sobhe-no.ir
1186
سه شنبه، ۱۸ خرداد ۱۴۰۰
2
طی نامه‌ای به دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین:

«اسماعیل هنیه» از حمایت‌های شرافتمندانه رهبر و ملت ایران تقدیر کرد

سفرهای استانی قالیباف ادامه دارد

پای کار مردم

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی در چهارمین سفر خود به استان‌های کشور، این بار به ایلام رفته است. حضور در استان‌های محروم نشان داده است که رییس مجلس در رفع مشکلات مناطق محروم، جدی است و دغدغه مردم این مناطق را فراموش نخواهد کرد. سفر به خوزستان، چهارمحال‌و‌بختیاری، کردستان و ایلام و دیدار چهره به چهره با مردم، توجه وی به حل مشکلات این مناطق را به رخ می‌کشد.

گزارش

پیام تسلیت در پی درگذشت حجت‌الاسلام محتشمی‌پور

صبح نو

گزارش

پیام تسلیت در پی درگذشت حجت‌الاسلام محتشمی‌پور

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت روحانی مجاهد حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور را تسلیت گفتند.
متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 درگذشت روحانی مجاهد جناب حجت‌الاسلام آقای سید علی‌اکبر محتشمی رحمةالله‌علیه را به خاندان مکرم ایشان تسلیت عرض می‌کنم. فعالیت‌های مبارزاتی آن مرحوم که به خدمات انقلابی ایشان در دوران جمهوری اسلامی و مسوولیت‌های مهم و آنگاه به جانبازی
 بر اثر اقدام تروریستی دشمنان منتهی شد، سابقه ارزشمند و افتخارآمیزی است که مشمول تفضلات الهی و ذخیره اخروی برای ایشان خواهد بود، ان‌شاءالله.
 از خداوند متعال رحمت و مغفرت برای آن مرحوم و صبر و سکینه برای بازماندگان محترم مسألت می‌کنم.
 سیدعلی خامنه‌ای

روح‌الله زاد: تجربه مبارزاتی محتشمی‌پور ،فرامرزی و ضدصهیونیستی بود
 مرحوم علی‌اکبر محتشمی‌پور یکی از فعالان حوزه فلسطین بود و در سوابق وی در این حوزه عضویت در هیات امنای جمعیت دفاع از ملت فلسطین، ریاست دبیرخانه کنفرانس بین‌المللی انتفاضه فلسطین و دبیرکلی مجمع سازمان‌ها و فعالان حامی آزادی قدس شریف دیده می‌شود. سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور، وزیر اسبق کشور و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی به‌دلیل عارضه کرونا درگذشت. او اولین سفیر ایران در سوریه بود و به تشکیل حزب‌الله کمک کرد، دستش مجروح شد و رییس کنفرانس حمایت از فلسطین بود.
 مرحوم علی‌اکبر محتشمی‌پور در ماه‌های اخیر در شهر نجف عراق مقیم بود. وی در سال‌های اخیر از مسائل سیاسی کناره‌گیری کرده بود اما به دلیل نقش موثرش در تشکیل حزب‌الله لبنان و تقویت مقاومت اسلامی همواره موردتوجه جریان‌های خارجی و داخلی بوده است. به همین سبب هنگامی که وی در دهه60 سفیر ایران در کشور سوریه بود، یکی از هدف‌های ترور رژیم‌صهیونیستی بود ولی خواست خداوند این بود محتشمی‌پور جانباز جبهه مقاومت شود. اگرچه جزییات این ترور را خود وی شرح داده اما سال2018 کتاب «برخیز و اول تو بکش» به قلم رونی برگمن، خبرنگار اسراییلی درباره سابقه ترورهای این کشور جعلی منتشر شد که روایت ترور محتشمی‌پور را هم در خود داشت.
برگمن در ابتدا با اشاره به حضور محتشمی‌پور در کنار امام خمینی می‌نویسد: «به روحانی شیعه‌ای به نام علی‌اکبر محتشمی‌پور، یکی از نزدیک‌ترین یاران آیت‌الله خامنه‌ای در سال‌های تبعید ماموریت داده شد تا انقلاب را گسترش دهد» و بنا به نوشته برگمن، این اتفاق باعث شد که پای انقلابیون به پایگاه‌های آموزشی جنبش‌های آزادی‌بخش مسلمان در منطقه خصوصا فلسطین باز شود.

پیروزی انقلاب اسلامی و انتصاب محتشمی‌پور به سمت سفیر ایران در سوریه فرصتی برای تشکیل یک نیروی مقاومت شیعه در منطقه بود که حزب‌الله نامیده شد و در ابتدای کارش مأموریت‌های استشهادی سنگین و پرتلفات را علیه اسراییل اجرا کرد؛ عملیات‌هایی که کشته‌های زیادی را از این دولت جعلی گرفت. این اتفاق باعث شد این رژیم تصمیم به ترور وی بگیرد تا بتواند این عملیات‌ها را متوقف کند: «ناهوم ادمونی رییس موساد در پایان سال1983 برگه قرمز را برای امضا به ییتژآک، نخست‌وزیر اسراییل ارائه کرد... اسم روی برگه قرمز علی‌اکبر محتشمی‌پور، سفیر ایران در سوریه بود. او به‌صورت رسمی یک دیپلمات بود... اسراییل براساس قانون، از هدف قراردادن مقامات رسمی دولت‌ها اجتناب می‌کرد... اما اتفاقی باید می‌افتاد تا حزب‌الله را متوقف کند. فردی مهم باید کشته می‌شد، این چنین بود که شامیر در نهایت برگه قرمز را امضا کرد.»
با ناکام ماندن گزینه‌های ترور، موساد به شیوه قدیمی روی آورد؛ شیوه‌ای که چند بار جواب داده بود اما در آن مقطع زمانی مخالف زیاد داشت: «یک گزینه باقی ماند: بسته‌ای با تله انفجاری که با پست ارسال شود.  وقتی این پیشنهاد ارائه شد، فورا به آن اعتراض شد. اطلاعات اسراییل تجربه زیادی در استفاده از چنین بسته‌هایی داشت. این روش دو بار نتیجه داده بود، در حذف رییس اطلاعات نظامی مصر در غزه و وابسته نظامی مصر در امان و اردن، هر دو در سال۱۹۵۶. با اینکه این شیوه خیلی مورد تایید اعضای جلسه نبود اما در نهایت قرار شد اجرا شود. به‌این‌ترتیب «فوریه۱۹۸۴، بسته بزرگی به سفارت ایران در دمشق تحویل داده شد که ظاهرا ازسوی انتشارات مشهوری در لندن که مالک آن ایرانی‌ها بودند، پست شده بود. پذیرش سفارت دید این بسته، علامت «مخصوص جناب آقای سفیر» را دارد و آن را به دفتر محتشمی‌پور در طبقه دوم فرستاد. منشی سفیر آن را باز کرد و جعبه مقوایی را دید که شامل کتابی عالی در مورد مکان‌های مقدس شیعه در ایران و عراق است. او نگاهی به جلد آن انداخت و آن را به اتاق سفیر برد.
بازکردن کتاب باعث انفجاری شد که آسیب زیادی به محتشمی‌پور وارد کرد اما شکست خورد. وی دلایل ناکامی این ترور را این چنین شرح می‌دهد: «محتشمی‌پور کتاب را باز کرد و انفجار رخ داد. این انفجار باعث آسیب به یکی از چشمانش، یکی از دستان و اکثر انگشتان دست دیگرش شد. این انفجار باعث شد او یکی از چشمانش را به‌کلی از دست بدهد. اتفاق بدتری که برای اسراییل در این مورد رخ داد این بود که محتشمی‌پور در آن زمان به سمبلی برای اهداف انقلابی و جانبازی در نبرد مقدس آیت‌الله خمینی تبدیل شده بود. آیت‌الله خمینی در نامه‌ای به دوستش نوشت: «برای اتفاقی که جهان امپریالیسم باعث آن شد تا برای شما رخ هد، متاسفم. امیدوارم سلامت شما به‌زودی بازگردد و تلاش پایدار خود را در جبهه اسلام و انقلاب و به نفع مستضعفین عالم ادامه دهید.»
«احمد روح‌الله‌زاد» دبیر کمیسیون سیاسی و بین‌الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به فعالیت‌های مرحوم «سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور» از فعالان حوزه فلسطین عنوان کرد: ایشان از پیش‌از انقلاب به نهضت انقلاب اسلامی پیوست و نقش موثری در پیروزی انقلاب داشت و بعد از انقلاب هم مسوولیت‌هایی را برعهده گرفت که ابتدا در وزارت کشور بود که نقش برجسته‌ای در آن سازمان داشت و همچنین چند دوره نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی بود. البته باید دانست که نقش مرحوم محتشمی‌پور را جدای از فعالیت در حوزه‌های نهضت اسلامی و پیروزی انقلاب و تلاش در عرصه داخلی جمهوری اسلامی، باید در مسائل فرامرزی ایران و مساله فلسطین ارزیابی کرد که این موضوعات به‌عنوان اولویت نظام اسلامی  موردتوجه وی نیز بود.
وی ادامه داد: محتشمی‌پور به دلیل اینکه از همان آغاز دریافت خوبی از نگاه امام راحل به مساله فلسطین داشت، در کنار مبارزه با استبداد پهلوی و مبارزه با آمریکا در حوزه فلسطین نقش بی‌بدیلی را ایفا کرد. نقش مرحوم محتشمی‌پور در شکل‌گیری حزب‌الله لبنان ویژه بود و تجربه مبارزاتی انقلابی فرامرزی داشت و هم قبل از انقلاب سازمان‌دهی تشکیلات را آموخته بود و در مبارزات ضد صهیونیستی مشارکت داشت و از تجاربش در شکل‌گیری مقاومت لبنان استفاده کرد.
این کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به اینکه مرحوم محتشمی‌پور مزد مجاهدت‌های خودش را هم در زمان فعالیت‌هایش از دشمنان صهیونیستی گرفت، یادآور شد: ایشان پاداش سال‌ها رشادت و تلاش در جبهه مقاومت را در زمانی که در سفارت سوریه بود، دریافت کرد و به دست شدیدترین دشمنان مؤمنین جانباز شد. صهیونیست‌ها به‌وسیله نامه پستی ایشان را ترور کردند و این حادثه موجب شد تا دست راستش معلول شود.
 دبیر کمیسیون سیاسی و بین‌الملل جمعیت دفاع از ملت فلسطین، افزود: ترور و جانبازی، ایشان را از ادامه مسیر بازنداشت و قوی‌تر از گذشته در حوزه فلسطین ورود کرد و به‌عنوان دبیرخانه کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین نقش برجسته‌ای داشت و تا سال‌ها وقتی کسی می‌خواست موضوع فلسطین را در عرصه بین‌المللی پیگیری کند اسم محتشمی‌پور برجسته بود و به‌نوعی بر پیشانی حوزه مسائل فلسطین تعریف شده بود.  این نوع شناخت موجب شده بود که وی در شکل‌گیری انجمن حمایت از مردم فلسطین نقش موثر داشته باشد و در کنار نهادهای مردم‌نهاد، حوزه فعالیت‌های فلسطین را منسجم کند. فعالیت‌هایی که موجب شد تا حرکت منسجمی درباره مساله فلسطین انجام دهند. مرحوم محتشمی‌پور در حوزه حمایت از فلسطین هم یک جمعیت مجمع حامی آزادی قدس شریف را در ذیل کمیته انقلاب ملت فلسطین ایجاد کرد و خودش هم دبیر کلی آن را برعهده گرفت. وی عمر پربرکتی داشت و برای جهاد و آزادی قدس شریف تلاش‌های موثری را انجام داد.

captcha
شماره‌های پیشین