sobhe-no.ir
1186
سه شنبه، ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
4
رادیکالیسم مهرعلیزاده علیه رئیسی، با هدف ارائه چهره ای غیرمحافظه کار در میان بدنه رای اصلاح طلبان است

در آرزوی چشمک اصلاحات

کمتر از دو هفته تا بزنگاه 28خرداد1400 باقی مانده است و نامزدهای ریاست‌جمهوری پس از اولین مناظره، امروز ساعت17 دومین مناظره را برگزار خواهند کرد. اصلاح‌طلبان که پس از عدم احراز صلاحیت هر 14کاندیدای جبهه اصلاحات ایران، امروز در وضعیت بی‌تصمیمی و بلاتکلیفی محض به سر می‌برند، منتظرند ببینند تاثیر عملکرد عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده روی افکارسنجی‌های معتبر چگونه خواهد بود تا در وقت مقتضی، نسبت‌به حمایت از این یا آن، مبادرت کنند. در این میان، محسن مهرعلیزاده تلاش دارد با اظهارنظرهای رادیکال، حمله سنگین به رقبا و ارائه وعده‌های پوپولیستی، ابتدا نظر نخبگان اصلاح‌طلب و پس از آن نظر بدنه رأی اصلاحات و سرآخر نظر توده‌های مردد و غیرایدئولوژیک را برای خود به تصرف درآورد.

صبح نو

رادیکالیسم مهرعلیزاده علیه رئیسی، با هدف ارائه چهره ای غیرمحافظه کار در میان بدنه رای اصلاح طلبان است

در آرزوی چشمک اصلاحات

کمتر از دو هفته تا بزنگاه 28خرداد1400 باقی مانده است و نامزدهای ریاست‌جمهوری پس از اولین مناظره، امروز ساعت17 دومین مناظره را برگزار خواهند کرد. اصلاح‌طلبان که پس از عدم احراز صلاحیت هر 14کاندیدای جبهه اصلاحات ایران، امروز در وضعیت بی‌تصمیمی و بلاتکلیفی محض به سر می‌برند، منتظرند ببینند تاثیر عملکرد عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده روی افکارسنجی‌های معتبر چگونه خواهد بود تا در وقت مقتضی، نسبت‌به حمایت از این یا آن، مبادرت کنند. در این میان، محسن مهرعلیزاده تلاش دارد با اظهارنظرهای رادیکال، حمله سنگین به رقبا و ارائه وعده‌های پوپولیستی، ابتدا نظر نخبگان اصلاح‌طلب و پس از آن نظر بدنه رأی اصلاحات و سرآخر نظر توده‌های مردد و غیرایدئولوژیک را برای خود به تصرف درآورد.

محسن مهرعلیزاده، از چهره‌های نام‌آشنای جبهه اصلاحات، رییس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و عضو هیات‌مدیره سازمان منطقه آزاد کیش است. او در دولت اول اصلاحات استاندار خراسان و در دولت دوم او، معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان تربیت‌بدنی بود.
او همچنین در دولت حسن روحانی به‌عنوان استاندار اصفهان انتخاب شد و در 26آبان سال97 به‌علت قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان سمت خود را ترک کرد. مهرعلیزاده در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره نهم کاندیدا شد و با وجود اینکه کمتر اصلاح‌طلبی روی رأی‌آوری او حساب باز می‌کرد، توانست رأی قابل‌توجه یک‌میلیون و سیصدهزار تایی را نصیب خود کند. این سیاستمدار 65ساله، اواسط اردیبهشت‌ماه سال جاری در جلسه‌ای که با برخی اعضای مجمع روحانیون مبارز مشهد داشت، اعلام کاندیداتوری کرد. اختلافات بروز کرده میان مهرعلیزاده و سایر اصلاح‌طلبان در جریان انتخابات سال84، مانع از آن شد تا نام او در میان 14کاندیدای مدنظر جبهه اصلاحات ایران برای انتخابات ریاست‌جمهوری 
پیش رو قرار بگیرد اما با توجه به عدم احراز صلاحیت هر 14نفر ازسوی شورای نگهبان، این شانس برای «سیاستمدار مراغه‌ای» به وجود آمد تا بتواند نظر اجماعی اصلاحات حول خود را ایجاد کند. مهرعلیزاده البته در این راه، رقیب سفت و سختی به نام عبدالناصر همتی را دارد که جناح راست مدرن یا همان حزب کارگزاران سازندگی از مدت‌ها پیش حمایت رسمی و علنی خود از او را رسانه‌ای کرده است.
 جبهه اصلاحات ایران تاکنون به‌طور قطعی و متقن درباره حمایت از مهرعلیزاده یا همتی اعلام موضع نکرده است و به نظر می‌رسد منتظر وضعیت این دو نفر در افکارسنجی‌های منتهی به روز 28خرداد است. بااین‌حال آنچه تاکنون از مهرعلیزاده سر زده، اقدامات نمایشی برای به دست آوردن رگ خواب حمایتی اصلاح‌طلبان به سمت خود است.
 از بی‌اخلاقی سیاسی تا وعده‌های پوپولیستی
 مهرعلیزاده این روزها هر کاری می‌کند و هر سخن ناسنجیده‌ای را به زبان می‌آورد تا اصلاح‌طلبان خاطرات بد خود از او در جریان انتخابات سال84 را به‌نوعی به فراموشی سپرده و همین نسیان، مقدمه را برای حمایت همه‌جانبه اصلاحات از او فراهم کند. مهرعلیزاده روز 11خرداد طی گفت‌وگویی در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس، با اشاره به ایده تشکیل دولت سوم خاتمی اعلام کرد: «دولتی که تشکیل خواهم داد دولت سوم خاتمی است یا همان ویژگی‌ها در ابعاد مختلف اعم از اقتصادی، بین‌المللی و نشاط و آزادی‌های اجتماعی و سیاسی.» او دراین‌باره افزود: «دولت سوم خاتمی دولتی نیست که خاتمی رییس‌جمهور آن باشد، بلکه یک مشی سیاسی اصلاح‌طلبی است، نه یک کار فردی». مهرعلیزاده علاوه بر بدنه رأی اصلاحات، برای جلب نظر توده‌های به‌اصطلاح مردد نیز تلاش‌هایی را صورت داده است. او با ارائه وعده‌های پوپولیستی کوشیده تا پایگاه رأی خود را تقویت کند. معاون رییس‌جمهوری دولت اصلاحات چندی پیش در گفت‌وگویی درباره اولویت‌هایش درصورت پیروزی در انتخابات گفت: «دو اقدام در دستورکار روزهای اول ریاست‌جمهوری من قرار دارد و در روز اول چند فرمان صادر خواهم کرد که بررسی حداکثر دوماهه درباره چگونگی عملیاتی کردن افزایش پنج‌برابری یارانه‌های نقدی برای پنج دهک پایین جامعه، یکی از آن‌هاست». او در همان گفت‌وگو همچنین از الغای ایده سربازی سخن گفت و تاکید کرد: «یکی از برنامه‌های من لغو سربازی برای جوانان یا تخصصی کردن خدمت سربازی برای جوانان است». وعده عوام‌فریبانه مهرعلیزاده درباره الغای نظام سربازی، در شرایطی مطرح شد که پیشتر سردار شکارچی، سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح ورود کاندیداهای ریاست‌جمهوری به این موضوع را ممنوع اعلام کرده بود. سردار شکارچی در این‌باره گفته بود: «پرداختن به موضوع سرباز حرفه‌ای مستلزم کار کارشناسی در ستاد کل نیروهای مسلح است.

 کاندیداهای ریاست‌جمهوری به‌هیچ‌عنوان مجاز نیستند که برای جذب رأی به موضوعاتی مانند سرباز حرفه‌ای بپردازند.»
مهرعلیزاده برای جلب آرای اصلاح‌طلبان، دیدارهایی نیز با سران جبهه اصلاحات صورت داده است؛ ازجمله دیدار اخیرش با سیدحسن خمینی و پیش از آن دیدار با سیدمحمد خاتمی، رییس دولت اصلاحات. در همین ارتباط، روزنامه اعتماد در شماره 12خرداد خود، در گزارشی با عنوان «تلاش‌های اصلاح‌طلبانه» به کوشش مهرعلیزاده برای جلب نظر خاتمی و جبهه اصلاحات پرداخت. «اعتماد» دراین‌باره به روایت‌های متناقض دیدار مهرعلیزاده با خاتمی و دست رد رییس دولت اصلاحات به او اشاره کرد و نوشت: «براساس اخبار منتشرشده، محسن مهرعلیزاده اخیرا دیداری را شخصا با سیدمحمد خاتمی ترتیب داده است. برخی اصولگرایان مدعی شدند که خاتمی برخوردی تند با فرستاده مهرعلیزاده داشته، حال‌آنکه محمدعلی ابطحی، رییس‌دفتر رییس دولت اصلاحات تاکید کرد که خاتمی اولا با شخص مهرعلیزاده دیدار کرده، نه فرستاده او و ثانیا در این دیدار هیچ برخورد تندی نیز صورت نگرفته است. او البته گفت که درعین‌حال حمایتی نیز ازسوی خاتمی اعلام نشده است».
 با وجود این تلاش‌ها، برخی محافل اصلاح‌طلبی مخالف حمایت اصلاحات از مهرعلیزاده هستند؛ برای نمونه، روزنامه شرق در شماره روز 12خرداد خود، در یادداشتی به قلم مهرشاد ایمانی تحت‌عنوان «چرا همتی نمی‌تواند نماینده اصلاح‌طلبان باشد» درباره احتمال پایین رأی‌آوری مهرعلیزاده، نوشت: «به دلایل مذکور، ازجمله بی‌میلی سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان به حضور در انتخابات، در صورت حمایت جبهه اصلاحات از همتی یا مهرعلیزاده احتمال شکست بسیار است و شاید در چنین شرایطی هزینه‌نشدن اعتبار اصلاحات بر نامزدهای موجود، منطقی به نظر می‌رسد.»
 
هجوگویی جای ارائه برنامه
 مهرعلیزاده در افواه اصلاح‌طلبان، به چهره‌ای محافظه‌کار که سری در میان قدرت دارد، شهره است. نوع خاص بازگشت او به صحنه انتخابات سال84 باعث شد تا اصلاح‌طلبان، زان پس از او به‌عنوان اصلاح‌طلب اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب بدلی یاد کنند. این پیشینه تاریخی باعث شده تا مهرعلیزاده چه در فیلم تبلیغاتی و چه در موضع‌گیری خود در مناظره اول، قدری متفاوت ظاهر شود. مهرعلیزاده با به تصویر درآوردن چهره افرادی نظیر سیدحسن خمینی و مصطفی تاجزاده از یک‌سو و محسن هاشمی و علی لاریجانی از سوی دیگر در فیلم تبلیغاتی، کوشید خود را فردی فرارویکردی از چپ راست تا راست مدرن و راست میانه نشان بدهد که می‌تواند از همه ظرفیت‌های موجود سیاسی برای اداره دولت احتمالی خود در آینده بهره ببرد؛ همان ژستی که حسن روحانی در انتخابات سال‌های92 و 96 از خود بروز داد. علاوه بر این، مهرعلیزاده در مناظره اول ریاست‌جمهوری سعی کرد از خود تصویری رادیکال و بی‌محابا -که مراعات هیچ قیدی را ندارد- در پیشگاه اصلاح‌طلبان ارائه کند. مهرعلیزاده که تصور می‌کند اصلاح‌طلبان از میان او و همتی، درنهایت از او حمایت خواهند کرد، با اعتمادبه‌نفسی بالا عمده حملات خود را متوجه قطب اول انتخابات یعنی سیدابراهیم رئیسی کرد. همین بهانه باعث شد تا مهرعلیزاده در مناظره اول، بی‌اخلاقی پیشه کند و مدرک تحصیلی سیدابراهیم رئیسی را زیر سؤال ببرد. این اظهارنظر عجیب و ناسنجیده حتی باعث شد که بسیاری از اصلاح‌طلبان علیه او موضع منفی بگیرند. ابطحی در جریان برگزاری مناظره اول، در توئیتی نوشت: ‌«مهر علیزاده برای مقابله با رئیسی از رو بسته! شش کلاس سواد؟ خیلی تند بود». منصور مظفری، مدیرمسوول روزنامه آفتاب یزد نیز با بی‌اخلاقی توصیف کردن مواضع مهرعلیزاده و در کنار او مواضع همتی علیه نامزدهای جریان رقیب به‌ویژه رئیسی، نوشت: «دو کاندیدای اصلاح‌طلبان در این مناظره کارنامه خوبی از خود نشان ندادند و برای اینکه بتوانند ضعف‌های دولت را بپوشانند، از ابتدا تخریب حضرت آیت‌الله رئیسی را شروع کردند تا به‌زعم خودشان فضای دوقطبی مهرعلیزاده-رئیسی و همتی-رئیسی را ایجاد کنند. به اعتقاد بنده، ما اصلاح‌طلبان در این مناظره و در بعد اخلاق، بازنده میدان بودیم». به‌زعم بسیاری از تحلیلگران اصلاح‌طلب و غیراصلاح‌طلب، مهرعلیزاده در مناظره اول به‌شدت ضعیف ظاهر شد و جز حمله به رئیسی با هدف ایجاد دوقطبی و نیز جز بیان سخنان پراکنده و نامربوط و عجیب ازجمله اینکه گفت: «من مهندسی اقتصاد دارم»، هیچ نکته ایجابی، اصولی و برنامه‌محورانه برای ارائه به مردم نداشت.
برای بررسی و تحلیل بیشتر کمپین انتخاباتی محسن مهرعلیزاده، در ادامه به سراغ علی تاجرنیا، فعال اصلاح‌طلب و مشاور مهرعلیزاده رفتیم. تاجرنیا با اشاره غیر مستقیم به حزب کارگزاران سازندگی، معتقد است که این حزب در تلاش برای نامزدی نهایی همتی است اما در ادامه، توازن در جبهه اصلاحات به هم خواهد خورد. تاجرنیا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مهرعلیزاده حاضر است در نهایت از نظر انتخاباتی خاتمی تمکین کند، پاسخ روشن و واضحی نداد و ترجیح داد به این کلی گویی قابل تامل اکتفا کند که مهرعلیزاده در مقایسه با سایرین، به تفکرات و نظرات رییس دولت اصلاحات نزدیک تر است. در ادامه، مشروح گفتگوی صبح نو با علی تاجرنیا را از نظر خواهید گذراند.

تاجرنیا در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:
مهرعلیزاده در مقایسه با بقیه  به تفکرات خاتمی نزدیک‌تر است

آقای تاجرنیا! بسیاری از تحلیلگران از جمله خود اصلاح‌طلبان معتقد هستند که برخی اظهارات آقای مهرعلیزاده در مناظره اول به‌خصوص آن‌هایی که علیه رقبا مطرح شد، صحیح نبود. این تحلیلگران در مجموع عملکرد آقای مهرعلیزاده در مناظره اول را پر انتقاد توصیف کردند. شما چگونه فکر می‌کنید؟ 
من فکر می‌کنم که ایراد کلی از نوع طراحی مناظره‌هاست و نحوه چیدمان مناظره‌ها به‌گونه‌ای است که مجری مناظره مثل داور فوتبال می‌خواهد مدام با سوت زدن‌های زیاد، مناظره را کنترل کند. شأن نامزدهای ریاست جمهوری می‌طلبد که یک مقدار بحث‌های آزاد بین آن‌ها صورت بگیرد. امروز(اشاره به روز دوشنبه 17‌خرداد) آقای مهرعلیزاده در یک نشست خبری، بسیاری از برنامه‌های خود 
از جمله در حوزه اقتصادی را به‌طور جامع توضیح دادند. من احساس می‌کنم که مهندس مهرعلیزاده شاید در سخن گفتن نتواند نظرات اصحاب رسانه را جلب کند اما در عمل، یک مدیر کاملا شایسته و مجرب است. هر‌چه جلوتر برویم و در مناظره‌های بعدی، مطمئن باشید که شاهد یک چهره متفاوت از آقای مهرعلیزاده خواهید بود. 

برخی معتقد هستند که آقای مهرعلیزاده برای جلب نظر اصلاح‌طلبان، آن حملات به اصطلاح گل درشت را علیه آقای رئیسی مطرح کردند. نظر شما در این باره چیست؟ 
نه. من با اطلاع این صحبت را مطرح می‌کنم که تعدادی از اصلاح‌طلبان، حتی منتقد برخی اظهارات ایشان[در مناظره اول] بودند. آقای مهرعلیزاده احساس می‌کنند که در سیستم انتخابات ریاست جمهوری، طراحی‌هایی صورت گرفته تا یک کاندیدای خاص پیروز شود و از این بابت، سعی می‌کنند آن کاندیدای خاص را نقد کنند و در آرای او تأثیر بگذارند. 

یعنی چون آقای رئیسی قطب اول انتخابات است، آقای مهرعلیزاده می‌خواهد عمده حملات خود را معطوف به ایشان کند؟ 
بله. البته اسمش را نمی‌شود حمله گذاشت. حتی آقای مهرعلیزاده در واکنش به برخی انتقادات تاکید کردند که من به تحصیلات فقهی و حوزوی آقای رئیسی احترام می‌گذارم. 

آقای مهرعلیزاده در یک هفته اخیر دو دیدار مهم با سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی داشته است. برونداد این دیدارها چه بود؟ و اینکه گرایش اصلاح‌طلبان به آقای مهرعلیزاده را چگونه ارزیابی می‌کنید؟  
این چنین ملاقات‌هایی، ملاقات‌های عمدتا مرسومی هستند. مهندس مهرعلیزاده قصد دارد در ادامه مسیر خود، گزارشی از روند کارها و فعالیت‌ها را خدمت بزرگان جریان اصلاحات ارائه کند. دیدارهای اخیر هم با همین رویکرد بوده است. طبیعتا آنچه نظر بزرگان باشد، در ادامه مسیر منتقل خواهد شد و این مسیر، برآیند نظر اصلاح‌طلبان را شکل خواهد داد. 

فکر می‌کنید روند انتخابات ریاست جمهوری سال‌84، تا چه اندازه روی رویکرد و نگرش امروز اصلاح‌طلبان نسبت به آقای مهرعلیزاده مؤثر باشد؟
به نظر من بی‌تأثیر بوده است اما بخش عمده‌ای از آن‌ها (اشاره به واکنش‌های منفی نسبت به مهرعلیزاده) ناشی از عدم اطلاع نسبت به روند حضور ایشان در انتخابات ریاست جمهوری سال‌84 و عدم کناره‌گیری است. من در آن برهه، رابط آقای مهرعلیزاده با دوستان اصلاح‌طلب در ستاد دکتر معین بودم و با اطلاع کامل می‌گویم که مهندس مهرعلیزاده همان موقع مدام می‌گفتند که مساله کناره‌گیری، با گفت‌وگو و صحبت امکان‌پذیر است اما متاسفانه برخی دوستان ما این گفته را جدی نگرفتند و همین امر، باعث دلخوری و ماندن مهندس در صحنه انتخابات شد. از طرف دیگر آقای مهرعلیزاده در آن برهه ممکن بود به سهم خودشان قصوری داشته باشند اما همه ما اصلاح‌طلبان که با تعدد کاندیداها امکان رییس‌جمهور شدن فردی مثل آقای احمدی‌نژاد را فراهم کردیم، به سهم خودمان مقصر هستیم. 

اینکه می‌فرمایید اصلاح‌طلبان پیشنهاد آقای مهرعلیزاده برای گفت‌وگو جهت کناره‌گیری را رد کردند، یعنی اینکه اصلاح‌طلبان با رویکرد تحکمی و از بالا به پایین قصد داشتند مهرعلیزاده کنار بکشد؟ 
نه. اتفاقا این بحث مطرح نبود. وقتی آقای مهندس مهرعلیزاده وارد صحنه انتخابات شدند، خیلی از دوستان اصلاح‌طلب ما، حضور ایشان را چندان جدی نمی‌گرفتند.

چرا؟
چون در دوره قبل از آن یعنی انتخابات ریاست جمهوری سال‌80، شاهد بودیم که فردی مثل آقای مهندس هاشمی‌طبا آرای زیادی کسب نکردند و طبیعتا این ذهنیت در برخی دوستان اصلاح‌طلب ایجاد شده بود که حضور آقای مهرعلیزاده در انتخابات‌84 هم چندان جدی نخواهد بود اما در عمل دیدیم که آقای مهرعلیزاده رأی قابل توجه نزدیک یک میلیون و سیصد هزار را کسب کردند. 

در شرایط فعلی تصور می‌کنید که آیا اصلاح‌طلبان، آقای مهرعلیزاده را جدی می‌گیرند؟
در حال حاضر چون رویکرد عمده اصلاح‌طلبان عدم معرفی نامزد است، هنوز به این مساله به‌طور جدی پرداخته نشده است. یک بخشی از احزاب که سابقه رفتارهای انفرادی در درون اصلاح‌طلبان را داشتند، الان بیشتر در کمپین آقای همتی حضور دارند اما من فکر می‌کنم که طی روزهای آتی و با‌توجه به مشخص‌تر شدن مواضع آقای مهرعلیزاده در دو مناظره آینده، قطعا توازن به هم خواهد خورد.  

آقای مهرعلیزاده در این دور از انتخابات مانند انتخابات سال‌84، تا انتها باقی می‌مانند یا حاضرند به نفع آقای همتی کنار بکشند؟
این امر به شرایطی که در آن قرار خواهیم گرفت، بستگی دارد. آقای مهرعلیزاده به هیچ ‌کسی قول نداده‌اند که کناره‌گیری می‌کنند و در عین حال به هیچ کسی هم قول نداده‌اند که تا آخر، در صحنه باقی می‌مانند. آنچه اهمیت دارد این است که حضور ایشان برای طرح یک تفکر و یک جریان سیاسی است که امروز، نمایندگان اصلی آن به‌عنوان کاندیداهای اصلاح‌طلبان غایب هستند. پس این امکان که با‌توجه به شرایط برای ماندن یا کناره‌گیری تصمیم‌گیری شود، کاملا تا نزدیکی‌های انتخابات وجود دارد و ما بر‌اساس مصالح کلان جریان اصلاح‌طلبی، به یکی از این دو تصمیم خواهیم رسید. 

آیا آقای مهرعلیزاده حاضر است از نظر و رأی نهایی محمد خاتمی تمکین کند؟
بدون شک نظر آقای خاتمی برای تصمیم‌گیری‌ها و ادامه مسیری که داریم، بسیار مهم خواهد بود. نظر آقای خاتمی، قطعا نظر صائبی خواهد بود. منتهی اینکه آقای خاتمی چگونه به موضوع ورود کنند، مهم است. چیزی که تا الان می‌دانیم این است که آقای خاتمی بنا ندارند چیز متفاوت از برآیند نهاد اجماع‌ساز اصلاحات را مطرح کنند اما در بین کاندیداهای موجود بدون شک و با اختلاف بسیار زیاد آقای مهندس مهرعلیزاده به نظرات و تفکرات آقای خاتمی، نزدیک‌تر هستند و قاعدتا تأثیرپذیری بیشتری هم از نظرات و تفکرات ایشان خواهند داشت.

captcha
شماره‌های پیشین