sobhe-no.ir
1190
دوشنبه، ۲۴ خرداد ۱۴۰۰
11
«صبح‌نو» از مراسم رونمایی کتاب «رجل سیاسی» گزارش می‌دهد

راه علاج ؛ دولت جوان حزب‌اللهی

مراسم رونمایی از کتاب های «رجل سیاسی» و «دولت جوان حزب‌اللهی»، یکشنبه، بیست‌و‌سوم خردادماه برگزار شد. در این مراسم علاوه بر این دو کتاب، از لوگوی موسسه انتشارات انقلاب اسلامی نیز رونمایی شد. کتاب «رجل سیاسی» درباره دیدگاه‌های رهبر انقلاب در مورد خصوصیات یک سیاستمدار تراز انقلاب اسلامی حرف می‌زند و «دولت جوان حزب‌اللهی» نیز کتابی است که مخاطب با مطالعه آن به این مسأله پی می‌برد که نیازهای کشور و شاخصه تحول در حکمرانی چیست.

صبح نو

«صبح‌نو» از مراسم رونمایی کتاب «رجل سیاسی» گزارش می‌دهد

راه علاج ؛ دولت جوان حزب‌اللهی

مراسم رونمایی از کتاب های «رجل سیاسی» و «دولت جوان حزب‌اللهی»، یکشنبه، بیست‌و‌سوم خردادماه برگزار شد. در این مراسم علاوه بر این دو کتاب، از لوگوی موسسه انتشارات انقلاب اسلامی نیز رونمایی شد. کتاب «رجل سیاسی» درباره دیدگاه‌های رهبر انقلاب در مورد خصوصیات یک سیاستمدار تراز انقلاب اسلامی حرف می‌زند و «دولت جوان حزب‌اللهی» نیز کتابی است که مخاطب با مطالعه آن به این مسأله پی می‌برد که نیازهای کشور و شاخصه تحول در حکمرانی چیست.


علاج مشکلات جامعه
در ابتدای این مراسم پس از تلاوت آیات قرآن و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران، علی قندهاری، مدیر‌عامل انتشارات انقلاب اسلامی، این انتشارات را وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب دانسته و عنوان کرد: «در طول این یازده سال حدود‌200 کتاب توسط این نشر به چاپ رسیده و در کنار کتاب‌های تحلیلی و تاریخی و بعضی آثار که به زندگی حضرت آقا پرداخته، یکی از رویکردهای اصلی مجموعه انتشارات انقلاب اسلامی تبیین بیانات و اندیشه‌های حضرت آقا برای مخاطبان است. کتاب‌های بیاناتیِ مختلفی در طول این 11‌سال توسط این مجموعه آماده، تولید، در بازار نشر ارائه شده و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است. در بعضی از مناسبت‌ها و اتفاقات مهم سیاسی، اجتماعی و مذهبی هم این توجه جدی‌تر بوده است.»
وی در ادامه درباره کتاب‌های «رجل سیاسی» و «دولت جوان حزب‌اللهی» گفت: «سعی شده در این دو کتاب شاخص‌ها و ترازهایی که مد نظر رهبر معظم انقلاب است بیان شود. هم در کتاب «سیاستمدار تراز انقلاب اسلامی (رجل سیاسی)» و هم در کتاب «دولت جوان حزب‌اللهی» شاخص‌هایی برای تشکیل دولت پیش رو مطرح شده است.» وی بیان کرد که در سال‌های گذشته رهبر معظم انقلاب بارها و بارها راه علاج مشکلات جامعه را شکل گیری دولت جوان حزب‌اللهی دانسته و ادامه داد: «ما برای انتشار این کتاب سعی کردیم این فضا تبدیل به یک مطالبه عمومی از رییس‌جمهور آینده شود. امیدوارم این دغدغه حضرت آقا که دغدغه بسیاری از مردم است هم مورد توجه رییس‌جمهوری آینده قرار گیرد.»
وی همچنین عنوان کرد به‌دلیل زمان کمی که تا انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است، نسخه الکترونیک کتاب «دولت جوان حزب‌اللهی» در سایت انتشارات به نشانی http://book-khamenei.ir/ قرار گرفته و به صورت رایگان در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. نسخه مکتوب کتاب «رجل سیاسی» نیز هم از سایت انتشارات و هم از طریق سایر کتاب فروشی‌ها در دسترس مخاطبان و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.
مدیر‌عامل انتشارات انقلاب اسلامی از بازآفرینی گرافیکی و هویت بصری و فرم جدید کتاب‌های این انتشارات خبر داده و در مورد لوگوی جدید این نشر چنین گفت: «این انتشارات پیش از این لوگوی مستقلی نداشت. لوگوی این نشر توسط هنرمند ارزشمند و فرهیخته کشورمان استاد «مسعود نجابتی» طراحی شده است. این نشان برگرفته از تکرار حرف «الف» به‌عنوان اولین و استوارترین حرف فارسی است که در عنوان «انتشارات انقلاب اسلامی» نیز تکرار شده است.»
 
مهم‌ترین منبع، رهبر انقلاب است
پس از آن از حجت‌الاسلام «علی محمدی» گردآورنده کتاب «رجل سیاسی» به منظور صحبت درباره این کتاب دعوت به عمل آمد. ایشان با اشاره به اینکه مرحله سوم انقلاب اسلامی، تشکیل دولت اسلامی است، بیان کرد: «دولت اسلامی اهم از مجریه، قوه‌قضاییه و مقننه است. این قوا سیاستمدارانی می‌خواهد که باید در حجم وسیع‌تر تعریف شود. باید برای تعریف در نظام تربیت هدف و خروجی آن ترسیم شود. مهم‌ترین منبع 
در این باره، بیانات مقام معظم رهبری است.»
وی اظهار کرد: «مقام معظم رهبری، در قامت 
ولایت فقیه، سکان‌داری نظام را در اختیار دارند. برای ترسیم رجل سیاسی به فرمایشات ایشان مراجعه کردیم. کتاب از یک فهرست بلند بالا و محتوایی کوتاه تشکیل شده است.
 در هفت فصل مواردی را ذکر کردیم که یک رجل سیاسی باید واجد آن‌ها باشد یا به سمت آن‌ها حرکت کند. فهرست کتاب رجل سیاسی می‌تواند آدرسی برای شناخت لازم از سیاستمدار تراز معارف اسلامی باشد. از جمله فصل‌های کتاب می‌توان به ایمان، تفکر 
انسان محور، شناخت فاکتورهای لازم برای سیاستمدار تراز انقلاب اسلامی، شاخص‌های سیاستمدار، وظایف سیاستمدار و الگوهای سیاستمدار اشاره کرد.»


نویسنده کتاب «رجل سیاسی» برای اشاره جامع‌تر به موضوع به بررسی برخی از زیرعنوان هایی پرداخت که در فصل باورها به آن اشاره شده است. وی بیان کرد: «یکی از باورهایی که یک سیاستمدار تراز باید داشته باشد باور به توحید و یگانگی خداوند است و دیگری باور به محوری بودن عالم. بدان معنی که عالم برای انسان است؛ یعنی انسان‌محور این عالم بوده و تمام عالم برای این انسان خلق شده است.»
حجت‌الاسلام محمدی ادامه داد: «اولین الگوی ما در زمینه نگارش این کتاب، بیان ویژگی‌های یک سیاستمدار تراز حکومت اسلامی، از حضرت علی گرفته تا امام خمینی؟ره؟، بنیانگذار جمهوری اسلامی است. در فصل هفتم کتاب جلوه‌هایی از این الگوهای تراز را آوردیم. باهنر، رجایی، عمار یاسر، شهید بهشتی و سردار سلیمانی از جمله افرادی هستند که در کتاب درباره آن‌ها صحبت شده است.»
 
سه گام: تأمل، تبیین و تحقق
در این مراسم اسحاقی، معاون آموزش و پژوهش انتشارات انقلاب اسلامی گفت: «سیره رهبری را در اولویت می‌بینیم. معرفی کتاب «رجل سیاسی» و «دولت جوان حزب‌اللهی» براساس سیره ایشان به رشته تحریر در آمد. به تجربه رهبری، شناخت ایشان از جهان و مکاتب ایشان توجه کردیم. این پویایی اندیشه و سیره را در کتاب تبیین کردیم.»
وی افزود: «سه گام تأمل و شناخت، تبیین و تحقق را باید در راه رسیدن به حکومت اسلامی پیمود. جلوگیری از تحریف و انحراف هم در آن قرار دارد. باید شناخت درستی در این زمینه داشته باشیم. دولت جوان انقلابی مقدمه تشکیل حکومت اسلامی است. حتما  باید در این زمینه کارهایی انجام شود».
معاون آموزش و پژوهش انتشارات انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه کتاب دولت جوان انقلابی در چهار فصل تدوین شد، افزود: «دولت، جوان، حزب‌اللهی و ترکیب این سه ویژگی با یکدیگر در کتاب دولت جوان حزب‌اللهی تدوین شده است. فایل الکترونیکی آن روی سایت انتشارات انقلاب اسلامی قرار دارد. این کتاب باید تحول در حکمرانی و نحوه مدیریت را به‌دنبال داشته باشد.»
اسحاقی ادامه داد: «الان که نامزدهای انتخاباتی صحبت می‌کنند کتاب دولت جوان حزب‌اللهی می‌تواند چارچوب‌هایی برای ارزیابی آن‌ها به مخاطبان این اثر برای انتخاب دولت جوان حزب‌اللهی ارائه دهد. مخاطب با مطالعه کتاب به این مسأله پی می‌برد که نیازهای کشور و شاخصه تحول در حکمرانی چیست.»
 
ضرورت ارائه منطق پشتیبان برای نظامی سیاسی
در این مراسم علی ذو‌علم، رییس اندیشگاه گام دوم انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه فرهنگ سیاسی کنونی کار را برای پیشرفت انقلاب اسلامی با مشکل مواجه کرده است، اظهار کرد: «بخشی از فرهنگ سیاسی موجود را در مناظره‌های انتخاباتی مشاهده کردیم. گویا سیاست و حکومت یک هدف و دستیابی به قدرت امری مستحسن است؛ درحالی که این مسأله فقط زمینه و ابزار رشد جامعه را فراهم می‌کند. وقتی از اخلاق و سیاست سخن به میان می‌آید گویا امری الحاقی است. اخلاق را در تمام مبانی و اصول سیاست می‌بینیم.»
وی ادامه داد: «ما هنوز عقب‌ماندگی بسیار زیادی در تبیین و ارائه منطق پشتیبان برای نظام سیاسیمان داریم. هنوز عده‌ای در زمینه اجماع میان جمهوریت و اسلام سؤال داریم. این مسأله نشان می‌دهد در این زمینه کم‌کاری کردیم. دو کتاب «رجل سیاسی» و «دولت حزب‌اللهی جوان» می‌خواهد حکومت تراز انقلاب اسلامی را از زاویه‌ای تبیین کند. ارزش‌های کلان جمهوری اسلامی باید از درون دولت جوان حزب‌اللهی بیرون بیاید. در گام دوم انقلاب اسلامی به کادرسازی نیاز داریم که باید براساس فرمایشات رهبری تبیین شود. اگر این امر به عهده احزاب باشد آن‌ها کادر سازی نمی‌کنند.»
 
بخش‌هایی از کتاب «رجل سیاسی»
 در این مراسم عنوان شد که مخاطب کتاب «رجل‌سیاسی» هم مردم عادی و هم سیاستمداران هستند. مسوولان و چهره‌های سیاسی از آن جهت مخاطب اثر محسوب می‌شوند که با معیارهای یک سیاستمدار تراز آشنا شوند و مخاطب عادی هم از آن جهت که با این معیارها آشنا شده و در فرایندهایی مانند انتخابات بتوانند افراد و چهره‌هایی را انتخاب کنند که به معیارهای سیاستمدار تراز اول نزدیک باشد. این مهم در وضعیت فعلی که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری به سر می‌بریم اهمیت و ضرورت دوچندانی پیدا می‌کند.
حال که در آستانه انتخابات و انتخاب بزرگ‌ترین مسوول اجرایی کشور به سر می‌بریم مرور بخش‌هایی از این کتاب خالی از لطف نیست. در بخش‌هایی از فصل «شاخص‌های سیاستمدار تراز» چنین می‌خوانیم: «بعضی سعی می‌کنند جامعه را و جوان‌های ما را دچار ناامیدی کنند. بگویند آقا فایده‌ای ندارد، نمی‌شود، نمی‌رسیم؛ چجوری ممکن است با این همه مخالفت و دشمنی! این نقطه مقابل همت بلند برای رسیدن به آرمان‌هاست... شما وقتی که در یک راهی می‌روید که دشمنی بر سر راه آن هست، برای شما مانع ایجاد می‌کند [اما] این مانع باید مانع نشود از رفتن شما، از ادامه حرکت شما، تسلیم فشارها نشویم، رضایت به وضع موجود ندهیم، که اگر رضایت به وضع موجود دادیم نتیجه‌اش عقبگرد است.»
در بخشی دیگری از کتاب همچنین می‌خوانیم: «عدالتی که همراه با معنویت و توجه به آفاق معنوی عالم وجود و کائنات نباشد به ریاکاری، دروغ، انحراف، ظاهرسازی و تصنع تبدیل خواهد شد... عدالت باید با معنویت همراه باشد یعنی باید شما برای خدا و اجر الهی دنبال عدالت باشید؛ در این صورت می‌توانید با دشمنان عدالت مواجهه و مقابله کنید».
در پایان این مراسم از دو کتاب «رجل سیاسی» و «دولت جوان حزب اللهی» و همچنین لوگوی انتشارات انقلاب اسلامی رونمایی شد.

captcha
شماره‌های پیشین