sobhe-no.ir
1193
پنجشنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۰
2
رهبرانقلاب اسلامی تاکید کردند:

راه حل مشکلات؛ حضور پای صندوق رای

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در آستانه انتخابات 1400 با مردم ایران سخن گفتند. این سخنرانی به شکل زنده از شبکه یک و خبر سیما، رادیو ایران و صفحات مجازی پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پخش شد. محورهای سخنان رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:

با ائتلاف نامزدهای جریان‌های انقلاب فضا برای شکل‌گیری دولت مردمی آماده ‌است

انصراف جلیلی و زاکانی به نفع رئیسی

صبح نو

رهبرانقلاب اسلامی تاکید کردند:

راه حل مشکلات؛ حضور پای صندوق رای

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی در آستانه انتخابات 1400 با مردم ایران سخن گفتند. این سخنرانی به شکل زنده از شبکه یک و خبر سیما، رادیو ایران و صفحات مجازی پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پخش شد. محورهای سخنان رهبر معظم انقلاب به شرح زیر است:

 دهه مبارک کرامت را و میلاد حضرت علی بن موسی‌الرضا(علیه‌السلام) را تبریک عرض می‌کنم به همه ملت عزیزمان و همه مشتاقان زیارت آن بزرگوار که متاسفانه مدت‌هاست که محروم مانده‌ایم از این فیض بزرگ.
      امیدواریم که خداوند به برکت دعای این بزرگوار رحمتش را به این ملت روزبه‌روز افزون کند.
 بحث امروز من درباره انتخابات است. تا کمتر از 48ساعت دیگر یک رویداد سرنوشت‌ساز در کشور اتفاق خواهد افتاد؛ عبارت است از انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای شهر و روستا.
  قطعا سرنوشت کشور در یک برهه زمانی در همه زمینه‌ها؛ اعم از اقتصادی،‌ امنیت،‌ سلامت و ... وابسته به عملی است که شما مردم روز جمعه ان‌شاءالله انجام خواهید داد.
 با حضور و رأی خودتان سرنوشت کشور را رقم می‌زنید.
 کار بزرگ مردم در روز جمعه اولا اصل مشارکت، ثانیا نوع مشارکت و انتخاب خواهد بود که امیدواریم خدای متعال دل‌های ملت ایران را هدایت کند تا به بهترین وجه در این عرصه ظاهر شویم.
 در یکی از سخنرانی‌های اخیر عرض کردیم که حضور مردم در نظام جمهوری اسلامی دارای یک اصل محکم و سند متقن فکری است، صرفا مساله‌ای سیاسی نیست؛ البته فواید سیاسی حضور مردم زیاد است، لکن مهم‌تر از این‌ها اصل فلسفه حضور مردم در جمهوری اسلامی است یعنی جمهوری یک بخش است و اسلامیت یک بخش. یعنی اگر جمهوری نباشد تحقق پیدا نکند.
 به همین دلیل هم هست دقیقا که همه مراکز قدرت شیطانی در دنیا، با انتخابات هم به‌طور ویژه مخالفت می‌کنند. در همه انتخابات‌های ما در طول این ده‌ها سال اینطور بوده که ابزارهای رسانه‌ای و سیاسی‌شان را در اختیار تخریب ذهنی مردم و اگر بتوانند به نحوی دخالت در انتخابات بوده برای اینکه نگذارند شکوه و شوکت انتخابات خود را نشان دهد.
 البته به کوری چشم آن‌ها همه انتخابات‌ها سر وقت خود برگزار شده است؛ البته تبلیغات سوء آن بوده، همیشه بوده، قبل از انتخابات تا بعد از انتخابات همیشه وجود داشته است. شاید در هیچ نقطه‌ای از عالم نتوانیم پیدا کنیم که انتخاباتش این همه مورد تهاجم دشمن قرار گرفته باشد.
 الان چندماه است که رسانه‌های آمریکایی و انگلیسی و مزدورهایی که زیر پرچم آن‌ها هستند دارند خودشان را می‌کشند برای اینکه حضور مردم را کمرنگ کنند و انتخابات را به نحوی مورد اتهام قرار دهند.
 خب هدف آن‌ها این است که این انتخابات به‌صورت مطلوب جمهوری اسلامی انجام نشود. یعنی مردم از نظام فاصله بگیرند چون عدم حضور مردم در انتخابات به‌معنای فاصله گرفتن از نظام است؛ البته مردم گوش نکردند، البته متن مردم را می‌گویم، با یک عده خاص کاری نداریم. مردم ان‌شاءالله حضور خواهند یافت و آبرو خواهند داد به نظام.
 حقیقت این است که برخی حقایق در عالم سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی و حوادثی که رنگ و بوی سیاست دارند، باید نگاه به آن‌ها برتر از نزاع‌های سیاسی باشد؛ مثلا تشییع شهید سلیمانی حادثه بزرگی بود و دیگر بحث سلیقه سیاسی نبود و همه شرکت کردند. انتخابات هم از این نوع است و همه باید فارغ از هر سلیقه‌ای حضور داشته باشند؛ چون نظام اجتماعی به این حضور نیاز دارد.
 چند نکته را درباره اهمیت حضور مردم عرض می‌کنم، لکن قبل از آن به آیه سوره مبارکه برائت اشاره می‌کنم؛ می‌فرماید هر عمل و اقدامی از شما که دشمن از آن ناخشنود باشد این در پیشگاه پروردگار عمل صالح است. می‌بینید با این انتخابات شما به‌شدت مخالف هستند، دشمنان دین و ایران. پس حضور در انتخابات یک عمل صالح است. همه کسانی که دنبال عمل صالح هستند بدانند حضور در انتخابات یک عمل صالح است.
 اما نکاتی که مدنظر من است؛ مهم‌ترین نکته این است که انتخابات به معنای حضور مردم در صحنه است. یعنی نظام جمهوری اسلامی پشتوانه مردمی دارد. این در اقتدار کشور تاثیر بی‌نظیری دارد. هیچ ابزار قدرتی به‌اندازه حضور مردم قدرت‌افزا نیست. بله ابزارهای نظام اقتصادی و سیاسی را قدرت‌زا می‌دانیم اما هیچ‌کدام به اندازه حضور مردم نیست.
 کسانی هم که با سفسطه‌گویی‌های گوناگون که در فضای مجازی می‌کنند برای اینکه مردم را دلسرد کنند از حضور در انتخابات،‌ به‌دنبال تضعیف نظام هستند و دشمنان خارجی هم به‌دنبال تضعیف نظام هستند و می‌دانند اگر حضور مردم ضعیف شود و کشور ضعیف شود می‌توانند کشور را دچار ناامنی کنند و جولانگاه تروریست‌ها کنند. این در صورتی است که پشتوانه حضور مردم کمرنگ شود.
 در گوشه‌و‌کنار حرف‌های‌شان این معنا کاملا دیده می‌شود. می‌خواهند حضور مردم نباشد تا کشور ضعیف شود تا بتوانند دخالت کنند و کشور را جولانگاه مزدوران خود کنند.
 نکته دیگر این است که اگر ما کاهش حضور مردم را داشته باشیم، از آن طرف افزایش فشار دشمن را داریم. اگر مشارکت مردم را کم داشته باشیم،‌ از آن طرف افزایش فشار دشمن را خواهیم داشت. اگر بخواهیم فشارها و تحریم‌ها کاهش پیدا کند باید حضور مردم افزایش یابد و پشتوانه مردمی نظام به رخ دشمن کشیده شود.
 رییس‌جمهوری که روز جمعه انتخاب می‌شود اگر با رأی بالا انتخاب شود، پشتوانه قوی خواهد داشت و کارهای بزرگ می‌تواند انجام دهد. 
 کشور بحمدالله دارای توانایی‌های زیادی است. فرصت‌های فراوانی وجود دارد. استفاده از این فرصت‌ها نیازمند انسان‌های فعال،‌ پرکار و قدرتمند است. این قدرتمندی را رییس‌جمهور بیشتر از ناحیه پشتوانه مردمی به دست می‌آورد.
 اگر حضور مردم دارای نصاب مطلوبی باشد و رییس‌جمهور با رأی بالا انتخاب شود موجب می‌شود از ظرفیت‌ها درست استفاده کند.
 نکته بعدی بحث سلامت انتخابات است. خوشبختانه همیشه انتخابات ما سالم بوده است. کسانی که اعتراض می‌کنند ممکن است در گوشه‌ای ایرادی بوده اما درمجموع، انتخابات سالم بوده است. شاهد آن این است که رؤسای جمهوری سر کار آمده‌اند که سلایق متفاوتی داشته‌اند. این نشان می‌دهد انتخابات همیشه سالم بوده است، نه طبق یک مذاق سیاسی خاص بنابراین انتخابات سالم است و اینکه گفته می‌شود رقابتی، بحمدالله رقابتی هم هست.
 مناظره‌ها را دیدیم که البته درباره مناظرات بعدا نکاتی را خواهیم گفت. اما نشان داده شد که رقابت وجود دارد. این هم از آن حقایق مسلم انتخابات ماست؛ البته دشمنان از اول انقلاب که رفراندوم جمهوری اسلامی برگزار شد زیر سوال بردند آرای مردم را. خب از دشمن انتظاری نیست که اعتراف کنند که انتخابات ما صحیح بوده است.
 جالب اینکه برخی کشورها در میانه قرن21 قبیله‌ای مدیریت می‌شوند و اصلا بوی انتخابات به این کشورها نرسیده است و مردم آن‌ها اصلا نمی‌دانند صندوق رأی چیست و فرق صندوق رأی را با صندوق میوه نمی‌دانند، اما تلویزیون 24ساعته راه‌اندازی می‌کنند تا بگویند انتخابات ایران دموکراتیک نیست.
 نکته قابل‌توجه دیگر اینکه برخی از کسانی که اظهار تردید می‌کنند در امر شرکت در انتخابات؛ مردد یا دلسرد هستند، این‌ها قشرهای محروم و ضعیف جامعه هستند، این را اطلاع دارم. این‌ها توقعات بجایی دارند و گلایه دارند که توقع‌شان برآورده نشده؛ مساله مسکن،‌ معیشت و ... که مسوولان باید می‌رسیدند به این مسائل، لذا دست‌ودل‌شان به انتخابات نمی‌رود. گلایه این‌ها بجاست اما تصمیم‌گیری‌شان بجا نیست. دولت آینده باید حتما در صدر برنامه خودش رسیدگی به این قشرها را قرار دهد. اما نرفتن پای صندوق و قهر کردن با صندوق رأی مشکل را حل نمی‌کند.
 مشکلات به این صورت حل می‌شود که همه برویم پای صندوق رأی و به کسی رأی دهیم که فکر می‌کنیم می‌تواند این مشکلات را حل کند. گلایه‌ها را قبول دارم اما شرکت نکردن به‌خاطر این گلایه‌ها را قبول ندارم.
 یک نکته دیگر درباره جوان‌هاست. من خیلی به جوان‌ها اعتقاد دارم و در همه مسائل پیشرو و پیشران هستند. در انتخابات هم باید همین باشد. انتظارم از جوانان این است که هرچه می‌توانند مردم را ترغیب کنند. به‌خصوص رأی اولی‌ها که عده کثیری هستند در هر دوره. حضور این‌ها در انتخابات مثل جشن تکلیف سیاسی است.
 آخرین نکته‌ای که می‌خواهم عرض کنم این است که برخی با تحلیل‌های غلط می‌خواهند روح یأس و ناامیدی را تزریق کنند. از دشمن توقعی نیست اما در داخل برخی با تحلیل‌های ضعیف حرف‌هایی می‌زنند که می‌خواهند مردم را مأیوس کنند. من می‌گویم این غلط است. یأس و ناامیدی مطلقا معنایی ندارد.
 مردم ما قوی هستند و کشور ما قوی است. من در بیانیه گام دوم توضیح دادم؛ ما ملت قدرتمند و قوی هستیم و این توانمندی‌ها از چشم دشمنان هم پوشیده نیست. هرجا ملت ما همت کرد، کارهای بزرگ انجام داد، ازجمله پیروزی انقلاب، جنگ تحمیلی و آخرین مورد واکسن کرونا.
 خب جوانان ما منتظر نماندند که دست‌های بخیل،‌ واکسن را به ما بفروشند. جوان‌های ما از همان روزهای اول شروع کردند در طرق مهمی کار کردند تا به واکسن رسیدند. ما شدیم جزو 5، 6 کشوری که می‌توانند واکسن کرونا را تولید و گفتند می‌توانند در ماه واکسن زیادی تولید کنند.
 به دست‌اندرکاران انتخابات ضمن خسته نباشید سفارش کنم که اولا تمهیدات لازم را برای حضور مردم پای صندوق فراهم کنند. شرکت مردم طوری باشد که به سلامت جامعه صدمه‌ای نزدند. البته اعلام کردند دارند تلاش می‌کنند.
 ثانیا مشکل کمبود تعرفه‌های انتخاباتی، یکی از مشکلات این است که همیشه به ما گزارش می‌دهند که تعرفه نیست یا چند ساعت از انتخابات می‌گذرد اما هنوز نرسیده است. این باید پیشاپیش مورد بررسی قرار گیرد.
 در گزارش‌های خارج از کشور، در برخی از کشورها آمادگی‌های لازم به نحو مطلوب فراهم نشده است. از وزارت کشور و وزارت خارجه جدا مطالبه می‌کنم که نگذارند در این کشورها ایرانی‌هایی که علاقه‌مند هستند نتوانند شرکت کنند. نکته آخر اینکه با هر تخلفی هم برخورد کنند.

captcha
شماره‌های پیشین