sobhe-no.ir
1185
دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
6
«صبح نو» در میزگردی با حضور ناصرایمانی، بیژن مقدم و محمدعلی نمازی اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 1400 را بررسی کرده است

نامزدها بدون روتوش

نخستین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عصر شنبه نامزدها را میهمان خانه‌های ایرانیان کرد. اگرچه «اقتصاد» محور این مناظره و سؤالات آن بود، اما نامزدها به این حد بسنده نکرده و پای درشت‌گویی را به کارزار انتخاباتی‌1400، آن هم در شرایط سرد کرونایی کشاندند. اگرچه مردم پاسخ خود درباره «وضع موجود» را از جواب‌های تمام نامزدها، دریافت نکردند اما تعدادی از نامزها هم سعی کردند در دستور بحث کرده و سؤالات را تشریح و تبیین کنند. انتقادها به ساختارها و حواله پینگ‌پنگی کلمات اما وجه غالب دوره اول مناظرات شد تا سازوکار معیوب این روش، بیش از پیش رخ نمایی کند. ناصر ایمانی، تحلیلگر مسائل سیاسی؛ بیژن مقدم، مدیرمسوول سایت الف و محمدعلی نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، میهمان روزنامه «صبح‌نو» بودند تا در میزگردی درباره این مناظره بحث و ابعاد مختلف آن را تحلیل کنند. انتقاد از شکل برگزاری مناظره‌ها، مطلع سخنانی بود که به باور آن‌ها، منافع و امنیت ملی را نشانه می‌رود. از انتقادها و دفاع‌ها از نامزدها که بگذریم، تحلیل صحبت‌های انجام شده و بررسی برنامه‌ها و گفتمان هر نامزد و ستاد انتخاباتی وی، بحث را داغ کرد و ابعاد مختلفی از آنچه در سیزدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری در جریان است را نشان داد. در ادامه مشروح این میزگرد را می‌خوانید.

آخرین نفس‌های جنایتکار جنگی رژیم اسرائیل در حال شمارش است

نفرت جهانی از بی‌بی

عمرسیاسی نتانیاهو به پایان رسید، نخست‌وزیری که 12‌سال قدرت را به دست داشت و ظلم‌ها و جنایت‌های متعددی در حق مردم مظلوم فلسطین و منطقه روا داشت. جنایتکاری جنگی که دولت جدید آمریکا هم دیگر تمایلی به ماندن او در عرصه سیاست ندارد چرا‌که این احتمال را می‌دهد که با وجود اوست که عمر رژیم اسرائیل هم زودتر به پایان می‌رسد و حتی منافع غرب را در این منطقه از آسیا به خطر می‌اندازد. جنگ 12روزه غزه و شکست رژیم اسرائیل را هم می‌توان آخرین میخ به تابوت عمر سیاسی نتانیاهو دانست که اکنون دارای نفرتی جهانی است.

صبح نو

آخرین نفس‌های جنایتکار جنگی رژیم اسرائیل در حال شمارش است

نفرت جهانی از بی‌بی

عمرسیاسی نتانیاهو به پایان رسید، نخست‌وزیری که 12‌سال قدرت را به دست داشت و ظلم‌ها و جنایت‌های متعددی در حق مردم مظلوم فلسطین و منطقه روا داشت. جنایتکاری جنگی که دولت جدید آمریکا هم دیگر تمایلی به ماندن او در عرصه سیاست ندارد چرا‌که این احتمال را می‌دهد که با وجود اوست که عمر رژیم اسرائیل هم زودتر به پایان می‌رسد و حتی منافع غرب را در این منطقه از آسیا به خطر می‌اندازد. جنگ 12روزه غزه و شکست رژیم اسرائیل را هم می‌توان آخرین میخ به تابوت عمر سیاسی نتانیاهو دانست که اکنون دارای نفرتی جهانی است.

با آغاز به کار کابینه جدید در رژیم صهیونیستی است که عمرسیاسی نتانیاهو به پایان می‌رسد، نخست‌وزیری که 12‌سال قدرت را به دست داشته است، دراین فکر است که با ایجاد اغتشاش، همچنان در قدرت ابقا بماند. از این روست که نتانیاهو آخرین راهکارهای خود را به کار گرفته تا مانع از عملی شدن آغاز به کار کابینه جدید شود. درهمین رابطه صدها نفر از حامیان بنیامین نتانیاهو دیروز در برابر خانه برخی سیاستمداران راست‌گرایی که به ائتلاف جدید پیوسته‌اند، تجمع کرده و خواستار همکاری آن‌ها برای جلوگیری از تشکیل کابینه جدید شده‌اند. برکناری نتانیاهو قطعی شده و نباید فراموش کرد، جنایت‌هایی که  انجام داده است، موجبات سرنگونی او را فراهم ساخت، به‌طوری که حتی «جوبایدن» رییس‌جمهوری جدید آمریکا هم نمی‌خواهد دیگر او در رأس قدرت رژیم اسرائیل باشد. همچنان که اخیرا یک رسانه عبری‌زبان مدعی شد که وزیر جنگ رژیم اشغالگر به واشنگتن فراخوانده شد؛ زیرا دولت بایدن نگران بود که نتانیاهو برای جلوگیری از سقوط خود، جنگی را علیه یک کشور دیگر در منطقه آغاز کند. آمریکا به این نکته دست یافته که احساسات ضد صهیونیستی در دنیا زیاد شده تا آنجا که خود کشور آمریکا هم بارها تظاهرات ضد صهیونیستی علیه نتانیاهو برگزار شد و مردم علیه رژیم اسرائیل تظاهرات کردند. البته فعالان سیاسی همچنین تأکید می‌کنند، رژیم صهیونیستی در پایان خط قرار دارد و دولت آمریکا هرگز نمی‌تواند مانع از زوال و نابودی صهیونیست‌ها شود.
ظلم و جنایت‌های بنیامین نتانیاهو باعث شد تا مظلومیت مردم فلسطین به جهانیان نشان داده شود و این مظلومیت به مسأله اول جهان تبدیل گردد، به‌گونه‌ای که افکار عمومی جهان، یکپارچه علیه رژیم صهیونیستی است و به جز افراد معدودی( محمد‌بن‌زاید و محمد‌بن‌سلمان) که نجات حاکمیت خود را وابسته به رژیم اسرائیل می‌دانند ، دیگر کشورهای جهان از اقدامات ضد فلسطینی رژیم اسرائیل به تنگنا آمده‌اند و خواستار زوال رژیم صهیونیستی هستند.
لازم به یادآوری است که بدانیم نتانیاهو جنایت‌های زیادی را علیه مردم مظلوم فلسطین و به خصوص غزه به کار برد، اولین جنگ را در سال‌۲۰۱۲ علیه مردم مظلوم فلسطین به راه انداخت که در جریان آن، ۱۷۵‌فلسطینی به شهادت می‌رسند و صدها نفر دیگر مجروح می‌شوند؛ افرادی که غالب آن‌ها غیرنظامی بودند. جنگ دوم رژیم اسرائیل به نخست‌وزیری نتانیاهو در سال‌۲۰۱۴ بود که تعداد شهدای آن به‌۲۱۳۹ و شمار مجروحانش به بیش از ۱۱‌هزار نفر رسید. جنگ پایانی نیز همان جنگ اخیر غزه است که در جریان آن، ۲۵۳‌فلسطینی شهید و صدها نفر مجروح شدند.
در کنار ظلم‌ها و ستم‌هایی که نتانیاهو علیه مردم مظلوم فلسطین کرد، بالاخره ابهت پوشالی ارتش رژیم صهیونیستی فرو ریخت و ضربه بیرونی جنگ 12‌روزه غزه مقدمه فروپاشی درونی دولت نتانیاهو شد. ضربه‌ای که پیش از این و در دهه اخیر در جنوب لبنان هم برای صهیونیست‌ها رقم خورد و از سرزمین عروس خاورمیانه فرار کردند و شکست را پذیرفتند.
اکنون و پس از دو دهه شاهد تغییرات گسترده‌ای در معادلات منطقه‌ای هستیم. منطقه چندین جنگ با رژیم اسرائیل را تجربه کرده است که در هیچ‌یک از آن‌ها ارتش صهیونیستی موفق به تحقق اهداف خود نشده است و ناگزیر از عقب‌نشینی‌های دردناک در مقابل طرف مقابل شده است که اکنون به صورت یک محور یکپارچه عمل می‌کند.
در حال حاضر محور مقاومت توانسته نفوذ خود در منطقه را تثبیت کرده و توازن قوا را در ابعاد مختلف به ضرر رژیم صهیونیستی و هم‌پیمانان فرامنطقه ای و منطقه‌ای آن تغییر دهد. پیامدهای این نفوذ رو به گسترش‌محور مقاومت جدای از توقف همیشگی سیاست گسترش اشغال و تحقق «رژیم اسرائیل بزرگ از نیل تا فرات» و تلاش صهیونیست‌ها برای تثبیت خود در جغرافیای سرقت شده فلسطین، را می‌توان در مشکلات و چالش‌های داخلی رژیم صهیونیستی نیز دید.
ناپایداری‌های سیاسی و شورش‌های مدنی و نیز گسترش اختلافات و شکل‌گیری صف‌بندی‌های جدید بر پایه منافع فردی و گروهی و تاثیرات آن بر کاهش سرمایه‌گذاری‌های خارجی، خروج سرمایه‌ها، خروج نیروی انسانی که برآوردهای مراکز صهیونیستی آن را بالغ بر یک میلیون و دویست هزار نفر می‌دانند، موجب شده که بسیاری از نخبگان سیاسی رژیم احتمال جنگ داخلی و بحث فروپاشی رژیم اسرائیل از درون را یک امر حتمی و نزدیک هشدار دهند وعلت آن را شخص نتانیاهو بدانند.
حوادث اخیر اراضی اشغالی فلسطین که در ماه مبارک رمضان با تجاوزات رژیم صهیونیستی در منطقه قدس اشغالی شروع شد و با حوادث محله شیخ جراح قدس و نیز بسیج گسترده صهیونیست‌ها در روز یوم‌النکبه و هتک حرمت مسجد‌الاقصی به اوج خود رسید و جامعه فلسطین را برای نخستین‌بار به صورت یکپارچه به میدان نبرد با اشغالگران در همه اراضی اشغالی کشاند و نیز پیامدهای آن بر سیاست‌های منطقه‌ای رژیم و خصوصا معامله قرن و توافقات با رژیم‌های خائن و مرتجع عربی همچنین تحرک گسترده جامعه جهانی در همبستگی با ملت فلسطین و ضدیت با رژیم صهیونیستی نشان از حجم بزرگ ناتوانی‌ها، عمق و گستره انزوای رژیم صهیونیستی داشت. اما نظر به افزایش تهدیدهای داخلی اسرائیل از ناحیه راست‌گرایان علیه «نفتالی بنت»، که قرار است دو سال نخست در کابینه احتمالی جدید نخست‌وزیر باشد، شاباک، سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی، تدابیر شدید امنیتی برای حفظ جان او و خانواده‌اش را به سطح تدابیر امنیتی برای یک نخست‌وزیر در قدرت ارتقا داده است. حضور گسترده نیروهای آموزش دیده شاباک در «یگان حفظ جان شخصیت‌ها و مقامات» در کنار خانه نفتالی بنت در شهر «رعنانا» در حومه تل‌آویو و هنگام ترددهای او با خودروهای ضد گلوله، تاکنون برای هیچ کاندیدای نخست‌وزیری اعمال نشده بود. اما از ترس اغتشاش نخست‌وزیر منفور این رژیم(نتانیاهو) و اندک هوادارانش اینگونه اقدامات در اراضی اشغالی صورت گرفته تا با اجرای قوانین پارلمان(کنست) رژیم اسرائیل پایان کار نتانیاهو رقم خورد.
در چنین شرایطی نتانیاهو و سران حزب لیکود به وضوح نسبت به این امر واقف هستند که هرگونه ثبات در وضعیت سیاسی خدمت به تشکیل دولت ائتلافی جدید خواهد بود و هر‌گونه بحران‌آفرینی می‌تواند زمینه‌های شکست حکومت ائتلافی جدید را ایجاد کند. لذا این فرضیه در شرایطی کنونی مورد توجه قرار گرفته که احتمالا نتانیاهو حزب لیکود، در پی آن هستند که از آخرین کارت‌های خود برای شکست ائتلاف لاپید بنت رونمایی کنند. حتی برخی ناظران بر این باور هستند که نتانیاهو برای حفظ قدرت حتی برنامه آغاز دور جدید از درگیری‌ها را در سر می‌پروراند.
گفتنی است؛ نیروهای پلیس صهیونیستی برای جلوگیری از هرگونه درگیری میان تظاهرکنندگان و هواداران نتانیاهو، در اطراف این منطقه مستقر شدند. پیش‌بینی می‌شود دولت جدید به رهبری نفتالی بنت (از حزب یمینا) و یائیر لاپید، نتانیاهو را کنار بزنند و برای نخستین‌بار در تاریخ یک حزب عربی تشکیل شود. قرار است دولت رژیم اسرائیل طی 10‌روز آینده در کنیست سوگند یاد کند.

captcha
شماره‌های پیشین