sobhe-no.ir
1185
دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
8
«صبح‌نو» چرایی مطرح نشدن معضل ویروس منحوس در نخستین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری را بررسی کرده است

چرا درباره کرونا سوال پرسیده نشد؟

علی جواهری / سه ساعت حاشیه‌پردازی به جای پرداختن به موضوع اقتصادی دستاورد نخستین مناظره سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بود. هفت نامزد تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری دور هم نشستند تا درباره حل مسائل اقتصادی مردم و کشور برنامه‌های‌شان را ارائه دهند، اما تعدادی از کاندیداها با اتهام‌زنی‌ها و مطرح کردن مسائل سیاسی و غیر‌منطقی محور مناظره را منحرف کردند. به این ترتیب برنامه‌های اقتصادی نامزدها با ابهامات بسیاری باقی ماند. این در حالی است که در شرایط فعلی کشور که بیش از 16‌ماه است کشور درگیر ویروس منحوس کرونا شده و بیش از 81هزار هموطن جان خود را از دست داده و بسیاری از مشاغل خسارت‌های اقتصادی دیده‌اند، انتظار می‌رفت نامزدهای ریاست جمهوری درباره برنامه‌های خود برای مقابله با کرونا و نحوه مدیریت آن نیز صحبت کنند، اما جالب اینجاست که نه از سوی طراحان سوال و نه از سوی نامزدها هیچ توجهی به معضل بزرگ زندگی این روزها نشد. البته برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ای کنار هم نشستن نامزدها و پاسخگویی به پرسش‌های مشخص را از آن رو که امکان به چالش کشیدن هریک از آن‌ها فراهم نبود، مورد انتقاد قرار دادند. برخی دیگر هم تفاوت در پرسش‌های هریک از هفت داوطلب ریاست جمهوری و پاسخ‌های متفاوت آن‌ها به این سوالات را مانع مقایسه دیدگاه‌های نامزدها دانستند. مطرح نشدن موضوعاتی بسیار مهم چون کرونا و تحریم درحالی که هر دوی این ویروس‌ها ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی امروز کشور است؛ امکان ارزیابی جامعه از دیدگاه‌ها نامزدها در این دو حوزه مهم را گرفت. برنامه آن‌ها برای واکسیناسیون در کشور و نیز نحوه رفع تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا می‌توانست تا حدودی مردم را از منظر روانی به حضور در پای صندوق‌های رای و امید به آینده اقناع کند. «صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با دکتر «میثم مهرپور» اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی به بی‌توجهی نامزدها به تبعات اقتصادی شیوع کرونا در کشور پرداخته است.

جان‌باختگان کرونایی در کشور از 81‌هزار نفر گذشت

۱۲۲‌فوتی جدید کرونا

گزارش «صبح‌نو» درباره تزریق داوطلبانه واکسن وطنی کرونا از سوی چهره‌های مختلف را بخوانید

افتخار برای تمدن ایرانی

موج چهارم کرونا همچنان ادامه دارد اما نفس‌هایش به شماره افتاده است؛ اتفاقی بزرگ که با همراهی مردم و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تلاش‌‌های پزشکان و پرستاران در سراسر کشور به دست آمد. اما در کنار این اتفاق خوب، افزایش امیدها از بابت تولید انبوه واکسن ایرانی موجب شده است تا مردم در انتظار شیرینی به سر ببرند. در همین روزهای انتظار، واکسن ایرانی کووبرکت پرچمدار تولید انبوه شده و در روزهای اخیر چهره های مختلف فرهنگی، مذهبی، اجتماعی و ورزشی به‌صورت داوطلبانه اقدام به تزریق واکسن کووبرکت کرده‌اند.

صبح نو

جان‌باختگان کرونایی در کشور از 81‌هزار نفر گذشت

۱۲۲‌فوتی جدید کرونا

بر‌اساس اعلام وزارت بهداشت در فاصله ظهر روز شنبه تا ظهر روز یکشنبه 16‌خرداد،  ۱۲۲‌بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند و با این احتساب، مجموع جان‌باختگان این بیماری از ۸۱‌هزارنفر فراتر رفت.
وزارت بهداشت و درمان همچنین اعلام کرده است که در همین مدت زمانی 5‌هزار و 612‌بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شدند که از این تعداد 1027‌نفر در مراکز درمانی کشور بستری شدند که با حساب بیماران شناسایی شده جدید، مجموع بیماران کرونایی کشور به دو میلیون و 966‌هزار و 363‌نفر رسید. این در حالی است که تا‌کنون ۲‌میلیون ۵۵۲‌هزار و ۴۰۱نفر از بیماران، 
بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین هم‌اکنون ۳۷۶۹‌نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. آمار وزارت بهداشت و درمان نیز حکایت از آن دارد که در حال حاضر ۱۶‌شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۰۱شهر در وضعیت نارنجی و ۲۳۱‌شهر در وضعیت زرد قرار دارند. رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کرونا روز گذشته با تشریح شرایط بیماری کرونا در کشور، تاکید کرد: استعداد بروز پیک‌های بعدی بیماری تا افزایش پوشش واکسیناسیون و عدم گسترش پروتکل‌های بهداشتی همچنان هست، به‌ویژه آنکه هنوز نگرانی درباره واریانت‌های جدید بیماری وجود دارد. دکتر حمید سوری با اشاره به کاهش پیک چهارم کرونا به ایسنا گفت: مدیریت ما اپیدمی در پیک چهارم کرونا نسبت به کشورهایی که درگیر واریانت بریتانیایی بودند موفق‌تر بوده است. درست است که حتی یک مورد مرگ ناشی از کرونا هم برای ما زیاد است اما نسبت به کشورهایی که مرگ بیش از ۱۰۰۰‌نفر در روز را به خاطر واریانت انگلیسی تجربه کردند سهم مرگ خیلی پایین‌تری داشتیم. علت این توفیق در مدیریت اول به‌دلیل افزایش تجربه کادر درمان و دوم به‌دلیل تاکید بیشتر بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده است.

کرونا در جهان
شمار مبتلایان به بیماری «کووید‌۱۹» در جهان هم تا ظهر دیروز به ۱۷۳‌میلیون و ۷۲۵‌هزار و ۸۷۳‌نفر رسید و مرگ سه میلیون و ۷۳۶‌هزار و ۳۶۷‌نفر نیز بر اثر ابتلا به این بیماری تأیید شد. این در حالی است که آمریکا تاکنون با بیش از ۳۴/۲‌میلیون مبتلا و بیش از ۶۱۲‌هزار قربانی همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید۱۹ قرار دارد. هند نیز با آمار بیش از ۲۸/۸‌میلیون مبتلا پس از آمریکا در رتبه دوم جهانی قرار دارد و آمار مبتلایان به کووید۱۹ در برزیل هم از ۱۶/۹‌‌میلیون نفر فراتر رفته و در حال حاضر سومین کشور جهان به لحاظ بالاترین شمار مبتلایان است. پس از ایالات متحده، کشورهای برزیل با بیش از ۴۷۲‌هزار و هند با بیش از ۳۴۶‌‌هزار جان‌باخته بالاترین آمار قربانیان کووید‌‌۱۹ را در این فهرست جهانی گزارش داده‌اند. پس از آن‌ها نیز کشورهای مکزیک و پرو بیشترین تعداد قربانیان این بیماری را در دنیا ثبت کرده‌اند. تعداد جان‌باختگان کووید۱۹ در مکزیک بیش از ۲۲۸‌هزار و در پرو بیش از ۱۸۶‌هزار نفر اعلام شده است. همچنین انگلیس در بین کشورهای اروپایی با گذشتن از آمار بیش از ۱۲۷‌هزار قربانی تاکنون بیشترین تلفات کرونا را در قاره سبز داشته است.

captcha
شماره‌های پیشین