sobhe-no.ir
1187
چهارشنبه، ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
3
«صبح‌نو» از مذاکرات برجامی با 1+4 گزارش می‌دهد

محرمانه‌های وین

جواد بخشی / مذاکرات وین در قالب کمیسیون مشترک برجام پس از پنج دوره حالا در انتظار ادامه برگزاری از 20خرداد است؛ مذاکراتی که اگرچه بارها مقامات ایرانی بر عدم فرسایشی بودن آن تاکید کردند اما حالا شواهد امر، بیانگر افتادن در دام تکرار است. با توقف دور پنجم این مذاکرات در 12خرداد و بازگشت هیات‌ها به کشورهای‌شان باید به این موضوع دقت کرد که چه شرایط جدیدی در روند مذاکرات ایجاد شده است. خبرهای رسیده به خبرنگار صبح‌نو حکایت از زیاده خواهی‌های آمریکایی‌ها در وین دارد.

نگاه

بازی‌های سیاسی آژانس

صبح نو

نگاه

بازی‌های سیاسی آژانس

غریب‌آبادی:  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از هرگونه دستورکار سیاسی فاصله بگیرد
 کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روزگذشته (سه‌شنبه) در یک رشته توییت به اظهارات روز دوشنبه «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس و گزارش اخیر آن درباره پادمان واکنش نشان داد.
کاظم غریب‌آبادی در این خصوص در توییتی نوشت: مواضع گروسی حاکی از رویکرد یکطرفه دبیرخانه آژانس در برابر تعاملاتش با ایران و نادیده گرفتن سطح همکاری و تعامل فی‌مابین است. این رویکرد می‌تواند به مانعی برای تعاملات آتی بین دو طرف تبدیل شود.

گزارش آژانس معتبر نیست
وی با ذکر این نکته که گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با سوابق همکاری بین ایران و آژانس سازگاری و همخوانی ندارد، یادآور شد: این گزارش، معتبر هم نیست، چرا‌که مبتنی بر منابع قابل اتکا نیست و همچنین متقاعد‌کننده نیز نیست، چرا‌که تمامی ابعاد همکاری و پیشرفت‌های حاصله را منعکس نمی‌کند.
نماینده دائم ایران در آژانس خاطرنشان کرد: تعامل سازنده، مستلزم محیط مثبت، پرهیز از پیش‌داوری و  ابراز نگرانی‌های مصنوعی و همچنین خودداری از بزرگ‌نمایی چند موضوع پیش پا افتاده و بی‌اهمیت است.
وی تصریح کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید از هرگونه دستورکار سیاسی فاصله بگیرد و باید موضعی شفاف در برابر تهدید هسته‌ای رژیم صهیونیستی اسرائیل و غیرقابل پذیرش بودن بیرون ماندن این رژیم از معاهده عدم اشاعه و مخالفت مداوم آن با قرار دادن تمامی فعالیت‌ها و تأسیسات هسته‌ای خود تحت پادمان آژانس، اتخاذ کند.
مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته (۱۰‌خردادماه)، دو گزارش فصلی خود را برای ارائه به نشست این هفته شورای حکام آژانس منتشر کرد که یکی از آن گزارش‌ها مربوط به راستی‌آزمایی اجرای برجام در ایران می‌شد و گزارش دیگر نیز درباره چند موضوع باقیمانده پادمانی که مورد اختلاف ایران و آژانس بود.
غریب‌آبادی پس از انتشار این گزارش در اظهاراتی عنوان کرد: در گزارش منتشر شده درباره پادمان، در جریان هستید که ما حدود سه یا چهار موضوع مورد اختلاف پادمانی با آژانس داریم، به آژانس مکررا گفته‌ایم که این‌ها موضوعات، پیچیده و مهمی نیستند که آژانس بخواهد تلاش کند از آن‌ها یک دستورکار مهم برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تولید کند. ادعا می‌شود مثلا برخی فعالیت‌ها در حدود دو دهه قبل انجام شده است که آژانس نمونه برداری کرد و برخی آلودگی‌ها در یکی دو مکان پیدا شد و ما داریم با آژانس کار می‌کنیم که این ابهامات را برطرف کنیم. به آژانس مکررا گفته‌ایم در سطح گسترده‌ای از همکاری‌ها که با آژانس انجام می‌دهیم، اگر چنانچه بخواهد از حجم همکاری‌ها و تعاملاتی که با این نهاد بین‌المللی داریم در فضای سیاسی که الان در حال مذاکره برای احیای برجام هستیم، همچنان بر منوال سابق عمل کرده و با رویکرد سیاسی به این موضوعات نگاه کرده و تلاش کند چند موضوع بی‌ارزش و بی‌اهمیت را بهانه‌ای کند تا همچنان یک دستورکار سیاسی برای ایران نگه‌دارد، طبیعتا ما این را در چارچوب حسن نیت آژانس نمی‌بینیم و تعاملات و رفتار خودمان را با آژانس بر همین اساس تنظیم خواهیم کرد.
همچنین روز دوشنبه (۱۷‌خرداد ماه) نشست فصلی شورای حکام آژانس آغاز شد و قرار است تا جمعه ادامه یابد. گروسی در این نشست بیانیه‌ای صادر و پس از آن هم در جمع خبرنگاران به سؤالات‌شان پاسخ داد.
وی در این بیانیه، ادعاها درباره مسائل پادمانی مرتبط با برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را تکرار کرد و گفت: «نبود پیشرفت برای شفاف‌سازی در خصوص سؤالات آژانس حول صحت و کامل بودن اعلامیه‌های پادمانی ایران، بر توانایی آژانس اتمی برای مطمئن شدن از ذات صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران، تأثیر جدی می‌گذارد.»

captcha
شماره‌های پیشین