sobhe-no.ir
1185
دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
2
نگاه

عقلانیت در برابر فرافکنی

رهبر انقلاب برای حل ناکارآمدی‌های موجود در کشور خواستار حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری شدند

پای کار انتخاب خوب

در آستانه انتخابات‌های مختلف در ایران پساانقلاب به‌ویژه طی 20سال گذشته، رسانه‌های ضدانقلاب تلاش کرده‌اند تا با ایجاد جو ناامیدی در کشور، مردم را از حضور پای صندوق‌ها بازبدارند و کاری کنند که انتخابات با کمترین میزان مشارکت برگزار شود. برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو نیز این رسانه‌ها از مدت‌ها قبل آغازبه‌کار کرده‌اند و با به راه انداختن کمپین‌های مختلف سعی در سردکردن فضای انتخاباتی دارند. در این جو، رهبر انقلاب چندی پیش در سخنانی با مهم برشمردن امر مشارکت سیاسی، حضور مردم در صحنه‌های مختلف به‌ویژه در انتخابات را مقوم جمهوریت و اسلامیت نظام ارزیابی کردند. علاوه بر توصیه به مردم برای حضور هرچه باشکوه‌تر در انتخابات رهبر انقلاب در آخرین سخنرانی خود توصیه‌هایی را نیز به نامزدها داشتند.

صبح نو

نگاه

عقلانیت در برابر فرافکنی

اولین مناظره ریاست جمهوری به زعم بسیاری آنطور که باید و شاید به مسائل کلیدی و ریشه اصلی مشکلات کشور نپرداخت و عمدتا درگیر حواشی شد. هر چند حاشیه، جزء لاینفک هر مناظره‌ای است اما به زعم کارشناسان، می‌شد عیار فنی مناظره اول بیشتر از آنچه بود، باشد. در این میان، عملکرد مهرعلیزاده پر انتقاد بود. اتهامات او علیه سایر نامزدها و زبان پر نیش و کنایه‌اش به حدی بود که صدای ابطحی، رییس دفتر رییس دولت اصلاحات را نیز درآورد. 
رعایت نکردن اخلاق سیاسی توسط او باعث شد که بسیاری به مهرعلیزاده نمره بالایی ندهند. همتی مانند مهرعلیزاده که این روزها در تلاش برای جلب حمایت اصلاح‌طلبان است نیز چندان قوی ظاهر نشد هر چند در مقایسه با مهرعلیزاده بسیار بهتر بود. همتی تلاش کرد حسب شعار انتخاباتی خود یعنی جریان سوم، خود را مستقل از دو جریان مرسوم سیاسی جلوه بدهد و همچنین تلاش کرد خود را نماینده اقشار خاکستری و به اصطلاح بی‌صدا معرفی کند. به بیانی می‌شود شعار جریان سوم همتی در این انتخابات را در امتداد جریان اعتدال در سال‌92 دانست.
 البته در غیاب جهانگیری، همتی مجبور است همزمان دو نقش روحانی و جهانگیری را یکجا بازی کند یعنی همزمان که خود را نماینده و پیشقراول جریان سوم (اعتدال‌گرایی) می‌داند، زبان تند و تیز جهانگیری برای حمله به رقبا را نیز به خدمت بگیرد. در طرف اصول‌گرایان، سعید جلیلی مانند همیشه وارد تله درگیری‌های کلامی در مناظره نشد و مانند سابق ترجیح داد در مقام یک سیاست‌مدار آشنا به ساختار و مشرف به مشکلات کلان، ظاهر شود. 
جلیلی حتی در جایی مشکلات فعلی را تماما بر گرده دولت روحانی نگذاشت و برخی از مشکلات را معلول اشکالات عدیده ساختاری، ارزیابی کرد. رئیسی نیز مانند همیشه نگه‌دار اخلاق سیاسی بود و همچون جلیلی، در دام پهن شده توسط دو نامزد منسوب به اصلاحات یعنی همتی و مهرعلیزاده نیفتاد. حفظ اصول اخلاقی توسط رییسی حتی مورد تمجید اصلاح‌طلبان نیز قرار گرفت. مدیرمسوول روزنامه آفتاب یزد(رسانه نزدیک به محمد خاتمی) در نوشته‌ای درباره مشی و مرام رئیسی در اولین مناظره تاکید کرد: «آیت‌الله رئیسی در این مناظره دقیقا به پاسخ‌هایی که مجری برنامه اعلام کردند با متانت و برنامه، پاسخ دادند و نشان دادند که دنبال مکدرکردن مردم یا تخریب فضای موجود نیستند. به‌عنوان یک اصلاح‌طلب می‌گویم که نمره قبولی در این مناظره‌ها را آیت‌الله رئیسی دریافت کردند». مهم‌ترین نقطه قوت رییسی که توسط حتی مهرعلیزاده نیز مورد تأیید و تحسین قرار گرفت، توضیح درباره سرکشی به کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل و اقدام قضایی برای به گردش افتادن مجدد چرخ‌های آن طی دو،سه سال گذشته بود. قاضی‌زاده‌هاشمی نیز مانند جلیلی و رئیسی، درگیر منازعه کلامی نشد و سعی کرد از برنامه‌های دولت احتمالی خود دفاع کند؛ هر‌چند در ارائه برنامه‌های خود چندان منسجم ظاهر نشد.
 محسن رضایی و علیرضا زاکانی اما برخلاف سه نامزد یادشده، در قبال حملات همتی و مهرعلیزاده سکوت پیشه نکردند. در این بین، حملات زاکانی کاراتر، برنده‌تر و دقیق‌تر بود و توانست رقیب به‌خصوص همتی را از ادامه درگیری با او منصرف کند.

captcha
شماره‌های پیشین