sobhe-no.ir
1187
چهارشنبه، ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
6
آمریکا اذعان کرد:

تولید موشک‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه

ولیعهد سعودی برای خروج آبرومندانه از جنگ یمن به رهبر انصارالله یمن نامه نوشت

فرار آل‌سعود از باتلاق خودساخته

درحالی که این روزها عملیات‌های پهپادی و موشکی ارتش مقاومت یمن، علیه مواضع و زیرساخت‌ها عربستان سعودی افزایش یافته است و ائتلاف سعودی را پس از هفت سال حمله و بمباران یمن، به عقب‌نشینی و شکست واداشته، رسانه‌های منطقه ازابراز امیدواری عمان درباره برقراری آتش‌بس فراگیر در یمن خبر می‌دهند. امیدواری که روز گذشته منجر به نامه ولیعهد سعودی به رهبر انصارالله یمن خواستار خروج آبرومندانه از جنگ یمن شد. تدوین استراتژی جدید دولت صنعا بر مبنای پی بردن به نقاط ضعف و پاشنه‌های آشیل دشمن، برگ برنده بزرگی است که انصارالله در اختیار دارد. این روند از یک سو، موجب تضعیف روحیه نیروهای نظامی تحت مدیریت ائتلاف عربی به رهبری عربستان شده است و از سوی دیگر، این دستاوردهای جدید نظامی بر افزایش وحشت دشمنان سعودی، اماراتی و صهیونیستی از مقاومت یمن و تقویت اعتماد به نفس صنعا در جنگ مأرب و نیز درگیری‌های آینده منجر شده است.

صبح نو

آمریکا اذعان کرد:

تولید موشک‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه

نیروهای مقاومت فلسطین توانستند در جنگ 12‌روزه غزه رژیم صهیونیستی را به عقب‌نشینی و آتش‌بس وادارند، جنگی که انتفاضه جدید مقاومت موشکی فلسطین را به روشنی نشان داد که جوانان فلسطینی با تکیه بر دانش بومی و توان داخلی موفق شدند موشک‌ها و راکت‌های نظامی تولید و برای شلیک به اراضی اشغالی از آن بهره برند، موضوعی که 
کاخ سفید هم به توان نظامی مقاومت فلسطین اذعان کرد و وزیر خارجه آمریکا در نشستی گفت؛ ارزیابی‌های ایالات متحده نشان می‌دهد بیشتر موشک‌های شلیک شده از نوار غزه به اراضی اشغالی در جریان جنگ اخیر تولید داخلی بوده است.
  «آنتونی بلینکن،» وزیر خارجه آمریکا روز گذشته در جلسه استماع در برابر مجلس نمایندگان گفت: «دقیق‌ترین ارزیابی‌هایی که ما داشتیم نشان می‌دهد بیشتر موشک‌های 
شلیک شده در جنگ اخیر توسط حماس و در غزه ساخته شده‌اند اما این به معنای عدم حمایت ایران از حماس نیست.»
درخصوص وضعیت جولان اشغالی نیز وزیر خارجه آمریکا گفت: «تا زمانی که سوریه تهدیدی برای اسرائیل باشد کنترل اسرائیل بر جولان باید ادامه یابد.» وی در پاسخ به این سؤال که آیا دولت جو بایدن، رییس‌جمهوری فعلی آمریکا «حاکمیت» رژیم اسرائیل را بر جولان اشغالی را به رسمیت می‌شناسد یاخیر گفت: صرف نظر از وضعیت حقوقی جولان، رژیم اسرائیل عملا این منطقه را کنترل می‌کند. من فکر می‌کنم اوضاع باید همینطور بماند مگر اینکه سوریه دیگر تهدیدی برای 
رژیم اسرائیل نباشد و به نظرم ما هنوز به این مرحله نرسیده‌ایم.»
در مورد تلفات غیرنظامیان در غزه نیز بلینکن تأکید کرد که واشنگتن به مخالفت با تحقیقات دادگاه کیفری بین‌المللی در مورد جنایات جنگی احتمالی در سرزمین‌های فلسطین ادامه خواهد داد.
وی مدعی شد، «ایالات متحده و رژیم صهیونیستی مکانیسم ویژه‌ای برای اطمینان از مسوولیت‌پذیری و مجازات عاملان چنین اقداماتی در هر موقعیتی که نگرانی‌های مربوط به استفاده از زور، نقض حقوق بشر و سایر موارد وجود داشته باشد، در اختیار دارند.»
در همین راستا در حالی موضوع بازگرداندن اسرای صهیونیستی در دست مقاومت یکی از مهمترین شروط صهیونیست‌ها برای دادن اجازه رسیدن کمک‌های بشردوستانه برای بازسازی غزه و از نقاط اختلاف‌برانگیز روزهای گذشته بوده است، روز دوشنبه گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت حماس، تصویر و یک فایل صوتی از نظامیان صهیونیست را در حالی برای اولین‌بار منتشر کرد که مسوولان تل‌آویو مدت‌هاست از سرنوشت وی بی‌خبر بوده و او را هلاک شده می‌پنداشتند. در این فایل برای اولین‌بار تصویری از نظامی صهیونیست بازداشتی در نوار غزه با نام «گیلعاد شالیط» منتشر شد. بی‌تردید انتشار این فایل در مقطع کنونی، آن هم برای نخستین‌بار پس از گذشت سال‌ها از به اسارت گرفتن این نظامیان، با اهداف مهمی طرح ریزی شده است و می‌تواند بر روند معادلات در سرزمین‌های اشغالی و همچنین تحولات فلسطین پس از جنگ 11روزه بسیار تأثیرگذار باشد.
 

captcha
شماره‌های پیشین