sobhe-no.ir
1181
یکشنبه، ۰۹ خرداد ۱۴۰۰
9
«صبح‌نو» در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس احتمال بروز بحران طبیعی و کرونا را بررسی کرده است

توان اندک در بحران‌های همزمان

فائزه مومنی / دیروز صبح حوالی ساعت یک بامداد زلزله‌ای 5ریشتری غرب استان فارس را لرزاند. پیش از این حادثه نیز چند زلزله و سیل در کشور رخ داده بود که تا حد زیادی مدیریت شد. حالا اما پرسشی که مطرح می‌شود این است که در شرایط فعلی که کشور با بحران کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند و تجهیزات، امکانات، کادر درمان و تخت‌های بیمارستانی در خدمت مهار این ویروس ناشناخته است، اگر زلزله یا سیلی به بزرگی آنچه در کرمانشاه، خوزستان یا گلستان تجربه کردیم، بار دیگر به وقوع پیوست، وزارت بهداشت، هلال‌احمر و سازمان مدیریت بحران چگونه می‌توانند آن را همزمان با کرونا مدیریت کنند؟ این در حالی است که پیش از این، در زمان وقوع زلزله یا سیل همواره از کمبود تخت بیمارستانی و تجهیزات و امکانات صحبت شده و حالا هم که کرونا به کشور آمده، همزمان با ورود پیک جدید از گوشه و کنار کشور خبرهایی مبنی بر اینکه تخت بیمارستانی کافی برای خدمت به بیماران کرونایی وجود ندارد یا دستگاه‌های اکسیژن کم آمده به گوش می‌رسد. به اضافه آنکه سیل، زلزله و بحران کرونا این جمله که «ما آماده نبودیم، غافلگیر شدیم یا تحریم‌ها برای ما مشکل ایجاد کرد» را نمی‌فهمد و ناگهان کشور با سیل عظیمی از بیماران و مصدومان روبه‌رو می‌شود که نیاز به خدمت‌رسانی دارند.

خبر

در تعطیلات نیمه خرداد، تمام راه‌ها به روی مسافران بسته است

رویت کرونای هندی در استان‌های جنوبی و شرقی

صبح نو

در تعطیلات نیمه خرداد، تمام راه‌ها به روی مسافران بسته است

رویت کرونای هندی در استان‌های جنوبی و شرقی

دیروز جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا به ریاست رییس جمهور برگزار شد. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در حاشیه این جلسه گفت: «سفر بین استانی از ساعت 12‌ظهر روز چهارشنبه (12‌خرداد) تا 12‌ظهر دوشنبه (17‌خرداد ماه) ممنوع است. جریمه یک میلیون تومانی برای تردد در شهرهای قرمز و 500‌هزار تومانی برای تردد در شهرهای نارنجی در نظر گرفته شده است. او اضافه کرد: متاسفانه تعداد مرگ‌و‌میرهای ناشی از کرونا در هندوستان با سرعت بالایی در حال افزایش است و میزان موارد ابتلا در این کشور نیز همچنان بالاست. کشور انگلستان موج ویروس جهش یافته انگلیسی را پشت سر گذاشته و مجددا در اکثر شهرهای این کشور ویروس جهش یافته هندی وجود دارد و این ویروس دارد جایگزین می‌شود. جایگزین شدن ویروس جهش یافته هندی نکته مهمی است و سوش غالب، دیگر ویروس انگلیسی نیست و ویروس هندی در انگلستان جایگزین سوش انگلیسی شده است اما با‌توجه به اینکه در انگلستان حجم واکسیناسیون بالا رفته، علی‌رغم درگیری با ویروس هندی، میزان مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری بالا نرفته است و این نشان‌دهنده تأثیر واکسیناسیون است که نکته امیدبخشی است.
او درباره شرایط کرونایی کشور توضیح داد: اکثر استان‌ها خوشبختانه همچنان روند نزولی بیماری را طی می‌کنند و میزان مرگ‌و‌میر ناشی از بیماری در حال کاهش است اما نکته مهم این است که در برخی استان‌ها به‌ویژه جنوب و جنوب شرق کشور مواردی از افزایش بیماری در برخی شهرها را مشاهده می‌کنیم. رئیسی با بیان این‌که استان‌های جنوبی و شرقی کشور باید پروتکل‌های بهداشتی را بیشتر رعایت کنند تا روند صعودی تبدیل به نزولی شود، گفت: در استان‌های بوشهر، سیستان‌و‌بلوچستان، کرمان، کرمانشاه و هرمزگان موارد ابتلا به کرونا در برخی شهرها در حال افزایش است. وضعیت کرونا در کنگان، چابهار، جیرفت، سیرجان، شهر بابک، سرپل‌ذهاب، بندرعباس، جاسک، دَیِّر، بندر خمیر، رودان، قشم، میناب، از نارنجی تبدیل به قرمز شده است. معاون بهداشت وزارت بهداشت هشدار داد: اگر کوچکترین غفلتی صورت بگیرد سویش هندی می‌تواند اغلب شهرها را درگیر کند، باید از تجمعات به‌ویژه در فصل گرما که در و پنجره‌ها بسته و کولرها روشن و فضا بسته است؛ پرهیز شود.
اولویت واکسیناسیون معلمان
وی ادامه داد: به احتمال بسیار زیاد با تأمین واکسن کرونا در این هفته، از هفته آینده افراد بالای 65‌سال را علیه کرونا واکسینه خواهیم کرد. 
وی با بیان اینکه 878‌مرکز تجمیعی و 19‌پایگاه خودرویی واکسیناسیون کرونا راه‌اندازی شده است، خاطرنشان کرد: به‌زودی تمام مراکز استان‌ها مرکز واکسیناسیون خودرویی را راه‌اندازی خواهند کرد. 2900‌تیم واکسیناتور مجهز شده‌اند و ظرفیت تزریق روزانه واکسن کرونا 300‌هزار دوز است البته هنوز این ظرفیت پر نشده و تاکنون رکورد 200‌هزار تزریق در روز را داشته‌ایم، امیدواریم که از تیرماه بتوانیم افراد دارای بیماری‌های خاص، مانند افراد دیالیزی، مبتلایان به سرطان فعال، بیماران هموفیلی، تالاسمی و پیوندی و... را علیه کرونا واکسینه کنیم.
 یکی از بحث‌هایی که امروز شد این بود که آموزش حضوری را بررسی کنیم و واکسیناسیون معلمان و اساتید دانشگاه‌ها را در مردادماه در اولویت قرار دهیم. 

captcha
شماره‌های پیشین