sobhe-no.ir
1190
دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
4
«صبح‌نو» کمپین انتخاباتی قاضی‌زاده هاشمی را بررسی می‌کند؛

وعده‌های «دولت سلام»

سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، زاده فریمان و پزشکی سیاستمدار است. حضور در ادوار مجلس از وی چهره‌ای نسبتا آشنا برای مردم و به‌ویژه سیاسیون ساخته است. نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه اول و نماینده مشهد در دوره هشتم، نهم، دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی حالا برای اداره کشور برنامه‌های زیادی دارد. وی که در دوره نهم و دهم به‌عنوان دبیر عضو هیات‌رییسه مجلس فعالیت می‌کرد، از زمان تشکیل جبهه پایداری، به عضویت این حزب درآمد و در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ سخنگوی این جریان سیاسی بود. این کاندیدای انتخابات، پسرعموی سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی؛ وزیر بهداشت دولت یازدهم و دوازدهم است. برادر کوچک‌تر او، سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نیز نماینده حوزه انتخابیه فریمان و سرخس از استان خراسان رضوی در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است که در دوره دهم نیز نماینده همین حوزه بود.

صبح نو

«صبح‌نو» کمپین انتخاباتی قاضی‌زاده هاشمی را بررسی می‌کند؛

وعده‌های «دولت سلام»

سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، زاده فریمان و پزشکی سیاستمدار است. حضور در ادوار مجلس از وی چهره‌ای نسبتا آشنا برای مردم و به‌ویژه سیاسیون ساخته است. نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه اول و نماینده مشهد در دوره هشتم، نهم، دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی حالا برای اداره کشور برنامه‌های زیادی دارد. وی که در دوره نهم و دهم به‌عنوان دبیر عضو هیات‌رییسه مجلس فعالیت می‌کرد، از زمان تشکیل جبهه پایداری، به عضویت این حزب درآمد و در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ سخنگوی این جریان سیاسی بود. این کاندیدای انتخابات، پسرعموی سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی؛ وزیر بهداشت دولت یازدهم و دوازدهم است. برادر کوچک‌تر او، سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی نیز نماینده حوزه انتخابیه فریمان و سرخس از استان خراسان رضوی در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است که در دوره دهم نیز نماینده همین حوزه بود.

چهره ناآشنای انتخابات
اگرچه حضور در صندلی ریاست مجلس وی را بارها در دید مردم ظاهر کرده بود اما این موضوع دلیلی بر حضور وی در گردونه رقابت‌های سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌توانست باشد؛ زیرا نام‌نویسی چهره‌های شاخص بسیاری که در ستاد انتخابات کشور حاضر شده بودند، تبدیل شدن وی به‌عنوان یکی از نامزدهای نهایی را دور از ذهن می‌نمود.
مردم شناخت گسترده‌ای از وی نداشتند و حتی در مواردی شاید تشابه اسمی با وزیر سابق بهداشت وی را بیش‌ازپیش به سایه می‌برد. البته نباید از این موضوع غافل شد که خود این موضوع نقطه قوت وی در عرصه رقابت‌ها بود. ناشناخته بودن و عدم آشنایی آحاد مردم با وی باعث می‌شد تا زمینه‌های  پیش‌داوری‌ها نسبت‌به وی وجود نداشته باشد یا حداقل از نامزدهای دیگر کمتر باشد. رقبای قاضی‌زاده‌هاشمی در این دوره از انتخابات اکثرا سابقه حضور پیشینی در انتخابات را داشته‌اند و همین موضوع زمینه‌های سیاه‌نمایی و پیش‌فرض‌ها را به وجود آورده بود. نگاه‌های گذشته به جلیلی، رئیسی و رضایی کار را مقداری برای آن‌ها سخت‌تر می‌کرد. نگاه اصولگرایان به جلیلی92 باعث می‌شود تا نسبت‌به وی موضع داشته باشند و این امتیازی است که قاضی‌زاده نسبت‌به جلیلی دارد.
  محسن رضایی، دیگر رقیب قاضی‌زاده نیز چهار دوره در انتخابات را تجربه کرده و همین موضوع وی را به چهره‌ای تکراری تبدیل کرده است. حضور چندباره در انتخابات ریاست‌جمهوری، مردم را نسبت‌به وی و برنامه‌هایش مطلع‌تر کرده و عدم اعتماد به این برنامه‌ها در دوره پیش، شرایطی منفی را علیه وی شکل می‌دهد.
از سوی دیگر، رئیسی نیز چهره‌ای شناخته‌شده بود و دیگر رقبا نیز سابقه حضور در دولت و رسانه‌ها را داشته‌اند و همین موضوع باعث می‌شود مردم نگاهی متفاوت با دیگر نامزدها به قاضی‌زاده هاشمی داشته باشند. جوان بودن نیز وجه تمایز وی با دیگر نامزدهاست. وی از سایر نامزدها جوان‌تر است و می‌تواند مصداق دولت جوان حزب‌اللهی در نگاه عامه مردم باشد. شناخته‌شده بودن سطح انتظارات مردم را نیز بالا می‌برد و درخصوص قاضی‌زاده هاشمی نیز این موضوع صدق می‌کند. ناشناخته بودن باعث می‌شود تا مردم سطح انتظارات‌شان از این کاندیدا کمتر باشد. این موضوع در مناظرات هم به کمک وی آمد و توانست با آرامش بیشتری به طرح برنامه‌های خود بپردازد و آن‌ها را برای مردم شرح داده و دغدغه‌هایش برای اداره جامعه را تبیین کند.
همه عوامل دست‌به‌دست هم دادند تا این نامزد انتخابات شیوه‌ای متفاوت با دیگران داشته باشد و از سوی دیگر تفاوت برنامه‌هایش و سطح وعده‌هایی که داد، حساسیت مردم را برانگیخت. وعده وام‌های کلان و یارانه، جوانان و زنان را پای برنامه‌هایش نشاند. اگرچه درنهایت نظرسنجی‌ها حکایت از عدم موفقیت وی در جذب آرای اکثریت مردم دارد اما حضور و تبیین برنامه‌ها، قاضی‌زاده هاشمی را به ملت شناساند.
 
ویژگی‌های «دولت سلام» 
 وی در همان ابتدای کار اعلام کرده بود که آمده تا تیم‌بازی و باندبازی را بر هم بزند. قاضی‌زاده‌هاشمی گفته بود که «اینکه حلقه نیاوران درست کنیم خوب است؟ در تدوین برنامه‌های من بیش از ۱۰۰جوان فعالیت داشتند و به هیچ‌کدام از این افراد قول پست و مقام نداده‌ام.»


 استفاده از جوانان و تاکید بر «بیانیه گام دوم» از ابتدا موردتوجه این نامزد بود. قاضی‌زاده که با دخترش برای ثبت‌نام رفته بود گفت که نباید از همین ابتدا بنای سیاسی‌کاری گذاشت که دولت آینده شرکت سهامی احزاب و گروه‌های سیاسی باشد. دولت متعلق به جوانان است.
قاضی‌زاده‌هاشمی که برای خدمت به ملت آمده است، می‌گوید: فسادستیزی و ایجاد شفافیت و جلوگیری از اقتصاد «دزدپرور» آغاز این قدرتمند شدن است؛ باید این شکوفایی ذره‌ذره شکل بگیرد؛ البته ما در اقتصاد، موضع انفعالی نداریم و برنامه‌های جدی داریم، برای برون‌گرایی به‌ویژه ارتباط با کشورهای همسایه طرح داریم.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: متاسفانه در دولت‌های قبل شاهد این برنامه‌ها نبودیم حتی این اواخر عملا جیب مردم را می‌زدند و به‌جای آنکه دولت فدای مردم شود، مردم فدای دولت شدند.
 
وعده جنجالی بورسی به مردم
 معضل بورس که سرمایه‌های مردم را به گروگان گرفته بود همپای ثابت اظهارات نامزدها در این دوره بود و قاضی‌زاده‌هاشمی نیز معضل بورس را قابل‌حل دانست و گفت: سه‌روزه می‌شود مشکل حاد بازار سرمایه را حل کرد، به یک دستور حکومتی از رییس‌جمهور نیاز دارد، من در مورد بورس شکایت کردم و بازخواست کردم. این مسیر را رها نمی‌کنم و امیدوارم در روزهای ابتدایی دولت سلام مشکل بورس حل شود.
رساندن تورم به زیر پنج‌درصد و ساخت 4.5میلیون مسکن برای ایرانیان نیز از دیگر برنامه‌های جنجالی این نامزد بود که سروصدای بسیاری را در جامعه به راه انداخت. وی برای ایجاد ثبات و آرامش در کشور وعده تکاپوی 24ساعته را داده و حل مشکلات را در دسترس می‌بیند.
قاضی‌زاده‌هاشمی با بیان اینکه من یک جراح هستم و به این نتیجه رسیده‌ام که دیگر با مسکّن نمی‌شود بیماران را درمان کرد، تاکید کرد: این تومورهای سرطانی چنگ انداخته و باید شکافته شوند و از بین بروند. من جراح سر و گردن هستم، سرطان در گردن کنار شاهرگ است و باید بادقت و احتیاط درآورده شود. امروز هم وقت جراحی‌های بزرگ فرارسیده است.
کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری با طرح این پرسش که چرا مشکلات باقی مانده‌اند؟، افزود: کارگزاران و اداره‌کنندگان قبلی گرچه تلاش کردند ولی بعضا با خطاهای بزرگی به لحاظ شخصی و تصمیمات روبه‌رو بوده‌اند. مهم‌تر از افراد، مساله ما در مدل حکمرانی مطرح است. روش اداره کشور ما غلط بوده است.
 
کشور قفل شده است
قاضی‌زاده‌هاشمی در مناظره سوم نیز مانند دو مناظره دیگر از دعوا پرهیز کرد و تنها به ارائه برنامه خود بسنده کرد و همین روش متفاوت باعث شد اقبال مردم به وی بیشتر شود. البته سعید جلیلی هم از این روش بهره می‌برد اما چون چهره‌ای تکراری و شناخته‌شده بود نتوانست مانند قاضی‌زاده موفق باشد.
قاضی‌زاده‌هاشمی در این مناظره تاکید کرد: دلایل این معضلات روشن است، علت اصلی این است که منابع کشور به‌طور نادرست در حال توزیع است. مجموعه منابعی که در کشور وجود دارد، نادرست توزیع می‌شود و ساختارها متاسفانه استضعاف‌گر هستند.
وی خاطرنشان کرد: مردم این را از نحوه مدیریت ناکارآمد و کارنابلدی مسوولان می‌بینند و آنچه امروز در مردم دلزدگی ایجاد کرده این است که ما در پنجره طلایی هستیم، اما متاسفانه به‌جای اینکه وضعیت کشور مثل همه کشورهای درحال‌توسعه رشد پیدا کند، دچار قفل و انسداد شده‌ایم.
نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: کارنامه همه دولت‌ها در این زمینه مشخص است و همه دولت‌ها نقاط ضعف و قدرتی داشته‌اند اما هنوز موضوعات اساسی حل‌وفصل نشده است، یعنی مشکلاتی که در گذشته ذکر می‌شده امروز هم ذکر می‌شود، حتی شاید وضع بدتر هم شده باشد. مفاهیم متعالی بسیاری ازجمله آزادی و امثال این‌ها در گذشته ذکر می‌شد، اما امروز مساله ما حداقل معیشت است.
 
به مناظره طلبیدن روحانی
 برنامه‌های قاضی‌زاده‌هاشمی اگرچه به پختگی برنامه‌های سعید جلیلی نبود اما وی را با دیگر نامزدها متمایز می‌کرد. جلیلی به‌واسطه دولت سایه بارها در نقاط مختلف کشور حاضر شده و برنامه‌هایی را تکمیل کرده بود و این مهم باعث شده که برنامه جامع و کاملی را به این دوره از رقابت‌های انتخاباتی بیاورد. اما تنها همین مساله که قاضی‌زاده هم نسبت‌به سایر نامزدها با برنامه به عرصه رقابت آمده بود، برگ برنده وی محسوب می‌شود.
قاضی‌زاده‌هاشمی تمام تلاشش را کرد تا به‌خوبی به مردم بگوید چه در سر دارد هرچند به باور برخی کارشناسان، برنامه‌هایش در پاره‌ای موارد غیرعملیاتی و شعاری بود اما بی‌برنامه هم نبود. وی که مانند دیگر نامزدها نسبت‌به وضع موجود گلایه داشت، گفت: خطاب به مسوولان مربوطه به‌خصوص جناب روحانی عرض می‌کنم که مناظرات را مورد تفقد قرار داده‌اند. در جمع حاضر که کسی حاضر نیست عملکرد این دولت را گردن بگیرد بنده اعلام آمادگی می‌کنم، فقط شما از دفتر خود خارج شوید به صداوسیما بیایید، بنده حاضر هستم هم در موضوع کرونا، هم در همه موضوعات با شما مناظره کنم.
قاضی‌زاده‌هاشمی درباره موضوع گرانی بنزین گفت: هنوز معلوم نشده است که چه کسی مقصر بوده است. ساختارهایی و ستادهایی درست کرده‌ایم که همه پشت آن‌ها پنهان می‌شوند و نهایتا مقام معظم رهبری مجبور هستند وسط کار بیایند چراکه از مسوولان کسی حاضر نشد اظهار تاسف کند، یا استعفا بدهد یا عذرخواهی کند.
البته وی به کاهش ارزش پول ملی هم پرداخت و رییس‌کل بانک مرکزی را مسوول آن دانست؛ هرچند همتی حرف‌های دیگری را در طول تبلیغات زد و زیر بار اوضاع نابسامان فعلی نرفت. حرف‌وحدیث‌ها از انصراف وی و عدم حضور در عرصه انتخابات در روز رأی‌گیری، قاضی‌زاده هاشمی را در این روزها راحت نگذاشته و درنهایت وی را مجبور به تکذیب چندباره کرده است.
سیدامیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: میدان را باز کنید، می‌خواهیم ایران جدید را بسازیم. براساس وظیفه شرعی و با تکیه بر اعتماد مردم و توجه به مطالبات و لطف گسترده هموطنان که پس‌از مناظره‌ها شاهد هستیم، به لطف الهی تا آخر انتخابات در صحنه خواهم بود. پیش به‌سوی دولت سلام.

captcha
شماره‌های پیشین