sobhe-no.ir
1185
دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
15
«صبح‌نو» از حواشی و متن مستند انتخاباتی عبدالناصرهمتی گزارش می‌دهد

یک مستند دم‌دستی

در روزهای گذشته و پس از پخش مستند انتخاباتی سیدامیرحسین قاضی‌زاده، به ترتیب جدول مشخص‌شده، مستند دیگر نامزدها هم به روی آنتن رفت. البته مستند انتخاباتی عبدالناصر همتی ماجرایش فرق داشت.

سرمقاله

اخبار کوتاه

صبح نو

«صبح‌نو» از حواشی و متن مستند انتخاباتی عبدالناصرهمتی گزارش می‌دهد

یک مستند دم‌دستی

در روزهای گذشته و پس از پخش مستند انتخاباتی سیدامیرحسین قاضی‌زاده، به ترتیب جدول مشخص‌شده، مستند دیگر نامزدها هم به روی آنتن رفت. البته مستند انتخاباتی عبدالناصر همتی ماجرایش فرق داشت.

پس از انتشار اسامی احراز صلاحیت شده برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، یکی از نام‌هایی که برای برخی از مخاطبان غافلگیرکننده بود؛ عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی دولت روحانی بود. وی دانش‌آموخته دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران است و فعالیت سیاسی خود را از سال‌۱۳۵۹ در سازمان صدا و سیما آغاز کرد و تا‌۱۳۶۸ به‌عنوان مدیرکل خبر فعالیت نمود و از‌۱۳۶۸ تا‌۱۳۷۳ معاون سیاسی سازمان 
صدا و سیما بود. او از سال‌های‌۱۳۷۳ تا‌۱۳۸۵ به مدت ۱۲سال، ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران برعهده داشت. وی از ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۲ برای مدت ۷ سال مدیرعامل بانک سینا و از ۱۳۹۲ تا‌۱۳۹۵ نیز مدیرعامل بانک ملی ایران بود. همتی از ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۷ برای بار دوم ریاست بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران را برعهده داشت. او به مدت پنج سال در زمان ریاست جمهوری، حسن روحانی عضو کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی بود. همتی یکی از نامزدهایی بود که وارد رقابت شده بود اما احتمالا حتی خودش هم برای رسیدن به این مرحله شانس زیادی برای خودش قائل نبود. 
این موضوع به خوبی در نطق‌ها، برنامه‌ها و کمپین تبلیغاتی‌اش مشخص است.

سروصدا برای یک مستند
کمی پس از زمان پخش مستند انتخاباتی نامزد مورد حمایت جریان کارگزاران و 
روی آنتن نرفتن آن، در توییتر گمانه‌زنی‌هایی دراین‌باره ایجاد شد. کمپین تبلیغاتی همتی که پس از حضور همسر وی در تلویزیون کارش را به‌طور جدی در توییتر آغاز کرده بود خبر از پخش نشدن مستند این نامزد به دلیل مخالفت با سانسور صداوسیما داد. داوطلب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در یک پیام توییتری نوشت: صدا و سیما مستند انتخاباتی بنده را پخش نکرد در این مستند گفته بودم اگر عده‌ای بنده را بانی وضع موجود می‌دانند آن‌ها خود وضع موجودند. عبدالناصر همتی در این پیام توییتری تاکید کرده است:« در این مستند ضرورت تصویب fatf و ضررهای ناشی از عدم اجرای آن و نیز نظرات برخی از دختران ایرانی که بی‌واسطه (صریح)حرف‌های‌شان را زده بودند،آمده بود ولی مسوولان
 صدا و سیما گفتند، حذف کنید، گفتم من مخالف سانسورم.»
هم‌زمان با توییت همتی برخی از فعالان شناخته‌شده فضای مجازی جریان اصلاحات به این خبر ضریب دادند و کاربرانی مثل حمزه غالبی که به عقیده برخی یکی از سرشبکه‌های کمپین تبلیغاتی همتی در اروپاست لینک‌های مستند او را در دسترس قرار دادند. قبل از آن‌که درباره مستند صحبت کنیم اظهارنظر مسوولان 
رسانه ملی دراین زمینه را نیز مرور کنیم. 
به گزارش روابط عمومی رسانه ملی، کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در اطلاعیه‌ای درباره دلیل پخش نشدن مستند عبدالناصر همتی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در شب ۱۱خرداد اعلام کرد: نوبت پخش مستند عبدالناصر همتی براساس قرعه‌کشی، به نماینده قانونی ایشان ابلاغ شده بود. در ادامه این اطلاعیه آمده است: از آنجا که ستاد ایشان در فرصت قانونی قادر به ارائه مستند نشده است، لذا این برنامه پخش نشده است. ضمنا در روز بعد احسان قاضی‌زاده هاشمی، عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دلیل پخش نشدن مستند انتخاباتی عبدالناصر همتی در زمان مقرر یعنی ساعت‌20 دیشب شبکه یک را توضیح داد. قاضی‌زاده در ادامه بیان کرد که رسانه ملی تنها یک رأی در این زمینه دارد و نهادهای دیگر مثل وزارت کشور هم درچنین تصمیماتی دخیل‌اند. البته درمقابل برخی از فعالان مجازی هم بودند که رفتار تیم رسانه‌ای همتی را صرفا یک عملیات رسانه‌ای عنوان کردند و با اشاره به فعالیت گذشته همتی در سازمان صداوسیما و ارجاع به مشکل پیش آمده برای احمد توکلی-نامزد وقت انتخابات- و نقش همتی در این مساله، توییت همتی را ظاهرسازی دانستند.

مستند یا تدوین چند مصاحبه خیابانی؟
با تماشای مستند انتخاباتی عبدالناصر همتی اولین نکته‌ای که به ذهن مخاطب می‌آید، ادعاهای مطرح شده ستاد او درباره سانسور صداوسیماست. دقیقا چه نکته خاصی در این مستند بوده که کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری بخواهد آن را سانسور کند؟! اما مستند این نامزد چه کیفیتی دارد؟ در یک کلام، ناامیدکننده! اصولا به سختی می‌توان از عنوان «مستند» برایش استفاده کرد. نه خط مشخصی برای روایت وجود دارد. نه ایده یا نوآوری فرمی یا محتوایی. نه بیان مواضع و برنامه‌های نامزد و نه هر مولفه‌ای که بتواند مخاطب را برای رأی به همتی ترغیب کند. 
به نظر می‌رسد مستند انتخاباتی همتی در طول زمان نهایت 48ساعت تولید شده باشد. یک دوربین در خیابان کاشته شده و چند جوان-حالا رهگذر یا نفرات هماهنگ‌شده-صحبت‌هایی را بیان می‌کنند. این حرف‌ها کات می‌شود و به سخنرانی همتی ارجاع می‌شود و تا پایان همین ادامه پیدا می‌کند. نه برنامه‌ای توسط نامزد ارائه می‌شود و نه حتی به صحبت‌های همان رهگذران داخل مستند پاسخ درستی داده می‌شود. هرچند که همانطور که در گزارش‌های قبلی انتخاباتی گفتیم یکی از دلایل کیفیت پایین این مستندها را باید در غافلگیری برخی از نامزدها در احراز صلاحیت و حضور در رقابت بدانیم با این حال به نظر می‌رسد ماجرا پیچیده‌تر از ضعف ستادهای نامزدها باشد. بعید نیست که پس از شکست و حاشیه برای مستند قاضی‌زاده‌هاشمی، تیم رسانه‌ای همتی مستند این نامزد را بنا به مصالحی کنار گذاشته و یک مستند اورژانسی ساخته باشند. چیزی که احتمالا بدشان نمی‌آمده از تلویزیون پخش نشود و حالا که کیفیت و گیرایی ندارد، لااقل با عنوان «سانسور و پخش نشدن از سیما» به آن ضریب بدهند. چیزی که بارها توسط جریان مذکور در دوره‌های مختلف انتخابات رخ داده است.

captcha
شماره‌های پیشین