sobhe-no.ir
1187
چهارشنبه، ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
10
خبر

پیش‌بینی افزایش شدید مصرف برق در هفته آینده

ایران با شکست بحرین برای دومین فینال سرنوشت‌ساز مقابل عراق آماده می‌شود

عبور از کابوس؛ قسمت اول

ایران با شکست بحرین در بازی برگشت رقابت‌های انتخابی جام جهانی‌2022 از نخستین فینال سرنوشت‌ساز گروه به سلامت عبور کرد. تیم ملی فوتبال ایران بعد از ماجراهای جنجالی انتخاب سرمربی، عملکرد ضعیف ویلموتس و پرونده سنگین 8‌‌میلیون یورویی این مربی بلژیکی در بحرانی کم سابقه قرار گرفت به‌طوری که برای رسیدن به مرحله دوم رقابت‌های انتخابی به کسب چهار پیروزی پیاپی در این رقابت‌ها نیاز دارد.

نبرد سرنوشت‌‌ساز در آخرین روز

صبح نو

ایران با شکست بحرین برای دومین فینال سرنوشت‌ساز مقابل عراق آماده می‌شود

عبور از کابوس؛ قسمت اول

ایران با شکست بحرین در بازی برگشت رقابت‌های انتخابی جام جهانی‌2022 از نخستین فینال سرنوشت‌ساز گروه به سلامت عبور کرد. تیم ملی فوتبال ایران بعد از ماجراهای جنجالی انتخاب سرمربی، عملکرد ضعیف ویلموتس و پرونده سنگین 8‌‌میلیون یورویی این مربی بلژیکی در بحرانی کم سابقه قرار گرفت به‌طوری که برای رسیدن به مرحله دوم رقابت‌های انتخابی به کسب چهار پیروزی پیاپی در این رقابت‌ها نیاز دارد.

همانطور که انتظار می‌رفت دو مسابقه ایران برابر هنگ‌کنگ و کامبوج چالش جدی برای شاگردان اسکوچیچ کرووات 
به شمار نمی‌رود و ایران در مصاف اول برابر هنگ‌کنگ به یک پیروزی آسان و قابل پیش‌بینی دست یافت همانطور که در مسابقه بعدی برابر کامبوج هم احتمالا با نفرات ذخیره نتیجه پرگل دیگری را بعد از برد 14‌گله بازی رفت رقم 
خواهد زد. بر این اساس نبرد با بحرین و عراق دو فینال سرنوشت‌ساز ایران برای رسیدن به دور نهایی مرحله مقدماتی مسابقات جام جهانی در آسیاست.

فرار از کابوس ویلموتس
تیم ملی با هدایت مارکت ویلموتس بلژیکی که به گران‌ترین و در عین حال ناکام‌ترین مربی تاریخ فوتبال ایران مبدل شد در دور رفت رقابت‌ها مقابل هر دو تیم مدعی این گروه شکست خورد و به رتبه سوم جدول گروه تبعید شد تا حالا در شرایطی بی‌سابقه و بحرانی برای خروج از کابوس حذف در مرحله نخست دور مقدماتی تلاش کند.
بر‌اساس شکل جدید رقابت‌ها هشت تیم برتر گروه‌های هشت گانه مستقیما به مرحله بعدی صعود می‌کنند و از بین هشت تیم دوم گروه‌ها تنها چهار تیم برتر در مقایسه امتیازات راهی دور نهایی مرحله مقدماتی خواهند شد. بر این اساس مجموع 12‌تیم برتر از جمع 40‌تیم حاضر در مرحله نخست به دور نهایی راه خواهند یافت و در دو گروه 6تیمی رقابت می‌کنند تا چهره 4-5‌سهمیه آسیا در جام‌جهانی‌2022 قطر مشخص شود.
با توجه به نتایج کسب شده در دور رفت، ایران در مکان سوم جدول گروه قرار گرفته بود، با شکست بحرین نتیجه بازی رفت را جبران کرده و به مکان دوم رسیده اما برای صدرنشینی هنوز نیمه دوم فینال سرنوشت‌ساز باقی مانده و باید عراق را در آخرین بازی مغلوب کند.

عراق، رقیب سرنوشت‌ساز
ایران پس از شکست بحرین 12‌امتیاز شد در حالی که عراق در این هفته کامبوج را شکست داد و با 14‌امتیاز در صدر جدول گروه ایستاد. ایران در مسابقه بعدی خودش به مصاف کامبوج خواهد رفت و با رسیدن به یک پیروزی قابل پیش‌بینی 15‌امتیازی خواهد شد، در حالی که بحرین هم در آخرین مسابقه خودش به مصاف هنگ کنگ می‌رود و می‌تواند به امتیاز‌15 برسد اما در هر شرایطی پایین‌تر از ایران قرار می‌گیرد چرا‌که در بررسی بازی‌های رو در روی دو تیم که امتیازات مساوی دارند، ایران نتیجه بهتری نسبت به بحرین کسب کرده و بالاتر از این تیم قرار می‌گیرد. بر این اساس بحرین که حالا به رتبه سوم جدول گروه سقوط کرده به احتمال زیاد شانسی برای بالا آمدن در این رده‌بندی نخواهد داشت  با شکست سه بر صفر مقابل ایران عملا از رقابت‌ها کنار رفت.
حالا تیم اسکوچیچ در جایگاه دوم جدول گروه قرار گرفته، دو بازی در پیش دارد و دو امتیاز از عراق عقب‌تر است.
 در صورتی که همزمان با پیروزی ایران مقابل کامبوج ، عراق بتواند هنگ‌کنگ را شکست بدهد 17‌امتیازی خواهد شد و اگر حتی برابر این تیم به تساوی دست یابد با 15‌امتیاز با ایران هم امتیاز خواهد بود. بر این اساس در روز پایانی بازی‌های تیم ملی ایران برای صدرنشین شدن در گروه تنها باید به‌دنبال کسب پیروزی باشد چرا‌که حتی اگر با تساوی مقابل عراق هر دو تیم 16‌امتیازی شوند باز هم عراق که در بازی رفت مقابل ایران پیروز شده به‌عنوان صدرنشین گروه راهی مرحله بعدی رقابت‌ها می‌شود.
 چرا باید صدرنشین باشیم؟
اما چرا باید تنها به صدرنشینی در این گروه فکر کنیم آن هم در شرایطی که حتی با تساوی مقابل عراق 16‌امتیازی خواهیم شد؟
شرایط سخت گروه سوم بازی‌ها و رقابت نزدیک سه مدعی یعنی عراق، ایران و بحرین موجب شد امتیازات زیادی تقسیم شود و بر همین اساس در مقایسه عملکرد تیم‌های دوم جدول گروه‌های هشت‌گانه وضعیت تیم دوم جدول گروه‌C که یکی از دو تیم ایران و یا عراق خواهد بود چندان مطلوب پیش‌بینی نمی‌شود و بر‌اساس معادلات سایر گروه‌ها احتمالا تیم دوم جدول گروه ایران بین چهار تیم برتر قرار نخواهد گرفت. کره‌شمالی تیم حاضر در گروه هشتم بازی‌ها به‌دلیل شرایط ویژه ناشی از کرونا از مسابقات کناره‌گیری کرده و با حذف یک تیم در مقایسه نتایج تیم‌های دوم گروه‌های هشت‌گانه به نتایج تیم‌ها برابر آخرین تیم جدول گروه توجه نخواهد شد. بر این اساس اگر ایران یا عراق به‌عنوان تیم دوم گروه سوم معرفی شوند 6‌امتیاز کسب شده در دو بازی رفت و برگشت مقابل کامبوج و تفاضل گلی که در این دو بازی به دست آمده محاسبه نخواهد شد. بر این اساس اگر ایران مقابل عراق به تساوی دست یابد 16‌امتیازی خواهد شد و با کسر امتیازات رفت و برگشت برابر کامبوج 10‌امتیازی می‌شود. بررسی نتایج سایر گروه‌ها نشان می‌دهد احتمالا تیم‌های دوم گروه‌های یک،چهار، پنج ، هفت و هشت شرایط بهتری نسبت به تیم دوم گروه ایران خواهند داشت و بر این اساس کسب تساوی مقابل عراق که ایران را در جایگاه دوم جدول گروه قرار می‌دهد احتمالا برای رسیدن به مرحله بعدی کافی نخواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین