sobhe-no.ir
1184
چهارشنبه، ۱۲ خرداد ۱۴۰۰
6
نبرد 12روزه مقاومت غزه، مرگ سیاسی نتانیاهو را رقم زد

زلزله مقاومت غزه در رژیم صهیونیستی

روح‌الله فرقانی / پیروزی مقاومت در غزه که برای رژیم اسرائیل خفت‌بار بود، باعث شد رقبای سرسخت نتانیاهو یعنی «نفتالی بنت»، رهبر حزب راستگرای افراطی و «یائیر لبید»، رهبر حزب «آینده‌ای هست» به این توافق برسند که وی مسوول اصلی شکست رژیم اسرائیل است و همه دروغ‌هایش مبنی بر اینکه «اسرائیل» قدرتی شکست‌ناپذیر است، برملا شود؛ موضوعی که موجب شد کاخ آرزوهای نتانیاهو فروریزد و پایان کار سیاسی او پس از 12سال نخست‌وزیری در اسرائیل رقم خورد. علاوه‌بر آن، فلسطینی‌ها اعتراضات خود نسبت‌به تجاوز‌های رژیم‌صهیونیستی را بیشتر از گذشته در پیش گرفتند و جمعه آتی را «روز خشم» و نفرت از اسرائیل نامیدند تا با تظاهرات گسترده اعتراض جدید خودشان را نشان دهند.

32‌نفر در حمله به فرماندهی پلیس افغانستان کشته و مجروح شدند

پارادوکس صلح آمریکا در کابل

صبح نو

32‌نفر در حمله به فرماندهی پلیس افغانستان کشته و مجروح شدند

پارادوکس صلح آمریکا در کابل

پارادوکس «جنگ یا صلح» سال‌هاست که دامن افغانستان را گرفته است، موضوعی که طرفین درگیری در نشست‌هایی داخلی و منطقه‌ای تلاش کردند تا مگر به یک راهکار عملی جهت برقراری صلح و ثبات در این کشور دست یابند اما با وجود کشورهای ثالثی همچون روسیه، پاکستان، قطر، چین ، آمریکا و حتی ایران، هنوز از برقراری آرامش در این کشور آشوب زده خبری نیست و هر روز اخبار غمباری مبنی بر انفجار و یا حمله به مراکز عمومی و یا پایگاه‌های پلیس کابل
 به گوش می‌رسد که تاکنون و متاسفانه صدها کشته و مجروح به همراه داشته است که بیشتر آن‌ها کودکان و دانش‌آموزان هستند. کما اینکه روز گذشته انفجار خودروی بمب‌گذاری شده و حمله مهاجمان مسلح به ساختمان فرماندهی پلیس درشهرستان «بغلان مرکزی» استان بغلان، افغانستان، چهار کشته و ۲۸‌زخمی برجای گذاشت.
اگرچه ظاهرا  مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان با میانجیگری آمریکا ادامه دارد، اما در پشت پرده ماجرا شاهد تشدید بحران‌های مزمن امنیتی در افغانستان و افزایش کشتار غیرنظامیان توسط نیروهای اشغالگر هستیم. به عبارت بهتر، واشنگتن به صورت همزمان، دو مؤلفه «صلح» و «جنگ» را در افغانستان تقویت می‌کند تا بتواند در آینده افغانستان به صورت مستقیم یا حتی غیرمستقیم، نقش پررنگی ایفا کند. این بازی خطرناک، مختص به حزب جمهوری‌خواه نبوده و حزب دموکرات آمریکا نیز در طراحی و پیشبرد آن نقش پررنگی ایفا کرده است.
نتیجه بررسی‌ها نشان می‌دهد که شمار غیرنظامیان افغان که در حملات هوایی آمریکا و متحدان واشنگتن کشته شده‌اند، از سه سال پیش تاکنون ۳۳۰‌درصد افزایش یافته است. در گزارش محققان دانشگاه براون آمده است که فقط در سال‌۲۰۱۹ حدود ۷۰۰‌غیرنظامی در حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا کشته شده‌اند. این رقم از اولین سال‌های حضور نظامی آمریکا در افغانستان به‌دنبال حملات ۱۱‌سپتامبر تاکنون بی‌سابقه محسوب می‌شود. نکته مهم‌تر اینکه این جنایات، ظهور و بروزی در رسانه‌های غربی ندارند.
دولت جوبایدن طی ماه‌های اخیر بارها مدعی تلاش برای کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان شده و حتی برخی از نیروها را به پایگاه‌های دیگر (دیگر پایگاه‌های آمریکا در قاره آسیا) منتقل کرده است. نباید فراموش کرد، دموکرات‌ها در دوران اوباما، به صورت همزمان مشغول «تقویت داعش» و «مذاکره با دولت عراق برای ترک موقت این کشور» بودند؛ بدون شک در بین سال‌های‌2020 تا 2024، بحران‌سازی واشنگتن در مناطق مختلف دنیا ازجمله غرب آسیا، افغانستان و شبه‌قاره هند تقویت خواهد شد. هر‌چند حملات هوایی آمریکا در افغانستان پس از دستیابی به توافق صلح با طالبان در ابتدای سال جاری میلادی کاهش یافت اما با مشاهده نشانه‌های شکست در این توافقات، شاهد افزایش این حملات هستیم. در هر حال، شناخت و تحلیل «پارادوکس جنگ و صلح» در سیاست خارجی آمریکا، اصلی‌ترین پیش‌شرط مواجهه با نقشه‌های راهبردی و رفتارهای تاکتیکی دولت‌های دموکرات و جمهوری‌خواه در این کشور محسوب می‌شود.
به گفته «جاوید بشارت» سخنگوی پلیس بغلان  که دیروز سه‌شنبه اعلام کرد: براثر انفجار یک دستگاه تانک «هاموی» بمب‌گذاری شده در ورودی فرماندهی پلیس شهرستان بغلان مرکزی چهار نفر از جمله سه نظامی و یک غیرنظامی کشته و ۲۸‌نفر از جمله ۲۰‌غیر نظامی و هشت نظامی زخمی شدند.
وی افزود: طالبان عصر دیروز پس از منفجر کردن هاموی بمب‌گذاری شده به ساختمان فرماندهی پلیس بغلان مرکزی حمله کردند و با نظامیان افغان درگیر شدند که براثر آن پنج عضو طالبان کشته و هفت نفر از آن‌ها زخمی شدند. یک عضو شورای استانی بغلان نیز اضافه کرد: درگیری طالبان با نظامیان افغان در فرماندهی پلیس بغلان مرکزی تا بامداد امروز ادامه یافت.
همچنین یک دستگاه مینی‌بوس حامل غیرنظامیان صبح دیروز سه‌شنبه در منطقه «غوربند» از توابع استان پروان هدف انفجار مین قرار گرفت که براثر این انفجار دو نفر از سرنشینان آن زخمی شدند. منابع امنیتی کابل دیروز اعلام کردند: «عتیق‌الله خوستی» یکی از افسران پلیس مبارزه با جرائم سنگین وزارت کشور افغانستان دیشب در حمله افراد مسلح ناشناس در ناحیه دوازدهم امنیتی شهر کابل کشته شد.
از سوی دیگر «وحید‌الله جمعه‌زاده» سخنگوی استانداری غزنی  ظهر سه‌شنبه، اظهارداشت: افراد مسلح ناشناس رییس سابق اداره آبرسانی غزنی که یکی از بزرگان قومی این استان بود در شهر غزنی مرکز این استان به ضرب گلوله کشتند.
حال باید دید با ادامه اشغالگری بیست ساله آمریکا در افغانستان که در ظاهر روند صلح را دنبال می‌کند چه رویدادهای دیگر سیاسی و نظامی دنبال خواهد شد. رویدادهایی که نشان از راضی شدن کاخ سفید به ترک خاک افغانستان نیست.

captcha
شماره‌های پیشین