sobhe-no.ir
1181
یکشنبه، ۰۹ خرداد ۱۴۰۰
2
بعد از کشتار نتانیاهو در غزه، امارات نمایشگاه هولوکاست برگزار می‌کند!

بی‌آبرویی به سبک بن‌زاید

نیروهای اصلاح‌طلبی با وجود یکطرفه نشان دادن رقابت انتخابات1400 به‌تدریج به همتی و مهرعلیزاده متمایل می‌شوند

اندک‌اندک جمع قدرت‌طلبان می‌رسد

وضعیت این روزهای اصلاح‌طلبان در نوع خود جالب است؛ از یک طرف به ردصلاحیت‌های شورای نگهبان حمله می‌کنند و از سوی دیگر، آرام‌آرام به ستادهای انتخاباتی دو نامزد اصلاح‌طلب یعنی همتی و مهرعلیزاده، مشغول سرازیر شدن هستند. این وضعیت ناشی از چیست و چرا اصلاح‌طلبان با وجود همه حملاتی که علیه شورای نگهبان روا می‌دارند، به‌طور شفاف، عرصه انتخابات1400 را تحریم قطعی نمی‌کنند؟

صبح نو

بعد از کشتار نتانیاهو در غزه، امارات نمایشگاه هولوکاست برگزار می‌کند!

بی‌آبرویی به سبک بن‌زاید


روشن بود که پیمان میان دولت امارات و رژیم صهیونیستی پیمان عادی‌سازی نبود، بلکه مانند باقی معاهداتی بود که برخی دولت‌های عربی با این رژیم امضا کردند، هیچ معاهده‌ای نیز بین این دو رژیم بر مبنای منافع سیاسی، اقتصادی، نظامی و امنیتی امضا نشد، بلکه چیزی که اتفاق افتاد بیشتر شبیه به انحلال کامل سیاست و منافع امارات در سیاست و منافع رژیم صهیونیستی بود.
 شاید کسی بگوید که امارات تلاش می‌کند از طریق توافق با رژیم صهیونیستی، از خود «محافظت» و «نقش منطقه‌ای خود را تقویت» و «منافع خود را حفظ کند»، چرا‌که رژیم اسرائیل در نزد آمریکا و غرب جایگاه محکمی دارد. در پاسخ به این سخن باید بگوییم که اولا ممکن نیست رژیم اسرائیل از کسی حمایت کند زیرا این رژیم یک جمعیت خیریه نیست، ثانیا اینکه رژیم صهیونیستی هیچ دشمنی به‌جز اعراب و مسلمانان در جهان ندارد. ضمن اینکه این رژیم عملا تأیید می‌کند که نمی‌تواند خود را در مقابل غزه تحت محاصره و حزب‌الله محافظت کند اما درمورد «تقویت نقش منطقه‌ای»، روشن است که هرگونه نزدیکی میان هر دولت عربی و رژیم اسرائیل نقش آن دولت را در منطقه به‌طور کامل از بین می‌برد. همانطور که مصر با وجود اینکه رهبر کشورهای عربی به شمار می‌رفت، پس از نزدیک شدن به رژیم اسرائیل تا حد زیادی از صحنه جهان عرب خارج شد اما مسأله «جایگاه رژیم اسرائیل» نزد آمریکا و غرب نیز مردود است.
زیرا امارات هیچ خط قرمزی در روابط خود با آمریکا و غرب ندارد تا برای به‌دست آوردن امتیازی از آنها به این رژیم نیازمند باشد. امارات زمین، آسمان و آب‌های خود را برای نیروهای نظامی آمریکایی و غربی آزاد می‌گذارد، پایگاه‌های نظامی به آن‌ها می‌دهد و به‌طور کامل در نقشه‌های آن‌ها علیه منطقه به‌خصوص علیه قضیه فلسطین مشارکت می‌کند.
وقتی می‌گوییم دولت و مردم امارات منافعی در روابط با رژیم اسرائیل ندارند، از آنچه می‌گوییم آگاهیم. منافعی که در این روابط وجود دارند صرفا منحصر به یک شخص می‌شود و آن، محمد‌بن‌زاید ولیعهد ابوظبی است. او ذوب شدن در سیاست و برنامه‌های رژیم اسرائیل را تضمینی برای بقای خود در قدرت می‌داند. و اگرنه افتتاح نمایشگاه یادبود «هولوکاست» در دبی در روز گذشته به دست ایتان نائه، سفیر رژیم اسرائیل چه منفعتی برای ملت امارات دارد؟ نمایشگاهی که در نوع خود برای اولین بار در داخل یک کشور عربی دایر می‌شود!
گفتنی است؛ این نمایشگاه دقیقا بعد از کشتارهای هولناکی برگزار شد که نیروهای اشغالگر اسرائیل در حق زنان و کودکان غزه مرتکب شدند، به‌طوری‌که آمار قربانیان این کشتار به 232شهید و 1900‌مجروح رسید و حتی خشم غربی‌ها را نیز برانگیخت. روزنامه‌های مهم غرب مقالاتی درمورد قربانیان جنایت‌های متحدان بن‌زاید در غزه نوشتند که در تیتر آن نوشته شده بود: «آن‌ها فقط کودک بودند». درحالی‌که عبدالله‌بن‌زاید وزیر خارجه امارات به ابراز نگرانی «شدید» دولت امارات نسبت به تشدید «رفتارهای خشونت‌آمیز» در رژیم اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی بسنده کرد و بابت همه کسانی که در طی «خصومت‌های اخیر» قربانی شده بودند «صمیمانه تسلیت گفت» و «همه طرف‌ها» را به برداشتن گام‌های فوری برای آتش‌بس دعوت کرد!!
در آخرین روز تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه (روز یازدهم)، دولت امارات نه تنها مشارکت در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل برای بررسی تجاوز این رژیم بر غزه را نپذیرفت، بلکه به گفته یک منبع اطلاعاتی اماراتی، بن‌زاید برای جبران خسارت‌های مالی درگیری با نوار غزه به کمک رژیم اسرائیل شتافت.
در کجای این سرسپردگی، بی‌آبرویی، خواری و فرومایگی امارات در تعامل با مقدس‌ترین قضیه اعراب و مسلمانان، منافع ملت امارات دیده می‌شود؟ آیا کسی که این مواضع را اتخاذ می‌کند درحال اجرای برنامه‌های آمریکایی-اسرائیلی علیه مردم امارات و ملت‌های آگاه عرب و مسلمان نیست؟ منافع ملت امارات در کجای این قضیه قرار دارد؟
 

captcha
شماره‌های پیشین