sobhe-no.ir
1188
شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
6
گزارش

حامیان نتانیاهو به «جادوی سیاه» روی آوردند

حملات سنگین به پایگاه‌های آمریکا در عراق افزایش یافت

دلهره کاخ سفید از انتقام

افزایش حمله پهپادی و موشکی به پایگاه گروه‌های تروریستی آمریکایی چندهفته‌ای است ادامه دارد و براساس گزارش رسانه‌های عراقی، نیروهای ضداشغالگری در یک ماه اخیر حملات متعددی به پایگاه بلد و عین‌الاسد تحت اشغال نیروهای آمریکایی انجام دادند؛ حملاتی که تاکنون منجر به مجروح و کشته شدن تعدادی از نظامیان آمریکایی و نیروهای تحت‌الامر آن‌ها شده است. براساس ادعای آمریکایی‌ها، یک گروه مقاومت عراقی که از خود نامی نبرده است، مسوولیت حمله به پایگاه هوایی بلد را که روز گذشته روی داد به عهده گرفت. پایگاه هوایی بلد در استان صلاح‌الدین عراق، بزرگ‌ترین پایگاه نظامی این کشور که تحت اشغال آمریکا و محل نگهداری جنگنده‌های نظامی است، گفته می‌شود گروه‌های ضداشغالگری اخیرا در حملات خود از پهپادهای انتحاری استفاده می‌کنند، تا با دقت بیشتری مناطق مورداشاره تروریست‌های آمریکایی را هدف قرار دهند. این حملات هراسی در جبهه غرب به وجود آورده است.

صبح نو

گزارش

حامیان نتانیاهو به «جادوی سیاه» روی آوردند


 تعدادی از تندروهای صهیونیست حامی نتانیاهو دیروز (جمعه) در فراخوانی از برگزاری مراسم «بولسا دینورا» برای نفرین و مرگ «نفتالی بنت» رقیب نتانیاهو و نخست‌وزیر احتمالی رژیم صهیونیستی خبر دادند.
«بولسا دینورا» نام مراسمی است که خاخام‌های یهودی به ندرت علیه شخصی که خواهان مرگ وی هستند، برگزار می‌کنند. جادوی سیاهی یا دعایی که برگزارکنندگان مراسم عقیده دارند با خواندن بخش‌هایی از «تلمود بابلی» (از کتاب‌های اصلی یهودیت ربانی) مانع دعای فرشتگان در حق فرد مورد نظر می‌شوند و در نهایت او را به کام مرگ می‌فرستند.
عبارت «بولسا دینورا» یک نام «آرامی» است که از کلمه لاتین «بولسا» به معنی «ضربه» و «نورا» کلمه آرامی به معنای «آتش» تشکیل یافته است. بنابراین می‌توان گفت معنای «بولسا دینورا» به معنای «ضربه آتش» است. برگزاری این مراسم تا قبل از قرن بیستم در منابع معتبر ذکر نشده و عمدتا در صد سال اخیر بوده که برخی صهیونیست‌های تندرو علیه برخی شخصیت‌های سیاسی چنین مراسمی را برگزار کرده‌اند که از آن جمله می‌توان به برگزاری مراسم «بولسا دینورا» علیه «اسحاق رابین» نخست‌وزیر رژیم صهیوینستی در سال‌های 1995-1992 اشاره کرد. صهیونیست‌های تندرو که از عقد پیمان «اسلو» با فلسطینی‌ها خشمگین بودند اقدام به برگزاری مراسم نفرین «بولسار دینورا» علیه اسحاق رابین کردند و یک ماه بعد نیز او به ضرب گلوله یک صهیونیست تندرو کشته شد.
در ژوئیه‌۲۰۰۵ نیز رسانه‌های اسرائیلی از برگزاری چنین مراسمی در مقبره قدیمی «روش بینایطلب» علیه «آریل شارون» خبر دادند. صهیونیست‌ها از اینکه شارون دستور به خروج نیروهای ارتش صهیوینیستی از غزه را صادر کرده عصبانی بودند. پس از گذشت 6ماه از آن مراسم «آریل شارون» سکته کرد و به کما رفت تا اینکه در ۱۱ژانویه۲۰۱۴ جان داد. هرچند پزشکان با قاطعیت هرگونه ارتباطی میان برگزاری این مراسم و مرگ مغزی شارون را رد می‌کنند و آن را مرتبط با سن وی (۷۷سال) و شرایط جسمی‌اش می‌دانند. در خصوص این مراسم نیز بسیاری از کارشناسان و خاخام‌های یهودی اصالتی برای آن قائل نیستند. به‌عنوان مثال دکتر «دوو شوارتز» از دانشگاه «برایلان» و خاخام حریدی «موشیه بلاو» معتقدند که مراسم «بولسا دینارو» هیچ اصالتی در تاریخ یهودیت ندارد.
بنابراین این مراسم سحر و جادو بیش از آن که اصالت دینی داشته باشد، در ۷۳سال تشکیل رژیم صهیونیستی کارکرد سیاسی داشته است. گروه‌های تندروی صهیونیست که به دفاع از یک فرد سیاسی وارد میدان شده و دیگری را تکفیر می‌کنند. در دوره ۱۲سال اخیر نتانیاهو نیز گروه‌ها و سازمان‌های تندروی صهیونیست بیشترین مجال و فرصت مانور و فعالیت را یافتند و برخی گروه‌ها که به دلیل افکار تروریستی روزگاری فعالیت‌شان غیر قانونی بود، اکنون در کنست نماینده دارند و حال از کنار رفتن نتانیاهو و احتمال کسادی بازارشان نگرانند.
«یائیر لاپید» رییس حزب «یش عتید» ، بامداد روز ۱۲‌خرداد، موفق شده بود با «بنی گانتز» رهبر ائتلاف «آبی-سفید» برای تشکیل کابینه به توافق برسد و از این رو نخست‌وزیر ۱۲‌ساله «بنیامین نتانیاهو» به پایان رسیده است. نفتالی بنت، رییس حزب «یامینا» و یائیر لاپید، رییس حزب یش عتید با تشکیل کابینه ائتلافی موافقت کرده‌اند. در این توافق مقرر شده است که ابتدا بنت تا سپتامبر‌۲۰۲۳ نخست‌وزیر شود و پس از آن لاپید تا نوامبر‌۲۰۲۵ این سمت را به عهده بگیرد.
رأی‌گیری در کنست قرار است روز یکشنبه پیش‌رو در خصوص کابینه برگزار شود.

captcha
شماره‌های پیشین