sobhe-no.ir
1187
چهارشنبه، ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
5
نامزد‌های انتخابات شیوه برگزاری مناظره‌های انتخاباتی را به چالش کشیدند

مناظره علیه مناظره

دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته با محوریت سیاسی و فرهنگی در حالی برگزار شد که نسبت به مناظره اول، کمتر دچار حواشی کلامی شد. روح حاکم بر مناظره دوم واجد چند خصلت ویژه بود؛ اول اینکه در این مناظره همتی نسبت به مناظره اول کم فروغ تر ظاهر شد و نتوانست مانند دفعه قبلی، به قطبیت خود استمرار بخشد. مهرعلیزاده مثل قبل در بیان ایده‌های خود ضعیف عمل کرد. جلیلی مثل مناظره اول، وارد برخی مشاجره‌ها نشد و تلاش کرد از موضع ریشه‌ای، مشکلات اقتصادی و معیشتی را مورد بررسی قرار بدهد. رئیسی در این مناظره تلاش کرد به‌طور عینی‌تر وارد توضیح برنامه‌های دولت خود شود چراکه اگر می‌خواست رویه خود در مناظره اول را ادامه دهد، جایگاهش در افکارسنجی ها نسبت به بقیه نامزدها دچار تزلزل محسوس می‌شد. زاکانی همچون مناظره اول در اظهارات خود علیه وضع موجود قاطعانه ظاهر شد.نکته مهم درباره زاکانی، وارد شدن او به مناقشه کلامی با رضایی بود. به باور برخی تحلیلگران این رویکرد زاکانی باعث خواهد شد تا رضایی در کنار رئیسی و همتی، به قطب سوم انتخابات بدل شود و به همین خاطر، موضع همتی تضعیف گردید.

احمد توکلی: نامزدهای اصلاح طلب با نامردی کامل به جریان مقابل حمله می کنند

انبارلوئی: مردم کاندیداها را با عملکرد سابق او می‌سنجند

مهدیان در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

مناظرات، رأی جدیدی به صندوق رأی اضافه نخواهد کرد

صبح نو

احمد توکلی: نامزدهای اصلاح طلب با نامردی کامل به جریان مقابل حمله می کنند

احمد توکلی، فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح نو»، با اشاره به اعتراض نامزدها درباره روش مناظره ها تصریح کرد: اعتراض نامزدها امروز به حق نزدیک بود و پیشنهادی که نامزدها دادند که در یک جلسه مناظره یک موضوع بررسی شود، صحیح است اما اشکالاتی به آن وارد است. وی افزود: بنابراین مشکل صدا و سیما، کثرت نامزدهاست که نه ایده دو به دو را ممکن می‌کند و نه اینکه همه بتوانند به یک سوال جواب بدهند. این مسأله یک اشکال ساختاری است که علت آن، فقدان حزب در کشور است که باعث ناکارآمدی یک نظام انتخاباتی می شود. 
وی تاکید کرد: اگر تحزب حاکم بود، احزاب خودشان کار شورای نگهبان را می کردند و فردی را انتخاب می کردند که مناسب تر باشد. کسی که فحش می‌خورد و می‌شود به او تهمت زد، حزب به او اصلا اجازه بالاآمدن را نمی‌دهد چون حزب مصالح بلندمدت خود را می بیند و اجازه معرفی آدم ضعیف یا بد را به خود نمی‌دهد. اگر حزب داشتیم، شورای نگهبان بهتر می توانست کار انجام دهد.
توکلی با نقد راهبرد نامزدهای اصلاح طلب در مناظره ها گفت: بعضی ها یک استراتژی خاصی برای برخورد دارند یعنی با یک برنامه مشخص در انتخابات شرکت کردند و مناظره فقط یک بهانه است تا دوگانگی غیرواقعی که حقیقت هم نیست را پیش بکشند و با نامردی کامل، جریان مقابل را طرفدار جنگ، اختناق، دزدی و رانت خواری معرفی و به آنان حمله می کنند. وی افزود: با این حال باید به آنها گفت شما اگر زمانی که در کشوری زندگی می کنید که از بین هفت نامزد انتخاباتی تایید صلاحیت شده آن، 5 نفر نامزد مخالف شما هستند، باید از این کشور استعفا بدهید چون نمی توانید رئیس جمهوری شوید. این فعال سیاسی افزود: تعارض میان سیاستمداران، فرد را کوچک می‌کند و اگر شما هم پیروز شوید، شکست می‌خورید. این استراتژی ناسالم است و می‌خواهند مردم را فریب بدهند. خلاف ادب صحبت کردن، از سمت هر کسی که باشد را مناسب نمی‌دانم. آقای قاضی زاده و رئیسی و جلیلی را در رعایت اخلاق بسیار موفق دیدم.

captcha
شماره‌های پیشین