sobhe-no.ir
1188
شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
9
گزارش «صبح‌نو» درباره فرایند تجهیز سازمان آتش‌نشانی با امکانات مدرن از سال95 را بخوانید

پز شهرداری حرف

تاب‌آورترین شهرهای جهان براساس شاخصه‌هایی مانند مقاومت دربرابر حوادث طبیعی، میزان و مدیریت منابع، استحکام و قابل اتکا‌بودن زیرساخت‌ها، سطح ایمنی و رفاه شهروندان ارزیابی می‌شوند. تاب‌آوری و زیست‌پذیری شهرها به‌ویژه در دورانی که جهان هرسال بیشتر از قبل تاوان ردپای فعالیت‌های انسانی را به‌شکل طوفان‌های مرگبار، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، ریزگردها، آلودگی هوا و دیگر انواع بلایای طبیعی و غیرطبیعی پس می‌دهد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. امروزه در جهان شهرهای فراوانی وجود دارند که به‌صورت طبیعی بر بستری پرخطر بنا شده‌اند و این بستر طبیعی احتمال وقوع بلایای طبیعی در آن‌ها را به نسبت دیگر شهرها افزایش می‌دهد. حالا در چنین شرایطی، اتفاقی مانند آنچه هفته گذشته در پالایشگاه تهران روی داد، رخ می‌دهد. نکته جالب اینجاست که شهردار تهران هم هفته گذشته درباره شیوه اطفای حریق در این محل گفت: «هوشمندی مدیران شهری و تجهیزات خوب خریداری‌شده در زمان قبل از تحریم‌ها موجب شد جلوی یک فاجعه بزرگ در جنوب تهران گرفته شود.»

با تامین 9هزار و 450میلیارد ریال اعتبار ازسوی بنیاد برکت در سال جاری عملیاتی می‌شود

حمایت از سوخت‌بران و کولبران با ایجاد 21هزار شغل

صبح نو

با تامین 9هزار و 450میلیارد ریال اعتبار ازسوی بنیاد برکت در سال جاری عملیاتی می‌شود

حمایت از سوخت‌بران و کولبران با ایجاد 21هزار شغل

درحالی‌که مدت‌هاست بحث حمایت ویژه از اقشار خاص و آسیب‌پذیر جامعه به‌ویژه سوخت‌بران و کولبران مطرح است و از سوی افراد و گروه‌های مختلف بیان می‌شود اما معدود نهادهایی را می‌توان سراغ گرفت که به شکل عملی و واقعی به این حوزه ورود کرده و درصدد توانمندسازی اقشار آسیب‌پذیر ساکن در مناطق محروم برآمده‌اند.
به گزارش «صبح‌نو»، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان به‌عنوان نهادی خدمت‌رسان که محرومیت‌زدایی، توانمندسازی اقتصادی، ارتقای سطح زندگی و برقراری عدالت اجتماعی از طریق ایجاد فرصت‌های کسب‌وکار را در سرلوحه فعالیت‌هایش 
قرار داده است، در طول سال‌های گذشته، اقدامات عینی و درخور توجهی را در راستای حمایت از اقشار خاص و آسیب‌پذیر عملیاتی کرده است. 
این بنیاد امسال نیز همچون سنوات گذشته، برنامه‌های مفصلی را در راستای ایجاد اشتغال برای اقشار محروم و آسیب‌پذیر کشور ازجمله سوخت‌بران، کولبران، زنان سرپرست خانوار، خانواده زندانیان، معلولان و خانواده‌های دارای معلول، سربازان و خانواده کودکان بازمانده از تحصیل تدارک دیده و پیش‌بینی کرده است.
 
کولبران، کاردار می‌شوند
 به گفته مدیرعامل بنیاد برکت، این بنیاد برای سال جاری ایجاد 21هزار شغل را برای سوخت‌بران و کولبران در استان‌های مرزی در دستورکار خود قرار داده است.
امیرحسین مدنی با اعلام این خبر افزود: برای سال1400 راه‌اندازی پنج‌هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور برای کولبران و دوهزار طرح برای سوخت‌بران پیش‌بینی شده است که به ترتیب باعث ایجاد 15هزار و 6هزار و درمجموع، 21هزار فرصت شغلی برای این اقشار آسیب‌پذیر می‌شود. مدیرعامل بنیاد برکت تصریح کرد: 9هزار و 450میلیارد ریال حجم کل اعتبار پیش‌بینی‌شده برای راه‌اندازی و عملیاتی کردن هفت‌هزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور ویژه سوخت‌بران و کولبران است. وی خاطرنشان کرد: آبزی‌پروری، مشاغل دانش‌بنیان، پرورش بوقلمون، نوشت‌افزار، محصولات گلخانه‌ای، تولید قارچ و پرورش گیاهان دارویی رسته‌های شغلی اولویت‌دار برای سوخت‌بران و کولبران در سال جاری هستند.
 مدنی درباره فعالیت‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت برای کولبران در سال گذشته توضیح داد: بنیاد برکت در سال99 اقدام به ایجاد سه‌هزار و 500طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور برای کولبران کرد که ایجاد نزدیک به 11هزار فرصت شغلی را به‌دنبال داشت.
مدیرعامل بنیاد برکت از راه‌اندازی 15هزار شغل جدید برای کولبران استان‌های مرزی غربی کشور خبر داد و گفت: امسال نیز همانند سال گذشته ورودی جدی به حوزه اشتغال‌زایی برای کولبران سه استان مرزی کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی خواهیم داشت و 14شهرستان این سه استان زیر پوشش فعالیت‌های بنیاد قرار خواهند گرفت. وی با اشاره به حساسیت جامعه و اهمیت فراهم کردن شرایط بهتر زندگی برای سوخت‌بران 
یادآور شد: در همین راستا، ایجاد دوهزار طرح اشتغال‌زایی اجتماع‌محور برای سوخت‌بران استان‌های مرزی در نظر گرفته شده که ایجاد 6هزار فرصت شغلی را برای آن‌ها به‌دنبال خواهد داشت. مدنی تاکید کرد: مجریان و تسهیلگران بنیاد امسال نیز سوخت‌بران و کولبران را در روستاها و مبادی ورودی استان‌های مرزی کشور شناسایی و پس از اهلیت‌سنجی، آموزش و تکمیل فرایند ثبت‌نام، برای دریافت تسهیلات به بانک عامل معرفی می‌کنند.
 

captcha
شماره‌های پیشین