sobhe-no.ir
1188
شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
3
طاهرنژاد: جبهه اصلاحات «قاطعانه» از همتی حمايت كند

رویارویی کارگزاران با جبهه اصلاحات

تلاش‌های نامزدهای اصلاح‌طلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در روزهای پایانی بر مدار تکرار پرقدرت ادامه دارد. مهرعلیزاده از روزهای آغازین کار خود با تمام وجود تلاش کرد تا با سران اصلاحات برای جلب نظر آن‌ها گفت‌وگو کند و در ادامه این روند همتی نیز از هیچ تلاشی فروگذار نکرد.

یادداشت

چرا رأی می‌دهم؟ ما رای می‌دهیم تا...

مهدی فضائلی

صبح نو

یادداشت

چرا رأی می‌دهم؟ ما رای می‌دهیم تا...

مهدی فضائلی

روزهای حساسی را تا رسیدن به موعد ۲۸‌خرداد و حضور پای صندوق‌های رأی سپری می‌کنیم.
به همین مناسبت یکی از جدی‌ترین موضوعات این روزها،بحث مشارکت در این رویداد مهم و چرایی آن است.
از منظری، لزوم مشارکت امری بدیهی و روشن است اما چون از سویی عملکرد دولت فعلی منجر به دلسردی و نارضایتی گسترده مردم گردیده و به انگیزه مشارکت به میزان زیادی آسیب وارد کرده است و از سوی دیگر نتایج اعلام شده در مورد احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای محترم نگهبان، موجب دلخوری‌هایی گردیده و اقناع لازم صورت نپذیرفته است، عده‌ای در این موضوع بدیهی تشکیک کرده‌اند لذا ضرورت دارد یکبار دیگر دلایل و چرایی مشارکت در این انتخابات را به رغم همه دلخوری‌ها و گلایه‌ها مرور کنیم. «مشارکت سیاسی» از مفاهیم مهم در مطالعات اجتماعی و جامعه‌شناختی به شمار می‌آید و مفهوم آن، دخالت و درگیر شدن آگاهانه و اختیاری در سیاست است.
بدون مشارکت سیاسی، نظام سیاسی مردم‌سالار قوام و ثبات لازم را نخواهد داشت.
همچنین، تأثیر مشارکت در انسجام سیاسی، همدلی، همسویی و هماهنگی نهادها و مردم و سرانجام استحکام درونی نظام قابل توجه و بسیار بالاست.
مشارکت سیاسی جلوه‌های گوناگونی دارد از حضور در تظاهرات و تجمعات ملی گرفته تا فعالیت در فراخوان‌ها برای زلزله و حوادث طبیعی.
یکی از جلوه‌های بسیار عمیق مشارکت سیاسی، حضور اختیاری در میدان جنگ است که مردم ما در دوران دفاع مقدس در این امتحان مهم،  نتایج بی‌سابقه و افتخار‌آمیزی را به ثبت رساندند. حضور در انتخابات و پای صندوق‌های رأی نیز یکی دیگر از مهم‌ترین جلوه‌های مشارکت سیاسی است.
این نوع مشارکت، پرمعنی و دارای آثار و تبعات مهمی است که تحلیل‌گران و ناظران بین‌المللی تمرکز بالایی روی آن دارند خصوصا در کشوری مثل ایران.
 در این باره نیز تاکنون مردم شریف ایران سربلند بوده و متوسط مشارکت مردم ایران در انتخابات‌های چهل‌ودوسال گذشته از متوسط جهانی بالاتر بوده است.
اکنون در آستانه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری (و ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا) هستیم و مجددا نگاه تیزبین تحلیل‌گران به ایران عزیز دوخته شده تا میزان مشارکت مردم را در این انتخابات ارزیابی و تحلیل کنند.
این ارزیابی‌ها و تحلیل‌ها بدون پیامد نخواهد بود و نقش مستقیمی بر منافع ملی و امنیت ملی خواهد داشت.
مهم‌ترین عاملی که تا الآن تهدیدات سخت را از کشورمان دور کرده است همین مشارکت و حضور مردم در صحنه و خصوصاانتخابات‌ها بوده است.
رهبر انقلاب نیز به این مساله تصریح کرده‌اند:مردم عزیز ما باید بدانند که حضور آن‌ها در عرصه‌های مختلف، تعیین‌کننده است. تعیین‌کننده چه؟ تعیین‌کننده امنیت ملی. اگر مردم در صحنه حضور داشته باشند، کشور در امنیت باقی خواهد ماند. اینکه شما می‌بینید دشمن‌های پررو و وقیح و گردن‌کلفت در مقابل جمهوری اسلامی از هر عمل سختی اجتناب می‌کنند، به‌خاطر حضور مردم است؛ می‌ترسند، به‌معنای واقعی کلمه می‌ترسند؛ این‌ها تحلیل نیست، اینکه عرض می‌کنم، واقعیاتی است که مستندهای آن‌ها جزو مسلمات است. وقتی ملت حضور پیدا می‌کند، دشمنی که می‌خواهد با این نظام مبارزه بکند، مجبور می‌شود عقب بنشیند و تعرض نکند؛ وقتی بین ملت و نظام فاصله ایجاد شد و ملت در صحنه حضور پیدا نکرد؛ آن‌وقت می‌توانند هر کاری انجام بدهند؛ خیلی سخت هم نیست برای‌شان، همه‌جور می‌توانند اقدام بکنند، کمااینکه در جاهای مختلف دنیا کرده‌اند. در ایران اسلامی دشمن نتوانسته کار کند، به‌خاطر حضور مردم مهم‌ترین مظهر این حضور، انتخابات است.»
منافع ملی ما نیز در گرو مشارکت در انتخابات است.
به تازگی روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در مقاله‌ای به قلم جیسون رضائیان روزنامه‌نگار ایرانی آمریکایی، به کاخ سفید پیشنهاد کرد،مذاکرات با ایران را تا بعد از انتخابات پیش رو به تعویق بیندازد.
وی دلیل این پیشنهاد را اینگونه ذکر می‌کند: «پس از انتخابات ایران، احتمالا «واشنگتن» «ارزیابی دقیق‌تر و مطمئن‌تری» خواهد داشت و «در موضع بهتری برای دادوستد امتیازات» قرار می‌گیرد».
دقت کنید میزان داد وستد یا به عبارت روشنتر امتیازاتی که می‌خواهند بدهند یا بگیرند را به این انتخابات مربوط می‌داند.
طبیعتا هر چه میزان مشارکت بالاتر باشد،استحکام درونی نظام و اعتبار و جایگاه بین‌المللی ایران افزون‌تر خواهد بود و در نتیجه نه تنها امتیاز کمتری می‌توانند بگیرند بلکه می‌شود امتیاز بیشتری از آن‌ها گرفت و بالعکس.
تأثیر مهم دیگر مشارکت در شکل‌گیری دولت قوی است.
در این انتخابات با هر میزان مشارکتی به هر حال رییس‌جمهوری انتخاب و دولتی شکل خواهد گرفت.حال اگر رییس‌جمهوری منتخب و دولت وی از پشتوانه آرای بیشتری برخوردار باشد، طبیعتا اعتماد به نفس بالاتری خواهد داشت و با قدرت بیشتری تصمیم‌گیری خواهد کرد اما اگر دولتی با آرای پایین باشد، مخالفان او را دولت حداقلی خطاب خواهند کرد و تصمیم‌گیری او را با اختلال مواجه خواهند ساخت. اقتدار چنین دولتی هم در داخل و هم در صحنه بین‌الملل آسیب خواهد دید.لذا اگر ایران را قوی می‌خواهیم که می‌خواهیم دولتش باید قوی باشد و یکی از راه‌های قوی شدن دولت،پشتوانه مردمی بالای اوست.
بنابراین ما ۲۸‌خرداد پای صندوق‌های رأی حاضر خواهیم شد و با رأی خود مناسب‌ترین رییس‌جمهوری را از بین نامزدهای موجود انتخاب خواهیم کرد تا علاوه بر انجام تکلیف شرعی و ملی خود و شکرگزاری نعمت امکان مشارکت ۱) ایران قوی داشته باشیم ۲)مجبور به دادن امتیاز به دشمن نشویم ۳)همدلی و همبستگی اجتماعی‌مان را تقویت کنیم و ۴)مانع تهدیدات سخت علیه کشورمان بشویم.

captcha
شماره‌های پیشین