sobhe-no.ir
1188
شنبه، ۲۲ خرداد ۱۴۰۰
1
طاهرنژاد: جبهه اصلاحات «قاطعانه» از همتی حمايت كند

رویارویی کارگزاران با جبهه اصلاحات

تلاش‌های نامزدهای اصلاح‌طلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در روزهای پایانی بر مدار تکرار پرقدرت ادامه دارد. مهرعلیزاده از روزهای آغازین کار خود با تمام وجود تلاش کرد تا با سران اصلاحات برای جلب نظر آن‌ها گفت‌وگو کند و در ادامه این روند همتی نیز از هیچ تلاشی فروگذار نکرد.

گزارش «صبح‌نو» درباره فرایند تجهیز سازمان آتش‌نشانی با امکانات مدرن از سال95 را بخوانید

پز شهرداری حرف

تاب‌آورترین شهرهای جهان براساس شاخصه‌هایی مانند مقاومت دربرابر حوادث طبیعی، میزان و مدیریت منابع، استحکام و قابل اتکا‌بودن زیرساخت‌ها، سطح ایمنی و رفاه شهروندان ارزیابی می‌شوند. تاب‌آوری و زیست‌پذیری شهرها به‌ویژه در دورانی که جهان هرسال بیشتر از قبل تاوان ردپای فعالیت‌های انسانی را به‌شکل طوفان‌های مرگبار، سیل، رانش زمین، زمین‌لرزه، ریزگردها، آلودگی هوا و دیگر انواع بلایای طبیعی و غیرطبیعی پس می‌دهد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. امروزه در جهان شهرهای فراوانی وجود دارند که به‌صورت طبیعی بر بستری پرخطر بنا شده‌اند و این بستر طبیعی احتمال وقوع بلایای طبیعی در آن‌ها را به نسبت دیگر شهرها افزایش می‌دهد. حالا در چنین شرایطی، اتفاقی مانند آنچه هفته گذشته در پالایشگاه تهران روی داد، رخ می‌دهد. نکته جالب اینجاست که شهردار تهران هم هفته گذشته درباره شیوه اطفای حریق در این محل گفت: «هوشمندی مدیران شهری و تجهیزات خوب خریداری‌شده در زمان قبل از تحریم‌ها موجب شد جلوی یک فاجعه بزرگ در جنوب تهران گرفته شود.»

پرویز سروری در گفت‌و‌گو با «صبح نو » از ویژگی‌های فهرست شوراها گفت:

تجربه و جوانی در کنار تخصص

علی جواهری / انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز از صبح روز پنج‌شنبه به صورت رسمی کلید خورد. هم‌اکنون فهرست‌هایی در حال انتشار است که نشان می‌دهد گروه‌های اصول‌گرا و اصلاح‌طلب فهرست‌های مورد نظر خود را آماده کرده‌اند. در این میان فهرست‌های اصول‌گرایان با برخی انتقادات مواجه بود. این در حالی است که در روزهای گذشته روند تائید صلاحیت برخی نامزدها نیز مورد پرسش قرار گرفته بود. دوره نخست اعلام نتیجه احراز صلاحیت ها با ردصلاحیت تعداد کثیری از داوطلبان روبه‌رو شد تا جایی که در برخی شهرها مثل اصفهان صلاحیت هیچ فردی تایید نشد. در تهران هم به جز تعداد انگشت‌شماری تائید صلاحیت نشدند. این مسأله اعتراضات بسیاری را به همراه داشت. کار به جایی رسید که «محسن هاشمی» رییس شورای پنجم شهر تهران در نامه‌ای به «محمدباقر قالیباف» رییس مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی ویژه به اعتراض کاندیداها شد. آقای قالیباف هم این مسأله را با جدیت پیگیری شد و چند جلسه با وزیر کشور، هیات نظارت برانتخابات شوراهای کشور و متولیان امر بررسی صلاحیت برگزاری کرد. رییس مجلس شورای اسلامی مسأله ردصلاحیت‌ها را از جوانب مختلف بررسی کرد و اقدامات و تصمیمات ویژه‌ای برای حل این مشکل انجام داد. در شرایطی که فرصت تبلیغ برای کاندیدای انتخابات شورا آغاز شده است که حرف و حدیث های بسیاری درباره تعدد لیست شورای ائتلاف اصول‌گرایان به گوش می رسد که درباره آن با «پرویز سروری» رییس تشکیلات ائتلاف اصول‌گرایان گفت‌و‌گو کردیم.

«صبح‌نو» کمپین انتخاباتی سعید جلیلی را بررسی می‌کند

خروج از سایه

سعید جلیلی وقتی در سال‌92 ردای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را به تن کرد، بسیاری روی او حساب ویژه باز نمی‌کردند. علت این بی‌اعتنایی به کنش‌گری جلیلی، سابقه مهم مدیریتی او بود که صرفا در قالب دبیری شورای عالی امنیت ملی خلاصه می‌شد. با این وجود مرحوم آیت‌الله مصباح‌یزدی و جبهه پایداری، پای کار سعید جلیلی آمدند و زمینه را برای رأی‌آوری او در میان طبقه انقلابی‌ها فراهم آوردند. این حمایت در نوع خود موفق‌آمیز بود چراکه باعث شد جلیلی در نهایت چهار میلیون رأی کسب کند که با توجه به گمنامی او در آن برهه، بسیار خوب و قابل توجه ارزیابی می‌شد. هشت سال از آن تاریخ می‌گذرد و سعید جلیلی بار دیگر خود را نامزد ریاست جمهوری کرده است. جلیلی امروز با جلیلی دیروز تفاوت‌های بسیاری کرده است. جلیلی با تشکیل دولت سایه در سال‌92 در رأس مجموعه‌ای قرار گرفت که هدفش، رصد مسائل کشور و کمک به دولت مستقر برای حل آن‌ها بود. همین دست فرمان باعث شده تا جلیلی امروز نسبت به مشکلات کشور نگاه عمیق‌تر و ژرف‌تری پیدا کند و دیگر مانند سابق، به سادگی در دام دو قطبی انگاری‌های کاذب رقیب به‌خصوص در حوزه سیاست خارجی گیر نکند. در این گزارش به پیشینه سیاسی و مدیریتی جلیلی، اظهارات این روزهایش و سرآخر مهم‌ترین مزیت و عیب کمپین انتخاباتی او اشاراتی کرده‌ایم.

قهرمان‌پور: کمپین جلیلی باید برنامه «دولت سایه» را عامه فهم کند

گفت‌وگوی «صبح‌نو»، با محمد دلاوری و عوامل برنامه انتخاباتی «تبادل»

در مسیر یک آرزو

سمانه استاد / تلوبیون این روزها میزبان یکی از برنامه‌های پربیننده در بستر تلویزیون تعاملی است که با هدف بالا بردن مشارکت مردم در انتخابات ساخته شده است. «تبادل» برنامه ای جدید است که در بستری جدید نیز ارائه می‌شود. هدف این برنامه اما مانند بسیاری از برنامه ها تشویق مستقیم مردم به مشارکت در انتخابات نیست، این برنامه با بیان موضوعات و مسائل مختلف و مطرح کردن سوالاتی در این زمینه مردم را به سوی شرکت در انتخابات دعوت کند. یکی از ویژگی‌ها و البته جذابیت‌های مهم «تبادل»، حضور «محمد دلاوری» در نقش مجری برنامه است. مجری توانمندی که پیشتر با برنامه‌هایی مانند «صرفا جهت اطلاع» و «توقف ممنوع» در دل مخاطبان جا خوش‌کرده است در این مجال با «محمد دلاوری» گفت‌وگو کرده و او به «صبح‌نو» از ویژگی‌های یک برنامه استاندارد و تلاش «تبادل» برای گام برداشتن در این راه چنین می‌گوید:

با تامین 9هزار و 450میلیارد ریال اعتبار ازسوی بنیاد برکت در سال جاری عملیاتی می‌شود

حمایت از سوخت‌بران و کولبران با ایجاد 21هزار شغل

سرمقاله

اصول اصلاح‌طلبان و حمایت از همتی

صبح نو

سرمقاله

اصول اصلاح‌طلبان و حمایت از همتی

رفتار اصلاح‌طلبان در قبال همتی دقیقا شبیه نوعی سیاست‌‌ورزی غیرمسوولانه آن‌ها در قبال دولت روحانی است. آن‌ها در حداقل سه سال گذشته بدون اینکه مسوولیت خود در قبال انتخاب روحانی را بپذیرند و پاسخگوی عملکرد او باشند با حمله به جناح مقابل سعی کردند برای سوالات سخت، پاسخ‌های آسان بیابند. در حالی که رای 24‌میلیونی روحانی که بیش از هر چیز ریشه در حمایت خاتمی داشت، رفته رفته آب شد و امروز تقریبا سرمایه اجتماعی این جریان در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد. لکنت این جریان در بیان مواضع و ایستادن اصطلاحا نیم تیغ؛ تبدیل به عادت اصلاح‌طلبان شده است. به‌دلیل همین روحیه،  به واسطه یک حرف هیجان‌انگیز از همتی عزم ورود به فرآیند رقابت می‌کنند و بعد از یک مناظره کم فروغ، سر در آستین فرو می‌برند. اکنون هم منتظر مناظره سوم هستند تا در صورت درخشش همتی پا به میدان حمایت رسمی بگذارند وگرنه مانند انتخابات مجلس یازدهم تن به رقابت رسمی نمی‌دهند و گوشه می‌گیرند. این نوع از سیاست‌ورزی از جانب هر جناحی باشد مبنی بر اصول و پرنسیب نیست و توانایی لازم را برای اقناع افکار عمومی ندارد. بخشی از پیش‌بینی‌ناپذیربودن سیاست، بر‌خلاف آنچه اصلاحات می‌گوید مربوط به اختلاف‌های درون جناحی و نداشتن پرنسیب سیاسی و شجاعت بیان آن است که اکنون درباره حمایت یا عدم حمایت اصلاحات از همتی خود را نشان می‌دهد.

captcha
شماره‌های پیشین