sobhe-no.ir
1183
سه شنبه، ۱۱ خرداد ۱۴۰۰
3
مهرعلیزاده به نهاد اجماع‌ساز نامه نوشت

مهرعلیزاده به دنبال همتی

اگرچه گذر از کاندیدای اجاره‌ای، در ماه‌های اخیر لقلقه زبان اصلاح‌طلبان بود اما دل بستن به لاریجانی از وجنات‌شان هویدا بود. اصلاح‌طلبان در اظهارات ضدونقیض سعی داشتند بین خود و دولت روحانی فاصله انداخته و با احیای سرمایه ازدست‌رفته اجتماعی خود، وضعیت ایده‌آلی را برای خود فراهم کنند.

عراقچی: به موضوعات اصلی مورد اختلاف رسیدیم

چه خبر از گفت‌وگوها در وین؟

صبح نو

مهرعلیزاده به نهاد اجماع‌ساز نامه نوشت

مهرعلیزاده به دنبال همتی

اگرچه گذر از کاندیدای اجاره‌ای، در ماه‌های اخیر لقلقه زبان اصلاح‌طلبان بود اما دل بستن به لاریجانی از وجنات‌شان هویدا بود. اصلاح‌طلبان در اظهارات ضدونقیض سعی داشتند بین خود و دولت روحانی فاصله انداخته و با احیای سرمایه ازدست‌رفته اجتماعی خود، وضعیت ایده‌آلی را برای خود فراهم کنند.

حالا در ایستگاه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، حضور عبدالناصر همتی و محسن مهرعلیزاده، دست آن‌ها را برای حمایت از کاندیدای تمام اصلاح‌طلب 
باز گذاشته است. همتی که از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران است، در دولت روحانی نیز بر ریاست بانک مرکزی گماشته شد تا سهمیه کارگزارانی‌ها از دولت روحانی، تسویه شود و از سوی دیگر، مهرعلیزاده که سابقه معاونت رییس دولت اصلاحات را در کارنامه دارد، رقیبی جدی برای گزینه کارگزارانی‌ها برای ریاست‌جمهوری تلقی می‌شود.
البته در این میان، فرافکنی‌ها و مظلوم‌نمایی‌ها نیز بر مدار تکرار، جریان، دارد و چهره‌های تندرو این جریان که بازنده اصلی وضع موجود و اوضاع نابسامان اقتصادی هستند، بر طبل تحریم و تضعیف می‌کوبند، تا شاید از این نمد کلاهی برای خود ساخته و از پاسخ به طرفداران‌شان درباره عملکرد ضعیف و غیرقابل‌قبول، فرار کنند.
 
مهرعلیزاده در خوان رقابت با همتی
 حالا در خوان رقابت‌های انتخاباتی، محسن مهرعلیزاده که نمی‌خواهد از رقیب هم‌جناحی خود عقب بماند، طی نامه‌ای به بهزاد نبوی، رییس نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان (ناسا) درخواست کرده که در این نهاد حضور یابد و برنامه‌های خود را به سمع و نظر اعضای جبهه برساند. ناسا در گذشته اعلام کرده بود که تصمیم‌گیری برای حمایت از گزینه اصلاحات بستگی به نظرسنجی‌ها دارد و در نهایت، نهاد اجماع‌ساز از گزینه‌ای که بیشترین رأی را آورده باشد، حمایت خواهد کرد.
اگرچه نام مهرعلیزاده در لیست 14نفره ناسا نبوده است اما سابقه وی نشان از حضور یک اصلاح‌طلب شش‌دانگ، در عرصه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری دارد و حالا اصلاح‌طلبان به کاندیدای اجاره‌ای نیازی ندارند و عدم حضور لاریجانی نباید برای آن‌ها موضوعیتی داشته باشد؛ البته آذر منصوری، قائم‌مقام حزب اتحادملت و سخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان (ناسا) اعلام کرد که در انتخابات، نامزدی ندارند و از کسی هم حمایت نمی‌کنند.
 به نظر می‌رسد مواضع سخنگو نیز در راستای همان «پنج نفر علیه یک نفر» تنها برای برانگیختن سرمایه ناامید اجتماعی خود و در ادامه مظلوم‌نمایی‌هاست. محمدجواد روح، عضو سیاسی حزب اتحادملت و هم‌حزبی خانم سخنگو، حالا نظر دیگری دارد و با انتشار فیلم صحبت‌های همسر همتی در اینستاگرام خود، خاطره‌ای از آیت‌الله هاشمی را نشر می‌دهد و به‌طور ضمنی حمایت خود از این عضو حزب کارگزاران را اعلام می‌کند.
 
روی خوش اصلاحات به رییس سابق بانک مرکزی
 اظهارات عبدالناصر همتی در کلاب‌هاوس نیز موجی از حمایت‌ها از وی در جریان اصلاحات را برانگیخت. جمعی از اصلاح‌طلبان به‌سمت وی تمایل پیدا کردند و تصمیم دارند تا نظر بزرگان جریان اصلاحات را برای حمایت از این نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری جلب کنند.
وی با اعلام نظر درباره مسائل مختلف گفت: من اعلام کرده‌ام 50درصد کابینه من جوانان و زنان خواهند بود و حداقل 30درصد مناصب و کارکنان دولت باید زنان باشند. همتی درباره سیاست خارجی افزود: سیاست خارجی براساس تامین حداکثر منافع ملی خواهد بود. آقای ظریف فرد وطن‌پرستی هستند اما من راجع به تیم وزارت خارجه هنوز فکر نکردم. برجامی که امضاشده همان باید اجرا شود. همه تحریم‌ها باید لغو شود.
این نامزد ریاست‌جمهوری تاکید کرد: مشاور ارشد من از برادران اهل سنت هستند. یکی از کارهایی که باید انجام دهیم توسعه مناطقی است که اهل تسنن ساکن آنجا هستند. وی ادامه داد: امیدوارم حمایت اصلاح‌طلبان را بگیرم و کار بزرگی را انجام دهم. مقابل من پنج نفر نیستند، مقابل  من، یک مجموعه‌ای است. من و مردم در طرفی هستیم که معتقدیم باید جمهوریت نظام را حفظ کنیم.
 
حمایت چراغ خاموش
 این اظهارات و مباحث بسیار دیگری درباره ارز، FATF، حصر و غیره چهره‌ای اثرگذار را از همتی به نمایش گذاشت. هرچند راهبرد اصلاح‌طلبان عدم حمایت تا زمان صفر است و قصد دارند تا روزهای پایانی حمایت خود از کاندیدایی مشخص را مخفی کنند اما این راهبرد نخ‌نماشده دیگر نتیجه قبل را نخواهد داد.
 تمایل کارگزارانی‌ها به همتی حالا معاون رییس دولت اصلاحات را به حاشیه برده و در تلاش است تا با حضور در نهاد اجماع‌ساز، سران اصلاحات را نسبت به خود متقاعد کند. اگرچه رویکرد فعلی جریان اصلاحات، قابل پیش‌بینی بود اما نکته‌ای که حائزاهمیت است اینکه اصلاح‌طلبان از ابتدا هم اعلام کرده بودند که همه ثبت‌نام کنند و در نهایت هر کس بیشترین سهم را داشت، از وی حمایت خواهند کرد.
خاطره همسر همتی از هاشمی‌رفسنجانی نیز در این شرایط بسیار قابل‌تامل است و اینکه آیت‌الله هاشمی وی را گزینه مطلوبی برای ریاست بانک مرکزی در دولت اول روحانی می‌دانسته، در این شرایط نابسامان اقتصادی پیام‌های قابل‌توجهی را به بدنه جریان اصلاح‌طلب و آحاد جامعه، منتقل می‌کند.
از دیگر سو، سیدحسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران اخیرا در یادداشتی نوشت: «برای خروج از انتخابات عجله نکنیم.» این جمله نشان از برنامه هدف‌گذاری‌شده دارد که تا زمان برگزاری انتخابات در 28خردادماه باید دقیق و روزانه پیگیری شود. رقابت همتی برای کسب حمایت اصلاح‌طلبان تا زمان صفر تاثیر سرنوشت‌سازی در آینده این جریان سیاسی و خودشان خواهد داشت.

خط‌ونشان برای همتی
ستاد انتخاباتی مهرعلیزاده اخیرا در یک اطلاعیه وی را تنها نامزد اصلاح‌طلب حاضر در انتخابات معرفی کرد که با توجه به حضور همتی در حزب کارگزاران، قابل تامل است. این اطلاعیه تاکید می‌کند که ستاد انتخاباتی دکتر محسن مهرعلیزاده، به‌عنوان تنها نامزد انتخاباتی اصلاح‌طلب تاییدصلاحیت‌شده، با اعتقاد به قانون اساسی و اصول و مشی و منش اصلاح‌طلبی، معتقد است علی‌رغم همه محدودیت‌ها و گلایه‌ها می‌توان حماسه‌ای دیگر از جنس دوم خرداد آفرید و دولت سوم خاتمی را تشکیل داد. آنچه اهمیت دارد خواست و اراده ملت و حیات و تاثیر تفکر و جریان اصلاح‌طلبی است و افراد جز نقشی برای نمایندگی این جریان و اراده مردم را ندارند.
خط‌ونشان برای همتی و نادیده گرفتن وی، اولین پیام این اطلاعیه است و از دیگر سو اقبال بیشتر اصلاح‌طلبان به همتی، گویا معاون خاتمی را دلخور کرده است. اصلاح‌طلب ندانستن همتی از سوی مهرعلیزاده، پیام روشنی را به سران اصلاحات منتقل و سهم‌خواهی‌ها را نمایان‌تر می‌کند.
از آنچه رفت، تحرکات در جریان اصلاحات نشان از حمایت از یکی از دو گزینه موجود دارد؛ این علی‌رغم آن چیزی است که تا امروز به‌طور رسمی اعلام شده است و اصلاح‌طلبان بدون اشتراک صادقانه اهداف‌شان با بدنه خود به‌دنبال طرح‌ریزی برنامه‌ای سیاسی به‌منظور کسب بیشترین منافع برای خود و اطرافیان‌شان هستند.

captcha
شماره‌های پیشین