sobhe-no.ir
1192
چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
3
در رأی‌گیری مجدد جبهه اصلاحات، همتی رأی نیاورد

دست رد« ناسا» بر سینه همتی

نهاد اجماع ساز اصلاحات (ناسا) که قرار بود برای انتخابات ریاست‌جمهوری1400 نیروهای اصلاح‌طلب را حول یک نامزد مشخص متحد و متفق سازد، دو روز پیش با برگزاری جلسه‌ای تصمیم گرفت که از هیچ‌یک از دو نامزد منتسب به جبهه اصلاحات یعنی همتی یا مهرعلیزاده حمایت نکند. این تصمیم که غیرمنتظره می‌نمود در حالی اتخاذ شد که برخی نخبگان شاخص اصلاح‌طلب طی دو-سه روز گذشته در بیانیه‌هایی، بدنه اصلاح‌طلب را به حضور پای صندوق‌ها دعوت کرده بودند. مضاف بر این، اجماع‌سوزی نهاد انتخاباتی اصلاح‌طلبان باعث بروز افتراق در میان نیروهای تجدیدنظرطلب شده است. ادامه این گزارش را بخوانید.

مصطفی پهلوانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

انتخابات هنوز برای اصلاح‌طلبان به پایان نرسیده است

صبح نو

مصطفی پهلوانی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

انتخابات هنوز برای اصلاح‌طلبان به پایان نرسیده است

مصطفی پهلوانی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو»، با اشاره به نوع کنشگری انتخاباتی این حزب در ادامه مسیر با وجود تصمیم اخیر نهاد اجماع‌ساز اصلاحات، تصریح کرد: حزب کارگزاران سازندگی علاقه داشت که با نهاد اجماع‌ساز کار کند اما در شرایط فعلی، مشغول رصد فضا هستیم و ان‌شاءالله حمایت ما از آقای همتی طی امروز و فردا رسمی خواهد شد. وی با بیان اینکه حمایت حزب کارگزاران سازندگی از همتی قطعا در قالب جبهه اصلاحات نخواهد بود، اضافه کرد: جبهه اصلاحات ایران نظر خود را اعلام کرد و ما تصویری از اینکه بخواهد تصمیم خود را تغییر دهد، نداریم. پهلوانی در پاسخ به این سوال که آیا این احتمال هست حزب کارگزاران سازندگی با آن بخش از جبهه اصلاحات ایران که به حمایت از یک نامزد واحد رأی داد، وارد ائتلاف شود، تصریح کرد: در سیاست همیشه احتمال‌های زیادی وجود دارد اما هنوز نشانه‌ای دال بر این موضوع ندیده‌ام. 
وی با اشاره به تصمیم اخیر جبهه اصلاحات ایران در عدم حمایت از یک فرد خاص، تاکید کرد: انتظار این بود که نهاد اجماع‌ساز یا همان جبهه اصلاحات ایران، تصمیم اجماع‌ساز بگیرد اما تصمیم اخذشده اخیر، نتوانست اجماع ایجاد کند چون از 46عضو جبهه، 23عضو به آقای همتی رأی دادند. بااین‌وجود، انتخابات هنوز برای اصلاح‌طلبان به پایان نرسیده است. پهلوانی با اشاره به تلاش‌های حزب کارگزاران سازندگی برای ترغیب احزاب اصلاح‌طلب به مشارکت فعال و حمایت از گزینه واحد، افزود: ناکامی در رسیدن به این هدف، نه ناکامی برای صرفا حزب کارگزاران بلکه برای تمامی احزاب اصلاح‌طلب است. عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی اضافه کرد: البته ناکامی اصلی برای شورای نگهبان است که در این دوره، همه کاندیداهایی را که می‌توانستند نماینده جمیع احزاب جبهه اصلاحات باشند رد و این بحران را برای اصلاح‌طلبان ایجاد کرد. پهلوانی گفت: حزب کارگزاران سازندگی همچنان معتقد است که علی‌رغم بازی شورای نگهبان، به قول آقای همتی می‌شود زیر میز زد اما برخی احزاب اصلاح‌طلب معتقدند که این بازی آنقدر مهندسی شده که دیگر امکان تغییر وجود ندارد. وی با اشاره به تلاش‌های حزب کارگزاران سازندگی برای مجاب ساختن احزاب اصلاح‌طلب در حمایت از نامزد واحد، گفت: تلاش ما برای تغییر موضع تک‌تک احزاب اصلاح‌طلب ادامه دارد تا یک امتیاز مثبت برای آینده جبهه اصلاحات فارغ از اینکه آقای همتی رأی بیاورد یا نیاورد، ایجاد شود.

captcha
شماره‌های پیشین