sobhe-no.ir
1191
سه شنبه، ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
1
عمر سیاسی نخست وزیر رژیم صهیونیستی پایان یافت

سقوط نتانیاهو در برابر مقاومت

روح‌الله فرقانی / نخست‌وزیری 12ساله نتانیاهو سرانجام در میان اختلافات داخلی رژیم‌صهیونیستی به پایان رسید و «نفتالی بنت» توانست با 60رأی، اعتماد لازم را به دست آورد تا به دوران نخست‌وزیری نتانیاهو پایان دهد. نتانیاهو و حزب لیکود درحالی سقوط در صحنه سیاسی رژیم‌صهیونیستی را تجربه کردند که طی بیش از یک دهه گذشته از هیچ تلاشی برای نابود کردن مقاومت یا حداقل خلع سلاح آن، دریغ نکردند. بااین‌حال، هرج‌ومرج‌های اخیر در اراضی اشغالی در نهایت نه به سقوط غزه و مقاومت که به پایان حیات سیاسی نتانیاهو و هم‌پالگی‌هایش در حزب لیکود منجر شد و حتی حمایت غرب از نتانیاهو برای فرار او از مرگ سیاسی، راه به جایی نبرد.

ارائه فهرست‌های متعدد به نفع لیست اصلاحات است

رأی به پیشرفت

جواد بخشی / لیست واحد اگرچه در ماه‌ها و روزهای منتهی به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، مورد تاکید احزاب و نخبگان سیاسی در جریان اصولگرا بود، اما در نهایت در بر پاشنه دیگری چرخید و تکثر لیست‌ها برای ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران، «وحدت» را به گوشه رینگ برد. ارائه سه لیست برای شورای شهر تهران، سبد رأی اصولگرایان را خرد خواهد کرد و لیست‌های موازی با بر هم زدن وحدت و تلاش غیرتشکیلاتی، در مسیری گام برداشتند که درنهایت خروجی آن به نفع اصولگرایان نیست و دست آن‌ها را در شورای شهر تهران خالی خواهد گذاشت. حتی موفقیت نسبی هرکدام از این لیست‌ها نیز تشتت در شورا و مدیریت شهری تهران را نشان خواهد داد که این موضوع با پراکندگی نظرات و چندپاره شدن شورای شهر تهران در آینده، دور از انتظار نیست. یکدستی و همسو بودن، مولفه‌ای تاثیرگذار و مهم برای رسیدن به هدف است که در این دوره از شورای شهر تهران مورد غفلت واقع شده است.

عقلانیت سیاسی حکم می‌کند که نامزدهای اصولگرا روی یک گزینه اجماع کنند

وقت ائتلاف

تا انتخابات 28خرداد سه روز بیشتر پیش رو نداریم و به نظر می‌رسد طی همین مدت کوتاه شاهد تغییر و تحولات زیادی باشیم. یکی از این تحولات که انتظار می‌رود رخ بدهد، کناره‌گیری نامزدهای منتسب به جریان اصولگرایی به نفع سیدابراهیم رئیسی است؛ همان اتفاقی که قاطبه نیروهای اصولگرا از پیش از روند ثبت‌نام‌ها وعده‌اش را داده بودند. گفته‌های امیدبخش اخیر زاکانی و قاضی‌زاده‌هاشمی، نویددهنده این اتفاق خوش‌یمن است که جبهه اصولگرایی در انتخابات ریاست‌جمهوری با نامزد واحد حضور خواهد یافت.

گزارش «صبح‌نو» درباره حواشی ایجاد شده در تایید صلاحیت‌ها را بخوانید

میرسلیم: قالیباف نفوذی در هیأت نظارت نکرد

دامنه حرف و حدیث‌ها در بررسی صلاحیت داوطلبان شورای شهر همچنان ادامه دارد. در حالی صلاحیت‌های انتخابات ششم دوره شورای شهر و روستا با فراز و نشیب‌های بسیاری به مرحله نهایی رسید که در لیست منتشر شده توسط وزارت کشور نام «مرتضی طلایی» به‌عنوان یکی از شاخص‌ترین چهره‌های اصول‌گرایان برای انتخابات شورای شهر در بین تایید صلاحیت‌ شده‌ها دیده نمی‌شد. طلایی که در هیات نظارت شهرستان و استان تایید صلاحیت شده بود ولی در هیات مرکزی رد شد. این مسأله باعث حیرت بسیاری از شهروندان و اهالی رسانه را به‌دنبال داشت. نتیجه‌ای که واکنش این عضو سابق شورای شهر را هم در پی داشت. طلایی برای احقاق حقش از نامه‌نگاری به وزیر کشور تا اعلام اعتراض در صفحه توتیتر دریغ نکرد. به‌دنبال این پیگیری‌ها خبرها از تایید صلاحیت این داوطلب شورای شهر تهران روایت دارد. اما پیرو این تایید صلاحیت افرادی دست به شایعه‌پراکنی کذبی زدند و پای دخالت و اعمال نفوذ محمدباقر قالیباف در تایید صلاحیت مرتضی طلایی را مطرح کرده‌اند.

شماره‌های پیشین