sobhe-no.ir
1193
پنجشنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
6
نامه رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ به رهبرانقلاب؛

ایران به یکی از ۶ کشور تولیدکننده واکسن کرونا در جهان تبدیل شد

گزارش «صبح‌نو» درباره روند پیشرفت واكسن‌های ایرانی كرونا را بخوانید

خودكفایی در تولید واكسن تا پایان تابستان

اعلام صدور مجوز برای واكسن كووبركت موجب شد تا بسیاری از بدخواهان پیشرفت ایران اسلامی اقدام به تخریب این دستاورد بزرگ دانشمندان ایرانی كنند. این در حالی است كه جزئیات سه فاز مطالعه بالینی واكسن كووبركت ایران و نتایج آن منتشر شده است. بررسی داده‌های مجموع این مطالعات تا تاریخ 24خردادماه 1400 نشان می‌دهد كه این واكسن در دوز 5 میكروگرم به‌خوبی تحمل می‌شود و تاكنون اتفاق ناگوار جدی در این زمینه نیز گزارش نشده است. این جزئیات نشان می‌دهد كه مردم به‌خوبی می‌توانند با اطمینان به این واكسن ایرانی آن را تزریق كنند.

صبح نو

نامه رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ به رهبرانقلاب؛

ایران به یکی از ۶ کشور تولیدکننده واکسن کرونا در جهان تبدیل شد

 رییس ستاد اجرایی فرمان امام راحل؟ره؟ با ارسال نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب، صدور مجوز تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا و پیوستن ایران به جمع 6کشور تولیدکننده این واکسن را تبریک گفت.
 به گزارش «صبح‌نو»، محمد مخبر در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی با تبریک دستیابی به مجوز مصرف واکسن کوو ایران برکت با اتکا به دانش کاملا بومی و تبدیل شدن ایران به یکی از 6کشور تولیدکننده واکسن در جهان، این موفقیت بزرگ را مرهون عنایت خداوند متعال، پشتیبانی‌ها و دعای خیر رهبر انقلاب و تلاش و همت جوانان نخبه و جهادی دانست و از کلیه محققان، وزیر بهداشت و همکاران، مراکز تحقیقاتی، تامین‌کنندگان و کارخانجات تولید تجهیزات و مواد اولیه و شرکت‌های دانش‌بنیان قدردانی کرد. رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ در این نامه خبر داده است که میزان تولید تجمیعی واکسن کوو ایران برکت تا پایان شهریورماه امسال بیش از ۵۰میلیون دوز خواهد بود. وی همچنین افزوده است: ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟، به‌جز واکسن کوو ایران برکت، پنج مسیر دیگر برای تولید واکسن بر پایه فناوری‌های دیگر را در دستورکار دارد که با اتمام موفق مطالعات پیش‌بالینی مدل حیوانی این واکسن‌ها، مستندات لازم برای اخذ مجوز تست انسانی آن‌ها به وزارت بهداشت ارسال شده است. وی در بخشی از این نامه آورده است: نکته مهم در فرایند توسعه دانش فنی واکسن‌سازی این است که در میان کشورهایی که واکسن مشابه تولید می‌کنند، مطابق اطلاعات موجود، بازدهی تولید به ازای هر لیتر در چین ۳۰۰دوز  و در بهارات هند ۱۸۰۰دوز در هر لیتر بوده لیکن با همت و عزم جهادی دانشمندان جوان کشور، این بازدهی در واکسن برکت به ۳۵۰۰دوز در هر لیتر رسیده است. مخبر از راه‌اندازی دو خط تولید پیشرفته صنعتی در مدت کمتر از ۶ماه و اینکه این اقدام با عبور از موانع متعدد بین‌المللی و تحریمی صورت گرفته خبر داده و گفته است که ظرفیت این دو خط مجموعا بیش از ۲۵میلیون دوز در ماه و ۳۰۰میلیون دوز در سال خواهد بود. در بخش دیگری از نامه رییس ستاد اجرایی فرمان امام؟ره؟ آمده است: خبر مهم دیگر اینکه در سایر مسیرهای پنج‌گانه مشتمل بر واکسن DNA (مشابه واکسن تولیدی شرکت اینوویو آمریکا)، mRNA  (مشابه واکسن تولیدی شرکت‌های مدرنا و فایزر آمریکا)، پروتئین نوترکیب (مشابه واکسن تولیدی شرکت نووکس آمریکا)، ویروس نوترکیب سرخک (مشابه واکسن تولیدی انستیتو پاستور فرانسه) و واکسن بر پایه سلول‌های بنیادی (فاقد مشابه خارجی)، مطالعات پیش‌بالینی مدل حیوانی با موفقیت سپری شده و مستندات لازم برای اخذ مجوز تست انسانی به وزارت بهداشت ارسال شده است. نکته دیگر اینکه، خط تولید موردنیاز برای تولید واکسن DNA آماده شده و ایجاد خط تولید انبوه واکسن‌های mRNA، پروتئین نوترکیب و ویروس نوترکیب در دست اقدام است.
 

captcha
شماره‌های پیشین