sobhe-no.ir
1192
چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
6
هشدار فلسطینی‌ها به‌ تل‌آویو: منتظر آتش باش

سرگردانی رژیم جعلی

راهپیمایی موسوم به« پرچم» عصر دیروز سه‌شنبه از سوی صهیونیست‌ها در قدس برگزار شد و طبق برنامه اعلام شده، صهیونیست‌ها مقابل باب‌العامود اقدام به تجمع و رقص و پایکوبی با پرچم‌های صهیونیستی کردند و درگیری بین نظامیان صهیونیستی با فلسطینی‌ها روی داد . عصر دیروز نظامیان رژیم صهیونیستی به فلسطینی‌هایی که در باب‌العامود حضور داشتند، حمله ور شدند و فلسطینی‌ها با ایستادگی در برابر آن‌ها از خروج از این منطقه مخالفت کردند. این راهپیمایی در حالی برگزار شد که فلسطینی‌ها قبلا به شدت نسبت به آن هشدار داده و گفته بودند که در برابر آن سکوت نمی‌کنند. هشداری که موجب شد تا رژیم صهیونیستی از همان ابتدا به حالت آماده‌باش درآید و از ترس درگیری مجدد با مقاومت، تدابیر شدید امنیتی در قدس برپا کند. ترسی که موجب شد تا 2500‌نیروی پلیس رژیم صهیونیستی در قدس برای تأمین امنیت راهپیمایی «پرچم »مستقر شوند.

کلاه گشاد آمریکا و صهیونیست‌ها بر سر امارات

کاخ آرزوهای بن‌زاید ویران شد

صبح نو

کلاه گشاد آمریکا و صهیونیست‌ها بر سر امارات

کاخ آرزوهای بن‌زاید ویران شد

در سال‌های اخیر، امارات ازجمله کشورهای منطقه غرب آسیا بوده است که با اتخاذ رویکردی تهاجمی در سیاست خارجی با استفاده از پتانسیل توانمندی اقتصادی و بالا بردن هزینه‌های نظامی با حضور و نفوذ فعال در بخش زیادی از پرونده‌های منطقه‌ای، در پی نشان دادن خود به‌عنوان یک بازیگر مستقل و رقیب برای مهم‌ترین قدرت‌های منطقه‌ای غرب آسیاست. بااین‌حال امارات نیز همانند عربستان‌سعودی پیشبرد برنامه‌های توسعه توان خود را عمدتا بر مدار همراهی با سیاست‌های غرب و رژیم‌صهیونیستی قرار داده که این امر نقاط تضارب منافع امارات با محور مقاومت را تشدید کرده است.
 در گذشته مساله حضور فعال در بحران سوریه و همراهی پشت‌پرده با طرح فشار حداکثری ترامپ علیه ایران و درحال‌حاضر نقش‌آفرینی در جنگ یمن، بحران‌سازی در عراق و لبنان، عادی‌سازی روابط با رژیم‌صهیونیستی و تلاش برای باز کردن پای صهیونیست‌ها به خلیج‌فارس، از نقاط اصلی رویارویی ابوظبی در برابر محور مقاومت بوده است.
در این رویارویی دوئل بر سر مساله فلسطین درحال‌حاضر به اصلی‌ترین عرصه تلاش ابوظبی برای ضربه زدن به محور مقاومت تبدیل شده است؛ به‌صورتی‌که امارات برخلاف کشورهای جهان عرب و حتی کشورهایی که در پشت‌پرده با صهیونیست‌ها ضدوبندهای مخفیانه داشتند، در تحولات اخیر فلسطین به حمایت آشکار و صریح از اشغالگری رژیم‌صهیونیستی در قدس و سپس جنایت‌آفرینی علیه مردم غزه در جنگ 11روزه پرداخت.
حتی اکنون در شرایطی که افکارعمومی جهانی و سازمان‌های بین‌المللی خواهان محاکمه سران رژیم‌صهیونیستی به‌دلیل ارتکاب به جنایت جنگی و نسل‌کشی شده‌اند و مقاومت اسلامی در غزه به قهرمان دفاع از آرمان فلسطین و قدس شریف در برابر دشمن صهیونیستی تبدیل شده است، به‌صورتی‌که دولت‌های غربی نیز نسبت‌به ضرورت برقراری کانال‌های دیپلماتیک با حماس پی برده‌اند، اماراتی‌ها برخلاف این جریان، طی روزهای گذشته حملات لفظی خود را به حماس تشدید کرده و از کشورهای غربی برای تفکیک میان شاخه سیاسی حزب‌الله و حماس در فهرست گروه‌های تروریستی انتقاد کرده بود. عبدالله بن‌زاید آل‌نهیان شنبه در گفت‌وگو با سایت کمیته یهودی - آمریکایی که به‌تازگی در امارات دفتر افتتاح کرده است، در اظهاراتی تحریک‌آمیز گفته بود: «باعث تاسف است که برخی کشورها تردید دارند که به‌طور آشکار درباره تشکیلاتی مانند حماس و حزب‌الله صحبت کنند.»
درواقع امروز دولت‌های امضاکننده توافق به‌ویژه امارات و بحرین در موقعیت ناخوشایندی قرار دارند. آن‌ها به مردم خود از مزایای همکاری با اسرائیل در زمینه‌های تجاری، گردشگری، تحقیقات پزشکی، اقتصاد محیط‌زیست و توسعه علمی سخن گفته‌اند اما اکنون باید در برابر تصاویر تلویزیونی ۲۴ساعته از بمباران غزه، تهدید به اخراج فلسطینیان از خانه‌های‌شان در بیت‌المقدس شرقی و هجوم اخیر پلیس اسرائیل به محوطه مسجدالاقصی در آن شهر چهره در هم بکشند؛ اقدامی که بر مبنای توطئه جبهه سازش برای به گوشه رینگ فرستادن محور مقاومت و جبهه حمایت از آرمان فلسطین طرح‌ریزی شده بود، ناگهان با تحولات قدس و حضور قدرتمندانه مقاومت غزه در حمایت از فلسطینیان کرانه باختری و قدس ورق کاملا برگشت و قطار عادی‌سازی را به قعر دره فرستاد.
 تغییر معادلات فلسطین از بعدی دیگر موجب شده تا امارات و محمدبن‌زاید خود را بازنده بزرگ بازی آمریکایی صهیونیستی پیش‌قدم شدن در قمار عادی‌سازی ببینند. درحالی‌که محمدبن‌زاید با دلگرمی به تداوم دوران ریاست‌جمهوری ترامپ در کاخ سفید هزینه خوراک تبلیغاتی برای کارنامه خالی سیاست خارجی ترامپ را برعهده گرفت، با رفتن ترامپ اکنون دولت دموکرات آمریکا به خوش‌خدمتی اماراتی‌ها به ترامپ وقعی ننهاده و حاضر به اجرای وعده‌های ترامپ برای ابوظبی نیستند. حتی درحالی‌که توافق فروش جنگنده اف35 تنها دلخوشی ابوظبی از قمار عادی‌سازی بود، اکنون مقامات کاخ سفید آن را نیز به چماقی برای همسو کردن امارات با سیاست خارجی ضدچینی تبدیل کرده‌اند؛ درحالی‌که امارات به توسعه روابط استراتژیک با غول شرق آسیا می‌اندیشد، ممکن است مجبور شود که از تنها دستاورد معامله تماما زیان‌ده عادی‌سازی نیز بگذرد.
از طرف دیگر، صهیونیست‌ها نیز که بهره‌برداری خود را از توافق عادی‌سازی در نمایش خروج از انزوای منطقه‌ای و مشروعیت‌بخشی به توسعه‌طلبی در اراضی فلسطینیان در کرانه باختری بردند، با درپیش‌گرفتن سیاست توسعه‌طلبی در قدس عملا نشان دادند که به حفظ آبرو و توجیهات امارات از مفید نشان دادن توافق عادی‌سازی با منافع فلسطینیان هیچ وقعی نمی‌نهند و حتی اکنون محمدبن‌زاید در کمال ناباوری خود را مغلوب سیاست صبر و انتظار محمدبن‌سلمان در برابر فشارهای ترامپ برای پیوستن به عادی‌سازی می‌بیند. در این شرایط اتخاذ رویکرد فرار به جلو و حمله سیاسی و تبلیغاتی بی‌ثمر علیه حماس و حزب‌الله برای پر کردن جبهه خالی‌شده حمایت از عادی‌سازی و خروج از انزوا تنها دستاویزی است که بن‌زاید به آن متوسل شده است.

captcha
شماره‌های پیشین