sobhe-no.ir
1181
یکشنبه، ۰۹ خرداد ۱۴۰۰
3
هشتگ ‌‌سازی اصلاح‌طلبان، راهبردی برای فرار از پاسخگویی به وضع موجود است

#روحانی_ واقعا _ متشکریم

هشتگ ‌«#روحانی_متشکریم» حالا به طنز تلخ دیگری برای ملت ایران تبدیل شده است. رویای همسان کردن هر‌یک دلار با هزار تومان ایران اگرچه محقق نشد، اما گویا واقعیت تحقق شعارها و بازخواست وعده‌ها نیست. تقریباً هشت سال از آن زمان گذشته است و چرخ زندگی مردم بیش از هر زمانی، لنگ آمده است. سفره خانوارها، جایی برای حداقل‌ها هم ندارد.

انتخابات

صبح نو

هشتگ ‌‌سازی اصلاح‌طلبان، راهبردی برای فرار از پاسخگویی به وضع موجود است

#روحانی_ واقعا _ متشکریم

هشتگ ‌«#روحانی_متشکریم» حالا به طنز تلخ دیگری برای ملت ایران تبدیل شده است. رویای همسان کردن هر‌یک دلار با هزار تومان ایران اگرچه محقق نشد، اما گویا واقعیت تحقق شعارها و بازخواست وعده‌ها نیست. تقریباً هشت سال از آن زمان گذشته است و چرخ زندگی مردم بیش از هر زمانی، لنگ آمده است. سفره خانوارها، جایی برای حداقل‌ها هم ندارد.

از روحانی متشکرند؛ چون دغدغه‌شان سیاسی است و نه اقتصادی. درد مردم را نمی‌دانند چون سفره‌شان رنگارنگ است و نیازهای‌شان حداقل با نیازهای اکثریت جامعه تفاوت دارد. اگرچه بیکاری، تورم، بی‌ثباتی قیمت‌ها و ده‌ها معضل اقتصادی و اجتماعی، امان مردم را بریده است اما گویا عده‌ای از آن بی‌خبرند و تنها به به ثمر نشستن، اهداف سیاسی‌شان دل خوش کرده‌اند. فرار رو به جلو مدت‌هاست که به راهبردی معنادار برای حامیان دولت و اصلاح‌طلبان، تبدیل شده است. سیاه‌نمایی و فرافکنی سال‌هاست که پرقدرت ادامه دارد و پاسخگویی را به حاشیه برده است. درصد ساختن دروغین برای اختیارات دولت و حمله به نهادهای دیگر برای التهاب در جامعه سال‌هاست که بر مدار تکرار در حال رخ دادن است.

مظلوم‌نمایی برای فرار از پاسخگویی
حمله به انتخابات برای فرار از پاسخگویی، ماه‌هاست که جریان دارد و حالا در شرایطی که کاندیداهای جریان حامی وضع موجود در انتخابات حاضرند، به مظلوم‌نمایی و فرافکنی بسنده کرده‌اند. اصلاح‌طلبان که خود در هشت سال گذشته قدرت را در دست داشتند با عملکرد ضعیف و بی برنامگی کارد را به استخوان ملت ایران رساندند و حالا که بی‌میلی مردم و ناامیدی‌شان از خود را دیده‌اند، با طراحی برنامه‌های مخرب، به‌دنبال گل‌آلود کردن آب هستند.
وضع موجود نتیجه وعده‌های صد روزه و شعارهایی است که می‌خواست مردم را، در داخل و خارج سربلند کند اما حالا پس از هشت سال جز ویرانی، چیزی به بار نیاورده است. «روحانی متشکریم» نیز راهبردی دیگری برای گمراه کردن مردم است؛ آن هم در زمانی که مردم ایران با قدرت و مصمم درصدد تغییری بنیادین و هدفمند در جهت اعتلای وضعیت خود در داخل و خارج هستند. لحظه شماری برای پایان «وضع موجود»، مدت‌هاست که در افواه و اذهان ملت ایران جا خوش کرده است و طراحان و بانیان وضع موجود باید بدانند که دیگر به سادگی نمی‌توانند مردم را گمراه کنند. نارضایتی از دولت روحانی در کلام عامه مردم در سال‌های اخیر موج می‌زد و حتی نخبگان و مسوولان نیز نسبت به آن، واکنش نشان دادند. بسیاری از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان نیز درباره این موضع مجبور به موضع‌گیری شدند.

اذعان اصلاح‌طلبان به ناکارآمدی 
دولت روحانی
در همین رابطه همچنین «محمد‌رضا عارف» عضو فراکسیون امید مجلس در اسفند‌۹۷، گفته بود: «مردم دنبال گفتاردرمانی نیستند و عمل می‌خواهند. باید حل مشکلات خود را ببینند و بهترشدن شرایط را حس کنند. من مهم‌ترین مساله امروز را ناکارآمدی مدیران و نظام اجرایی کشور می‌دانم». همچنین «علی شکوری‌راد» دبیرکل حزب اصلاح‌طلب «اتحاد ملت» در تیر‌۹۸ در مصاحبه با روزنامه همشهری گفته بود: «من همه کاستی‌ها را مربوط به تحریم‌ها نمی‌دانم و بخشی از این مشکلات را به حساب سیاست‌های اشتباه اقتصادی دولت می‌گذارم و منکر این موضوع نیستم».
اذعان به ناکارآمدی دولت از این هم فراتر رفت و در مجلس دهم که علی لاریجانی ریاست آن را بر عهده داشت، شاهد نارضایتی از دولت تدبیر و امید بودیم؛ تا جایی که طرح سؤال از رییس‌جمهوری نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در مجلس یازدهم نیز این روال ادامه یافت و حتی صحبت از استیضاح رییس‌جمهوری، به میان آمد.
در این میان پیشنهاد استعفا به رییس‌جمهوری نیز تکمیل کننده پازلی است که روحانی را ضعیف‌تر از هر زمانی نشان می‌دهد. با همه آنچه گذشت، حمایت‌های بی‌دریغ رهبر انقلاب، کار را برای دولت تدبیر و امید سهل‌تر و مسیر را هموارتر می‌کرد؛ هر‌چند در نهایت، نتیجه‌ مطلوبی حاصل نشد.

تشکر از اوضاع نابسامان اقتصادی
باید پرسید که تشکر از روحانی، تشکر از چیست؟ تشکر از افزایش سرسام‌آور نرخ ارز است یا کاهش بی‌سابقه ارزش پول ملی؟ تورم و بیکاری و ایجاد مانع برای تولید نیز از این قاعده مستثنا نیست. از سوی دیگر مدیریت اپیدمی کرونا نیز برگ سیاه دیگری را به کارنامه دولت به اصطلاح امید، افزوده است و پیک‌های پیاپی کرونایی در پی سوء مدیریت و ناهماهنگی با ستادی که رییس دولت تشکیل داده است، جان مردم را نیز هدف قرار داد تا هیچ جایی برای دفاع، نگذارد.
اوضاع نابسامان اقتصادی در شرایط ویژه اقتصادی زمان کرونایی اگرچه هیچ جای دفاعی باقی نگذاشته است اما پروژه بگیران، تشکر از روحانی را در دستور کار خود قرار داده‌اند. بی‌توجهی به آنچه گذشته است و تحریف واقعیات ملت ایران را از رسیدن به قله‌ها و گذار از موانع باز می‌دارد. مصداق بارز مدیریت دولت و این اوضاع نابسامان گفته محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری است که با تاکید بر اینکه از نظر اقتصادی نرخ ارز ایران ۲۵ یا ۲۷‌هزار تومان نیست، گفت: «ما این کار را کردیم تا بتوانیم اقتصاد کشور را اداره کنیم.»
سیاسی‌کاری در روزهای پایانی دولت روحانی به اوج خود رسیده است و حامیان وی تنها به این دلیل که رییس‌جمهوری همفکر خودشان، بر صندلی ریاست جمهوری تکیه زده است، چشم خود را به حقایق بسته‌اند. بی‌توجهی به مردم و عدم حل مشکلات این‌ها اگرچه کارنامه سیاهی از دولت تدبیر و امید به جای گذشته است اما در این میان کسانی که با تشکر از بانیان وضع موجود، نمک بر زخم مردم می‌پاشند، باید بازنگری اساسی در مسیر خود داشته باشند.

captcha
شماره‌های پیشین