sobhe-no.ir
1188
شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
8
پرویز سروری در گفت‌و‌گو با «صبح نو » از ویژگی‌های فهرست شوراها گفت:

تجربه و جوانی در کنار تخصص

علی جواهری / انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز از صبح روز پنج‌شنبه به صورت رسمی کلید خورد. هم‌اکنون فهرست‌هایی در حال انتشار است که نشان می‌دهد گروه‌های اصول‌گرا و اصلاح‌طلب فهرست‌های مورد نظر خود را آماده کرده‌اند. در این میان فهرست‌های اصول‌گرایان با برخی انتقادات مواجه بود. این در حالی است که در روزهای گذشته روند تائید صلاحیت برخی نامزدها نیز مورد پرسش قرار گرفته بود. دوره نخست اعلام نتیجه احراز صلاحیت ها با ردصلاحیت تعداد کثیری از داوطلبان روبه‌رو شد تا جایی که در برخی شهرها مثل اصفهان صلاحیت هیچ فردی تایید نشد. در تهران هم به جز تعداد انگشت‌شماری تائید صلاحیت نشدند. این مسأله اعتراضات بسیاری را به همراه داشت. کار به جایی رسید که «محسن هاشمی» رییس شورای پنجم شهر تهران در نامه‌ای به «محمدباقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی ویژه به اعتراض کاندیداها شد. آقای قالیباف هم این مسأله را با جدیت پیگیری شد و چند جلسه با وزیر کشور، هیات نظارت برانتخابات شوراهای کشور و متولیان امر بررسی صلاحیت برگزاری کرد. رییس مجلس شورای اسلامی مسأله ردصلاحیت‌ها را از جوانب مختلف بررسی کرد و اقدامات و تصمیمات ویژه‌ای برای حل این مشکل انجام داد. در شرایطی که فرصت تبلیغ برای کاندیدای انتخابات شورا آغاز شده است که حرف و حدیث های بسیاری درباره تعدد لیست شورای ائتلاف اصول‌گرایان به گوش می رسد که درباره آن با «پرویز سروری» رییس تشکیلات ائتلاف اصول‌گرایان گفت‌و‌گو کردیم.

گزارش «صبح‌نو» درباره فرایند فاز دوم واکسیناسیون کرونا در ایران را بخوانید

مجوز مصرف را سازمان غذا و دارو صادر می‌کند

تزریق دوز دوم واکسن در ایران و اینکه آیا نوع واکسن استفاده شده در مرحله اول موجود است یا نه از مهم ترین موضوعاتی است که این روزها ذهن خانواده‌ها را به خود مشغول کرده است. تعداد بسیاری از جمعیت بالای 70‌سال کشور در هفته‌های اخیر دوز نخست واکسن کرونا از انواع مختلف را دریافت کرده‌اند اما حالا که نوبت دوز دوم رسیده است هنوز اعلامی به آن‌ها نشده یا اظهاراتی درباره نرسیدن واکسن‌های مشابه دوز اول به گوش می‌رسد. اما این سوال تخصصی برای همه وجود دارد که آیا می‌توان از واکسن‌های دیگر در مرحله دوم روند واکسیناسیون استفاده کرد یا خیر.

شناسایی ۹۹۶۶‌مبتلای جدید به کرونا در کشور

فوت ۱۲۴‌بیمار در شبانه‌روز گذشته

صبح نو

شناسایی ۹۹۶۶‌مبتلای جدید به کرونا در کشور

فوت ۱۲۴‌بیمار در شبانه‌روز گذشته


9966‌بیمار جدید کرونایی در فاصله 14‌ساعت مربوط به ظهر پنج‌شنبه تا ظهر جمعه 21‌خرداد شناسایی شدند که از این تعداد 1327‌نفر در مراکز درمانی کشور بستری شدند. این آمار را روز گذشته وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد. بر این اساس مجموع بیماران کرونایی کشور به سه میلیون و 13‌هزار و 78‌نفر رسید. این در حالی است که در همین مدت نیز 124‌بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند تا مجموع بیماران فوتی کرونایی در کشور به 81‌هزار و 796‌نفر برسد.
همچنین وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده که ۳۴۹۴‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۲۱‌میلیون و ۳۱۳‌هزار و ۵۸۹‌آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است. در حال حاضر ۱۶‌شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱‌شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱‌شهر در وضعیت زرد قرار دارند.
آمار کرونا در جهان هم همچنان رو به رشد است و سازمان جهانی بهداشت نیز در این باره هشدارهایی را صادر کرده است. براساس اعلام‌های صورت گرفته تا ظهر دیروز تعداد مبتلایان کرونا در جهان به ۱۷۵‌میلیون و ۶۲۲‌هزار و ۴۴۵‌نفر رسیده و مرگ سه میلیون و ۷۸۸هزار و ۷۲۳نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شده است. اما در میان کشورهای مختلف جهان که درگیر با این بیماری هستند آمریکا تاکنون با بیش از ۳۴/۲‌میلیون مبتلا و بیش از ۶۱۴‌هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید۱۹ قرار دارد. هند نیز با آمار بیش از ۲۹/۲میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید۱۹ در برزیل هم از ۱۷/۲میلیون نفر فراتر رفته و در حال حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است.
پس از ایالات متحده، کشورهای برزیل با بیش از ۴۸۲هزار و هند با بیش از ۳۶۳هزار جانباخته بالاترین آمار قربانیان کووید۱۹ را در این فهرست جهانی گزارش داده‌اند. پس از آن‌ها نیز کشورهای مکزیک و پرو بیشترین تعداد قربانیان این بیماری را در دنیا ثبت کرده‌اند. تعداد جان‌باختگان کووید۱۹ در مکزیک تاکنون بیش از ۲۲۹هزار و در پرو نیز بیش از ۱۸۷هزار نفر اعلام شده است. همچنین انگلیس در بین کشورهای اروپایی با گذشتن از آمار بیش از ۱۲۷هزار قربانی تاکنون بیشترین تلفات کرونا را در قاره سبز داشته است به علاوه هم‌اکنون تعداد قربانیان کرونا در ایتالیا از ۱۲۶هزار نفر عبور کرده است و در میان کشورهای اروپایی در رتبه دوم قرار دارد.
پس از این کشورها، روسیه بیش از ۱۲۵هزار، فرانسه بیش از ۱۱۰هزار و کلمبیا نیز بیش از ۹۴هزار فوتی بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ را گزارش داده‌اند. به علاوه آلمان با
 بیش از ۹۰هزار، آرژانتین با بیش از ۸۲هزار، ایران با بیش از ۸۱هزار، اسپانیا با بیش از ۸۰هزار، لهستان با بیش از ۷۴هزار، آفریقای‌جنوبی با بیش از ۵۷هزار، اندونزی با بیش از ۵۲هزار، اوکراین با بیش از ۵۱هزار، ترکیه نیز با بیش از ۴۸هزار جان‌باخته دیگر کشورهایی هستند که تاکنون آمار بالای مرگ‌و‌میر ناشی از کووید۱۹را ثبت کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین