sobhe-no.ir
1192
چهارشنبه، ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
10
با سرمایه‌گذاری 25‌هزار میلیارد ریالی انجام می‌شود

اشتغال‌زایی 18‌هزار نفری برکت با احیای 300‌بنگاه اقتصادی

گزارش «صبح‌نو» درباره هشدارهای کارشناسان پیرامون ورشکستگی آبی ایران را بخوانید

آب مدیریت نمی‌شود

کم آبی و بحران آب از دیرباز یک امر طبیعی در این سرزمین کهن بوده است. بارش سالانه دریافتی ایران کمتر از یک سوم میانگین بارش‌ جهانی است، بنابراین واضح است ایران از لحاظ بارش وضعیت چندان خوبی ندارد. البته اگر کم‌آبی تنها محدود به کمبود بارش دریافتی باشد مشکلی پیش نمی‌آید اما زمانی که این کمبود بارش بر ابعاد مختلف اجتماع و اقتصاد اثر بگذارد، برای مثال باعث بیکاری کشاورز شود تبدیل به بحران می‌شود. اما در سال‌‌های اخیر کارشناسان و فعالان محیط زیست عبارت جدیدی را تحت عنوان «ورشکستگی آبی» وارد ادبیات کردند که نشان‌دهنده عمق فاجعه‌‌هایی است که کشور با آن روبه‌روست. یک فرد را در نظر بگیرید که ماهیانه فقط سه میلیون تومان درآمد دارد، اما این فرد بدون در نظر گرفتن درآمد خود هرماه بیش از سه میلیون تومان خرج می‌کند. این فرد ابتدا بحران مالی را تجربه می‌کند و اگر سیاست درستی برای دخل و خرج خود اتخاذ نکند طولی نمی‌کشد که دچار ورشکستگی می‌‌شود. این تعریف ساده از ورشکستگی را می‌توانیم به ورشکستگی در حوزه آب هم تعمیم دهیم، ورشکستگی آبی در شرایطی اتفاق می‌افتد که بدهی‌‌های آبی به طبیعت خیلی بیشتر از موجودی منابع آبی کشور باشد و آب‌‌های سطحی به مثابه حساب‌های جاری و آب‌های زیرزمینی به‌عنوان حساب‌‌های پس‌انداز همگی خرج شده است، شرایط بن‌بستی که دیگر با ۲۰درصد صرفه‌جویی در مصرف آب خانگی نمی‌توان از آن خارج شد. در شرایط بحرانی می‌توان تلاش کرد همه چیز را تا حدودی به روز اول برگرداند اما در ورشکستگی دیگر امکان بازگشت به شرایط اول امکان ندارد. بنابراین باید بپذیریم در ورشکستگی آبی سازگاری با طبیعت از احیای آن ضرورت بیشتری دارد. کسی که به بحرانی بودن شرایط اعتقاد دارد همه منابع و اهتمام خود را صرف برگرداندن شرایط به حالت قبل می‌کند اما کسی که از ورشکستگی آبی صحبت می‌کند، ابتدا می‌پذیرد که بازگشت‌پذیری و احیاپذیری به‌طور کامل ممکن نیست بنابراین بخشی از تمرکز خود را روی احیا و بخش دیگر را روی سازگاری با شرایط می‌گذارد.

صبح نو

با سرمایه‌گذاری 25‌هزار میلیارد ریالی انجام می‌شود

اشتغال‌زایی 18‌هزار نفری برکت با احیای 300‌بنگاه اقتصادی

مدیرعامل بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام از اشتغال‌زایی 18‌هزار نفری با احیا و توسعه 300بنگاه اقتصادی در سال جاری 
خبر داد. این امر اتفاقی بزرگ است که در شرایط اقتصادی فعلی می‌تواند برای بسیاری از کارگران و کارشناسان بیکار شده خبری خوش باشد. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب نیز بارها درباره اهمیت فعال‌سازی بنگاه‌ها و کارگاه‌های کوچک اقتصادی نکات مهمی را مطرح کرده‌اند.
به گزارش «صبح‌نو»، امیرحسین مدنی در مراسم شکرانه احیا و بهره‌برداری از 130‌بنگاه اقتصادی در سال جهش تولید ضمن بیان این مطلب افزود: با توجه به نام‌گذاری سال جاری به‌عنوان «تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» از سوی رهبر معظم انقلاب، سرمایه‌گذاری اقتصادی و مشارکت با 300‌بنگاه و واحد تولیدی متوسط و بزرگ را به منظور احیا، توسعه و افزایش توان تولید با سرمایه‌گذاری کل 25‌هزار میلیارد ریالی در دستور کار داریم. وی خاطرنشان کرد: احیا و توسعه این 300‌بنگاه اقتصادی متوسط و بزرگ علاوه بر احیای 20‌هزار میلیارد ریال سرمایه مردمی و بخش خصوصی، اشتغال‌زایی برای 18‌هزار نفر را به‌دنبال دارد. مدنی همچنین از احیا و بهره‌برداری از 130‌بنگاه متوسط و بزرگ در سال‌99 خبر داد و اظهار داشت: در سال 
جهش تولید و با سرمایه‌گذاری 2‌هزار و 500‌میلیارد ریالی بنیاد برکت، 130‌واحد تولیدی به ارزش حدودا 10‌هزار میلیارد ریال به چرخه تولید کشور بازگشته‌اند. همچنین 7‌هزار و 500‌میلیارد ریال سرمایه مردمی و کارآفرینان احیا و بیش از 10‌هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد شده است.
مدیرعامل بنیاد برکت با اشاره به رونمایی از دستگاه اکسیژن‌ساز یکی از شرکت‌های مشارکتی دانش‌بنیان این بنیاد در استان قزوین گفت: شرکت سدنا یکی از واحدهای مشارکتی فعال در حوزه تولید محصولات دانش‌بنیان از جمله اکسیژن‌ساز و تب‌سنج است که در حوزه درمان کرونا کاربرد دارند. وی افزود: بنیاد برکت از سال‌1398 اقدام به مشارکت اقتصادی با این شرکت دانش‌بنیان کرده و با سرمایه‌گذاری 40‌میلیارد ریالی در این واحد تولیدی باعث ایجاد اشتغال برای 175‌نفر شده است. مدنی خاطرنشان کرد: محصولات این شرکت دانش‌بنیان در حال حاضر به کشورهای مختلف از جمله روسیه، اسپانیا و ارمنستان صادر می‌شود. مدیرعامل بنیاد برکت همچنین از افتتاح شرکت شترمرغ رزین‌پرور خبر داد و گفت: ظرفیت سالانه این واحد تولیدی فعال در شهر آبیک 300‌قطعه شترمرغ مولد و 4‌هزار قطعه پرواری است. وی بیان کرد: بنیاد برکت از سال‌98 اقدام به مشارکت با این واحد تولیدی با حجم سرمایه‌گذاری بیش از 113‌میلیارد ریالی کرده است. فعالیت این واحد پرورش شترمرغ، فرصت کسب‌و‌کار برای 175‌متقاضی اشتغال را نیز فراهم آورده است.  بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام تاکنون 596‌طرح در حوزه‌های توانمندسازی اقتصادی، امور زیربنایی، فرهنگی و خدمات بیمه‌ای را با حجم سرمایه‌گذاری 2‌هزار و 45‌میلیارد ریال در مناطق محروم و کمتر توسعه‌یافته استان قزوین به بهره‌برداری رسانده یا در دست اقدام دارد.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین