sobhe-no.ir
1182
دوشنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۰
1
«صبح نو» در پرونده‌های مختلف به هفت نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری می‌پردازد اولین نامزد، عبدالناصر همتی است که فعلا اخبار زیادی درباره او وجود دارد

برکناری نامزد بوروکرات

عبدالناصر همتی که در سابقه مدیریتی خود مدیرکلی خبر و معاونت سیاسی صداوسیما، ریاست بیمه مرکزی و مدیرعاملی بانک ملی و این اواخر ریاست کل بانک مرکزی در دولت دوازدهم را داشته، با حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری‌1400 به چهره‌ای متفاوت در نوع خود تبدیل شده است. همتی، تلاش دارد از تجربه اقتصادی خود، در جهت ایجاد تمایز با سایر نامزدهای انتخابات بهره ببرد لیکن اقتصادزدگی در کلامش شاید در ادامه راه، به امتیاز منفی برای او تبدیل و باعث شود تا توده مردم، به‌خصوص پایگاه اجتماعی اصلاحات، از او ناامید و دلزده شوند. همتی برای تبدیل شدن به پدیده انتخابات ریاست جمهوری راه طاقت‌فرسایی در پیش دارد. علاوه بر زبان اقتصادی زده همتی، رویگردانی کنونی قاطبه اصلاح‌طلبان از عرصه سیاسی و حضور در دولت به‌عنوان ایجادکننده وضع موجود و رای منفی حدودا 30درصدی او مهم‌ترین موانع انتخاباتی همتی هستند که اجازه نمی‌دهند او به راحتی در نظرسنجی‌ها ارتقا یابد. در ادامه به جهت‌گیری‌های سیاسی و اقتصادی همتی طی هفته‌های گذشته، به‌خصوص اظهارات اخیرش در کلاب هاوس، پرداخته‌ایم.

سرمقاله

به شایعات مربوط به واکسن کرونا توجه نکنید

گزارش «صبح‌نو» از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی حول انتخابات ریاست‌جمهوری

عبور پایداری از جلیلی به مقصد رییسی

با آغاز تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری، فضای انتخابات گرم‌تر شده و رقابت‌های میان کاندیداها عیان‌تر شده است اما در میان خبرهای ریزودرشت انتخاباتی حمایت پایداری از آیت‌الله رئیسی و عدم حمایت این جبهه از جلیلی خودنمایی می‌کرد. پایداری که حامی سرسخت سعید جلیلی بود حالا در این رقابت‌ها ترجیح داده است که از کاندیدای دیگری حمایت کند. در ادامه مهم‌ترین خبرهای انتخاباتی را مرور می‌کنیم.

حزب نفتالی بنت با تشکیل کابینه ائتلافی موافقت کرد

پایان کار نتانیاهو

اعتراض شدید قالیباف به قطعی برق؛

وزارت نیرو تدبیر نکرد

ماجرای قطعی‌های اخیر برق روایت روشنی از کم‌کاری‌های دولت در توسعه صنعت برق دارد که بروز پدیده جدید استخراج رمزارزهای غیرمجاز خانگی به آن دامن می‌زند. براساس آمارها 5‌درصد از کل تولید رمزارز جهان در ایران انجام می‌شود که از نیاز کشور هم فراتر است. علاوه بر این‌ها سال آبی جاری که از ابتدای مهرماه‌۱۳۹۹ شروع شده و تا آخر شهریورماه امسال تداوم دارد، تا اینجا سالی کم‌بارش رقم زده و این امر سبب شده مخازن سدهای تولیدکننده برق به میزان ۵۰‌درصد با کاهش همراه شود. البته شیوع گسترده بیماری کرونا و ضرورت تامین برق برای مراکز حساس و درمانی و بیماران، امسال را سالی متفاوت در مصرف برق کرد به‌گونه‌ای که میزان مصرف یک بار در اردیبهشت‌ماه رکوردی کم سابقه در ۱۰‌سال اخیر از خود برجای نهاد و یک بار دیگر روز گذشته رکورد زد. دیروز ماجرای قطعی برق با حضور وزیر نیرو در مجلس شورای اسلامی بررسی شد؛ نمایندگان قصور دولت، کوتاهی در تولید برق هسته‌ای و معاهده پاریس را عامل این خاموشی‌ها بیان کردند. رییس مجلس هم خطاب به وزیر نیرو گفت: «توقع ما از شما که می‌دانستید ۳۰۰۰‌مگاوات کمبود برق داریم این نبود که حداقل برای سه هفته غافلگیر شویم و برق خانه‌ها، صنایع و بخش اداری را بدون اطلاع‌ قبلی قطع کنید؛ این یک سوء مدیریت واضح است؛ انتظار می‌رود دولت در اسرع وقت لایحه‌ای برای ساماندهی رمزارزها ارائه کند.» اینجا این سوال مطرح می شود چقدر در توسعه صنعت برق کشور عقب هستیم و اهمال دولت در این زمینه چه خسارت‌هایی را وارد کرده است؟»

نگاه کوتاه «صبح‌نو» به کتاب «عزیز خانوم»

درچهل‌وپنج سالگی، مادر سه شهید شدم

کتاب «عزیزخانوم»؛ روایتی است از زندگی کبری حسین‌زاده حلاج، مادر شهیدان محسن، جواد، علی اصغر و محمدرضا بارفروش که به قلم فاطمه جعفری و ازسوی انتشارات «راهیار» منتشر شده است.

شماره‌های پیشین