sobhe-no.ir
1186
سه شنبه، ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
9
برخی فکر می‌کنند بعد از دریافت واکسن کرونا نیازی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیست

با واکسن، روئین‌تن نمی‌شوید

فائزه مومنی / از زمانی که به‌طور رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور اعلام شد؛ خانه‌نشینی، اضطراب و ترس این پرسش را در ذهن همه ایجاد می‌کرد که چه زمانی شرایط به حالت عادی بازمی‌گردد، برخی می‌گفتند با گرم شدن هوا ویروس بر سطوح نمی‌ماند و اوضاع بهبود پیدا می‌کند، مدتی گذشت فرضیه‌ گرم شدن هوا منتفی شد. اولین و مهم‌ترین علت شیوع؛ مجاری تنفسی، چشایی و بویایی شناخته شد و متهم ردیف اول انسان‌ها شدند. حالا دیگر جز کشف واکسن هیچ راهی برای بازگشت به شرایط عادی وجود نداشت؛ واکسنی که در بهترین حالت بیشتر از یکسال طول می‌کشید تا کشف و اثرگذاری آن مورد تایید قرار گیرد. اولین واکسن‌های کشف‌شده فایزر و مدرنا بودند که اولویت استفاده از آن‌ها مردمان کشور تولیدکننده بودند. کم‌کم واکسن‌های دیگر هم از راه رسیدند اما ورود آن‌ها به پروژه کواکس مدتی طول کشید و ایران در نهایت با تاخیر اقدام کرد که نتیجه آن واردات بیش از پنج‌میلیون دوز واکسن تاکنون بوده است. اما بعد از گذشت مدتی از واکسینه شدن برخی گروه‌های جمعیتی، موضوعی که نشانه‌هایش در بیمارستان‌ها ظاهر شد، حضور افراد واکسینه‌شده مبتلا به کووید19 بود که حال برخی از آن‌ها نیز وخیم شده بود. بسیاری از این افراد با این نگاه که واکسیناسیون فردی آن‌ها سبب خواهد شد دیگر در معرض ابتلای بیماری قرار نگیرند، از زدن ماسک خودداری کرده و با نقض پروتکل‌های بهداشتی، دورهمی و مهمانی‌ها را که بیش از یکسال و اندی به کنار رفته بود، برقرار کردند. این درحالی است که مطابق با اعلام سازمان بهداشت جهانی تا زمانی که درصد زیادی از جمعیت واکسینه نشوند، کنار گذاشتن پروتکل‌های بهداشتی مجاز نیست و با احتمال بالا شیوع ویروس ادامه پیدا خواهد کرد. اتفاقی که در سایه ضعف شدید اطلاع‌رسانی از سوی وزارت بهداشت کشور را فراگرفت و حالا مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اعلام کرده که امروز بیمارستان‌ها پر از افرادی است که واکسن دریافت کرده اما باز به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌ها مبتلا به کرونا شده‌اند.

خبر

گزارش «صبح‌نو» درباره مهلت تزریق دوز دوم واکسن کرونا را بخوانید

فرصت تا سه‌ماه بعد از نخستین دوز باقی است

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» درباره مهلت تزریق دوز دوم واکسن کرونا را بخوانید

فرصت تا سه‌ماه بعد از نخستین دوز باقی است

واکسیناسیون علیه بیماری کووید۱۹ با اولویت کادر بهداشت و درمان، از روز سه‌شنبه ۲۱بهمن‌ماه در کشور آغاز شد. همچنین هفتم اردیبهشت‌ماه۱۴۰۰ نیز روز آغاز فاز دوم واکسیناسیون با اولویت افراد ۸۰سال به بالا بود؛ فازی که به گفته وزارت بهداشتی‌ها به ترتیب از سنین ۸۰سال به بالا، ۷۵ تا ۸۰، ۷۰ تا ۷۵، ۶۵ تا ۷۰ و بیماران زمینه‌ای و صعب‌العلاج را دربرمی‌گیرد. براساس اعلام وزارت بهداشت در فاز دوم واکسیناسیون علیه پاندمی قرن، افراد سالمند گروه هدف 2/7میلیون نفر هستند و به همین میزان هم بیماران زمینه‌ای داریم. بر این اساس پیش‌بینی می‌شد واکسیناسیون فاز دوم تا تیرماه طول بکشد. درعین‌حال قرار بود که در فاز دوم علاوه بر تداوم واردات واکسن کرونا از منابع معتبر، واکسن‌های داخلی که در پایان کار کارآزمایی بالینی مرحله سوم‌شان هستند، با اخذ مجوزهای لازم برای ادامه روند واکسیناسیون و سرعت بخشیدن به آن، وارد عرصه شوند.
با ادامه روند واکسیناسیون در فاز سوم، هفته به هفته سالمندان بیشتری در کشور دوز اول واکسن‌شان را دریافت کرده‌اند. به‌طوری که در ۲۵اردیبهشت‌ماه وزارت بهداشت رسما اعلام کرد که تزریق واکسن به افراد بالای ۷۵سال را که جمعیتی بالغ بر ۹۳۰هزار نفر را شامل می‌شوند، در قالب فاز دوم سند ملی واکسیناسیون آغاز کرده است. درعین‌حال در اول خردادماه۱۴۰۰ نیز واکسیناسیون افراد ۷۰سال به بالا علیه بیماری کووید۱۹ آغاز شد.
بر همین اساس هم بود که روند واکسیناسیون ادامه یافت اما با نزدیک شدن به موعد نوبت دوم تزریق واکسن در برخی افراد، زمزمه‌هایی از نبود دوز دوم واکسن به میان آمد و برخی سالمندانی که موعد دریافت دوز دوم واکسن‌شان رسیده بود، دست خالی از مراکز واکسیناسیون بازگشتند. اما ماجرا چه بود؟ مطابق با اعلام وزارت بهداشت کشورهایی که 
بنا بود واکسن به کشور ارسال کنند بدعهدی کرده و حالا خبری از دوز دوم نیست. جهانپور، رییس مرکز روابط‌عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد که فاصله زمانی تعیین‌شده برای تزریق دوز دوم، عموما بهترین فاصله زمانی نیست بلکه حداقل فاصله زمانی است که بین تزریق دو دوز واکسن تعیین شده است. اغلب واکسن‌هایی که امروز در دسترس است با طولانی شدن فاصله زمانی تزریق دوز دوم نه‌تنها مشکلی نخواهند داشت، حتی بعضا برخی از واکسن‌ها با توجه به ساختاری که دارند، توصیه شده که از فاصله زمانی دو یا چهار هفته و سه ماه تزریق آن‌ها فراتر برود.  این اظهارنظر جهانپور تا چه اندازه درست است؟ مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در گفت‌وگو با «صبح‌نو» می‌گوید: می‌توان بنابر تجربه کشورهای دیگر، دوز دوم را از واکسن‌های نوع دیگر استفاده کرد تا کشور متحمل هزینه نشود و زمان دریافت نوبت دوم نگذرد.  چرا استفاده از سایر واکسن‌ها به‌عنوان دوز دوم مشکلی ایجاد نمی‌کند، به گفته عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کشوری کووید۱۹، مطالعاتی در دنیا در حال انجام است که از ترکیب واکسن‌ها استفاده کنند؛ زیرا فکر می‌کنند که شاید ایمنی در این صورت بیشتر ایجاد می‌شود. به عنوان مثال فایزر و آسترازنکا در مطالعه‌ای به صورت میکس داده شده است اما از نظر علمی شاید بتوانیم از پلتفرم‌های یکسان، واکسن را جایگزین کنیم. به‌عنوان مثال، واکسن سینوفارم که از یک ویروس کشته‌شده و غیرفعال تهیه شده است، شاید بتوان واکسن دوز دوم را با واکسنی که از همین پلتفرم استفاده کرده، جایگزین کرد. بر این اظهارات عابدینی، نادر توکلی، معاون درمان ستاد مقابله با کرونا نیز تاکید کرده و به «صبح‌نو» می‌گوید: دوز اول واکسن کرونا تا 60درصد ایمنی ایجاد می‌کند و دوز دوم می‌تواند از یک تا سه ماه تزریق شود. او همچنین تاکید می‌کند: در صورت نبود واکسنی که دوز اول آن تزریق‌شده می‌شود از واکسن‌هایی که فرمول مشابه دارند استفاده کرد. برای مثال، واکسن‌های اسپوتنیک، سینوفارم و کوو برکت، هر سه از ویروس کشته‌شده، درست شده‌اند.  همچنین به گفته مسعود مردانی، دیگر عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا، در کشور کانادا، ۶ماه بعد از تزریق دوز اول، دوز دوم را تزریق کردند؛ در انگلیس نیز سه تا چهارماه بعد از دوز اول، دوز دوم را تزریق کردند.

captcha
شماره‌های پیشین