sobhe-no.ir
1185
دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
9
«صبح‌نو» ماجرای سرو غذاهایی با ظاهر عجیب را که در فضای مجازی خبرساز شد، بررسی کرده است

یک پرس غذا با طعم خشونت و عطش دیده شدن

فائزه مومنی / بلافاصله بعد از اینکه عکس‌ها جلوی چشمان‌تان باز می‌شود، خشم، اشمئزاز، تعجب و تاسف را در خود احساس می‌کنید. خشم و تعجبی که این‌بار بر اثر مسائل معمولی که با آن‌ها در فضای مجازی یا محیط‌های زندگی‌تان روبه‌رو می‌شوید ایجاد نشده، بلکه ناشی از دیدن غذاهای سروشده در رستورانی با ظاهری عجیب، وحشتناک و غیرانسانی است که این روزها محل رفت‌وآمد صاحبان زندگی‌های لاکچری بوده و سر از فضای مجازی درآورده تا محلی جدید برای به رخ کشیدن سبک متفاوت زندگی 4درصدی‌ها باشد. خوراک مغز با جمجمه انسان، کبوتر و غاز کامل سرخ‌شده با سرهای جدانشده و بال‌هایی که برای زیبایی بشقاب دست‌نخورده مانده‌اند، کشک‌بادمجان با تزیین اسکلت ماهی، فیله استیک با روکش طلا همراه مارچوبه سفید و سس کره پسته، اختاپوس بنفش و سرو خاص دریاییدر حال‌حاضر بر سفره طبقه فرادست و مرفهان بی‌درد گذاشته می‌شود که کمی پایین‌تر افرادی توان خرید پای مرغ هم ندارند و طعم گوشت را ماه‌هاست فراموش کرده‌اند. اما نمایش فاصله طبقاتی به همراه تصویرهای زشت،تهوع‌آور و ناخوشایند از خوراکی‌ها چه زمانی به فرهنگ بالانشینان وارد شد و شرایط فعلی چگونه فرصت ظهور و بروز به این تفکر و رفتار را داد؟

خبرهای جدید از لغو روادید برای رونق گردشگری بین ایران و همسایه شمالی حکایت دارد

تسهیل سفر برای گردشگران ایرانی و روس

صبح نو

خبرهای جدید از لغو روادید برای رونق گردشگری بین ایران و همسایه شمالی حکایت دارد

تسهیل سفر برای گردشگران ایرانی و روس

 روسیه کشوری با تاریخچه‌ای عجیب و هیجان‌انگیز که نمود آن در خیابان‌ها، ایستگاه‌های مترو و میدان‌هایش به وضوح دیده می‌شود. یکی از قدرت‌های جهان و از رقیبان بزرگ آمریکا در حوزه نظامی و سیاسی اما شریک و دوست ایران در این برهه تاریخ. همین دوستی و شراکت سبب شد تا از اواخر سال‌94 پیشنهاد برقراری مقررات لغو روادید از سوی وزارت امور خارجه و سفارت کشورمان در مسکو با توجه به تجربه لغو روادید روسیه با چین مطرح و در نهایت موافقتنامه آن در فروردین‌98 به امضای دو کشور برسد. حالا نیز خبرهای جدیدی درباره لغو روادید برای سفرهای فردی به گوش می‌رسد. 
طبق توافق اولیه بین دو کشور ایران و روسیه، قرار شد که روادید برای گروه‌های از ۵‌تا ۵۰‌نفر و با تأیید از سوی آژانس‌های دو کشور، لغو شود. بر همین اساس طرفین امضای تفاهمنامه برای لغو روادید گروهی گردشگری را در اولویت خود قرار دادند و به همین دلیل علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشورمان به دعوت آژانس فدرال گردشگری روسیه 
به زودی توافقنامه مربوط به لغو روادید فردی برای توریست‌هایی که به صورت گروهی به هر‌یک از دو کشور سفر کنند را امضاء خواهد کرد.  به گفته این دیپلمات، بر‌اساس مفاد این توافقنامه، توریست‌های ایرانی و روسی از این به بعد می‌توانند از طریق شرکت‌های معتبر و به صورت گروهی و بدون نیاز به اخذ روادید فردی، به هر‌یک از دو کشور سفر کنند.
از آنجایی که موضوع لغو روادید در چارچوب مناسبات دو طرفه میان کشورها حاصل می‌شود، موضوعی که در این بین اهمیت دارد، استفاده از این بهانه برای تبدیل ایران به قطب گردشگرپذیر به جای حضور در جمع هشت کشور اول جهان در حال خروج گردشگر است.  به گفته بخش خصوصی و متولیان اصلی حوزه گردشگری روسیه، محورهای شاخص علاقه‌مندی مردم این کشور گرایش به فرهنگ، آداب و رسوم، اکوتوریسم و گردشگری ماجراجویانه است و زمینه پاسخگویی به این علاقه‌مندی‌ها به شکل گسترده و متنوع در ایران امکان‌پذیر است.
درعین حال گذر از روابط دولت محور به روابط ملت محور موضوع مهمی است که می‌تواند دو کشور را به سمت پیوندی راهبردی و رابطه‌ای پایدار پیش ببرد. 
درعین حال برای رابطه‌ای راهبردی و بلند مدت، شناساندن ظرفیت‌های کشور و بهره‌مندی از بازار روسیه نیاز به یک سیاستگذاری، اقدام عملیاتی و برنامه جامع بازاریابی با توجه به ظرفیت‌های کشور است که به گفته مدیرکل دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران به‌عنوان یکی از متولیان اصلی این امر، پس از لغو روادید اجرای این برنامه را در دستور کار خود قرار داده است.
مطابق با اظهارات اژدری اضافه کردن زبان روسی به وب‌سایت اطلاع‌رسانی Visit Iran، هماهنگی میان تمام دستگاه‌ها و نهادهای دولتی، عمومی و خصوصی ذی‌ربط، طراحی بسته‌های سفر بازدید از میراث جهانی 
ثبت شده در ایران با هدف جذب سهم بیشتری از گردشگران خروجی روسیه، نظارت بر فعالیت بخش خصوصی و دفاتر خدمات مسافرتی، بهره‌گیری از نیروی انسانی مسلط به زبان روسی با توجه به تدریس رشته زبان و ادبیات روسی در دانشگاه‌های معتبر جمهوری اسلامی ایران و ارائه تسهیلات به آن‌ها در راستای تربیت راهنماهای گردشگری روس زبان از جمله اقداماتی است که برای آغاز فعالیت‌های گردشگری میان دو کشور از سوی ایران اجرایی و مورد بررسی قرار گرفته است. همچنین طبق آمار در سال‌۹۷ تعداد گردشگران ورودی از روسیه به ایران ۳۲‌هزار و ۴۱۵‌نفر بوده که این تعداد در سال‌۹۸ با رشد حدود ۱۲‌درصدی به ۳۶‌هزار و ۱۹۵‌نفر رسید. طبق پیش‌بینی‌ها جذب حدود ۱۰۰‌هزار گردشگر روس به ایران در سه سال اول برنامه و افزایش آن با شیب ۱۰‌تا ۱۵‌درصدی در سال‌های بعدی از جمله برنامه‌ریزی‌های کشور برای جذب گردشگر روسی است که گفته می‌شود با توجه به رشد ۱۲‌درصدی که در سال‌۹۸ در این حوزه وجود داشته، این هدف‌گذاری دور از دسترس نیست و محقق می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین