sobhe-no.ir
1190
دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
3
اصلاح طلبان هنوز بر سر یک نوع کنش مشترک به جمع بندی واحد نرسیده اند

سرگیجه اصلاحات

آنچه از وضعیت جبهه اصلاحات در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری برمی‌آید، سردرگمی و بلاتکلیفی نسبت‌به نوع حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری‌1400 است. اصلاح‌طلبان که پس از اعلام نتایج احراز صلاحیت شورای نگهبان به دو گونه سیاسی «تحریم‌طلبان» و طالبان «مشارکت فعال» تبدیل شده بودند، اکنون و در فاصله چهار روز تا انتخابات، میزبان گونه تازه‌ای از سیاست‌ورزی به نام «مشارکت غیرفعال» شده‌اند. در وانفسای این سه گونه، در نهایت کدام‌یک پیروز خواهد شد و اصلاح‌طلبان به چه شکل حضورشان در انتخابات را اعلام می‌کنند؟

بعد از «ایرنا»، «سازندگی» هم از اتهام علیه رئیس مجلس عقب‌نشینی کرد

تكذيب دستكاری بودجه توسط اصلاح طلبان

صبح نو

بعد از «ایرنا»، «سازندگی» هم از اتهام علیه رئیس مجلس عقب‌نشینی کرد

تكذيب دستكاری بودجه توسط اصلاح طلبان

بعد از «ایرنا»، «سازندگی» هم  از اتهام علیه رئیس مجلس 
عقب‌نشینی کرد
تكذيب دستكاری بودجه توسط اصلاح طلبان
روزنامه سازندگی،‌ رسانه رسمی حزب کارگزاران که چندی پیش با درج تیتر درشت با عنوان «دردسر تازه قالیباف» مدعی دست داشتن قالیباف در دستکاری بودجه شده بود و جزئیاتی از آن را منتشر کرده بود، در شماره دیروز خود تیتر زد: «دستکاری بودجه درست نبود» اوایل اردیبهشت‌ماه بود که زمزمه‌هایی درباره جداول بودجه‌1400 مطرح شد، همان زمان یک نماینده مجلس از این مسأله به‌عنوان دستکاری بودجه یاد کرد اما بررسی‌علی بیشتر سازندگی از جمله اظهارات برخی منتقدان اصلی این ماجرا نشان می‌دهد این ادعا درست نیست.
سازندگی در این باره نوشته است: بررسی برخی اطلاعات جدید درباره موضوع جداول بودجه‌1400 و به‌خصوص فایل مذاکرات صحن علنی مجلس و نیز یک ویدیو از جلسه کمیسیون تلفیق نشان می‌دهد که برخلاف برخی ادعاها آنچه به‌عنوان دستکاری بودجه مطرح شده بود، درست نبوده است. همچنین مسوولیت پاسخ به انتقادات نیز نه با رییس یا هیات رییسه مجلس بلکه با هیات‌رییسه کمیسیون تلفیق بوده است. «سازندگی» در پایان می‌نویسد: 
در نهایت آنچه روشن است در عین حالی که مسوولیت مربوط به اصلاحات بودجه با هیات رییسه کمیسیون تلفیق است، ارتباطی با رییس مجلس ندارد. همچنین مشخص شد اشکالاتی در روند بررسی بودجه از گذشته تا حال بوده است که مجلس یازدهم مدعی است اصلاح آن را شروع کرده است.
در نزدیکی ایام انتخابات شبه انقلابیون رادیکال و رسانه‌های وابسته به جریان اصلاحات یک خط مشترک و هماهنگ در پیش گرفتند که قالیباف و مجلس با برخی تغییرات انجام‌شده در بودجه، در پی رانت‌جویی بوده‌اند و با دستکاری جداول بودجه امتیازی عظیم از این طریق به سازمان‌های مدنظر رسیده است. تخریب‌ها و هجمه‌های دروغینی که با هدف تخریب چهره قالیباف در نزدکی انتخابات صورت می‌گرفت. حال که تکلیف انتخابات مشخص شده است و قالیباف نیز در این رقابت‌ها حضور ندارد این رسانه‌ها پرده از واقعیت برداشته و اتهامات و افتراهای خود علیه رییس مجلس اعتراف کرده‌اند.
پس از این نیز خبرگزاری دولتی «ایرنا» روز چهارشنبه جدولی جعلی مربوط به بودجه مصوب ابلاغی ازسوی رییس مجلس به دولت را منتشر کرد که ادعا داشت بودجه مصوب ازسوی مجلس دستکاری شده است؛ ادعایی که در این سطح و اهمیت و با توجه به حاشیه‌سازی‌های اخیر، حرکتی کور را بازنمایی می‌کند. این جدول در حقیقت همان اعداد و ارقام «لایحه دولت» است که از آن به‌عنوان «ابلاغ‌شده به دولت» یاد شده است. البته ایرنا هم جعل جداول را مربوط به بی‌دقتی خبرنگار و جابه‌جا عنوان شدن سرستون‌های جدول مربوط به جزئیات این تغییرات در لایحه بودجه۱۴۰۰ دانست و از انتشار آن عذرخواهی کرد.
انتشار و گسترش این خبر در سطحی وسیع نشان از اقدامی هماهنگ علیه مجلس شورای اسلامی داشت. اقدامی که هدفش بازی با انتخاب مردم و زیر سؤال بردن عملکرد مجلسی است که علی‌رغم هجمه‌ها، خدمت به مردم را هنوز در دستورکار دارد. اصلاح‌طلبان پس از اینکه ازسوی مردم از حضور در مجلس یازدهم منع شدند، حملات گسترده‌ای را برای زیر سؤال بردن رأی مردم ترتیب دادند. حاشیه‌سازی برای مجلس یازدهم از ابتدای کار این مجلس آغاز شد و هنوز هم به قوت خود باقی است. 


هجمه‌ها علیه بهارستان اگرچه مهم‌ترین دستورکار اصلاح‌طلبان و مخالفان است اما شکست‌های پی‌درپی و ابتر ماندن برنامه‌ها باید درسی باشد برای پرهیز از بداخلاقی‌های سیاسی و رسانه‌ای؛ بداخلاقی‌هایی که آرامش ملت را هدف گرفته است. اگرچه این‌بار هم تشت رسوایی آن‌ها بر زمین افتاد و با عدم کاندیداتوری قالیباف در انتخابات ریاست جمهوری حجم تخریب‌ها از سوی او به سمت دیگر نامزدهای جریان اصول‌گرا روانه شده است اما قطعا در ادامه راه مجلس انقلابی همچنان سنگ‌اندازی‌های ادامه خواهد داشت.

ارثی از مجلس گذشته
اما واقعیت ماجرا چه بود؟ مشکل از ایراد آیین‌نامه‌ای در بررسی بودجه است که از گذشته وجود داشته و در واقع ارث است که از مجالس گذشته به مجلس یازدهم نیز رسیده است. اگرچه مطلوب نمایندگان بر تغییر این رویه غلط است، اما نمایندگان اعتقاد دارند که در سال اول زمانی برای اصلاح نقص‌های قانونی وجود نداشت و مجبور بودند به روش گذشته بودجه را بررسی و تصویب کنند. اما برخی نمایندگان که پیشینه سیاسی آنان کاملا آشکار است این ارثی که از مجالس قبلی رسیده است را دستمایه تسویه‌حساب منافع سیاسی و حزبی خود کردند و سعی کردند آن را ابزاری برای تخریب رییس مجلس که آن را کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری می‌دانند، قراردهند.
در همین زمینه محسن زنگنه در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» درباره تغییر جداول بودجه گفته بود: تغییر جداول منحصر به مجلس یازدهم نبوده و در مجلس قبل به جهت سیطره هیات رییسه بر آن مجلس و همچنین تعارض منافع، امکان اعتراض و بیان این موارد نبوده و نمایندگان هم حساسیت نداشتند. وی افزود: این رویه غلط به این جهت است که بودجه آذرماه به مجلس می‌آید و بهمن‌ماه به صحن می‌رسد که بررسی جزئیات آن معمولا تا آخر سال طول می‌کشد. بررسی جداول و ردیف‌ها باید بعد از اینکه تبصره‌ها قطعی شدند، تنظیم شود. چون ممکن است در تبصره‌ها درآمدهایی پیش بینی شود که محل آن را باید در هزینه‌ها ببینید و یا ممکن است برخی از هزینه‌ها حذف شود.
بنابراین وقتی تبصره‌ها تمام می‌شود و ماده واحدها رأی‌گیری می‌شود، عملا دیگر زمانی تا آخر سال نداریم و این بهانه‌ای می‌شود که کمیسیون تلفیق و یا در مجالس قبل اینطور بوده که رییس کمیسیون ورود می‌کرده و ردیف‌ها و جداول را براساس تبصره‌ها، درخواست نمایندگان و یا درخواست سازمان‌ها، دستگاه‌ها و یا بنا به اجتهاد و تشخیص خودش تغییر می‌داده است. اما بنا به دلایلی که گفته شد کسی اعتراض نمی‌کرد و همه راضی بودند.

به‌خاطر انتخابات درباره جداول بودجه 
از کاه، کوه ساختند
 همچنین جعفر قادری، نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، درباره تغییر جداول بودجه۱۴۰۰ گفته بود: طبق روال هرساله، کمیسیون تلفیق منابعی را در جدول بودجه اضافه می‌کند و با هماهنگی کمیسیون‌ها و دولت این منابع اضافی را بین پروژه‌ها توزیع می‌کند و برخی پروژه‌ها که هنگام تدوین لایحه جاافتاده را به جدول اضافه می‌کند.
نماینده مردم شیراز و زرقان افزود: این اتفاقات و تغییرات هرساله رخ داده اما امسال به‌خاطر انتخابات ریاست‌جمهوری برخی از کاه، کوه ساختند و این را با شانتاژ خبری به‌صورت گسترده پخش می‌کنند. عضو کمیسیون جهش تولید مجلس اظهار کرد: من به‌دلیل ابهام در برخی موارد ابتدا نامه را امضا کرده بودم که بعدا با توضیح‌های ارائه‌شده جواب‌های ابهام‌ها را گرفتم.

captcha
شماره‌های پیشین