sobhe-no.ir
1192
چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
5
«صبح‌نو» کمپین انتخاباتی سیدابراهیم رئیسی را بررسی می‌کند

در مسیر دولت مردمی

جواد بخشی / فسادستیزی وجه غالب شناخت مردم از سید ابراهیم رئیسی است. رئیسی در ۲۳آذر سال ۱۳۳۹ در محله نوغان شهر مشهد متولد شد و در مسوولیت‌های مختلفی در چند دهه گذشته با مردم روبه‌رو بوده است. وی تا پیش از انتصاب به ریاست قوه‌قضاییه، تولیت آستان قدس رضوی بود و با سرکشی به نقاط مختلف سه استان خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی بارها با مردم کوی و برزن این استان‌ها به گفت‌وگو نشسته بود. رئیسی از درس خارج اصول آیت‌الله سید محمدحسن مرعشی شوشتری و آیت‌الله هاشمی‌شاهرودی و خارج فقه آیت‌الله آقا مجتبی تهرانی و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب استفاده کرده است و علاوه بر این، با اتمام دوره سطح حوزه توانست به دوره کارشناسی‌ارشد رشته حقوق خصوصی راه یافته و پس از دفاع از پایان‌نامه، در سال تحصیلی۱۳۸۰ با قبولی در کنکور دکترای مدرسه عالی شهید مطهری در رشته فقه و حقوق خصوصی، ادامه تحصیل دهد.

سخنگوی ستادهای مردمی رئیسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» مطرح کرد؛

«فضای مجازی» ابزاری برای نظارت مردم بر دولت

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با قهرمان‌پور، کمپین انتخاباتی رئیسی را بررسی کرد

استراتژی نامزد پیشرو

صبح نو

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با قهرمان‌پور، کمپین انتخاباتی رئیسی را بررسی کرد

استراتژی نامزد پیشرو

رحمان قهرمان‌پور، کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: آقای رئیسی طبق نظرسنجی‌ها نامزد پیشرو است؛ یعنی کسی که در مسابقه انتخابات جلوتر از سایر نامزدها قرار دارد. نامزدهای پیشرو، نقش مهمی در شکل‌دهی به صحنه رقابت انتخابات دارند به این معنی که استراتژی آن‌ها می‌تواند مسیر پیروزی سایر نامزدها را تحت تاثیر خودش قرار دهد. وی افزود: بنابراین مسیر پیروزی یا استراتژی نامزد پیشرو، باید به‌گونه‌ای باشد که موقعیت وی را حفظ کند. بر این اساس، آقای رئیسی استراتژی خودداری از ریسک یا ریسک نکردن را پیش گرفته است. به این دلیل که فکر می‌کند رقابت او با کاندیدای خاصی که عقب‌تر از وی است می‌تواند به پدیده شدن آن کاندیدا کمک کند و موقعیت برتر را از وی بگیرد. این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: استراتژی خودداری از ریسک، استراتژی‌ای است که نامزدهای پیشرو در خیلی از کشورها به کار می‌گیرند. اما ضعف‌ها و چالش‌های خاص خود را دارد به این معنا که همیشه نمی‌توان با استفاده از این استراتژی و در حاشیه امن ماندن برنده انتخابات شد.
بدنه اصولگرا تابع محاسبات سیاسی نیست
وی افزود: این استراتژی ممکن است بتواند یک نامزد در مناظرات انتخاباتی دیده نشود و از کورس رقابت بیرون بماند و آرای او با سرعت زیادی شروع به ریزش کند؛ بنابراین باید دید در ادامه شرایط محیطی به آقای رئیسی  اجازه می‌دهد این استراتژی را حفظ کند یا خیر و  ظهور یک شگفتی دیگر باعث می‌شود آرای رئیسی تغییر کند. در این صورت، براساس نظرسنجی‌ها باید بروند به سمت کنار گذاشتن این استراتژی و تعریف رقیب برای خودشان و وارد شدن در رقابت و موضوعات مختلف.
قهرمان‌پور با اشاره به اظهارات اولیه رئیسی زمان ورود به انتخابات گفت: رئیسی ابتدا اعلام کرد که رقیب من هیچ‌یک از کاندیدا نیستند و رقیب بنده فساد و ناکارآمدی است.
وی افزود: این حرف درست است به این دلیل که ایشان با فاصله معناداری جلوتر از سایر نامزدهاست و احساس می‌کند با هر نامزدی که رقابت کند باعث بالاتر آمدن آن نامزد می‌شود. این استراتژی باید دید تا کجا می‌تواند به نفع رئیسی باشد. استراتژی رئیسی در دل خودش هم نقاط مثبت و هم نقاط ضعفی دارد. فعلا آنچه می‌بینیم این است که اصولگرایان اجماع کردند که سبد رأی خود را به سبد رأی رئیسی بریزند اما با توجه به اینکه بدنه رأی‌دهنده اصولگرا ویژگی‌های خاص خودش را دارد یعنی بدنه‌ای است که اصطلاحا بیشتر اعتقادی رأی می‌دهد و به برخی اصول معتقد است و به برخی سرشناسان اعتقاد دارد ما می‌گویم بدنه اصولگرا خیلی تابع محاسبات سیاسی نیست.

مشکل رئیسی شکننده‌تر شدن رأیش در بین اصولگرایان است
وی افزود: در مقایسه با بدنه اصلاح‌طلب که به رأس نگاه می‌کنند و براساس مصالح سیاسی، اگر اجماعی روی یک کاندیدا شود حتما از آن حمایت می‌کند و نمی‌پرسد چرا، رأی‌دهنده اصولگرا حتی در صورت اجماع می‌خواهد به یک حجیت شرعی برسد و بعد رأی بدهد.
قهرمان‌پور تاکید کرد: در چنین شرایطی، وقتی رئیسی و جلیلی همزمان در صحنه حضور دارند، بخشی از رأی‌دهندگان اصولگرا به‌صورت طبیعی دلیلی برای رأی دادن به رئیسی نمی‌بینند، مخصوصا اینکه به این نتیجه برسند که رئیسی برنده انتخابات است به جلیلی رأی ندهند. چون آن‌ها فکر می‌کنند رئیسی برنده است و بروند به جلیلی رأی بدهند چراکه حجیت شرعی و اعتقادی هم داشته باشند و این خطری است که کمپین رئیسی را تهدید می‌کند.
این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: مشکل اصلی رئیسی بیشتر از اینکه رقبای اصلاح‌طلبش باشد، شکننده‌تر شدن رأیش در بین برخی اصولگرایان است. درصورتی‌که جلیلی تا آخر در رقابت بماند، بخشی از رأی رئیسی را به خودش اختصاص می‌دهد و اگر رقابت جدی‌تر شود، پیروزی رئیسی در دور اول ممکن است با تردیدهایی مواجه شود.

رئیسی در زمینه روابط خارجی باید پیام معتبری به آرای مردد بدهد
قهرمان‌پور ادامه داد: از طرف دیگر، ضعف دیگری که کمپین رئیسی دارد در موضوع روابط خارجی و لغو تحریم‌ها و روابط با جهان خارج پیام معتبری ندارد. آقای رئیسی سابقه چندانی در این زمینه ندارد و تصویرسازی برای وی کار راحتی نیست و براساس نظرسنجی‌ها لغو تحریم‌ها، دغدغه‌های اصلی مردم است و رئیسی درصورتی‌که رقابت جدی شود در زمینه روابط خارجی باید پیام معتبری به آرای مردد بدهد.
وی افزود: مساله دیگری که در کمپین رئیسی وجود دارد این است که آقای رئیسی نقش نامزدی ریاست‌جمهوری و ریاست قوه‌قضاییه را همزمان ایفا می‌کند،  پایگاه رأی رئیسی که یک پایگاه رأی اصولگرا و معتقد و مردد و طبقه پایین اجتماعی و سیاسی به‌نوعی است به این معناست که او خیلی فرصت زیادی به پرداختن پیچیدگی‌های پشت پرده انتخابات را ندارد و درنتیجه وقتی همزمان در این دو نقش ظاهر می‌شود، در ارسال پیام به بدنه رأی خودش باید این نکته را لحاظ کند. از طرفی نمی‌گوید من رییس قوه‌قضاییه و از سوی دیگر نامزد هستم. این تفاوت نقش از نظر تکنیک برقراری ارتباط باعث می‌شود رئیسی زمان بیشتری را صرف برقراری ارتباط با پایگاه رأی خودش کند.

captcha
شماره‌های پیشین