sobhe-no.ir
1181
یکشنبه، ۰۹ خرداد ۱۴۰۰
9
«صبح‌نو» در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس احتمال بروز بحران طبیعی و کرونا را بررسی کرده است

توان اندک در بحران‌های همزمان

فائزه مومنی / دیروز صبح حوالی ساعت یک بامداد زلزله‌ای 5ریشتری غرب استان فارس را لرزاند. پیش از این حادثه نیز چند زلزله و سیل در کشور رخ داده بود که تا حد زیادی مدیریت شد. حالا اما پرسشی که مطرح می‌شود این است که در شرایط فعلی که کشور با بحران کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند و تجهیزات، امکانات، کادر درمان و تخت‌های بیمارستانی در خدمت مهار این ویروس ناشناخته است، اگر زلزله یا سیلی به بزرگی آنچه در کرمانشاه، خوزستان یا گلستان تجربه کردیم، بار دیگر به وقوع پیوست، وزارت بهداشت، هلال‌احمر و سازمان مدیریت بحران چگونه می‌توانند آن را همزمان با کرونا مدیریت کنند؟ این در حالی است که پیش از این، در زمان وقوع زلزله یا سیل همواره از کمبود تخت بیمارستانی و تجهیزات و امکانات صحبت شده و حالا هم که کرونا به کشور آمده، همزمان با ورود پیک جدید از گوشه و کنار کشور خبرهایی مبنی بر اینکه تخت بیمارستانی کافی برای خدمت به بیماران کرونایی وجود ندارد یا دستگاه‌های اکسیژن کم آمده به گوش می‌رسد. به اضافه آنکه سیل، زلزله و بحران کرونا این جمله که «ما آماده نبودیم، غافلگیر شدیم یا تحریم‌ها برای ما مشکل ایجاد کرد» را نمی‌فهمد و ناگهان کشور با سیل عظیمی از بیماران و مصدومان روبه‌رو می‌شود که نیاز به خدمت‌رسانی دارند.

خبر

در تعطیلات نیمه خرداد، تمام راه‌ها به روی مسافران بسته است

رویت کرونای هندی در استان‌های جنوبی و شرقی

صبح نو

خبر

شناسایی ۷۱۰۷‌بیمار جدید کرونا
آمار جان‌باختگان کرونا ۱۷۳‌نفر بیشتر شد
مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، آمار کرونا در فاصله ظهر روز جمعه تا ظهر روز شنبه ۸‌خرداد را به شرح زیر اعلام کرد: در مدت یاد شده بر‌اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 7107‌بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شد که 1062‌نفر از آن‌ها بستری شدند و مجموع بیماران کووید19 در کشور به دو میلیون و 893‌هزار و 218‌نفر رسید. متاسفانه در مدت زمان یاد شده، 173‌بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به 79‌هزار و 741‌نفر رسید. خوشبختانه تاکنون دو میلیون 425‌هزار و 33‌نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. 4296‌نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون 19‌میلیون و 687‌هزار و 77‌ آزمایش تشخیص کووید19 در کشور انجام شده است. در حال حاضر 13‌شهر کشور در وضعیت قرمز، 214‌شهر در وضعیت نارنجی، 221‌شهر در وضعیت زرد قرار دارند. تاکنون سه میلیون و 337‌هزار و 848‌نفر دوز اول واکسن کرونا و 508هزار و 672‌نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به سه میلیون و 846‌هزار و 520‌دوز رسید.
 
از سوی بنیاد برکت صورت گرفت
بهره‌برداری از ۱۰۰۰ طرح تولید محصولات گلخانه‌ای
آیین بهره‌برداری از یک‌هزار طرح تولید محصولات گلخانه‌ای بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام برگزار و عملیات اجرایی سه‌هزار گلخانه در کشور آغاز شد. مدیرعامل بنیاد برکت در این مراسم که در منطقه خرماکلای مازندران برگزار شد، حجم سرمایه‌گذاری کل برای بهره‌برداری از یک‌هزار طرح تولید محصولات گلخانه‌ای را یک‌هزار و ۳۵۰میلیارد ریال ذکر کرد و گفت این طرح‌ها در ۱۷۷شهرستان، ۲۶۰بخش و ۴۸۵روستای ۳۰استان کشور و در قالب مدل اشتغال‌زایی اجتماع‌محور راه‌اندازی شده و ایجاد فرصت‌های شغلی برای سه‌هزار نفر را به‌دنبال داشته است. امیرحسین مدنی افزود: ۱۵هکتار از اراضی کشور به ایجاد فضای گلخانه برای عملیاتی کردن این یک‌هزار طرح اختصاص پیدا کرده است. وی با اشاره به توجه بنیاد برکت بر تنوع‌بخشی به اقتصاد روستایی اظهار داشت: صاحبان ۵۴درصد طرح‌های مذکور را مردان تشکیل می‌دهند و کارآفرینان زن نیز سهم ۴۶درصدی از این طرح‌ها دارند. مدیرعامل بنیاد برکت یادآور شد: استان‌های مازندران، سیستان‌وبلوچستان و خوزستان بیشترین سهم را از طرح‌های اشتغال‌زایی اجتماع‌محور بنیاد برکت در رسته گلخانه به خود اختصاص داده‌اند. مدنی توسعه کشت گلخانه‌ای با هدف ارتقای بهره‌وری و اشتغال‌زایی را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: برای سال۱۴۰۰ نیز ایجاد سه‌هزار طرح تولید محصولات گلخانه‌ای با چهارهزار میلیارد ریال اعتبار را در دستورکار داریم. وی ادامه داد: ایجاد این سه‌هزار طرح جدید علاوه بر احیای ۵۰هکتار از فضای گلخانه‌ای کشور، زمینه اشتغال برای ۹هزار نفر را نیز فراهم خواهد آورد.  گفتنی است، در این مراسم و از طریق ارتباط ویدیویی با سه استان اصفهان، ایلام و تهران تعدادی از طرح‌های تولید محصولات گلخانه‌ای برکت در این استان‌ها به بهره‌برداری رسید.

captcha
شماره‌های پیشین