل شد. در این دوره نیز مانند دوره‌های گذشته گزارش‌هایی از وجود تخلفاتی در برخی از شعب رأی‌گیری به گوش می‌رسید که نسبت به دوره‌های گذشته، چشم‌گیر و قابل توجه است.

صبح نو

یادداشت

اکنون، آغاز راه است

مهدی فضائلی

سرانجام، ۲۸‌خرداد‌۱۴۰۰ فرا رسید و تکلیف قبولی‌ها و مردودی‌ها در این آزمون هم مشخص شد؛ به قول معروف، زمستان رفت و روسیاهی به زغال ماند!
یک بار دیگر دوستان انقلاب از این حضور سرنوشت ساز خرسند و مبتهج گردیدند و دشمنان، روسیاه و سرشکسته شدند.
مردم ثابت کردند به بلوغ سیاسی بالایی دست پیدا کرده‌اند و می‌توانند بین عملکرد مسوولان با نظام فاصله بگذارند. نتیجه این بلوغ موجب شد به رغم همه گلایه‌ها و دلخوری‌ها از عملکرد مسوولان، مردم پای صندوق‌های رأی حاضر بشوند و به تعبیر رهبر انقلاب اجازه ندهند بین آن‌ها و نظام فاصله بیفتد و دشمن سوءاستفاده کند. تا ساعاتی دیگر نتیجه نهایی این آزمون اعلام و سکان دار اجرایی کشور برای چهارسال آینده معلوم خواهد شد.
رییس‌جمهور منتخب، هر کس که باشد،رییس همه جمهور است چه به او رأی داده باشند و چه نه، حتی آن‌هایی که در انتخابات شرکت نکردند!
واکنون، آغاز راه است!
راهی برای تحقق وعده‌ها،راه خدمت به آحاد جامعه به‌ویژه طبقات محروم که صاحبان انقلاب هستند، راهی برای ارتقای اقتدار ایران اسلامی، راهی برای جبران سرمایه اجتماعی از دست رفته،راهی برای احیای امیدهای بر باد رفته، راهی برای بازسازی اعتماد آسیب دیده و در یک کلمه راهی برای ارائه نمونه جدیدی از مدیریت جهادی و انقلابی.
عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها، لیکن این راه از ابتدا سخت است و ناهموار و پر مشکل ولی پر ارج و خوش عاقبت. همه باید رییس‌جمهوری منتخب را کمک کنند تا او این بار گران و بس خطیر را به دوش بکشد و ان‌شاءالله به مقصد و مقصود برساند.
مطالبات انباشته شده، فرصت‌های از دست رفته و مشکلات تلنبار شده دشواری کار را مضاعف کرده است لیکن فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیار موجود و به‌خصوص اراده و عزم برای تغییر و خدمت، امکان فائق آمدن بر مشکلات را فراهم خواهد کرد. مرحله پس از پیروزی، از خود پیروزی در انتخابات دشوارتر و آزمون این مرحله خصوصا برای حامیان پیروز انتخابات، خطیرتر و از جنس جهاد اکبر است. نگاه غنیمت مدارانه و هوس‌آلود به آنچه در پیش است و طمع به چرب و شیرین قدرت به جای نگاه مسوولیت محور و خدمت مدارانه، آفتی است که قطعا عده‌ای از آن مصون نیستند و علاوه بر مراقبت جدی و قاطع خود نامزد پیروز، تقوای جمعی اطرافیان و فعالان در ستادها می‌تواند آن را تا حدودی کنترل کند.
رهبر حکیم انقلاب در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خرداد سال‌۹۰ در این باره فرمودند: ما یک تقوای فردی داریم، که هر کسی خود را تحت مراقبت دائم داشته باشد...
اگر کسی بخواهد به فلاح برسد، به فوز برسد، به نجات ابدی برسد، باید تقوا داشته باشد. هر مقدار این حالت بیشتر بود، فوز و فلاح بیشتر است.
 یک تقوای جمعی هم داریم. تقوای جمعی این است که جمع‌ها مراقب خودشان باشند. جمع به حیث جمع، مراقب خودشان باشند. بی‌مراقبتی جمع‌ها نسبت به مجموعه خودشان، موجب می‌شود که حتی آدم‌هایی هم که در بین آن جمعها تقوای فردی دارند، با حرکت عمومیِ آن جمع‌ها بغلتند و به جایی بروند که نمی‌خواهند. در طول این سی سال، ما از این ناحیه ضربه خورده‌ایم. رییس‌جمهوری منتخب از امروز حدودا دو ماه فرصت دارد تا با مشورت با اهل نظر، کابینه‌ای توانمند و خدمتگذار را انتخاب و به مجلس شورای اسلامی معرفی کند. این دو ماه، نفس گیر،بسیار حساس و حیاتی است و یک لحظه آن نباید نادیده گرفته شود.
فشارها بر رییس‌جمهوری منتخب مضاعف و توقعات رنگارنگ متوجه اوست؛ آنچه می‌تواند او را در این مرحله یاری برساند ۱) کنار گذاشتن رودربایستی‌ها ۲) تمرکز بر ویژگی‌هایی که از او و دولتش انتظار می‌رود،از ویژگی‌های معنوی و اخلاقی گرفته تا توانمندی‌های جسمی و فکری برای تلاش،خدمت ،حل مشکلات و تحقق مطالبات و۳)هماهنگی بین اعضای کابینه.
به امید روزهای بهتر برای ایران عزیز و مردم پای کارش.
 

captcha
شماره‌های پیشین