sobhe-no.ir
1186
سه شنبه، ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
9
برخی فکر می‌کنند بعد از دریافت واکسن کرونا نیازی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیست

با واکسن، روئین‌تن نمی‌شوید

فائزه مومنی / از زمانی که به‌طور رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور اعلام شد؛ خانه‌نشینی، اضطراب و ترس این پرسش را در ذهن همه ایجاد می‌کرد که چه زمانی شرایط به حالت عادی بازمی‌گردد، برخی می‌گفتند با گرم شدن هوا ویروس بر سطوح نمی‌ماند و اوضاع بهبود پیدا می‌کند، مدتی گذشت فرضیه‌ گرم شدن هوا منتفی شد. اولین و مهم‌ترین علت شیوع؛ مجاری تنفسی، چشایی و بویایی شناخته شد و متهم ردیف اول انسان‌ها شدند. حالا دیگر جز کشف واکسن هیچ راهی برای بازگشت به شرایط عادی وجود نداشت؛ واکسنی که در بهترین حالت بیشتر از یکسال طول می‌کشید تا کشف و اثرگذاری آن مورد تایید قرار گیرد. اولین واکسن‌های کشف‌شده فایزر و مدرنا بودند که اولویت استفاده از آن‌ها مردمان کشور تولیدکننده بودند. کم‌کم واکسن‌های دیگر هم از راه رسیدند اما ورود آن‌ها به پروژه کواکس مدتی طول کشید و ایران در نهایت با تاخیر اقدام کرد که نتیجه آن واردات بیش از پنج‌میلیون دوز واکسن تاکنون بوده است. اما بعد از گذشت مدتی از واکسینه شدن برخی گروه‌های جمعیتی، موضوعی که نشانه‌هایش در بیمارستان‌ها ظاهر شد، حضور افراد واکسینه‌شده مبتلا به کووید19 بود که حال برخی از آن‌ها نیز وخیم شده بود. بسیاری از این افراد با این نگاه که واکسیناسیون فردی آن‌ها سبب خواهد شد دیگر در معرض ابتلای بیماری قرار نگیرند، از زدن ماسک خودداری کرده و با نقض پروتکل‌های بهداشتی، دورهمی و مهمانی‌ها را که بیش از یکسال و اندی به کنار رفته بود، برقرار کردند. این درحالی است که مطابق با اعلام سازمان بهداشت جهانی تا زمانی که درصد زیادی از جمعیت واکسینه نشوند، کنار گذاشتن پروتکل‌های بهداشتی مجاز نیست و با احتمال بالا شیوع ویروس ادامه پیدا خواهد کرد. اتفاقی که در سایه ضعف شدید اطلاع‌رسانی از سوی وزارت بهداشت کشور را فراگرفت و حالا مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اعلام کرده که امروز بیمارستان‌ها پر از افرادی است که واکسن دریافت کرده اما باز به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌ها مبتلا به کرونا شده‌اند.

خبر

گزارش «صبح‌نو» درباره مهلت تزریق دوز دوم واکسن کرونا را بخوانید

فرصت تا سه‌ماه بعد از نخستین دوز باقی است

صبح نو

خبر

شناسایی 4907 بیمار جدید کرونایی
3687 بیمار در شرایط وخیم بستری هستند
چهارهزار و 907بیمار جدید کرونایی در فاصله ظهر روز یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه 17خردادماه در سراسر کشور شناسایی شدند. همچنین در همین بازه زمانی 120نفر از بیماران کرونایی هم جان خود را از دست دادند. براساس آماری که وزارت بهداشت منتشر کرده است، با این وجود مجموع بیماران کرونایی کشور به دومیلیون و ۹۷۱هزار و ۲۷۰نفر رسید. همچنین تا ظهر دیروز 81هزار و 183نفر از هموطنان نیز به‌دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند. این در حالی است که بنا بر اعلام وزارت بهداشت و درمان روز گذشته 940نفر از بیماران تازه شناسایی‌شده در مراکز درمانی کشور بستری شدند. وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده است که سه‌هزار و ۶۸۷نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. درحال‌حاضر هم ۱۶شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱شهر در وضعیت نارنجی، ۲۳۱شهر در وضعیت زرد قرار دارند که نگرانی‌هایی از بابت شیوع موج پنجم کرونا به وجود آورده است. روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت درباره واکسیناسیون هم اعلام کرده است که تاکنون چهارمیلیون و ۲۳۰هزار و ۴۸۴نفر دوز اول واکسن کرونا و ۶۵۸هزار و ۲۸۵نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به چهارمیلیون و ۸۸۸هزار و ۷۶۹دوز رسید.
 
بیش از ۱۷۴میلیون مبتلا 
در جهان
 شمار مبتلایان به بیماری کووید۱۹ ناشی از کروناویروس جدید در جهان نیز تا ظهر دیروز به ۱۷۴میلیون و ۵۲هزار و ۵۸۶نفر رسیده و مرگ سه‌میلیون و ۷۴۴هزار و ۲۹نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تایید شده است. در میان کشورهای جهان، آمریکا با بیش از 2/34 میلیون مبتلا و بیش از ۶۱۲هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید۱۹ قرار دارد. هند نیز با آمار بیش از 9/28میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید۱۹ در برزیل هم از 9/16میلیون نفر فراتر رفته و درحال‌حاضر سومین کشور جهان از لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است. 

captcha
شماره‌های پیشین