sobhe-no.ir
1185
دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
12
«صبح‌نو» صفحات رسمی نامزدهای انتخابات در شبکه‌های اجتماعی را بررسی می‌کند

رقابت در فضای مجازی

مرکز پژوهشی بتا / گسترش شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر همواره تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر کنش سیاسی شهروندان ایرانی داشته است. امروزه ارتباطات در فضای مجازی و خاصه شبکه‌های اجتماعی نقش قابل‌توجهی بر تصمیم‌گیری‌های سیاسی مردم در عرصه انتخابات دارد. نقش غیرقابل انکار فیس‌بوک و توییتر بر انتخابات88 تا تبلیغات در لایوهای اینستاگرام و کانال‌های تلگرام در سال96 از جمله تاثیرات شبکه‌های اجتماعی در اتمسفر سیاسی ایران است. فضای مجازی این قابلیت را ایجاد کرده است که شهروندان بتوانند بی‌واسطه با سیاستمداران ارتباط گیرند. حضور سیاستمداران از احزاب و جناح‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی سبب شده فاصله بین گروه الیت سیاسی و شهروندان عادی کمتر شود. در زمان انتخابات نیز این خصوصیت شبکه‌های ‌اجتماعی فرصت بروز بیشتری می‌یابد.احزاب و جناح‌های سیاسی با انتشار دیدگاه‌های خود در صفحات شخصی در شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌ها و ایده‌های خود را تبلیغ می‌کنند. کاربران شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی می‌توانند از برنامه‌ها و نظرات کاندیداهای مختلف مطلع شوند و همچنین نظرات و دیدگاه‌های خود را در رابطه با آن بیان کنند. به‌دنبال کاهش استقبال شهروندان از رسانه‌های رسمی، شبکه‌های مجازی در ایجاد فضا برای تضارب آرای سیاسی دست برتر را دارند. کاندیداهای انتخابات نیز از این مهم غافل نشده‌اند. در انتخابات1400 شاهد حضور گسترده و اثرگذار کاندیداها در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار نظیر توییتر و اینستاگرام هستیم. «مرکز پژوهشی بتا» در این گزارش به بررسی اکانت‌های رسمی کاندیداهای این دوره از انتخابات و نوع فعالیت آن‌ها پرداخته است.

گزارش تلویزیونی «صبح‌نو» از اولین دور مناظره‌های ریاست جمهوری

نياز به اصلاح فرم

روز شنبه طبق اعلام قبلی، اولین دور از مناظره‌های ریاست جمهوری در سازمان صداوسیما برگزار شد. ساعت‌۱۷ نخستین مناظره با حضور ۷‌نامزد تأیید صلاحیت شده برگزار و پخش شد.

صبح نو

گزارش تلویزیونی «صبح‌نو» از اولین دور مناظره‌های ریاست جمهوری

نياز به اصلاح فرم

روز شنبه طبق اعلام قبلی، اولین دور از مناظره‌های ریاست جمهوری در سازمان صداوسیما برگزار شد. ساعت‌۱۷ نخستین مناظره با حضور ۷‌نامزد تأیید صلاحیت شده برگزار و پخش شد.

نامزدهای ریاست جمهوری به منظور شرکت در این مناظره و انجام قرعه‌کشی برای تعیین صندلی و روال پرسش‌های مناظره از ساعت‌۱۶ وارد رسانه ملی و استودیو محل مناظره‌ها شدند.  موضوع پرسش‌های نخستین مناظره زنده تلویزیونی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، صرفا درباره مباحث اقتصادی بود.  مناظره‌های دوم و سوم تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری ۱۸ و ۲۲‌خرداد در رسانه ملی برگزار می‌شود.

ورود به جام‌جم
ورود نامزدها، تشریفات و استقرارشان در محل استودیوی مناظره‌ها تقریبا مانند برنامه دوره قبل بود. صداوسیما چندی پیش از مهیا کردن خودروهایی برای تشریفات حضور نامزدها در رسانه ملی خبر داده بود و عکس‌هایی از آن هم منتشر شد. البته بعدا با حضور نامزدها در جام‌جم مشخص شد که انگار این خودروها کارکرد زیادی ندارند چون برخی از نامزدها ترجیح دادند از خودروهای خودشان استفاده کنند. نامزدها به ترتیب وارد جام‌جم شدند و سپس با استقبال قائم‌مقام صداوسیما وارد محل استقرار نامزدها برای انجام قرعه‌کشی شدند. البته این پروسه تشریفات به‌گونه‌ای بود که برخی از کاربران فضای مجازی نسبت به آن واکنش منفی نشان دادند. پروسه این تشریفات قبل از مناظره تا حدودی زمان‌بر و خسته‌کننده است و اصولا کارکرد خاصی ندارد. این 
اتلاف وقت هم باعث خستگی نامزدها و هم مخاطبان می‌شود.

فرمی که نیازمند اصلاح است
 مرحله اول از دور اول (پاسخ به سوال)، مرحله دوم از دور اول( نقد رقبا)، مرحله سوم از دور اول (برنامه اقتصادی هر کاندیداها برای دولتش)، مرحله اول از دور دوم(پاسخ به سوال دوم)، مرحله سوم (سوال آخر) و بخش آخر؛ سخنان جمع‌بندی کاندیداها بود.
قبل از هرنقدی به فرم تلویزیونی این برنامه باید این نکته اساسی را درنظر داشت که برخلاف نمونه‌های مشهوری مثل مناظره‌های ریاست جمهوری آمریکا، درنمونه داخلی با کثرت نامزدها طرف هستیم. وقتی قرار بر حضور و صحبت هفت نامزد باشد کار برنامه‌سازان به شدت دشوار می‌شود. آن‌ها باید طوری برنامه‌ریزی کنند که حداکثر دقت و عدالت در زمان مختص به نامزدها صورت بگیرد و از طرفی سوالات هم به شکلی که جانبدارانه نباشد مطرح شود. ضمنا نکته بعدی درباره حفظ فضای اخلاقی در این برنامه است. خوب یا بد خاطرات مناظره‌های سال88 همچنان در اذهان باقی مانده است. هرچند که صراحت آن مباحث درجاهایی لازم و تاثیرگذار بود اما بین صراحت و بی‌اخلاقی یک خط باریک وجود دارد که باید رعایت شود. پس مسوولان باید به رعایت اخلاق هم توجه داشته باشند. حالا با تمام این تفاسیر آیا مناظره اول به لحاظ تکنیکی قابل قبول بود؟ با ارفاق بله! اما آیا بی‌نقص بود؟ جواب منفی است.
همانطور که در ابتدا گفتیم نکته اول کش‌دار بودن شروع برنامه و تشریفات ابتدایی آن است. واقعا نیازی به این مقدار مقدمه نیست. استودیوی برنامه ساده و قابل قبول است، هرچند که بهتر بود المان‌های ملی بیشتری درآن درنظر گرفته می‌شد. روی میز یا تریبون نامزدها بطری آب معدنی، محلول ضدعفونی و لیوان دیده می‌شود که به لحاظ بصری مناسب نیست. می‌شد تریبون‌ها طوری طراحی شود که این ملزومات پنهان باشند. نحوه تقسیم سوالات و... که توسط مجری با استفاده از گوی‌های قرعه‌کشی انجام می‌شود یکی از بزرگترین ایرادات فرمی برنامه است. هم باعث اتلاف وقت می‌شود و هم به لحاظ برنامه‌سازی این مناظره‌ها را به سمت تولیدات دهه70 سیما می‌برد که یک عقب‌گرد حساب می‌شود. می‌شد با توافق نامزدها به شیوه جدیدتری برای این کار 
دست یافت. اما مساله بعدی که البته به برنامه برنمی‌گردد بی‌توجهی برخی از نامزدها به سوال مجری و توضیح درباره مسائلی بود که شخصا علاقه داشتند. درمجموع اگر کم‌رمق بودن مناظره‌های مستقیم و دوطرفه را به‌دلیل معذوریت‌های موجود در نظر نگیریم، می‌توانیم مناظره اول را قابل قبول اما نیازمند اصلاحات بدانیم.

captcha
شماره‌های پیشین