sobhe-no.ir
1184
چهارشنبه، ۱۲ خرداد ۱۴۰۰
2
یادداشت

بازنده‌ها و برنده‌های انتخابات

بیژن مقدم

طیف های مختلف جبهه اصلاحات برای اتخاذ رویکردی واحد در انتخابات ریاست جمهوری، مشغول رایزنی فشرده هستند

کلنجار عمل گرایان با ناب گرایان

وقتی نتیجه احراز صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان بیرون آمد و جلوه رسمی به خود گرفت، اصلاح‌طلبان به سرعت به دو طیف تقسیم شدند؛ یکی عمل‌گرایان که معتقد بودند باید منتظر روندهای پیش رو از جمله حکم حکومتی ماند و دوم، ناب‌گرایان که بر تصمیم خود مبنی بر ترک صحنه انتخابات و مشارکت غیرفعال تکیه و تاکید داشتند. پس از آنکه احتمال صدور حکم حکومتی کم رنگ شد، عمل‌گرایان روی دو گزینه اصلاح‌طلب موجود از میان 7‌نامزد تایید صلاحیت شده تصریح و به‌طور موازی سعی کردند نظر ناب‌گرایان را نیز به نظر خود نزدیک و نزدیک‌تر سازند. بنابر شنیده‌ها، رایزنی میان چهره‌های مطرح اصلاحات برای تعیین مختصات حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات سیزدهم ریاست جمهوری، همچنان ادامه دارد.

صبح نو

یادداشت

بازنده‌ها و برنده‌های انتخابات

بیژن مقدم

انتخابات ریاست‌جمهوری برای مردم و نامزدهایی که خود را در معرض انتخاب مردم قرار می‌دهند آزمونی سرنوشت‌ساز است.
 
 برای مردم از دو جهت
1- حضور پرنشاط و میزان مشارکت مردم
2- از جهت انتخاب درست و سپردن سکان اداره قوه مجریه به دست شایسته‌ترین فرد
آزمون نامزدها را باید از میزان نقش‌آفرینی آن‌ها در ایجاد فضای مشارکتی و پرهیز از وعده‌های دروغین و تخریب‌ها، اثبات خود و ارائه برنامه در مناظره‌ها و گفت‌وگوها و درنهایت احترام به رأی مردم و نشان دادن فرهنگ دینی در ناکامی یا موفقیت در جلب رأی مردم به دست آورد.
در مرحله اول، بسیاری از نامزدها برنده این میدان بودند، آن‌ها خود را به مردم عرضه کردند بعضی صریح و بعضی تلویحی آمادگی خود را برای حضور در عرصه رقابت‌ها اعلام کردند.
 بدیهی بود همه باید منتظر نتیجه بررسی صلاحیت‌ها در شورای نگهبان می‌ماندند.
 برای بسیاری نتایج اعلامی با سوالاتی همراه بود و هنوز هم هست اما قاعدتا باید از این مرحله عبور کرد و چشم‌ها و ذهن‌ها را به صندوق‌های رأی ۲۸خرداد۱۴۰۰ معطوف کرد و به این فکر کرد که چگونه می‌توان مشارکت بیشتری را رقم زد.
آزمون بزرگ این مرحله نحوه مواجهه نامزدها با رأی و نظر شورای نگهبان بود. خوشبختانه بسیاری از نامزدها برنده این میدان بودند. هرچند اسامی آن‌ها را در میان نامزدهای نهایی نیابیم.
واکنش نامزدها و شخصیت‌هایی نظیر علی لاریجانی، عزت‌الله ضرغامی و... ستودنی بود. اینکه آن‌ها از تصمیم شورای نگهبان درباره خود ناخرسند باشند طبیعی است اما آنان نشان دادند در جایی که منافع فردی در مقابل مصلحت عمومی و کلیت نظام مطرح است، دومی را ترجیح می‌دهند.
چه‌بسا ستایش رهبر معظم انقلاب از این جهت متوجه این دست از نامزدها شد و برخورد نجیبانه آن‌ها را ستودند؛ به‌ویژه آنکه نه با قهر که با منطقی اصولی، مردم را به مشارکت در انتخابات فراخواندند. از سوی دیگر، بازندگان این صحنه نامزدهایی بودند که اعلام کردند اگر ما باشیم همه چیز خوب است و اگر ما نباشیم نه خود در انتخابات شرکت می‌کنیم و نمی‌گذاریم مردم هم شرکت کنند.  بخشی از این جریان هم کسانی هستند که به بهانه اعلام اسامی نهایی، اعلام کردند ما نامزدی برای معرفی نداریم درحالی‌که پیش از این نیز آن‌ها نامزدها رأی‌آوری نداشتند. نه جهانگیری و نه پزشکیان براساس برآوردها چنین ظرفیتی نداشته و شورای نگهبان صرفا بهانه آن‌ها را جور کرد.
 
 اما    آزمون نامزدهای تاییدصلاحیت شده
1- آزمون پرهیز از وعده‌های ناشدنی و رویاهای خیال‌پردازانه
نامزدها باید بدانند که مردم با «وعده‌های بلاعمل» آن‌ها همان خواهند کرد که امروز با جناب آقای حسن روحانی می‌کنند.
آقایان بدانند رأی مردم خریدنی نیست. باید به مردم بگویید با کدام تیم و با چه برنامه‌ای و در چه مدت زمانی مشکلات‌شان را برطرف یا کاهش می‌دهید.
 ۲- اخلاق در مناظره‌ها و رقابت‌ها
انتخابات 28خرداد پایان می‌پذیرد آنچه می‌ماند سخنان، رفتار و کردار کسانی است که قرار است مردم به آن‌ها اقتدا کنند و به ریاست‌ جمهور مردم برگزینند.
مناظره‌ها نباید به صحنه افشاگری و بگم‌بگم‌های مطرود و منفور تبدیل شود. نقد دیدگاه‌ها و برنامه‌های سایر کاندیداها ازسوی نامزدها امری پسندیده است و به مردم قدرت انتخاب می‌دهد.
 باید در قبال رقبا انصاف و اخلاق را رعایت کرد.
 3- استراتژی موفقیت
کاندیداهایی که خود را در جبهه انقلاب تعریف می‌کنند باید استراتژی موفقیت جبهه‌ای بر تلاش‌های فردی را مورد توجه قرار دهند و مراقب باشند با سایش‌های ارادی و غیرارادی به تضعیف جبهه و کوچ آرا کمک نکنند و خواسته و ناخواسته سکوی پرتاب رقیب واقعی نشوند.
 توجه به این نکته ضروری است همه چیز آن‌گونه که ما می‌خواهیم و دوست داریم و امروز آن را قطعی می‌دانیم پیش نمی‌رود.

captcha
شماره‌های پیشین