sobhe-no.ir
1188
شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
10
مشاور عالی قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیرو‌های مسلح:

بحث سربازی،با شعار حل نمی‌شود

گزارش «صبح‌نو» از خسارت‌های قطعی برق بی‌برنامه به صنعت و تولید را بخوانید

قطعی برق، جان تولید را گرفت

حاشیه‌سازی برای توقف تولید موضوع جدیدی در کشور نیست. هر روز با یک بهانه جدید سنگ بزرگی مقابل فعالیت تولید‌کنندگان کشور می‌اندازند که تا مدت‌ها صاحبان صنایع بزرگ و کوچک باید تاوان آن را بپردازند. این بار بازی قطعی برق، آن هم بدون هماهنگی و برنامه‌ریزی با صاحبان واحد‌های تولیدی، مشکلی بر مشکلات بخش مولد کشور شده است. به‌طوری که تلفات ماهیان سردآبی به علت قطع برق‌90 تا 95‌درصد می‌رسد. گاهی بدون هماهنگی قبلی ۳‌تا ۵‌ساعت قطعی برق در شهرک‌های صنعتی وجود دارد. همین چند ساعت خاموشی علاوه بر خسارت‌های چند ده میلیونی به واحد‌های تولیدی باعث فرسودگی دستگاه‌ها و تجهیزات می‌شود.

صبح نو

مشاور عالی قرارگاه مهارت‌آموزی سربازان نیرو‌های مسلح:

بحث سربازی،با شعار حل نمی‌شود

مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح گفت: موضوع مهارت‌آموزی و توانمندسازی سربازان و اشتغال آنان پس ازپایان خدمت سربازی باید جزو اولویت‌ها و برنامه‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باشد.
سردار موسی کمالی درباره توجه به موضوع سربازی در وعده‌های انتخاباتی اظهارکرد: بحث سربازی یک موضوع پیچیده و حساس است که با شعار نمی‌شود آن را حل کرد. تمام جوانب آن باید سنجیده شود. از این رو می‌توان گفت که سربازی یک موضوع فراقوه‌ای و فراسازمانی است. به عبارتی دیگر سربازی یک موضوع حاکمیتی است که با تهدیدات کشور و استراتژی دفاعی کشور در ارتباط است.  از این‌رو باید تمام جوانب طرح‌ها و اقدامات در این حوزه مورد توجه قراربگیرد. وی با بیان اینکه قوای سه‌گانه و به خصوص دولت و مجلس اختیارات خوبی در جهت بهبود خدمت سربازی و خوشایندسازی آن دارند، گفت: به‌عنوان مثال همین اواخر با پیگیری ستاد کل نیروهای مسلح و همراهی دولت و مجلس حقوق سربازان افزایش قابل توجهی یافت. از این رو می‌توان از ظرفیت قوه مجریه و قوه مقننه در این مباحث استفاده کرد.
کمالی ادامه داد: یکی از مشکلات امروز جوانان ما اشتغال و معیشت است و دوره سربازی مشکلاتی را در حوزه اشتغال و معیشت ایجاد می‌کند. روسای قوا و به‌خصوص رییس جمهوری می‌توانند کمک کنند تا مشکل معیشت و اشتغال سربازان از بین برود و آنان دیگر چنین دغدغه‌ای نداشته باشند.
مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه علاوه بر افزایش حقوق در دوره سربازی، می‌توان اقدامات دیگری را برای حمایت از سربازان انجام داد، گفت: رییس‌جمهوری در این موارد نقش موثری دارد. دولت می‌تواند شرایطی را فراهم کند تا تسهیلاتی پس از پایان سربازی برای یک جوان فراهم شود. وی با اشاره به اجرای طرح مهارت آموزی سربازان وظیفه اظهارکرد:  سربازان در دوره سربازی هرکدام بر حسب مقطع تحصیلی، علاقه و استعدادی که دارند مهارتی را فرا می‌گیرند یا تحت آموزش‌های کارآفرینی قرار می‌گیرند. این افراد باید بتوانند پس از پایان خدمت از مهارتی که فرا گرفته‌اند، استفاده کنند و اینجاست که دولت نقش موثری دارد. کمالی با بیان اینکه دولت می‌تواند پس از پایان خدمت سربازی تسهیلات و امتیازاتی را برای تمام جوانان در نظر بگیرد، گفت: اولویت استخدام، اولویت وام، صدور مجوز فعالیت و ... از جمله مواردی است که می‌تواند از سوی دولت برای افرادی که خدمت سربازی‌شان به پایان رسیده است، تأمین شود. مشاور عالی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح تاکید کرد: شرایطی را باید فراهم کرد که یک جوان بداند نسبت به فردی که خدمت سربازی را انجام نداده است، امتیازات بیشتری دارد. اگر یک جوان بداند که حقوق بالایی دارد و حین سربازی مدرک و گواهینامه معتبر مهارت هم دریافت می‌کند و پس از آن هم اشتغالش تضمین شده است، چرا نباید به سربازی برود؟ از این رو معتقدم مساله مهارت‌آموزی و اشتغال پس ازپایان خدمت سربازی باید جزو اولویت‌ها و برنامه‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری باشد.
 

captcha
شماره‌های پیشین