sobhe-no.ir
1184
چهارشنبه، ۱۲ خرداد ۱۴۰۰
15
مروری بر آثار مکتوب برگزیده به مناسبت ارتحال حضرت امام خمینی ؟ره؟

انعکاس نور ماه بر واژه‌ها

هر سال با نزدیک‌شدن به میانه خردادماه و اگر دقیق‌تر بخواهید، روز 14خرداد مصادف با رحلت جانسوز بنیانگذار انقلاب اسلامی، اندوه عمیقی جان و دل جامعه اسلامی ایران را پر می‌کند و عموم ایرانیان، نه تنها در خاک وطن، که در سرتاسر جهان به سوگ مردی می‌نشینند که چهار دهه پیش با قیام بزرگ خود به همه ظلم‌ها و فسادها پایان داد و حکومتی راستین از چهره حقیقی و نورانی اسلام بنیان گذاشت؛ مردی که نام نیکش به نام پروردگار مزین بود و چهره نورانی‌اش بر ماه تجلی می‌کرد. حضرت امام سید «روح‌الله موسوی‌خمینی»، در 14خردادماه سال1368 به دیار نور سفر کرد اما کوله‌باری از عرفان و معنویت و آموزه‌های اسلامی از خود بر جای گذاشت. در رابطه با ارتحال امام تا امروز کتاب‌های بسیاری نوشته و فیلم‌های متعددی تولید شده‌اند. به همین مناسبت، مروری بر شاخص‌ترین آثار ادبی با موضوع ارتحال امام داشته‌ایم.

اخبار کوتاه

صبح نو

اخبار کوتاه

«دولت سری» راهی بازار نشر شد
کتاب «دولت سری» نوشته غلامحسین باغانی شامل خاطرات جمعی از اسرا و آزادگان دوران 
دفاع مقدس توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شد. به گزارش مهر، کتاب «دولت سری» نوشته غلامحسین باغانی شامل خاطرات جمعی از اسرا و آزادگان دوران دفاع مقدس، به‌تازگی توسط انتشارات سوره مهر منتشر و راهی بازار نشر شده است. کتاب «دولت سری» استمرار همان صبر و تحملی است که لحظه‌ای آنان را از کوشش باز نمی‌داشت. انسجام‌شان حتی در اسارت‌گاه‌ها دشمن را می‌ترساند. اسرا به گناه نمی‌اندیشیدند و هیچ‌گاه آلوده نشدند. در مقابل دسیسه‌های دشمن سر تعظیم فرود نیاوردند و حاضر نشدند تلاش شهدا و رزمندگان را به‌آسانی به امیال نفسانی بفروشند. هرچه دشمن می‌کوشید، نمی‌توانست نقشه‌های استعماری آمریکا و رژیم اسرائیل را عملی و اعتقادات و ایمان قوی آنان را متزلزل کند.
دعاهای‌شان جامع و از اعماق روح انسانی آنان سرچشمه می‌گرفت و تک‌تک مردم ایران را در نظر داشتند. اسرا پرپر شدن همرزمان‌شان را در جبهه به چشم دیده بودند. دنیا را بی‌ارزش می‌دانستند و همیشه دل در گرو عشق به معبود داشتند و به عبارتی آن‌ها معلمان و هدایت‌گران این‌جامعه‌اند. «دولت سری» دربرگیرنده خاطرات تعدادی از اسرا و آزادگان اردوگاه موصل‌۲ است. این‌کتاب با ۲۸۸‌صفحه، شمارگان هزار و ۲۵۰‌نسخه و قیمت ۶۰‌هزار تومان منتشر شده است.
 
 فراخوان جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران
فراخوان سی و هشتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران توسط انجمن سینمای جوانان ایران منتشر شد. به گزارش  روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، فراخوان سی‌و‌هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران توسط انجمن سینمای جوانان ایران منتشر شد و بر‌اساس آن، این رویداد از ۲۷‌مهر تا ۲‌آبان‌۱۴۰۰ در تهران برگزار خواهد شد.
فراخوان سی‌و‌هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به شرح زیر منتشر شد: «آیین‌نامه سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران» انجمن سینمای جوانان ایران به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و بین‌المللی و ایجاد رقابت سازنده بین فیلم‌سازان، سی‌و‌هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران را برگزار می‌کند. فیلم‌هایی که با رویکردی خلاقانه و نوآورانه بر نشاط اجتماعی، امید به آینده، عدالت‌خواهی و مبارزه با فساد، انسجام ملی و توجه به سرمایه‌های اجتماعی تأکید می‌کنند، در این جشنواره از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهند بود. این جشنواره با اجرای کامل ضوابط و پروتکل‌های اعلام شده ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزار خواهد شد.
 
شماره نخست «کتاب آواژ» با عنوان «نویسنده 
نمرده است» منتشر شد
نخستین جلد از مجموعه «کتاب آواژ» به دبیری محمدرضا قلی‌پور و با موضوع حقوق نویسندگان و مترجمان آثار دراماتیک، چاپ و توزیع شد. شماره اول دوره «کتاب آواژ» با دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد چاپ و منتشر شد. دبیری «کتاب آواژ» را محمدرضا قلی‌پور، نمایش‌نامه‌نویس،کارگردان تئاتر بر عهده دارد. او هدف از انتشار فایل این کتاب به صورت رایگان را حمایت هرچه بیش‌تر از حقوق نویسندگان و صاحب‌نظران عرصه ادبیات و همچنین اجرای حرکتی نمادین در راستای حمایت و صیانت از قشر نویسندگان کشور بیان کرده است. «کتاب آواژ» با عنوان «نویسنده 
نمرده است»، حاوی نقد و یادداشت‌هایی درباره حقوق نویسندگان و مترجمان آثار دراماتیک است و با یادی از «آرمان امید»، نمایش‌نامه‌نویس شاخص و توان‌مند ایرانی، به معرفی و تجلیل از این نویسنده ادبیات نمایشی پرداخته شده است. خسرو حکیم‌رابط، صدرالدین زاهد، سامی صالحی‌ثابت، فرشته فرشاد، رضا فیاضی، محمدرضا قلی‌پور، ناصح کامگاری، محمد متوسلانی، معین محب‌علیان، علی شمس، احمدرضا حجارزاده و احسان زیورعالم در نخستین شماره «کتاب آواژ» قلم زده‌اند. ویراستاری این مجموعه را دکتر راضیه قلی‌پور به انجام رسانده و در کنار هر‌کدام از نقدهای نویسندگان «کتاب آواژ»، پرتره صاحب اثر نیز در قالب تصویرگری توسط زینب ندیم‌پور ترسیم شده. طراحی لوگوی کتاب را «پژواک سراج» عهده‌دار بوده است. علاقه‌مندان به تهیه این اثر ارزشمند، می‌توانند برای دریافت رایگان فایل‌PDF «کتاب آواژ» به سایت نشر آواژ در آدرس www.avazh.ir مراجعه کرده، یا نسخه‌EPUB را از طریق سایت طاقچه به صورت رایگان دانلود و مطالعه بکنند. دوست‌داران نسخه فیزیکی و چاپی اثر می‌توانند با مراجعه به سایت نشر آواژ،   این کتاب را تحویل بگیرند.

captcha
شماره‌های پیشین