sobhe-no.ir
1185
دوشنبه، ۱۷ خرداد ۱۴۰۰
1
رهبر انقلاب برای حل ناکارآمدی‌های موجود در کشور خواستار حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست‌جمهوری شدند

پای کار انتخاب خوب

در آستانه انتخابات‌های مختلف در ایران پساانقلاب به‌ویژه طی 20سال گذشته، رسانه‌های ضدانقلاب تلاش کرده‌اند تا با ایجاد جو ناامیدی در کشور، مردم را از حضور پای صندوق‌ها بازبدارند و کاری کنند که انتخابات با کمترین میزان مشارکت برگزار شود. برای انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو نیز این رسانه‌ها از مدت‌ها قبل آغازبه‌کار کرده‌اند و با به راه انداختن کمپین‌های مختلف سعی در سردکردن فضای انتخاباتی دارند. در این جو، رهبر انقلاب چندی پیش در سخنانی با مهم برشمردن امر مشارکت سیاسی، حضور مردم در صحنه‌های مختلف به‌ویژه در انتخابات را مقوم جمهوریت و اسلامیت نظام ارزیابی کردند. علاوه بر توصیه به مردم برای حضور هرچه باشکوه‌تر در انتخابات رهبر انقلاب در آخرین سخنرانی خود توصیه‌هایی را نیز به نامزدها داشتند.

«صبح‌نو» چرایی مطرح نشدن معضل ویروس منحوس در نخستین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری را بررسی کرده است

چرا درباره کرونا سوال پرسیده نشد؟

علی جواهری / سه ساعت حاشیه‌پردازی به جای پرداختن به موضوع اقتصادی دستاورد نخستین مناظره سیزدهمین دوره ریاست جمهوری بود. هفت نامزد تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری دور هم نشستند تا درباره حل مسائل اقتصادی مردم و کشور برنامه‌های‌شان را ارائه دهند، اما تعدادی از کاندیداها با اتهام‌زنی‌ها و مطرح کردن مسائل سیاسی و غیر‌منطقی محور مناظره را منحرف کردند. به این ترتیب برنامه‌های اقتصادی نامزدها با ابهامات بسیاری باقی ماند. این در حالی است که در شرایط فعلی کشور که بیش از 16‌ماه است کشور درگیر ویروس منحوس کرونا شده و بیش از 81هزار هموطن جان خود را از دست داده و بسیاری از مشاغل خسارت‌های اقتصادی دیده‌اند، انتظار می‌رفت نامزدهای ریاست جمهوری درباره برنامه‌های خود برای مقابله با کرونا و نحوه مدیریت آن نیز صحبت کنند، اما جالب اینجاست که نه از سوی طراحان سوال و نه از سوی نامزدها هیچ توجهی به معضل بزرگ زندگی این روزها نشد. البته برخی فعالان سیاسی و رسانه‌ای کنار هم نشستن نامزدها و پاسخگویی به پرسش‌های مشخص را از آن رو که امکان به چالش کشیدن هریک از آن‌ها فراهم نبود، مورد انتقاد قرار دادند. برخی دیگر هم تفاوت در پرسش‌های هریک از هفت داوطلب ریاست جمهوری و پاسخ‌های متفاوت آن‌ها به این سوالات را مانع مقایسه دیدگاه‌های نامزدها دانستند. مطرح نشدن موضوعاتی بسیار مهم چون کرونا و تحریم درحالی که هر دوی این ویروس‌ها ریشه بسیاری از مشکلات اقتصادی امروز کشور است؛ امکان ارزیابی جامعه از دیدگاه‌ها نامزدها در این دو حوزه مهم را گرفت. برنامه آن‌ها برای واکسیناسیون در کشور و نیز نحوه رفع تحریم‌های فلج‌کننده آمریکا می‌توانست تا حدودی مردم را از منظر روانی به حضور در پای صندوق‌های رای و امید به آینده اقناع کند. «صبح‌نو» در گفت‌و‌گو با دکتر «میثم مهرپور» اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی به بی‌توجهی نامزدها به تبعات اقتصادی شیوع کرونا در کشور پرداخته است.

گزارش «صبح‌نو» از سریال محمدحسین مهدویان

«زخم کاری» چک اول را محکم زد

«زخم کاری»، اولین سریال محمدحسین مهدویان است که اخیرا در شبکه نمایش خانگی توزیع شد. اولین قسمت از این مجموعه از روی سامانه فیلیمو برای کاربران فضای مجازی دردسترس قرار گرفت.

«صبح‌نو» صفحات رسمی نامزدهای انتخابات در شبکه‌های اجتماعی را بررسی می‌کند

رقابت در فضای مجازی

مرکز پژوهشی بتا / گسترش شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر همواره تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر کنش سیاسی شهروندان ایرانی داشته است. امروزه ارتباطات در فضای مجازی و خاصه شبکه‌های اجتماعی نقش قابل‌توجهی بر تصمیم‌گیری‌های سیاسی مردم در عرصه انتخابات دارد. نقش غیرقابل انکار فیس‌بوک و توییتر بر انتخابات88 تا تبلیغات در لایوهای اینستاگرام و کانال‌های تلگرام در سال96 از جمله تاثیرات شبکه‌های اجتماعی در اتمسفر سیاسی ایران است. فضای مجازی این قابلیت را ایجاد کرده است که شهروندان بتوانند بی‌واسطه با سیاستمداران ارتباط گیرند. حضور سیاستمداران از احزاب و جناح‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی سبب شده فاصله بین گروه الیت سیاسی و شهروندان عادی کمتر شود. در زمان انتخابات نیز این خصوصیت شبکه‌های ‌اجتماعی فرصت بروز بیشتری می‌یابد.احزاب و جناح‌های سیاسی با انتشار دیدگاه‌های خود در صفحات شخصی در شبکه‌های اجتماعی، برنامه‌ها و ایده‌های خود را تبلیغ می‌کنند. کاربران شبکه‌های اجتماعی به‌راحتی می‌توانند از برنامه‌ها و نظرات کاندیداهای مختلف مطلع شوند و همچنین نظرات و دیدگاه‌های خود را در رابطه با آن بیان کنند. به‌دنبال کاهش استقبال شهروندان از رسانه‌های رسمی، شبکه‌های مجازی در ایجاد فضا برای تضارب آرای سیاسی دست برتر را دارند. کاندیداهای انتخابات نیز از این مهم غافل نشده‌اند. در انتخابات1400 شاهد حضور گسترده و اثرگذار کاندیداها در شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار نظیر توییتر و اینستاگرام هستیم. «مرکز پژوهشی بتا» در این گزارش به بررسی اکانت‌های رسمی کاندیداهای این دوره از انتخابات و نوع فعالیت آن‌ها پرداخته است.

سرمقاله

«صبح نو» در میزگردی با حضور ناصرایمانی، بیژن مقدم و محمدعلی نمازی اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 1400 را بررسی کرده است

نامزدها بدون روتوش

نخستین مناظره سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، عصر شنبه نامزدها را میهمان خانه‌های ایرانیان کرد. اگرچه «اقتصاد» محور این مناظره و سؤالات آن بود، اما نامزدها به این حد بسنده نکرده و پای درشت‌گویی را به کارزار انتخاباتی‌1400، آن هم در شرایط سرد کرونایی کشاندند. اگرچه مردم پاسخ خود درباره «وضع موجود» را از جواب‌های تمام نامزدها، دریافت نکردند اما تعدادی از نامزها هم سعی کردند در دستور بحث کرده و سؤالات را تشریح و تبیین کنند. انتقادها به ساختارها و حواله پینگ‌پنگی کلمات اما وجه غالب دوره اول مناظرات شد تا سازوکار معیوب این روش، بیش از پیش رخ نمایی کند. ناصر ایمانی، تحلیلگر مسائل سیاسی؛ بیژن مقدم، مدیرمسوول سایت الف و محمدعلی نمازی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، میهمان روزنامه «صبح‌نو» بودند تا در میزگردی درباره این مناظره بحث و ابعاد مختلف آن را تحلیل کنند. انتقاد از شکل برگزاری مناظره‌ها، مطلع سخنانی بود که به باور آن‌ها، منافع و امنیت ملی را نشانه می‌رود. از انتقادها و دفاع‌ها از نامزدها که بگذریم، تحلیل صحبت‌های انجام شده و بررسی برنامه‌ها و گفتمان هر نامزد و ستاد انتخاباتی وی، بحث را داغ کرد و ابعاد مختلفی از آنچه در سیزدهیمن دوره انتخابات ریاست جمهوری در جریان است را نشان داد. در ادامه مشروح این میزگرد را می‌خوانید.

سرمقاله

صبح نو

سرمقاله

مناظره شنبه‌شب، جلسه «نه به روحانی» و «استیضاح روحانی» بود. نه فقط از جانب اصولگرایان که حتی رییس بانک مرکزی او هم مسوولیت دولت روحانی را نپذیرفت. در این میان، همتی و مهرعلیزاده گاهی ممتنع و گاهی موافق این استیضاح می‌نمودند. نتیجه استیضاح اما در 29خرداد مشخص می‌شود؛ استیضاح دولت ضعیف، دور از مردم و متکبر و سرمایه‌دارمحور که کشور را معطل و علاف آمال و آرزوهای خود کرد. 

استیضاح  روحانی
گرچه در ظاهر ادعای رئالیسم و منفعت‌گرایی در سیاست خارجی داشت اما در واقعیت برای رسیدن به غرب به‌شدت آرمانگرا و سوررئال بود؛ دولتی که رییس محترم آن در یک‌سال‌ونیم گذشته نه به جمع مردم رفت و نه مردم را به حضور پذیرفت. از مردم جدا بود و جدا ماند. دولتی که به‌جای درمان کرونا، خود اکنون کرونا گرفته است. از همین‌رو جلسه اول مناظره بیانگر خشم و عصبانیت مردم از چنین دولتی بود و چقدر همتی به این دولت می‌آمد؛ نماد یک مدیر لیبرال و هوادار سرمایه‌داری که سهامدار اصلی تورم و کاهش ارزش پول ملی و موانع صادرات و واردات شناخته می‌شود. مدیر تراز دولت لیبرال‌ها که نه توان و شجاعت و منطق دفاع از گذشته را داشت و نه ایده‌ای برای آینده در سخن و کلامش دیده می‌شد. امیدواریم که در کنار خشم نامزدهای جریان انقلاب که در مناظره اول بیان شد، در مناظره‌های بعدی امید و گشایش و گفتمان کارآمدی و پیشرفت همساز با عدالت بیشتر از مناظره اول به چشم آید تا مردم در 28خرداد هم به ادامه دولت روحانی نه بگویند و هم به جریان انقلاب آری.

captcha
شماره‌های پیشین