sobhe-no.ir
1184
چهارشنبه، ۱۲ خرداد ۱۴۰۰
6
نبرد 12روزه مقاومت غزه، مرگ سیاسی نتانیاهو را رقم زد

زلزله مقاومت غزه در رژیم صهیونیستی

روح‌الله فرقانی / پیروزی مقاومت در غزه که برای رژیم اسرائیل خفت‌بار بود، باعث شد رقبای سرسخت نتانیاهو یعنی «نفتالی بنت»، رهبر حزب راستگرای افراطی و «یائیر لبید»، رهبر حزب «آینده‌ای هست» به این توافق برسند که وی مسوول اصلی شکست رژیم اسرائیل است و همه دروغ‌هایش مبنی بر اینکه «اسرائیل» قدرتی شکست‌ناپذیر است، برملا شود؛ موضوعی که موجب شد کاخ آرزوهای نتانیاهو فروریزد و پایان کار سیاسی او پس از 12سال نخست‌وزیری در اسرائیل رقم خورد. علاوه‌بر آن، فلسطینی‌ها اعتراضات خود نسبت‌به تجاوز‌های رژیم‌صهیونیستی را بیشتر از گذشته در پیش گرفتند و جمعه آتی را «روز خشم» و نفرت از اسرائیل نامیدند تا با تظاهرات گسترده اعتراض جدید خودشان را نشان دهند.

32‌نفر در حمله به فرماندهی پلیس افغانستان کشته و مجروح شدند

پارادوکس صلح آمریکا در کابل

صبح نو

نبرد 12روزه مقاومت غزه، مرگ سیاسی نتانیاهو را رقم زد

زلزله مقاومت غزه در رژیم صهیونیستی

روح‌الله فرقانی / پیروزی مقاومت در غزه که برای رژیم اسرائیل خفت‌بار بود، باعث شد رقبای سرسخت نتانیاهو یعنی «نفتالی بنت»، رهبر حزب راستگرای افراطی و «یائیر لبید»، رهبر حزب «آینده‌ای هست» به این توافق برسند که وی مسوول اصلی شکست رژیم اسرائیل است و همه دروغ‌هایش مبنی بر اینکه «اسرائیل» قدرتی شکست‌ناپذیر است، برملا شود؛ موضوعی که موجب شد کاخ آرزوهای نتانیاهو فروریزد و پایان کار سیاسی او پس از 12سال نخست‌وزیری در اسرائیل رقم خورد. علاوه‌بر آن، فلسطینی‌ها اعتراضات خود نسبت‌به تجاوز‌های رژیم‌صهیونیستی را بیشتر از گذشته در پیش گرفتند و جمعه آتی را «روز خشم» و نفرت از اسرائیل نامیدند تا با تظاهرات گسترده اعتراض جدید خودشان را نشان دهند.

در شرایط فعلی که رژیم‌صهیونیستی صحنه نبرد سیاسی است، شهرک‌نشینان صهیونیست همچنان از شکست خفت‌بار خود از مقاومت فلسطینی و نیز ملت فلسطین و محور مقاومت خشمگین هستند و همچنان نسبت‌به سیاست‌های دولتمردان رژیم‌صهیونیستی اعتراضات گروهی برگزار می‌کنند. کمااینکه روزهای گذشته نسبت‌به سیاست‌های دولتمردان اسرائیل اعتراض کردند و این اعتراض‌ها حتی در کرانه باختری در جریان بود و منجر به بازداشت تعدادی از فلسطینیان شد.
آنگونه که رسانه‌های فلسطینی گزارش می‌دهند، قرار است روز جمعه آتی تظاهراتی ضدصهیونیستی در غزه و کرانه باختری برگزار شود؛ تظاهراتی که از آن به‌عنوان «روز خشم» نام برده می‌شود.
 
حماس: جمعه آتی، روز خشم در شهرهای کرانه باختری است
ازاین‌رو جنبش حماس در بیانیه‌ای تاکید کرد که جمعه آینده را باید «روز خشم در شهرهای کرانه باختری قرار دهیم و راهپیمایی‌های گسترده در تمامی نقاط تلاقی با صهیونیست‌ها برگزار کرد. حماس با تاکید بر لزوم تنش در برابر شهرک‌نشینان، خاطرنشان کرد، باید مقاومت فراگیر در برابر رژیم‌صهیونیستی به وجود آورد. این جنبش در پایان خاطرنشان کرد، مقاومت فراگیر، گزینه آتی برای مقابله با رژیم‌صهیونیستی و بازدارندگی در برابر شهرک‌نشینان است.
نباید فراموش کرد، نبرد 12روزه غزه، وحدت میان فلسطینی‌ها در داخل اراضی اشغالی را تقویت کرد و بر همه توافق‌های عادی‌سازی از اسلو گرفته تا کمپ دیوید و وادی عربه و توافق‌های خفت‌بار اخیر موسوم به توافق‌های آبراهام خط بطلان کشید. همزمان با وحشت صهیونیست‌ها از آنچه روی داد، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها نیز از این وضعیت هراسان شدند و به همین دلیل به‌سرعت از برقراری آتش‌بس و بازسازی غزه سخن گفتند، زیرا متوجه شدند که راه‌حل تشکیل دو کشور، نابود شده و بازگشت یهودیان به کشورهای اصلی خود که بعد از جنگ جهانی دوم ازآنجا نقل‌مکان کرده‌اند، با بازگشت فرهنگ مقاومت به جهان عربی که در حمایت از اهالی غزه به پا خاستند و پیام خود را به جهانیان رساندند، نزدیک شده است.
آشکار است که پیروزی مقاومت در باریکه غزه، ضربه سختی به نتانیاهو وارد کرد. وی ناامیدانه به راه‌حل‌هایی متوسل می‌شود که بتواند به‌وسیله آن خود را از نابودی سیاسی درنتیجه پیروزی مقاومت نجات دهد. از سویی دیگر، انتشار تصاویر 66کودک فلسطینی که در حملات وحشیانه اسرائیل شهید شدند، برای اولین‌بار در تاریخ رسانه‌های جهان، نیز نشانه پیروزی مقاومت در نبرد رسانه‌ای می‌توان برشمرد که زوال سیاسی نتانیاهو را در کنار دیگر جنایت‌هایش سریع‌تر
 رقم زد. درصورتی‌که لبید و بنت که در دوره نتانیاهو متصدی پست وزارتی بوده‌اند، بتوانند ائتلاف «التغییر» را تشکیل دهند، این مساله موجب براندازی کامل نتانیاهو از عرصه سیاست اسرائیل خواهد شد که در ارتباط با اتهاماتی مانند فساد با محاکمه روبه‌رو است و از سال2009 به‌طور مستمر در سمت نخست‌وزیری بوده است. مساله فقط به اینجا ختم نمی‌شود، بلکه جناح‌های حزب لیکود هم بر سر ریاست لیکود با هم رقابت می‌کنند و «یسرائیل کاتس» وزیر دارایی اسرائیل و 
«نیر برقات» عضو کنست، با مبادله اتهاماتی، سعی می‌کنند که ریاست این حزب را به‌جای نتانیاهو عهده‌دار شوند.
با وجود انتشار اخبار نهایی شدن ائتلاف میان لبید و بنت برای تشکیل دولت ائتلافی، همچنان تشکیل دولت جدید را نمی‌توان قطعی تلقی کرد. حتی در صورت قطعی شدن این ائتلاف و تشکیل دولت جدید که برآیند اصلی آن حذف نتانیاهو از قدرت خواهد بود، به نظر می‌رسد پایه‌های این ائتلاف لرزان و سست خواهد بود و بی‌ثباتی سیاسی همچنان در عرصه داخلی رژیم‌صهیونیستی ادامه‌دار است.
رژیم‌صهیونیستی طی دو سال، چهار دور انتخابات برگزار کرده که آخرین آن‌ها در فروردین‌ماه گذشته بود اما هیچ‌یک نتیجه قطعی مبنی بر پیروزی یک حزب سیاسی یا ائتلاف خاص را در برنداشته است. اکنون به نظر می‌رسد بیش از ۱۲سال نخست‌وزیری پیوسته بنیامین نتانیاهو با ائتلاف احزاب مخالف در آستانه پایان یافتن قرار گرفته است. به نظر می‌رسد احزاب مخالف لیکود شامل 13حزب سیاسی است که احزاب میانه، راست و چپ رژیم‌صهیونیستی را دربرمی‌گیرد، تحت چارچوبی با نام «ائتلاف تغییر» و با مشارکت حزب «یش عتید»، «آبی و سفید»، «یامنیا»، «کارگر»، «امید نو»، «اسرائیل خانه ما» و «میرتس» که درمجموع ۵۸کرسی را جمع‌آوری کرده و با جلب حمایت فهرست متحد عربی می‌توانند ۶۱کرسی لازم برای تشکیل دولت را کسب کرده و تشکیل دولت ائتلافی نهایی شده اما نکته قابل‌توجه این است که این ائتلاف را نمی‌توان مستحکم و پایان‌دهنده به بحران سیاسی در فلسطین اشغالی ارزیابی کرد.
 همان‌گونه که ناظران سیاسی طی دو ماه گذشته پیش‌بینی کرده بودند، احزاب مخالف نتانیاهو و حزب لیکود، در نهایت توافقی بزرگ را میان خود ایجاد کردند. در همین زمینه، منابع رسانه‌ای رژیم‌صهیونیستی از توافق نفتالی بنت، رهبر حزب «یمینا» با یائیر لبید، رهبر حزب «آینده‌ای هست» برای تشکیل دولت چرخشی، خبر داده‌اند. شواهد امر حاکی از آن است که نفتالی بنت با موضوع تشکیل دولت «تغییر» با لبید که هدف آن جایگزینی دولت فعلی به ریاست بنیامین نتانیاهو است، موافقت کرده و انتظار می‌رود این مساله ظرف ۱۰روز محقق شود. طبق این توافق، نفتالی بنت تا سپتامبر ۲۰۲۳ نخست‌وزیر شده و سپس لبید تا نوامبر ۲۰۲۵ جایگزین وی می‌شود. به گفته منابع آگاه، انتظار می‌رود مراسم تحلیف نخست‌وزیر جدید ظرف ۱۰روز آینده برقرار شود.
 در واقع، با توجه به شکاف‌های موجود میان احزاب مخالف لیکود، به نتیجه نرسیدن تشکیل دولت نیز محتمل به نظر می‌رسد. در مقطع کنونی، از جمله موارد توافق «دولت تغییر» تلاش برای تقویت نیروی پلیس، پایان به جرائم در بخش کشاورزی و برخورد با جرائم راهنمایی و رانندگی است که البته هیچ‌یک آن‌چنان مبنای محکمی برای تداوم ائتلاف میان احزاب مخالف نتانیاهو نمی‌تواند باشد.
 
زلزله مقاومت غزه در اسرائیل
طی چندماه گذشته مهم‌ترین بحث صحنه سیاست در رژیم‌صهیونیستی پایان دوران زمامداری نتانیاهو از قدرت بوده است. ناتوانی نتانیاهو برای ایجاد اجماع پیرامون خود در انتخابات برای همگان مسجل شده و بحران اخیر غزه که برآیند آن شکست رژیم‌صهیونیستی از نیروهای مقاومت در جریان یک جنگ 12روزه بود، بیش از هر زمان دیگری نتانیاهو را به تاریخ انقضای زمامداری نزدیک کرد. در واقع، در یک سال گذشته، نتانیاهو با وجود تلاش‌هایش برای تهیه واکسن‌ کرونا و امضای توافق‌های عادی‌سازی با چهار کشور عربی و تلاش برای اثبات این امر که اقتصاد اسرائیل تحت ریاست وی از امواج بحران در امان مانده است، نتوانست جایگاه ریاست دولت را حفظ کند و تحولات اخیر به وقوع پیوسته در سرزمین‌های اشغالی به نظر می‌رسد میخ نهایی را بر تابوت نتانیاهو کوبید. اینکه حماس چگونه در سال‌های زمامداری او با وجود تمامی تحریم‌ها و محاصره‌های موجود موفق به دست‌یابی به تکنولوژی جدید رد ساخت موشک شده و اینکه ارتش رژیم‌صهیونیستی چگونه توانایی مقابله با حملات نیروهای مقاومت را نداشت، موجب شد کلیت مجموعه سیاسی صهیونیست‌ها و در رأس آن‌ها نتانیاهو بی‌اعتبار شوند.
بر اساس آخرین نظرسنجی‌های انجام‌شده، ۸۰درصد مردم در اراضی اشغالی بر این باور هستند که کار به انتخابات پنجم پارلمانی کشیده می‌شود و هیچ جریانی با توجه به اختلاف‌ها و ترکیب پارلمان نمی‌تواند کابینه جدید را تشکیل دهد. به‌هرحال باید گفت، ناتوانی در تشکیل کابینه رژیم‌صهیونیستی، جنگ برای رسیدن به قدرت میان مقامات این رژیم جعلی و همچنین ورشکستگی سیاسی آن را نمایان کرد و همان‌طور که پیش‌بینی می‌شود می‌توان گفت سقوط رژیم‌صهیونیستی زودتر از آنچه تحلیلگران گفتند، رقم می‌خورد.

captcha
شماره‌های پیشین