sobhe-no.ir
1187
چهارشنبه، ۱۹ خرداد ۱۴۰۰
10
خبر

پیش‌بینی افزایش شدید مصرف برق در هفته آینده

ایران با شکست بحرین برای دومین فینال سرنوشت‌ساز مقابل عراق آماده می‌شود

عبور از کابوس؛ قسمت اول

ایران با شکست بحرین در بازی برگشت رقابت‌های انتخابی جام جهانی‌2022 از نخستین فینال سرنوشت‌ساز گروه به سلامت عبور کرد. تیم ملی فوتبال ایران بعد از ماجراهای جنجالی انتخاب سرمربی، عملکرد ضعیف ویلموتس و پرونده سنگین 8‌‌میلیون یورویی این مربی بلژیکی در بحرانی کم سابقه قرار گرفت به‌طوری که برای رسیدن به مرحله دوم رقابت‌های انتخابی به کسب چهار پیروزی پیاپی در این رقابت‌ها نیاز دارد.

نبرد سرنوشت‌‌ساز در آخرین روز

صبح نو

خبر

پیش‌بینی افزایش شدید مصرف برق در هفته آینده

 شرکت‌های برق منطقه‌ای و توزیع در سراسر کشور، خود را برای شرایط تنش دمایی هفته آینده که باعث افزایش شدید مصرف خواهد شد، آماده می‌کنند. نشست اضطـراری دیروز در مرکز پایـش صنعـت برق برگـزار شـد و در این نشست همایون حایـری، معاون وزیر نیـرو در امور برق و انرژی گفت: هفته گذشته میانگین دمای کشور حدود ۳۶درجه بود که پیک ۵۸هزار و ۵۶۳مگاوات به ثبت رسید. این در حالی است که براساس پیش‌بینی‌ها هفته آینده میانگین دمای هوا 4/1درجه افزایش خواهد یافت و در شرایط تنش دمایی و مصرف برق قرار خواهیم گرفت. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی درعین‌حال از همه روابط‌عمومی‌های و رسانه‌ها خواست تا با اطلاع‌رسانی صادقانه و آگاه‌سازی، هموطنان را در جریان شرایط کنونی صنعت برق قرار دهند. حایـری تاکید کرد: باید تلاش‌های صنعت برق برای مدیریت این شرایط اطلاع‌رسانی شود تا مردم نیز بتوانند با اطمینان کامل نسبت‌به کاهش مصرف اقدام کنند. در این نشست همچنین محمدحسن متولـی‌زاده، مدیرعامل توانیـر نیز با تاکیـد بر اطلاع‌رسانی مستمر تصریح کرد: باید در اطلاع‌رسانی‌ها، تاثیـر شدید شرایط آب‌وهوایی بر مصرف برق تبییـن شود. وی گفت: همچنین باید آثـار کم‌بارشی، نحوه برخورد با مراکـز استخراج غیرمجاز و ادارات پرمصرف برای مردم اطلاع‌رسانی شود. متولی‌زاده همچنین با تاکید بر اینکه برنامه‌های تعمیراتی به‌جز موارد اضطرار، باید تعلیق شود، افزود: با وزارت صمت برای جلب بیشتر همکاری با صنایع، هماهنگی شده است.
مدیرعامل توانیر درعین‌حال با بیان اینکه باید به دور از جریانات سیاسی به خدمت‌رسانی بپردازیم، گفت: باید ضمن دعوت مردم به حضور در انتخابات، از موضع‌گیری‌ها پرهیز و صرفـا به خدمت‌رسانی و تامین برق مردم بپردازیم. مدیرعامل توانیر همچنین با اشاره به اینکه تنها دو راه برای جلوگیری از اعمال خاموشی وجود دارد، گفت: یک راه ساخت ۱۰هزار مگاوات نیروگاه جدید است که اعتباری بالغ بر ۲۵۰هزار میلیارد تومانی را نیاز دارد و در مدت‌زمان کوتاه نیز به نتیجه نخواهد رسید. متولی‌زاده ادامه داد: راه دوم جلب مشارکت عمـوم مردم برای همکاری در مدیریت مصرف را انجام کارهای ساده مانند تنظیم کولرهای گازی روی ۲۵درجه و استفاده از دور کند کولرهای آبی است و خاموش کردن لامپ‌های اضافـی است که می‌توان با انتخاب آن از خاموشی رهایی پیدا کنیم. در این نشست همچنیـن معاون هماهنگی توزیـع توانیر نیز از لغـو تمام مرخصی‌های مدیران صنعت برق تا پایان انتخابات خبـر داد و گفت: در کنار انتخابات، شرایط تنش دمایی هفته‌های پیش‌رو، فشار مضاعفی را به همکاران در صنعت برق وارد خواهد ساخت.
 
سه شهر خوزستان، جزو گرم‌ترین‌های دو روز گذشته جهان
 مدیرکل هواشناسی خوزستان از وقوع بالاترین دمای شهری جهان در امیدیه در دو روز متوالی خبر داد. وی اظهار کرد: در ۲۴ساعت گذشته یک شهر از کویت و امیدیه در استان خوزستان با دمای 7/50درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین شهرهای جهان بودند. هندیجان و آغاجاری نیز با دمای 1/50درجه سانتی‌گراد چهارمین و پنجمین شهرهای گرم جهان بودند. وی افزود: در ۴۸ساعت گذشته نیز امیدیه با دمای ۵۱درجه گرم‌ترین شهر جهان بود. در این مدت آبادان پنجمین شهر گرم جهان و اهواز نیز سیزدهمین شهر گرم دنیا بود.

captcha
شماره‌های پیشین