sobhe-no.ir
1185
دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
2
نگاه

عقلانیت در برابر فرافکنی

رهبر انقلاب برای حل ناکارآمدی‌های موجود در کشور خواستار حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری شدند

پای کار انتخاب خوب

در آستانه انتخابات‌های مختلف در ایران پساانقلاب به‌ویژه طی 20سال گذشته، رسانه‌های ضدانقلاب تلاش کرده‌اند تا با ایجاد جو ناامیدی در کشور، مردم را از حضور پای صندوق‌ها بازبدارند و کاری کنند که انتخابات با کمترین میزان مشارکت برگزار شود. برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو نیز این رسانه‌ها از مدت‌ها قبل آغازبه‌کار کرده‌اند و با به راه انداختن کمپین‌های مختلف سعی در سردکردن فضای انتخاباتی دارند. در این جو، رهبر انقلاب چندی پیش در سخنانی با مهم برشمردن امر مشارکت سیاسی، حضور مردم در صحنه‌های مختلف به‌ویژه در انتخابات را مقوم جمهوریت و اسلامیت نظام ارزیابی کردند. علاوه بر توصیه به مردم برای حضور هرچه باشکوه‌تر در انتخابات رهبر انقلاب در آخرین سخنرانی خود توصیه‌هایی را نیز به نامزدها داشتند.

صبح نو

رهبر انقلاب برای حل ناکارآمدی‌های موجود در کشور خواستار حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری شدند

پای کار انتخاب خوب

در آستانه انتخابات‌های مختلف در ایران پساانقلاب به‌ویژه طی 20سال گذشته، رسانه‌های ضدانقلاب تلاش کرده‌اند تا با ایجاد جو ناامیدی در کشور، مردم را از حضور پای صندوق‌ها بازبدارند و کاری کنند که انتخابات با کمترین میزان مشارکت برگزار شود. برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو نیز این رسانه‌ها از مدت‌ها قبل آغازبه‌کار کرده‌اند و با به راه انداختن کمپین‌های مختلف سعی در سردکردن فضای انتخاباتی دارند. در این جو، رهبر انقلاب چندی پیش در سخنانی با مهم برشمردن امر مشارکت سیاسی، حضور مردم در صحنه‌های مختلف به‌ویژه در انتخابات را مقوم جمهوریت و اسلامیت نظام ارزیابی کردند. علاوه بر توصیه به مردم برای حضور هرچه باشکوه‌تر در انتخابات رهبر انقلاب در آخرین سخنرانی خود توصیه‌هایی را نیز به نامزدها داشتند.

حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی چندی پیش در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت ارتحال حضرت امام‌خمینی ؟ره؟، سخنان مهمی را در باب انتخابات ریاست‌جمهوری1400 بیان کردند. اهمیت مشارکت بالای مردم و تاثیر آن بر تقویت اسلامیت و جمهوریت نظام، تشویق مردم به دادن رأی برای حل ناکارآمدی‌های موجود و توصیه به نامزدها برای پرهیز از دادن وعده‌های غیرعملی از مهم‌ترین فرازهای فرمایشات رهبر انقلاب بود. 
 
مشارکت در انتخابات
حفظ اسلامیت و جمهوریت نظام
 رهبر انقلاب در بخشی از سخنان خود با اشاره به خواست دشمنان برای ترک انتخابات توسط مردم، گفتند: خوشبختانه محیط انتخابات در حال گرم‌تر شدن است که با بهانه‌های واهی می‌خواهند وظیفه مشارکت در انتخابات را کنار بگذارند و ندیده بگیرند. این، عمل به خواست دشمنان ایران، اسلام و مردم‌سالاری دینی است. باید هر دو رکن هم مردم‌سالاری و هم اسلامی بودن به‌طور کامل دیده بشود و هر کدام از این دو رکن تضعیف شود، قطعا اسلام و ایران هر دو سیلی می‌خورند و هر دو از طرف دشمن ضربه می‌خورند.
ایشان با تاکید بر اینکه مخالفان حاکمیت مردمی یعنی مردم‌سالاری دو جبهه بودند، تصریح کردند: یک جبهه لیبرال‌های سکولار که معتقد به مردم‌سالاری بودند، می‌گفتند مردم‌سالاری به دین اصلا ربطی ندارد و اصلا در عرصه جمهوریت و مردم‌سالاری باید لیبرال‌ها، مردان فن‌سالار و به تعبیر خودشان تکنوکرات، وارد شوند؛ بنابراین مردم‌سالاری دینی و جمهوری اسلامی، بی‌معنی است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به دین‌مداران افراطی به‌عنوان قسم دوم مخالفان مردم‌سالاری، تاکید کردند: یک عده هم کسانی بودند که باز معتقد به دین بودند منتها می‌گفتند حاکمیت دین به مردم ربطی ندارد؛ مردم چه‌کاره هستند و دین باید حکومت و حاکمیت بکند. ایشان درباره نقش بی‌بدیل مردم در ایجاد و استمرار نظام جمهوری اسلامی گفتند: نه امکان داشت بدون پشتوانه مردم، جمهوری اسلامی به وجود بیاید و نه بعد که به وجود آمد، امکان داشت که ادامه پیدا کند. حالا بحمدالله ادامه پیدا کرده و بعد از این هم همین‌طور خواهد بود.
حاکمیت همزمان دین و مردم و تاکید بر پشتوانه مردم‌سالاری نظام جمهوری اسلامی ایران، همواره مورد اشارات مستقیم و غیرمستقیم رهبر انقلاب بوده است. ایشان در سخنرانی روز اول سال96 در حرم مطهر رضوی، با بیان اینکه ما به برکت انتخابات به دنیا فخر می‌فروشیم، گفتند: دشمنان برای کوبیدن ملت ایران و جمهوری اسلامی انتخابات ما را ندیده می‌گیرند و متهم می‌کنند. پس از این فرمایش، وقتی حضار فریاد هیهات منّا الذّلّه سر دادند، ایشان اینطور واکنش نشان دادند: «توجه کنید! اینجا اگر لازم است هیهات بگویید، بگویید هیهات از عدم انتخابات». خردادماه همین سال، رهبر انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان سخن مهم و تاریخی دیگری در باب انتخابات و مردم‌سالاری بر زبان جاری کردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، پشت کردن مردم به صندوق رأی را «مصیبت» توصیف کرده و گفتند: دشمنان آرزو می‌کنند و انتظار می‌کشند روزی را که 90درصد مردم پای صندوق‌ها شرکت نکنند. می‌گویند باید کاری کنیم که 90درصد مردم پای صندوق‌های رأی نیایند؛ مصیبت آن است. بنده آن را می‌بینم. حضور مردم پای صندوق رأی، یک نعمت بزرگی است. نکته مهم دیگر پیرامون اهمیت انتخابات و مردم‌سالاری در گفتمان رهبر انقلاب، ایستادگی ایشان در برابر تلاش‌هایی است که در هر دوره برخی نیروها برای به تاخیرانداختن انتخابات یا برهم زدن قاعده دو دوره‌ای ریاست‌جمهوری در کشور داشته‌اند؛ برای نمونه، در پایان دولت ششم، معاون پارلمان رییس‌جمهوری قصد داشت کسوت ریاست‌جمهوری را جای دو دوره، سه‌دوره‌ای کند تا بدین صورت رییس‌جمهوری وقت بتواند برای یک دوره دیگر در قدرت بماند. این تلاش‌های ساختارشکنانه در دوره‌های بعدی نیز ادامه یافت. در همین اواخر نیز برخی نیروهای هوادار دولت اعتدال سعی داشتند به بهانه شیوع کرونا، برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری را با یک سال تاخیر برگزار کنند تا بدین صورت، ثمرات مذاکرات وین بر تبلیغات سیاسی آن‌ها بار شده و نتیجه انتخاباتی مطلوب ایشان حاصل آید.
 
جبران ناکارآمدی با انتخاب درست
 یکی از تحلیل‌هایی که این روزها به گوش می‌خورد که احتمال حضور مردم در انتخابات را ضعیف کرده، این است که اساسا انتخابات در ایران امری نمادین و بی‌فایده است و تاثیری در حل مسائل عمومی کشور ندارد. مردم حتی در مواردی معترض هستند که مگر تا الان که در انتخابات شرکت کردیم، مساله‌ای حل شد که حالا بخواهیم دوباره شرکت کنیم؟ این نوع تحلیل‌ها و برداشت‌های یکسویه، البته به‌طور مغرضانه‌ای ازسوی رسانه‌های ضدانقلاب ضریب داده می‌شود. رسانه‌های بیگانه با همراهی برخی جریان‌های خاص سیاسی در داخل کشور، دارند این گمانه غیرواقعی را مطرح می‌کنند که اساسا پست ریاست‌جمهوری در کشور موثر نیست و در حل مسائل، نقش و کارکردی ندارد. رهبر انقلاب در آخرین سخنرانی خود با پرداختن به این دغدغه مردمی، علاج مشکلات کشور را نه در تحریم بلکه در مشارکت فعال عنوان کردند. ایشان در همین باره با بیان اینکه اگر نابسامانی‌ای و ناکارآمدی‌ای وجود دارد، ما باید آن را با انتخاب درست و انتخاب خوب جبران کنیم نه با عدم انتخاب، تاکید کردند: خب اگر چنانچه واقعا یک ضعفی در مدیریت‌ها وجود دارد، راه چاره‌اش چیست؟ راه چاره‌اش این است که ما اصلا در مدیریت‌ها دخالت نکنیم یا راه چاره‌اش این است که دخالت کنیم و یک مدیریت درست و حسابی و به معنای واقعی کلمه اسلامی و مردمی به وجود بیاوریم؟ 
 
پرهیز از وعده غیرعملی
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی 14خرداد، علاوه بر مردم صحبت‌هایی را نیز خطاب به نامزدها عنوان کردند. یکی از این سخنان مهم، پرهیز دادن کاندیداها از دادن وعده‌های غیرعملی بود. یکی از مسائلی که متاسفانه طی این روزها بعضا از سوی برخی نامزدها شاهدش هستیم، دادن وعده‌هایی است که در یک حساب سرانگشتی ساده هم امکان تحقق آنها وجود ندارد. شاید بتوان دادن این وعده‌های غیرعملی از سوی نامزدها را تلاش ایشان برای گرم کردن تنور انتخابات و مشتاق ساختن مردم به حضور پای صندوق‌ها ارزیابی کرد. این درحالی است که اگر به هر علتی این وعده‌های پرطمطراق عملی و اجرایی نشوند، یاس و سرخوردگی زیادی در توده‌های جامعه به وجود خواهد آمد؛ مساله‌ای که ما به عیان در دی‌ماه سال96 یعنی چند ماه پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات آن سال شاهدش بودیم. رهبر انقلاب با اشاره به تالی فاسد سرخوردگی مردم پس از عملی نشدن وعده‌های نامزدها، تاکید کردند: با بیان اینکه نامزدها وعده‌هایی را که مطمئن نیستند می‌توانند آنها را انجام بدهند، ندهند، تصریح کرد: این وعده‌ها به ضرر کشور است، برای اینکه شما یک وعده‌ای می‌دهید بعد اگر به‌فرض به ریاست‌جمهوری رسیدید و آن وعده را عمل نمی‌کنید، مردم را نسبت به نظام و انتخابات دلسرد می‌کنید؛ بنابراین دادن وعده‌هایی که نامزدها مطمئن نیستند که بتوانند این وعده‌ها را عمل کنند، جایز نیست.
 
انبارلویی: جمهوریت در منطق برخی از متحجرین معنی ندارد
در این زمینه با محمدکاظم انبارلویی، معاون سیاسی حزب موتلفه به گفت‌وگو نشستیم. وی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار داشت: انتخابات۱۴۰۰، انتخابات فوق‌العاده مهمی است. به‌خاطر ناکارآمدی دولت فعلی، شماری از کسانی که جزو سرمایه اجتماعی این دولت بودند در انتخابات شرکت نمی‌کنند. همچنان که در سال۸۸ در انتخابات مجلس شرکت نکردند.
معاون سیاسی حزب موتلفه گفت: این گله من درست نیست و آن‌ها اگر به کسانی رأی دادند که معلوم شد ناکارآمد و ناکاربلد هستند، به کسانی باید رأی بدهند که کارآمد هستند و دستگاه اجرایی را نوسازی خواهند کرد و بتوانند از آن طریق به حقوق خودشان و مطالبات‌شان برسند. انبارلویی ادامه داد: از طرف دیگر منافقین و سلطنت‌طلب‌ها و دنباله‌های داخلی آن‌ها دنبال این هستند که مردم مشارکت نکنند و بعد بهانه بیاورند و مشروعیت مردمی نظام را زیر سوال ببرند.
وی تصریح کرد: اما من فکر می‌کنم با فضایی که وجود دارد و با سخنان اخیر رهبری و شور و هیجانی که در مردم وجود دارد، حتما یک مشارکت قابل قبولی خواهیم داشت.
 انبارلویی گفت: برخی نامزدها بدون درنظرگرفتن وضعیت کشور و بدون احتساب اینکه وعده‌هایی که می‌دهند، عملی هست یا نه، مطالباتی را مطرح می‌کنند و نمی‌توانند وعده‌های خودشان را اجرا کنند و این کار باعث سرخوردگی مردم می‌شود.
معاون سیاسی حزب موتلفه در ادامه گفت: برخی از متحجرین برای مردم ارزش قائل نیستند و می‌گویند رأی مردم مشروعیت‌آور نیست و حکومت خودش می‌تواند به‌هرنحوی که تشخیص می‌دهد، حکومت کند و ما در داعش دیدیم که این‌ها به انتخابات اعتقاد ندارند و خودشان را به‌صورت قهری حاکم بر مردم می‌دانند؛ بدون اینکه رأی مردم را بگیرند.
وی افزود: این در منطق و فلسفه سیاسی امام جایگاهی ندارد و مردم حق دارند حاکمیت‌های خودشان را انتخاب کنند و مردم مسوول حسن و قبح عملکرد منتخبان خودشان هستند و اگر رأی‌شان به خطا رفت در دوره بعدی به آن‌ها رأی نمی‌دهند. جمهوریت در منطق برخی از متحجرین معنی ندارد و آن‌ها خودشان را به‌صورت قهری حاکم بر مردم می‌دانند.

captcha
شماره‌های پیشین